Autonvaihtopohdiskelua

Aloittaja Sean80, 08.08.10 - klo:19:27

« edellinen - seuraava »

Raimo Miettinen jr.

Tietysti vielä se minkä hintaista autoa on hommaamassa suhteessa tuloihinsa. 10ke autoon vaihtaminen ei tietystikään tunnu samalta peruspalkalla kuin uuteen vaihtaminen. Mutta ei tuo Qualityn nyrkkisääntö kuulosta huonolta.

RoccoScientist

Lainaus käyttäjältä: Raimo Miettinen jr. - 03.11.11 - klo:16:45
Mitä tällainen tulee sitten loppujen lopuksi maksamaan kuukaudessa, kun auton myy eteenpäin? Ylläpitokaan ei varmaankaan halvimmasta päästä.

Tuli tarkistettua lukemat ja kys. toimittajan edellinen ajokki, ensimmäisen sukupolven 997 GT3, menetti arvoaan 5000 mailin ja 8 kk:n aikana 10 000 puntaa.

Niin ja yleisesti tuohon keskusteluun rahoitusmuotojen sopivasta suhteesta, niin aika turhaa niitä on minusta yrittää määritellä. Ainoa oleellinen kysymys on, että onko varaa vai ei, oli kysymys sitten rahoituksesta tai käteisostosta.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Quality


Siirsin yleisen lainaspekulaation aiheeseen Autorahoituksen eri muodot.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Cyclic Stig

Cash only.

Mielestäni auto on sen verran huono sijoitus etten kyllä henkilökohtaisesti viitsisi maksaa sen omistamisesta vielä arvonaleneman lisäksi korkoa rahoitusyhtiölle. Aikanaan nuorena  ensimmäisen uuden auton hankkiessani jouduin toki käymään pankinjohtajan pakeilla mutta sittemmin olen tuuminut, että ostelen vain sellaisia autoja joita minun ei tarvitse jälkikäteen takaisin maksella.

rob-s

LainaaMielestäni auto on sen verran huono sijoitus etten kyllä henkilökohtaisesti viitsisi maksaa sen omistamisesta vielä arvonaleneman lisäksi korkoa rahoitusyhtiölle

Sama mieltä! Tästä (-kin) aiheesta on ollut keskustelua monesti.

Tärkeintä kaiketi kuitenkin on, että rahaa jää muuhun elämiseen ja laskujen maksamiseen:)
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

Ton-1

Lainaus käyttäjältä: Cyclic Stig - 03.11.11 - klo:20:18
Cash only.

Tuota mieltä minäkin (nykyään) olen.


Lainaus käyttäjältä: Cyclic Stig - 03.11.11 - klo:20:18
Mielestäni auto on sen verran huono sijoitus etten kyllä henkilökohtaisesti viitsisi maksaa sen omistamisesta vielä arvonaleneman lisäksi korkoa rahoitusyhtiölle.

Huono sijoitus se on, siitä ei pääse mihinkään mutta ottamalla osan lainaa saa itseään 'huijattua' ja ostettua ehkäpä rahkeita kalliimman auton, ja se hinta ei tunnu niin pahalle kun sitä makselee osittain ....... mutta summasummarum, elämiseen tulee jäädä riittävä määrä rahaa.
Member of a A(udi) & A(prilia) club

ram1

#4746
Lainaus käyttäjältä: rob-s - 03.11.11 - klo:20:27
Sama mieltä! Tästä (-kin) aiheesta on ollut keskustelua monesti.

Tärkeintä kaiketi kuitenkin on, että rahaa jää muuhun elämiseen ja laskujen maksamiseen:)
Jotenkin ihme yhtälö.Jos autosi on maksanut vaikka 70 tonnia ja ostat sen käteisellä.Vaihdat sen 80 tonnin autoon parin vuoden päästä kun vanhan arvo laskenut 20 tonnia.Ja taas sulla 30 tonnia käteistä ostaa se uusi.Miten ei olisi varaa maksaa, vaikka 20 tonnia pätkällä jos säästöön jää 30 tonnia 2 vuodessa.
Tuo koron osuus esim.20:n tonnin autolainassa on itseasiassa ihan mitätön, kun kilpailuttaa hyvän lainan.Se että onko mitää järkeä ostaa pätkällä, jos on varaa ostaa kässillä on sitten eri asia.Hyvällä sijoituksella voi 20:llä tonnilla netota sijoittamalla.

SE kuitenkin varmaa, että jos kaikki Suomalaiset ostaisi autonsa käteisellä, olisi autokantamme todella surkeassa jamassa, koska yksinkertaisesti perustuloinen Suomalainen ei vaan pysty mitenkään ostamaan autoa käteisellä.Aivan sama kuin ikuinen jauhaminen tupakanpolton lopettamisesta, ja niillä rahoilla etelään menemisestä.Ei niitä rahoja vuoden päästä missään ole kuitenkaan.
Ibiza V Fr CPTA)
Ex- Vagit:Leon 1M Fr, A4 8.5 2.0Tq S-line, Leon Fr Act, (CZEA),1P Cupra, Leon Ts,Superb 1.8T, Ibiza Fr, Leon Ts,Fabia Rs I,Rs Ocu I,Rs Ocu I, Gti IV,
Octavia Tdi Hb Rs- 08
Octavia Combi 1.8Tsi Elegance Dsg 2010
Octavia Rs 2.0Tfsi -06 .IV gti- 03.Polo Classic- 98

Quality


Hei, hei, onko nyt ihan pakko jatkaa tuota rahoitusspekulointia täällä, vaikka sitä varten on olemassa omakin ketju? Viestien siirto kyllä onnistuu, mutta on sen verran työlästä, etten viitsisi samasta ketjussa kahta kertaa yhtenä iltana siirtää.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Skula

Lainaus käyttäjältä: juupeli - 31.10.11 - klo:19:28
Pitänet meidät sitten ajan tasalla tapahtumien kulusta...

Meinasin jo taas sortua, mutta kun olen kyllästynyt tämän taipaisiin, joita jostain syystä pumpsahti ainakin edellisellä kerralla kuin spekuloin(ja vaihdoin autoa) näitä asioita:

Lainaus käyttäjältä: 123456 - 13.01.11 - klo:22:58
Ettei nyt tälläkin kertaa kävisi niin että paljon melua tyhjästä... 8)

Joten vastedes pysyn vaiti näissä asioissa.. Ainakin toistaiseksi auto vain vaihtuu ilman hälinöitä..

Vaikka täytyy myöntää tämä topikki on taas tylsistynyt... Kaipaisi vähän toimintaa!
Romurautaa ja paalivehkeitä.

juupeli

Lainaus käyttäjältä: skula - 04.11.11 - klo:22:23
Meinasin jo taas sortua, mutta kun olen kyllästynyt tämän taipaisiin, joita jostain syystä pumpsahti ainakin edellisellä kerralla kuin spekuloin(ja vaihdoin autoa) näitä asioita:
Joten vastedes pysyn vaiti näissä asioissa.. Ainakin toistaiseksi auto vain vaihtuu ilman hälinöitä..
Vaikka täytyy myöntää tämä topikki on taas tylsistynyt... Kaipaisi vähän toimintaa!

Hmm... minusta tämä nimenomainen topikki on yksi vivahteikkaimpia. Aina jollekin tapahtuu jotain, jonka haluaa jakaa kanssamme. Jos ei spekulointi hivele, niin kuittaa sitten edes jälkikäteen että pysymme kartalla  ;D

Peeveli

Ei tosiaankaan pidä enää pentele soikoon jutella vaimon kanssa etukäteen mitään autonvaihtoajatuksista...tänään aamusella hän alkoi jo korottamaan ääntään ja motkotti että etkö ikinä opi ja etkö ikinä osaa ostaa semmosta autoa josta olisi peliä vuosiksi. Olin nimittäin ehdottamassa että mites olisi automaattia kaipaaville uusi Polo GTI jossa hinta ja liikkuvuus kohtaavat uudessa autossa alta 3-kympin hintaluokassa ihan kivasti, ulkonäköäkään unohtamatta.
Täytyy vaan toimia ihan omin päin. Mietteissä tosiaan välistä taskuraketti jossa kytkinjalka saisi levätä ja kulkua piisaisi. Katsotaan...Täytyy tiedustella josko pks:lla löytyisi esittelyvehkeenä tommoinen GTI.

Erkka

Peeveli, nyt pääsit asian ytimeen. Polo GTI olisi oiva valinta. Mukava auto pyöritellä kaupungissa ja moottoriteilläkään (Saksan maalla) ei jää jalkoihin. Niin ja tämä taskuraketti pitää erittäin hyvin hintansa. Haluttua laatua käytettynäkin. :)
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Markku J

Minuakin tuo Polo GTI houkuttelee. Olisi minulle oiva kakkosauto työmatkan ajoon ja nurkkapyöritykseen. Ja varmasti on yksi halutuimmista myös vaihtoautomarkkinoilla, joten arvonalenema lienee kohtuullinen. Fabia RS ei liene yhtä haluttu. Poikani kaupittelee omaansa, kun tarvii rahat asuntoon, mutta vakavasti otettavia kyselijöitä on vain yksi ollut. Taitaa olla myös liian tuore ja liian lähellä uuden hintaa.

Peeveli

Nii-in, tuossa Polossa vaan kiehtoo pikkuautoksi "se jokin". Kipinä jäi päälle vuosi sitten vaikka laina-auto olikin karvalakkimalli. Tosi kiva ajaa pitkäkin maantiematka ja isomman auton tuntu.

Hitto miten nopsaan on kypsyttänyt manuaalivaihteisto. Eilen aamusella kävin työpaikan hallissa imuroimassa auton ja tyhjä kaupunki ja valot aina punaisella, kyllä tympäisi jatkuva vatkaus ja vasemman jalan poljenta. Ja en vaan koe itseäni alfamieheksi, kansanautomerkki passaa minulle hyvin joskin tehoa saa olla. Nyt aloin jo pahaentisesti kokoamaan konfiguraattorissa GTI:tä, väri varmaan olisi valkoinen tai -yllätys- kirkkaanpunainen. Siis  j o s tilaus lähtisi. :D

Tikka

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 06.11.11 - klo:20:09
Hitto miten nopsaan on kypsyttänyt manuaalivaihteisto.
Silloin, kun manuaalia halusit, niin olisin voinut vaikka lyödä vetoa siitä, että näin tulet sanomaan.... ::)

Quality

Lainaaväri varmaan olisi valkoinen tai -yllätys- kirkkaanpunainen

Tuosta voit saada melkoisen valttikortin vaimosi suostuttelussa. Luulisi, että hän lämpenee enemmän punaiselle kuin värittömälle (musta-hamaa-valkoinen). Polossa punainen olisi myös oma valinta, ehdottomasti. Ja jos kerrot luottamuksella vaimollesi, että  k u n  tämä Polo hankitaan, sitoudut pitämään sitä vähintään  k a k s i  vuotta eli takuuajan loppuun ;).
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Erkka

Peeveli, ota punaisena! Sopii hyvin sporttiseen taskurakettiin. Valkoisiahan sinulla on jo ollut muutama kappale.
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Peeveli

Tikka: olet oikeassa! ::)

Quality ja Erkka: Punainen olkoon valttikorttini taistossa vaimon vihaisuutta vastaan! ;D Ei vainenkaan, olen katsellut tässä viimosina päivinä liikenteessä bongattuja punapoloja ja sen väri on puhtaana kaunis ja sopii olemukseen. GTI:hin eritoten, ja sen ruutukuosiseen sisustaan ja niihin gti-vanteisiin mitkä denverit vai detroitit lienevätkään...Valkoinen tosin helppohoitoisempi (naarmut, pyörteet, auringon valon haalistavuus jne) mutta vahaajana ja käsinpesijänä en olisi huolissani.

Noo, katsellaan tässä eikä hätiköidä...

Zaasa

GTI Polo kelpaisi itsellenikin,en tiedä miksei käynyt edes mielessä RäSää tilatessa . Olisi ilmeiseti pitänyt pohtia auton vaihtoa pari kuukautta täällä ja kuulla mielipiteitä mikä auto olisi oikea valinta minulle,sporttiselle sinkku miehelle  :D

Markku J

Punainen, 4 -ovinen ja hienot vanteet alle, niin siinä olisi minun valintani. Jokunen välttämättömyysvaruste toki lisäksi mukaan.

Peeveli

Itseäni ei suoraan sanoen pelottaisi GTI-Poloon vaihdellessa juuri mikään muu kuin nykyisen "arvotus" volkkariliikkeessä.  ::) Ainoa mikä voi hyvityshinnassa pelastaa sen minkä voi, on vielä jäljellä oleva lähes 2,5 vuoden takuuaika. Olen omistanut pari kaksoisahdettua tsiippaa ja dsg-malleja 3 kpl ja aiemmin pelotti aina niiden mahdolliset kalliit korjauskulut. Mutta foorumia seuranneena tehdas/maahantuoja on aika hyvin tullut vastaan korjauskuluissa takuuajan jälkenekin ja totuushan taitaa kohdallani olla ettei autot ikinä ehdi nähdä omistuksessani takuun päättymisaikaa. :D

Quality

LainaaItseäni ei suoraan sanoen pelottaisi GTI-Poloon vaihdellessa juuri mikään muu kuin nykyisen "arvotus" volkkariliikkeessä.

Tuskin on syytä suureen huoleen, kyllä hyvittävät vähintään puolet maksamastasi hinnasta varusteineen ;).
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Peeveli

Tuo GTI vaatinee ehdottomasti alle talvella kitkarenkaat koska nastat lentäisi huitsin nevadaan. Nykyisessäkin nastarenkaat ärsyttävät nyt suunnattomasti sulilla teillä ja vääntö meinaa laittaa tässäkin ne lujille muutenkin.

Keskikyynärnoja sekä ajomukavuuspaketti pitäisi ruksia GTI:hin. Muusta en niin välitä. Voimaa saa pellin alla olla, nykyinen on minimi mutta hidastaa menoa kun saa vatkailla lootaa. Jettan 1,6 tdi oli sen verta unelias kokemus että omalle luonteelleni "ei kiitos". Toisaalta myöskään isoa koria en tarvitse kulkemaan turhaan mukana joten polosen kokoluokka riittäisi.

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Quality - 06.11.11 - klo:20:30
Tuskin on syytä suureen huoleen, kyllä hyvittävät vähintään puolet maksamastasi hinnasta varusteineen ;).

Heh, tuolla hyvityshinnalla tämä pitäisi ajaa loppuun...

Erkka

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 06.11.11 - klo:20:32
Heh, tuolla hyvityshinnalla tämä pitäisi ajaa loppuun...

Tai sitten laitat itse myyntipalstalle nykyisen kulkineen. Uskon ostajia riittävän yksityiselläkin sektorilla suht järkevään hintaan. Onhan tuota aikaa myydä, kun Polon toimitusaika lienee lienee tätä nykyä olla 4kk.
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Peeveli

^

juu onhan sekin mahdollinen tapa kuten tein Avensiksen osalta ja ostaja löytyi heti.  Mutta näitä ei niin moni osta ja etsi joten voipi muotisanaa käyttäen olla haastavaa. No,ei mennä asioiden edelle. Täytyisi se GTI mielellään koeajaa mutta jos ei löydy, uskaltaisin ostaa semmosen ilman koeajoakin.

tlindstr

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 06.11.11 - klo:20:50
Täytyisi se GTI mielellään koeajaa mutta jos ei löydy, uskaltaisin ostaa semmosen ilman koeajoakin.
Jos et muualta saa koeajoon niin voin tulla ajatuttamaan omaa harmaavarpustani :)
Pihassa majailee Pappa-Pasuuna -15

Markku J

Polo GTI:n uskaltaa oikein hyvin ostaa ilman koeajoakin, jos on näitä VAG -vehkeitä ajellut aika laajasti, kuten Peeveli.
Ja Polon ollessa muuten autona tuttu. Saman koneen voi koeajaa vaikka Skodassa. Ainakin Järvenpään Mäkelän Koneessa on ollut Fabia RS ajossa - ja varmaan monessa muussakin liikkeessä.

Karvis

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 06.11.11 - klo:20:31
Keskikyynärnoja sekä ajomukavuuspaketti pitäisi ruksia GTI:hin. Muusta en niin välitä.

Ja xenonit, tuovat led-päivävaloineen pirusti lisää ilmettä keulaan.
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

Zaasa

Mitäs Polo noilla varusteilla maksaisi?

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy