Android Auton ja Apple Carplayn toimivuus ja käyttäjäkokemukset?

Aloittaja VR6, 22.12.15 - klo:19:35

« edellinen - seuraava »

Herr K

Hyvin tuntui Android Auto toimivan pikaisella kokeilulla Passatissa. Käytössä Samsung Galaxy S7 ja viimeisin apkmirrorista löytynyt versio softasta.
VW Passat Variant GTE

murekepäivä

Uusin versio apk mirrorista ja täälläkin toimii taas, OnePlus 3.
Å koda Octavia Combi 1.2 TSI DSG Style MY2016A

Sniiki

#92
Varmaan oli jo jossain mainittu mutta ite keksin vasta nyt miten AA:n puheohjauksen saa toimimaan kunnolla englanniksi, ts. miten tuosta pökäleestä saa käyttökelpoisen kun painallukset on rajoitettu. Ihmettelin kun se tunnisti komentoja niin satunnaisesti ja välillä vastasi suomeksi, välillä englanniksi. Ratkaisuna oli poistaa suomenkieli kokonaan tuetuista höpötyksistä.
Android 7.0:ssa siis Settings -> Advanced settings -> Language & input -> Google voice typing -> raksi pois härmän kohalta
Puhelimen yleiskieliasetuksena siis myös englanti.

Jos puhelimen kielen vaihtaa suomeksi, niin navigaattori ja tekstiviestit jne. kyllä joo ihan ok härmäksi, mutta musiikkisoittimen komentoja ei tajua lainkaan. Ymmärtää myös todella huonosti englanninkieliset komennot jos härmä on äänikomennoissa tuettu ja yrittää niitä suomena usein tulkata vaikkei itsellä edes ole paha rallienglanti, eli käyttökelvoton tuo finskivaihtoehto. Vai onko joku saanut spotifyn komennot suomeksi toimimaan?

Yksi juttu myös että Amundsenin ruudulla ei oo koskaan ollut näkyvissä gmapsissa osotteen syöttömahdollisuutta. Ei siis edes pysähtyneenä. Pitäisikö siellä olla kun puhelimelta AA:ta käytettäessäkin on? Eli AA ei auton kautta ikäänkuin tunnista auton olevan pysähtyneenä. DSG loodallinen MY17 räsä kyseessä. Miten muilla?

teräksenharmaa

Itsekään en ole vielä keksinyt, miten lontoon saisi toimimaan härmän rinnalla. Siksi olen sinun tavoin lukinnut kieleksi englannin. Toisinaan tuo tympii, kun suomeksi kirjoitetuista whatsapp-viesteistä ei saa mitään tolkkua.

Jotenkin muistan, että itsekin haeskelin osoitehakua, mutta en muista mikä siinä silloin vastusti. Passatissa se ilmestyy pysähdyksissä oikeaan yläkulmaan. Olikohan niin, että se vain erottuu huonosti vai pitiköhän painaa jotain taikakuvaketta.

hmm

Suomenkieliset osoitteet - kadun ja paikannimet olivat ainakin omien kokemuksieni perusteella ylivoimaisia jos kielenä oli englanti, siksi olen nyt tämän ketjun ohjeiden mukaisesti vaihtanut kielen suomeksi.

Ã,,äniohjaus spotifyssä olisi tietty mukava mutta nuo viestien lukemiset ja osoitteiden ymmärtäminen ovat minulle tärkeämpiä.

Sniiki

Mjoo kuka mitäkin tarvitsee. Spotify on myös käyttökelvoton ilman ääniohjausta ellei sitten laita valmiiksi sopivia soittolistoja tarjolle. Niiden valitsemiseen klikkaukset riittää.
Ite oon tyytyväinen auton omaan naviin ja sitä kautta tulee myös liikennetiedotteet hyvin joten gmapsia en tartte. Ainut mikä olisi kätevät olisi viestin lukeminen / lähetys mutta mulle ei niin tärkeitä Whatsapp viestejä tule etteikö ne ehtisi odottaa ja kiireisimmät yleensä soittaa. Tästä syystä itelle siis spotifyn ohjaus tärkeempi. Toivotaan kuitenkin että AA tulee kohta ihan virallisesti Suomeenkin tarjolle niin ei tartte tehdä kompromisseja.

JARTSA84

Hei

Osaisiko kukaan auttaa?
Itsellä on Seat Leon ST vm.2017, jossa on Full Link toiminto, miten saan peilattua puhelimen näytön auton näytölle?
Puhelin on Samsung Galaxy S5 Neo. Ei hyväksy Android Auto sovellusta, herjaa väärää käyttömaata.
Pystyykö katsomaan ruutu + tai voiko peilata youtuben yms. sovelluksen auton näytölle?

Guest-597505

Lainaus käyttäjältä: JARTSA84 - 18.04.17 - klo:14:54
Hei

Osaisiko kukaan auttaa?
Itsellä on Seat Leon ST vm.2017, jossa on Full Link toiminto, miten saan peilattua puhelimen näytön auton näytölle?
Puhelin on Samsung Galaxy S5 Neo. Ei hyväksy Android Auto sovellusta, herjaa väärää käyttömaata.
Pystyykö katsomaan ruutu + tai voiko peilata youtuben yms. sovelluksen auton näytölle?
Sinun pitää asentaa Android auto puhelimeesi esim APKmirrorin sivuston kautta. Virallista reittiä Googlen Play-kaupasta tuota et vielä puhelimeesi saa, koska AA ei ole Suomessa virallisesti lanseerattu.

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

Eli selvitä ensin mitä rauta-arkkitehtuuria luurisi käyttää, sitten lataat ja asennat oikean variantin sovelluksesta.

Sitten vaan luuria kiinni piuhalla ja kokeilemaan. Spotifyt, googlemapsit ym. toimii, mutta Ruutu+ tai Youtube esim liikkeellä ollessa tuskin toimivat. Liikkuessa esim spotifylistojen selaus menee äkkiä jumiin ja AA pyytää pysäköimään/pysähtymään että tuota voisi "turvallisesti" käyttää. Voin tuon testata omallani tänään, mutta epäilen että ei pelaa. Siinä mielessä mirrorlink voisi olla toimivampi, jos puhelin sitä tukee. Itse koin mirrorlinkin vaan omaan käyttöön kömpelöksi ja vanhanaikaiseksi, etenkin kun luuri olisi pitänyt vaihtaa takaisin vanhaan HTC Oneen että sitä olisi voinut käyttää. :)

Android Auto ei varsinaisesti ole puhelimen "peilaus" siis näytölle, vaan se on käyttöliittymä jolla puhelimessa olevia Andoid autolle räätälöityjä sovelluksia ja toimintoja voi käyttää auton näytöltä helposti ja turvallisesti. Tämä on yksi aika merkittävä ero Mirrorlinkiin nähden missä sekä puhelimessa että auton näytöllä pyörii koko ajan sama näyttökuva ja ohjelmia voi molemmista ohjata yhtä kätevästi (tai kömpelösti). Itse käytän aika paljon google mapsin ääniohjattua hakua, sen jälkeen navia sekä sitten spotifyä AA:n läpi. Lisäsovellukset olisivat toki kivoja, mutta tälläkin paketilla sanoisin jo että auton integroitu navi alkaa jäämään jo kakkoseksi tuolle AA + G-maps -combolle. :)

JARTSA84

Herjaa että ei käytössä tässä maassa mikä on oikea versio vai onko semmoista ?

Guest-597541

Ei ole yhtä oikeaa...

2.2.710803 minulla nyt omassa Motorolassa. Aiemmatkin versiot kuitenkin on toimineet.

JARTSA84

Sain kuitenkin lopulta toimimaan tuon Android Auto sovelluksen ;) Mirror Link ei toimi tai en tiedä mitenkä sen saa toimimaan.
Mitkä ovat Mirror Linkiin soveltuvat sovellukset?

Guest-597588

Mirrorlink ja Android auto ovat kaksi eri asiaa. Yleensä vain jompikumpi voi olla käytössä yhtäaikaa, ei molemmat.

Kuten kirjoittelin, niin AA tarvii omat sitä tukevat sovelluksensa joita on vaikka tässä listattu:

https://play.google.com/store/apps/collection/promotion_3001303_android_auto_all

Mirrorlinkille on oma listansa:

http://www.mirrorlink.com/apps

Youtube tai Ruutu+ ei AA:lla toimi, sille ei sovellusta ole. Ainakaan vielä...

JARTSA84

Holaa
Vuorokausi siinä meni, mutta nyt toimii kaikki AA:t ja Mirror Linkit, joka toistaa kaikki ruutu+, mtv katsomot, canal digital yms. mitä olet puhelimeen ladannut. Toimii myös ajonaikana !!!!
Että vastaukseen että ei toimi niin kyllä toimii !

Puhelin edelleen se Samsung Galaxy S5 Neo
Ja näyttö siittimessa se 8" media system plus


Occu14

Kerros nyt muillekkin mitä vaati, että sait toimimaan

Ajossa Octavia Facelift Style 1,4 Moonwhite panorama

Nykyinen Octavia Combi Elegance 1,4

Guest-597624

Mitä todennäköisimmin mirrorlinkin yli toistuu videot. Android Auto ei esim youtube-sovellusta tai ruutua sisällä, sen takia sillä ei tuo ruudun striimaus auton näytölle voi toimia. Samoin AA:ssa on erittäin herkkä tuo nopeuden tunnistus ja sen kautta ei voi räveltää ajon aikana jatkuvasti juttuja.

Mutta Jartsa voisi valottaa kumpaa puolta käyttää ja mitä sovellusta. Sampan Galaxyt yleensä mirrorlinkiä tukee vielä, mutta tuoreemmista muista luureista Mirrorlink-tuki on "vanhana" jo lakkautettu.

snoogie

Ainakin youtubesta löytyy useampikin opastus, miten mirrorlinkin läpi saa peilattua koko puhelimen käyttiksen. Taitanee sitä kautta sallia myös videot jne.

JARTSA84

Android puhelimeen ladata play kaupasta seuraavat appsit:
Car Mode
LG Mirror Drive, josta ilmoitukset laittaa pois käytöstä.
Button Savior, aukasta tämä  ja laittaa non root päälle

Sen jälkeen puhelin USB-johtoon kiinni
paina Full Link kohdalla asetukset
Lisää yhteysasetuksista Download booster päälle
Puhelimesta etsiä valikko Mirror Link laittaa se päälle
Vähän aikaa pyörittää/lataa….

>seuraavaksi tulee valikko LG Mirror Drive valitse se !
>peilaus heijastuu näytölle jossa näkyy puhelimen näyttö
>paina harmaata sivunuoli näppäintä vasemmalle pääset puhelimen näytön päävalikkoon
>sivulla oikealla Button Saviorin valikot harmaalla niitä ohjaamalla saat valittua mitä haluat.
> sitten niitä käyttämällä eikun naaattimaan, mitä puhelimen sisällöstä löytyy ;)

buckethead

Kiitos vinkistä JARTSA84. Sain toimimaan, mutta vähän purkkaviritykseksi jäi. Joutuu rämppäilemään eri valikoita ja ohjemia, ennen kuin esim. Waze suostuu käynnistymään.

Samsungin car modea en löytänyt muualta kuin apkmirrorista.
Button saviorista latasin non root version.

Car mode puskee väkisin aina käyntiin ja LG mirror drive ei avaa mitään.
Pitää jatkaa virittelyä...

buckethead

Päivä räplätty eri vaihtoehtoja ja päädyin seuraavaan komboon:

- Samsung S5 neo, Android 6.0.1
- LG mirror drive, josta ilmoitukset otettu pois päältä  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lge.mirrordrive
- Button Savior non root https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smart.swkey.nonroot
- Nova launcher, jotta saa työpöydän koon muutettua autokäyttöön sopivaksi https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher
Ei muita mirrorlink ohjelmia asennettuna.

Ekana varmistetaan että button savior on käynnissä.
Kun ensimmäisen kerran kytkee puhelimen autoon ja avaa mirrrorlinkin, tulee vastuuvapatuslauseke. Tässä kohtaa ei hyväksyvä sitä, vaan painetaan button saviorin back nappia (nuoli vasemmalle)
Näyttö siirtyy suoraan peilaamaan kännykän työpöytää, mitä voi käytellä normaaliin tapaan.

Jätin S5 neon pysyvästi dataliittymän kanssa auton kyynärnojan sisään, joten toimii siellä autotietokoneena.

No tämä mirrorlinkistä, palautetaan juttelu takaisin Car Playhyn ja Android Autoon.


ixus

Mistäköhän johtuu kun jos yritän käyttää Android auto ohjelmaan , niin hetken aikaa toimii jonka jälkeen katkaisee yhteyden.

Puhelin on siis oneplus 3t ja autona Skoda octavia my2016.
Kokeiltu on alkuperäisellä kaapelilla sekä tarvike .


Jupezku

2017 Octavian ja Honor 8 kanssa ei meinaa systeemi lähteä toimimaan, en taida vaan osata.

Ajatukseksi tuli hankkia joku edullinen Android-puhelin pelkästään mirror-käyttöön. Onko suosituksia toimivista edullisista comboista?

makelja

Ihkauudessa A3ssa Oneplus 3 toimii mutta Honor 5x ei millään.
OP3ssa Android 7.1.1 ja uusin AA. Honorissa 6.1 ja myös uusin mahdollinen AA. Honor 5x ihan tunnetusti ei toimi tuon kanssa.
Eli sitä vaan tarkoitan että aina ne ei vaan toimi.


vws

Alla olevalla set-upilla alkoi Android Auto suoraan toimimaan.

Uudehko Touran (uusi korimalli) ja LG G3 (Android 6.0) sekä Android Auto 2.3.716504-release (arm64).

Puhelimessa ja Media Composition radiossa kielenä suomi = Google maps puhuu sujuvaa suomea mutta varsinaiset käskyt täytyy näköjään antaa lontooksi. Ihan hyvältä setiltä vaikuttaa. Kokeilin kertaalleen jotain musiikkiakin, mutta itsellä selvä prioriteetti on navigoinnin käytössä ja luonnollisesti HF-puhelut.
Octavia LB 1.0 Style 2019
ex: Touran 1.4 TSi 2016, Octavia Combi 1.6 TDi 4x4 Elegance 2015, Yeti 1.2 TSi Experience 2012, Golf Variant 1.4 TSi Comfortline 2009

Juusto

Osaisiko joku auttaa?
Tapellut nyt tämän AA:n kanssa ja ei vaan saa toimimaan millään.. Auto ei tunnista puhelinta tms. Välillä on kuin lukevinaan jotain USB:n kautta kun vaihtelee puhelimen tiedonsiirrossa kuvien/ tiedostojen välillä, mutta mikään auton yhdistystoiminto ei ikinä lähde käyntiin. Useimmiten ilmoittaa vain "Device not supported" tai jotain sinne päin..
BT:n kautta toimii hienosti Spotify ja auton hansfree.
Autona Passat B8 (-15/ Discover Media navi) ja puhelin Honor 7 (Android 6.0). Eri USB-piuhojakin olen kokeillut jo neljää.. AA:n versio nyt 2.3.716604.

PASSAT Variant 1.4TSI ACT 110kW man. Comfortline -15 (B8) --- TIGUAN 1.4TSI 110kW 4MOTION DSG. Comfortline -18

ex. (VW-konserni) TIGUAN 2.0TDI 103kW tiptronic aut. Trend & fun -08, A4 Avant 2.0TFSI 132kW man. -09 (2kpl.), OCTAVIA 1.6FSI 85kW man. Elegance -05

Tonttu66

Lainaus käyttäjältä: Juusto - 16.05.17 - klo:11:12
Osaisiko joku auttaa?
Tapellut nyt tämän AA:n kanssa ja ei vaan saa toimimaan millään.. Auto ei tunnista puhelinta tms. Välillä on kuin lukevinaan jotain USB:n kautta kun vaihtelee puhelimen tiedonsiirrossa kuvien/ tiedostojen välillä, mutta mikään auton yhdistystoiminto ei ikinä lähde käyntiin. Useimmiten ilmoittaa vain "Device not supported" tai jotain sinne päin..
BT:n kautta toimii hienosti Spotify ja auton hansfree.
Autona Passat B8 (-15/ Discover Media navi) ja puhelin Honor 7 (Android 6.0). Eri USB-piuhojakin olen kokeillut jo neljää.. AA:n versio nyt 2.3.716604.

Vuosimalli 2015 Passat B8 (valmistusviikko siis ennen 22/2015) ei tue Android Autoa käsittääkseni. Onko sulla vm. -15 vai -16 auto?
Volvo V90 T8 AWD Inscription -20
ex VW Passat Variant Highline 2,0 TDI 140 kW 4MOTION DSG -15

vws

Jollain oli karttanäkymä tumma/himmeä koko ajan.

Omassani ei ole valoautomatiikka kun kyseessä tuollainen karvalakki trendline ja AA:n Google Maps on vaaleasävyinen kun valokatkaisija on nolla-asennossa (edessä palaa vain päiväajovalot). Kun kääntää katkaisijasta valot päälle menee karttanäkymä tummasävytteiseksi/himmeäksi (taisi mennä itseasiassa jo, kun käänsi parkitkin päälle).
Octavia LB 1.0 Style 2019
ex: Touran 1.4 TSi 2016, Octavia Combi 1.6 TDi 4x4 Elegance 2015, Yeti 1.2 TSi Experience 2012, Golf Variant 1.4 TSi Comfortline 2009

Juusto

Lainaus käyttäjältä: Tonttu66 - 16.05.17 - klo:12:18
Vuosimalli 2015 Passat B8 (valmistusviikko siis ennen 22/2015) ei tue Android Autoa käsittääkseni. Onko sulla vm. -15 vai -16 auto?
2015 malli on, kun rekisteröintipäiväkin jo 15.5.15. Tämähän kuulostaa "mahtavalta", jos asia todella noin.. Eli ensimmäiset B8 siis ihan susia tämän suhteen. Vielä kun auton oma Navikin on ihan paska..
Eikö sitä saa päivitettyä tms. toimimaan kuten uudemmat?
PASSAT Variant 1.4TSI ACT 110kW man. Comfortline -15 (B8) --- TIGUAN 1.4TSI 110kW 4MOTION DSG. Comfortline -18

ex. (VW-konserni) TIGUAN 2.0TDI 103kW tiptronic aut. Trend & fun -08, A4 Avant 2.0TFSI 132kW man. -09 (2kpl.), OCTAVIA 1.6FSI 85kW man. Elegance -05

MMV

Lainaus käyttäjältä: Juusto - 17.05.17 - klo:09:03
Eli ensimmäiset B8 siis ihan susia tämän suhteen.

Ei se ole susi, siinä vain ei ole tukea Android Autolle. Myöskään päivitys ei onnistu, koska my16 Passatissa on eri rauta sisällä.

teräksenharmaa

Lainaus käyttäjältä: Juusto - 17.05.17 - klo:09:03
2015 malli on, kun rekisteröintipäiväkin jo 15.5.15. Tämähän kuulostaa "mahtavalta", jos asia todella noin.. Eli ensimmäiset B8 siis ihan susia tämän suhteen. Vielä kun auton oma Navikin on ihan paska..
Eikö sitä saa päivitettyä tms. toimimaan kuten uudemmat?
Samassa kuussa kuin autosi rekisteröitiin, esiteltiin vasta maailman ensimmäinen automalli, joka toimitettiin Android Autolla. Edes tänä päivänä tukea ei kaikista autoista löydy.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy