Golf VII tyhjäkäynti heiluu ajoittain

Aloittaja aopi, 03.08.15 - klo:19:00

« edellinen - seuraava »

aopi

Golf VII 1.2 TSI 77kw, 2013, ajettu 21000km. Nyt alkanut satunnaisesti tyhjäkäynti esim. liikennevaloissa vähän humpaamaan alaspäin.
Ei paljon mutta sen verran, että "ärsyttää". Suurimman osan ajata toimii kyllä ok. Maantienopeuksissa ei mitään ongelmaa.

Tyhjäkäynnin kierrokset putoavat siis satunnaisesti hetkellisesti alaspäin, jolloin moottori ottaa pienen resonanssiheilunnan, joka tuntuu tietenkin ikävästi ohjaamossa.

Käytin merkkihuollossa: vastaus oli ei vikakoodia, ei voi tehdä oikein mitään. Tekivät jonkin softapäivityksen, joka ehkä auttoi vähän, mutta ei poistanut ongelmaa kokonaan. Nykyään ilmeisesti autossa ei VOI OLLA vikaa, jos vikakoodia ei ole saatavana.
Onko vastaavaa muilla esiintynyt ja onko löytänyt ratkaisua. Voisi neuvoa merkkihuoltoa.
Kiitos

Ouzi

Mä aina joskus liikennevaloissa huomannut et omani hytkyy. Siis ei huomaa kierrosnopeusmittarista. Mutta tuntee penkissä. tärähtelee vähän niinku bensassa ois jotain likaa,vettä ;)

aopi

Just samat oireet tuntuu olevan; mittarissa ei näy, mutta penkissä tuntuu. Taitaa olla ominaisuus tämäkin :-\.
Tyhjäkäyntihän näissä on säädetty aika pieneksi, joten olisikohan apulaitteiden (ilmastointi yms.) "virran kulutuksella" tekemistä asian kanssa. "Vika" ilmaantui vasta kesäkeleillä.
Nykyautoista ei taida tuota tyhjäkäyntiä pysytä kokeeksi säätämään suuremmalle kotikonstein.

lemmentalja

#3
Ainakin ketjullisissa 1.2 ja 1.4 tsi moottoreissa tuntuu välillää pieniä "tärähdyksiä". Ei näy kierroslukumittarissa, tuntuvat vain hanurissa  :) Kaikki omat ovat näin tehneet, joten itse olen ainakin pitänyt normaalina.
VAG: Passat 3B, Passat 3Bg 1.8T, Golf IV, Jetta V Fsi, Octavia II Mpi, Octavia II Fsi, Octavia II Rs Tfsi, Ibiza St Tsi, Fabia II Combi Rs, A3 8P, Leon Fr Tfsi, Leon Tsi, Leon Tsi, Leon Fr Tdi CR, Golf VI Tsi, Golf VI TSI

Eka Golf

Onko vikaa autossa 1,4 TSI ( vai minussa?) kun en nuita tärräyksiä ole huomannut?  :-[

lemmentalja

Lainaus käyttäjältä: Eka Golf - 05.08.15 - klo:23:07
Onko vikaa autossa 1,4 TSI ( vai minussa?) kun en nuita tärräyksiä ole huomannut?  :-[


No ei kait sinun jumalautosi mitään värähtele!   ;)
VAG: Passat 3B, Passat 3Bg 1.8T, Golf IV, Jetta V Fsi, Octavia II Mpi, Octavia II Fsi, Octavia II Rs Tfsi, Ibiza St Tsi, Fabia II Combi Rs, A3 8P, Leon Fr Tfsi, Leon Tsi, Leon Tsi, Leon Fr Tdi CR, Golf VI Tsi, Golf VI TSI

Wekotin

#6
Lainaus käyttäjältä: lemmentalja - 04.08.15 - klo:09:53
Ainakin ketjullisissa 1.2 ja 1.4 tsi moottoreissa tuntuu välillää pieniä "tärähdyksiä". Ei näy kierroslukumittarissa, tuntuvat vain hanurissa  :) Kaikki omat ovat näin tehneet, joten itse olen ainakin pitänyt normaalina.

Tuolle on ihan käsite: TSI-hytkyminen. Ominaisuus.
Tästä oli männävuosina joku linkannut erittäin ansioituneeseen käyttäjän tutkimukseen (ulkomainen foorumi), jossa tosiaan VCDS:llä logitettiin tietoja ennen ja jälkeen softan päivityksen.
Ja jos en nyt aivan päin prinkkalaa muista, niin liittyi katalysaattorin lämmistys -vaiheeseen.

Tietysti tämä koski ketjullisia Tsiippoja. Uusista on paha sanoa onko ominaisuudet samat.

Edit: löytyi ihan täältä.

Lyhykäisyydessään:

"B " Normal warm-up until the Dash Instrument Dial moves at 50ºC.

The misfires in “B” are pretty hard in nature. They will shake the engine and last for a period of up to 10 seconds if the engine is required to accelerate the Scirocco in any way. It may trigger the Engine Warning light in the Dash Dials triggered by the Lambda probes detecting un-burnt fuel in the exhaust. A set of fault codes will register as a failed coil pack, which is not true!

If this is occurring while driving at Air Temperatures above 15 ºC and humidity less than 20%, then the engine ECU is lacking the latest VW map of 1676 (man.)/G9256 DSG or G9660 (DSG). Any Scirocco built from September 2011 will be to the latest ECU software standard."

Murska

1.6tdi hytkyy tyhjäkäynnillä aina kun on nokipoltto päällä katalysaattorissa, muuten raksuttaa tasaisesti.
BMW 118dA M-Sport

aopi

Moottoripäivityksen jälkeen yhä vaan tärähtelee selvästi kun pysähtyy esim. liikennevaloihin. Sen verran on seurattu, että tuntuu esiintyvän ajoon lähdettäessä kun moottori on vielä "kylmä". En oikein niele vielä käsitettä "ominaisuus", kun toimi moitteetta 1,5 vuotta. Täytyy taas kiikuttaa pajalle, ennen kuin takuu loppuu. Jos paikallinen huolto ei ala hommiin , täytyy ottaa yhteyttä maahantuojaan.
Vedetkin tuli sisälle takaovesta; kaiuttimen kiinnitys kuulemma väärä ja muovipaneeli halki, molemmat ovet korjattiin takuuseen samalla. Ei hyvältä oikein näytä :'(


Hanksi

Jos yhtään lohduttaa niin hytkyy tuo minunkin auto valoissa seisoessa. Samaa teki aikaisempikin tsi, joten olen pitänyt ominaisuutena. En kyllä muista hytkyikö ihan uutena, mutta aika nopeasti se alkoi.
Tiguan eHybrid Style -22
Exät: Golf VII Variant 1.4 TSI 90kw DSG Highline -14, Golf V Variant 1.4 TSI 90kw DSG Sportline -09, Audi A4 2.0 -03

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy