VAG:n luotettavat TSI-moottoriversiot?

Aloittaja Gudmund, 18.01.16 - klo:18:15

« edellinen - seuraava »

tet

Lainaus käyttäjältä: BobSmith - 07.02.16 - klo:13:03
Tuollahan mainitaan myös Audi ja Volkswagen. siis onko uuden TSI-koneen hihna öljykylvyssä vai eikö ole?

Siellä lukee, että VAG käyttää nykyään hihnaa jakopään ja öljypumpun pyörittämiseen. Itse hihnan öljykylvystä ei VAGin kohdalla vihjaista sanaakaan, vaikka artikkelissa kyseistä konstruktiota mainostetaan.
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

ctrlk

Kaikki netistä kaivettavissa oleva tieto viittaa siihen, että uusimmissa moottoriversioissa ongelmia ei käytännössä ole. Näyttää myös siltä, että muutokset edellisen sukupolven moottoreihin ovat jossain määrin auttaneet. 1.2 TSI:n vanhan version muutokset tehtiin aivan vuoden 2011 lopussa, 1.4 TSI:ssä ~2012 (?) ja EA888:n vanhemmat versiot elokuussa 2012. Näitä uudempia ei juuri näy remppaketjuissa.

HiTecci

Jos tuo tosiaan pitää paikkansa, kannattaisi VAG:n myös hylätä tuo TSI-brändi ja labeloida se uusiksi jotta porukka voisi tyytyväisenä taas ostella uusia, toimivalla moottorilla varustettuja autoja. Ei se normi sukankuluttaja jaksa selvitellä onko siellä konepellin alla moottorista versio se tahi tämä, vaan mieluummin pelaa varmanpäälle ja katselee suosiolla muita merkkejä 8)
Citroën Berlingo III 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05

Hannes

Sehän on hylätty jo, ei lue auton perässä enää TSI ;D

Eikä tarkalleen ottaen moottori edes ole enää muutenkaan TSI vaan TFSI.

M_M

Uutta tietoa tämä, luulin konsernin käyttävän edelleen nimitystä TSI volkkarin/skodan/seatin moottoreista ja sama kone audissa on sitten TFSI, kuten on menty jo ainakin kymmenen vuotta.

Octavia4x4

Kyllä ainakin Skodan sivuilla ja esitteissä vielä käytetään bensakoneista nimitystä TSI.
Konsernipelejä vuodesta 1993

teräksenharmaa

Lainaus käyttäjältä: HiTecci - 10.02.16 - klo:09:06
Jos tuo tosiaan pitää paikkansa, kannattaisi VAG:n myös hylätä tuo TSI-brändi ja labeloida se uusiksi jotta porukka voisi tyytyväisenä taas ostella uusia, toimivalla moottorilla varustettuja autoja. Ei se normi sukankuluttaja jaksa selvitellä onko siellä konepellin alla moottorista versio se tahi tämä, vaan mieluummin pelaa varmanpäälle ja katselee suosiolla muita merkkejä 8)
Mitä tarvitsee selvitellä? Miksi ei riitä vain se, että menee autokauppaan ja ostaa sen uuden auton, joka toimitetaan nykyisin toimivalla moottorilla varustettuna? Volkkarit ovat kelvanneet hienosti sille normisukankuluttajalle myös silloin, kun moottoreiden ja vaihdelaatikoiden tyyppivikaepidemiat olivat pahimmillaan.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy