Peräkärryn pistoke estää sähköisen takaluukun aukeamisen

Aloittaja koccola, 26.07.15 - klo:10:52

« edellinen - seuraava »

koccola

Seuraavanlainen "ongelma" tuli eteeni. Asensin autooni vetokoukun ja 13 napaisen peräkärryn sähkösarjan. Huomasin seuraavanlaisen ongelman että jos pistokkeessa on asuntovaunu kiinni niin sähköinen takaluukku ei aukene. Kun otan pistokkeen pois ja autossa on virrat päällä niin sen jälkeen luukku toimii normaalisti. Onkohan tässä joku suojaustoiminto että varmiatetaan ettei osu peräkärriin tai vastaavaan takaluukku ja saako tätä ominaisuutta koodattua pois?

Autona siis passat b7

leko

On suojaustoiminto, mullakin toimii juuri noin. Koodauksesta en tiedä, joku muu osannee vastata siihen.

Sigge

Samaan tapaan toimii Audissa. Ohjaamon kytkimellä tai kakella sähköinen luukku ei aukea, mutta takaluukun "kahvasta" tomii normaalisti.
Audi A6 Allroad 3.0TDI -16, ex Audi A4 Allroad 2.0TDI -14, Golf 1.6TDI -13, ex Skoda Fabia 1.4 -07, ex 3C Passat Variant 2.0 TDI CR R-Line -10, ex 3C Passat Sedan Highline 2.0 TDI -05, ex 3BG Passat Variant 1.9 TDI -01, ex. Golf IV 1.9 TDI -99

M@tti

Varmaan hyvä ominaisuus jos käyttää valollista fillaritelinettä.
ex - Scout TDI 2008
ex - Passat Highline TDI 2011
Scout TDI 2015

wille84

Todennäköisesti jos tämän suojaus toiminnon poistaa käytöstä auto ei enää tunnista kärryä ollenkaan sen jälkeen -> Yhdistelmän ajonvakautus (ESP) ei toimi oikein, auton takasumuvalo palaa kärry perässä ja mahdollisesti runnoo luukun valolliseen pyörätelineeseen tai jarrullisen kärryn aisaan.

koccola

Ominaisuus varmasti ihan hyvä mikäli tuo luukku aukeaisi edes tuosta takaluukun napista... Mutta kun ainut mahdollisuus on saada koira pois autosta on irroittaa vaunun pistoke auton virtojen ollessa päällä. Ei ole siis iso vaiva, kunhan muistaa.

niksa

Kyllä se käsin nostamalla nousee, on vain huomattavan raskas.

SNG

Lainaus käyttäjältä: M@tti - 31.07.15 - klo:19:54
Varmaan hyvä ominaisuus jos käyttää valollista fillaritelinettä.

Tästä tuli muuten mieleen, että eikö ilman valoja olevan polkupyörätelineen käyttö ole sähköisen takaluukun kanssa melkoinen riski?

Voisin kuvitella että luukun avauspainikkeen painamisesta tulee ns "rutiini" jos toiminto autossa on. Tuleeko silloin vääntynyttä peltiä ja rikkoutuneita pyöriä/teline?

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy