Autonvaihtopohdiskelua

Aloittaja Sean80, 08.08.10 - klo:19:27

« edellinen - seuraava »

Antza

Lainaus käyttäjältä: psxgamer - 19.01.13 - klo:23:04
Mutta mites, oletteko vaihdokin laittaneet aina kaksilla renkailla vai onko järkevämpää siirtää renkaat uuteen autoon (niiden mahdollisesti käydessä) tai myydä ne pois ja kuitata itselle rahat?
Oma näppituntuma on että kun annat autosi vaihdossa niin kauppias odottaa saavansa kaksi rengas/vannesettiä. Ja kyllähän se tarjoukseen kirjoitetaankin. Ei tosin ole kokemusta siitä paljonko hyvitys putoaisi jos loppumetreillä ilmoittaisit pitäväsi vaihdokin toiset renkaat itselläsi ja tekeväsi niillä erilliset kaupat..  ::)

Korkeintaan niin ettet anna mukaan niitä käsintehtyjä 19" erikoisvanteita 245-renkailla vaan kaivat jostain vakionakit 195/65/15 auton mukaan Bilteman aluvanteilla.

Kaverin appiukko jätti kyllä kerran kesäpyörät viemättä vaihdossa kun onneton automyyjä ei ollut muistanut niitä vaihdokin varusteisiin kirjata. Soittelivat kyllä liikkeestä perään että koska ajattelit ne tuoda mutta jäivät viemättä..  ;D
Skoda

Antza

Lainaus käyttäjältä: psxgamer - 19.01.13 - klo:23:04
ajattelinkin, että käyttäisin tarjouksen referenssiä jotain paikallisen liikkeen tekemää tarjousta: siinäpähän näkevät samalla halutun tuotteen tarkoilla lisävarusteilla sekä vaihdokin arvon kun paikallinen myyjä on auton tutkinut...
Eiköhän tarjous ole luonteeltaan sen verran luottamuksellinen että sen esittäminen kilpailijoille on vähintäänkin hyvän tavan vastaista. Ja harvempi myyjä jaksaa sen erityisemmin vaihdokkia tutkia vaikka se pihalla olisikin. Korkeintaan lenkki liikkeen ympäri kun asiakas on omalla koeajollaan mutta hyvityshinta tulee kuitenkin taulukosta..
Skoda

muuli1010

Luottamuksellisuus merkitaan papereihin hyvat kauppatavat on toinen juttu. Mita olen noita romuja tahan paivaan mennessa vaihdossa tarjonnut niin, tarkastus on lahinna yleissilmays siihen milta vaihtari nayttaa. Kerran kauppias kavi ihan koeajollakin mutta silloin tarjosinkin vaihdossa rapeaa ranskalaista :-).

RoccoScientist

Itse ainakin surutta lähettelin Sciroccoa hankkiessani sähköposteja tyyliin "tämä on toistaiseksi paras saamani tarjous, pystyttekö pistämään paremmaksi". En näe tuossa tavassa mitään ongelmaa, päin vastoin peli on selvempi ja kauppias voi sitten suoraan todeta kiinnostaako lähteä leikkiin. On molempien osapuolien ajan hukkaamista tinkiä piilotetuin kortein, kun lopputulos on kuitenkin sama. Muille asiakkaille en sen sijaan noita tarjouksia levittelisi.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Taky

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 20.01.13 - klo:03:33
On molempien osapuolien ajan hukkaamista tinkiä piilotetuin kortein, kun lopputulos on kuitenkin sama. Muille asiakkaille en sen sijaan noita tarjouksia levittelisi.
Näin itsekin olen listannut tarjouspyyntöön auton ja siihen liittyvät varusteet - varusteista ainut joka oikeasti kiinnostaa tänä päivänä on ilmastointi, renkaat ja lasikatto, muut ei juurikaan hyvityshintaan, mutta myyjä kyllä hyödyntään niitä sitten omassa myynnissään - huoltokirjasta skannuksen ja valokuvat.
Saman sisältöisenä posti kaikille joilta tarjouksen haluan - niin että kaikki näkevät kenelle sähköposti on mennyt, siis tavallaan julkinen tarjouskilpailu. Tulokset sitten todellakin jäävät asian osapuolten välisiksi.
Muutaman soittavat perään ja tarjoilevat puhelimessa, osa laittaa vastauksen maililla, ja puolesta ei kuulu mitään.
Osa tarjouksen jättäneistä sitten soittaa/mailaa myös jonkun päivän päästä ja kyselee missä mennään ja yleensä niistä on mysö sitten se lopullinen kauppakin syntynyt.
Näin on tehty auton vaihtokauppaa jo kymmenen vuotta/6 kertaa.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

nemos

Lainaus käyttäjältä: Taky - 20.01.13 - klo:08:10
Näin itsekin olen listannut tarjouspyyntöön auton ja siihen liittyvät varusteet - varusteista ainut joka oikeasti kiinnostaa tänä päivänä on ilmastointi, renkaat ja lasikatto

Jäin ihmettelemään, vaikuttaako lasikatto käytetyssä autossa hintaan negatiivisesti vai positiivisesti? Itse en ole törmännyt yhteenkään, joka käytetyssä autossa pitäisi lasikattoa positiivisena asiana - päinvastaisia olen kyllä tavannut ja itsekin pelkäisin tuota varustetta, josta en mitään iloa osaa nähdä uudessakaan autossa.
Volvo XC60 T8 Inscription

Reneto

Lainaus käyttäjältä: Antza - 20.01.13 - klo:01:11
Oma näppituntuma on että kun annat autosi vaihdossa niin kauppias odottaa saavansa kaksi rengas/vannesettiä. Ja kyllähän se tarjoukseen kirjoitetaankin. Ei tosin ole kokemusta siitä paljonko hyvitys putoaisi jos loppumetreillä ilmoittaisit pitäväsi vaihdokin toiset renkaat itselläsi ja tekeväsi niillä erilliset kaupat..  ::)


Tuttu olisi halunnut jättää talvipyörät itselleen, koska ne olisivat käyneet uuteen autoon. Hyvityshinta olisi pudonnut tonnin. Vuoden vanhat 16" tarvikealut + renkaat kannatti antaa auton mukana, ja ostaa uusi setti samaan hintaan.
Selvähän se, että liike joutuisi kuitenkin ostoksille, koska Suomessa on itsestäänselvyys, että auto myydään kaksilla renkailla.
VW Golf 1.5 eTSI 110 First Edition Style 2020

Taky

Lainaus käyttäjältä: nemos - 20.01.13 - klo:10:01
Jäin ihmettelemään, vaikuttaako lasikatto käytetyssä autossa hintaan negatiivisesti vai positiivisesti?
Sitä en tiedä, mutta parissa viimeisessä casessa sitä joku myyjä on kysynyt.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Epes

Lainaus käyttäjältä: Taky - 20.01.13 - klo:10:28
Sitä en tiedä, mutta parissa viimeisessä casessa sitä joku myyjä on kysynyt.

"Ei kai siinä vaan lasikattoa ole?" ;D

Renkaisiin liittyen itse tinkasin pari vuotta sitten Octaviaa, vaihturikin oli Octavia joten talvirengas-vannesetti sopi vanhasta. Kun olimme äärimmäisen lähellä kaupantekoa, parista satasesta kina, heitin tarjouksen että pidän nykyisen auton talvirenkaat ja kauppa on siinä. Myyjä suostui saman tien.

psxgamer

Vähän ihmettelen tuota, että tarjousta ei annettaisi toisen myyjän nähtäväksi. Näin toimin jo ostaessani ensimmäisen autoni ja näin toimin itseasissa 2011 asuntolainaa kilpailuttaessakin. Toki tämäkin vaatii vähän pelisilmää, sillä jos on saanut todella huonon tarjouksen, ei sitä kannata välttämättä levittää eteenpäin, mutta hyvästä tarjouksesta on helppo heittää "pistä paremmaksi" viestillä. Tätä toimintamallia puolustaisi ainakin kaksi seikkaa: 1) Myyjä näkee, että on tosissaan liikkeellä koska on pyytänyt jo tarjouksen muualta 2) Myyjä näkee tosiaan toisella paikkakunnalla, että vaihdokki on varmaan ihan hyväkuntoinen kun hyvityssumma on kohdallaan (mikäli se tarjouksessa on kohillaan).

Mutta pitää katsoa jatkossa jos pyytäisikin tarjoukset ensin tietyn speksin autosta ja kertoo vain vaihdokin tiedot. Sitten parhaasta tarjouksesta voi vielä viilata löysät pois esittämällä se muille kauppiaille. :-P

iwbwiwb

Onnistuuko autonvaihtotarjouksen pyytäminen netissä tai sähköpostin kautta? Eli pystyvätkö autoliikkeet antamaan vaihtotarjousta näkemättä vaihdossa tulevaa autoa livenä?

muuli1010

Kukin taaplaa tyylillaan, mutta jos saan liikkeesta a tarjouksen joka kiinnostaa niin en marssi liikkeeseen b tuon kanssa ja kerro etta pista paremmaksi sen sijaan voin ilmoittaa liikeeseen b "ymparipyoreasti" oman nakemykseni ja viela siten etta pyoristelen valirahaa jo valmiiksi alakanttiin. Sama toimii asuntolainoissakin jos kilpailevan pankin tarjous on edullisempi niin kerron kylla etta nailla ehdoilla kauppa ei minulle kannata, mutta selvitelkoot itse sen mihin muut ovat valmiita menemaan, mutta kuten todettua kukin toimii kuten parhaaksi nakee.

ptme

#9522
No nyt meni vaikeaksi: firma patistaa vaihtamaan liisarin kesäkuussa, mutta samalla rajat tiukentuneet hinnan osalta 45000 Euroon (ilman toimituskuluja, bluetoothia ja talvirenkaita) ja päästöt 155 g/km, joku VAG-merkki. Eli nyt ei voi mitenkään ostaa varusteltua farmarinelikkoautomaattia! Aikaisemmilla rajoilla olisi passat Highline 4-motion tdi 125kW dsg ollut valinta.
Vaihtoehdot:

Ocu III nelikko farkkuna suurimmalla mahdollisella koneella automaattina, mutta kun ei tiedä, tuuleeko maahan vielä tänä vuonna. Lisäksi edellyttää liisarifirmalta suostumusta sopimuksen jatkamiseen, mikä 150tkm ajetulle autolle voi olla turhan kallista. Myös Golf VII nelikkofarkkuna kävisi, mutta jatkuuko VW:n typerä mallipolitiikka ja tuleeko auto vielä tänä vuonna?

A4 1.8 TSFI 125kW quattro Avant Alpine Pro + Confort paketti + jotain pientä
Hiukan liian pieni takatiloiltaan (varsinkin jalkatila noiden sporttipenkkien kanssa), manuaali (hyväksyttävissä bensakoneen kanssa?), "lintta" ulkonäkö, upea ajaa! Tuo Alpine Pro teki edes tämän vaihtoehdon mahdolliseksi.

Passat confortline 104kW tdi 4motion farmari+passat-paketit 1 ja3
Olisi tilaa ja kohtalainen ajettavuus, mutta varusteita puuttuu ja tuo tehottomampi diesel manuaalina ei oikein houkuta. Jos liisarifirma ja työnantaja hyväksyy oman rahan käytön, voisi tietysti harkita myös Alltrackia.

Passat 1,4 tsi  118kW dsg highline farmari + passat-paketit 1ja3
Kaikki muuten ok, mutta takapyörien vetoakselit puuttuu!

Nyky-ocu.... Ei oikein enää.
City-maasturi, no ei oikein istu.

Nelikko on "kiva ja mukava", todellista tarvetta pari kertaa vuodessa venettä nostettaessa ja lumisella metsätiellä metsästyshommissa. Tosin olen tullut toimeen ilmankin tuota nykyistä kulkinetta lukuunottamatta.
Ajosta 80% on maks kahden hengen kuormalla, mutta tuo loppu on sitten melkein lapinmatkoja 4 hengen voimin, suksia yms roinaa mukana. Matkaa pyritään aina taittamaan"aktiivisesti", eli jonoihin ei jäädä maleksimaan.

Kaikki nuo yllämainitut olemassaolevat verrokit olen ajanut. Tiedän, että valinta on yksin minun ja tehtävä vielä tässä kuussa, mutta kertokaapa autohenkilöt, onko jotain vaihtoehtoja/varusteita/ominaisuuksia unohtunut?
ex. Superb Combi 2.0 TDI 170 CR DPF 4 x 4 Elegance (2010) -> A4 Avant 1.8 TFSI q Alpine Pro (2013), -> A4 Avant q 1.8 TFSI (2016)-> A4 TDI Allroad (2017) -> A4 Allroad TDI (2021)

muuli1010

Vahan samansuuntainen case tassa on itsellakin silla erotuksella etta automaatti on must ja nelari olisi sitten kiva "lisa feature", tosin yrityksen ehdoilla vain diesel on ainoa jarkeva vaihtoehto. Yksi 45 kâ,¬ listalle sopiva voisi olla 300 sarjan X-Drive johon saa nelivedon 499 eurolla halvimmillaan taitaa olla automaattina 43kâ,¬ ja risat diesel sitten runsaat 47 kâ,¬. Buimurihan on onnistunut hyvin CO2 talkoissa joten rajan suhteen ei liene ongelmaa.

Omalla listallani on sellaisia kuten V60 D3 Momentum / Summum, A4 Avant 2.0 TDI Multitronic, Passat Variant 2.0 TDI DSG ja tiloiltaan parhaiten tarkoitukseen sopiva Touran..... Tuo jaakaappi pakastin yhdistelma olisi varmaan tilojen kannalta itselleni se paras vaihtoehto, mutta jos A4 Avant on liisarina minulle samanhintainen niin pistaa miettimaan voisiko ne muutamat paivat vuodessa karvistella A4 Avantilla ? Audihan ei oikein leveytta lukuunottamatta ole Golf kokoluokan autoja suurempi, tavaratilaltaan jopa huomattavasti pienempi mutta onneksi Avantinkin voi tarvittaessa lastata kattoa myoden :-). Passat olisi sitten jonkinmoinen kompromissi konttiin tulisi tilaa lisaa kivasti mutta leveydeltaan Touran hakkaa Passatin mennen tullen, itseasiassa Touran oli jopa yllattavankin levea kun tuota lahti mittailemaan....

Omilla rahoilla ostaessa valinta olisi sikali yksinkertaisempi etta Touran on vaihtoehdoista edullisin ja kaikenlisaksi tilavin, joten olisi kokolailla vaikea perustella itselleen tuhansien eurojen lisakulua A4 Avantin muodossa.

Esittamallasi aikataululla (kesakuu) on tilanne se etta Octaviaa tai Golf Varianttia et ehdi hankkimaan joten, ehkapa "kukkasen" neuvo voisi toimia sininkin tapauksessasi. Tosin noilla ehdoilla tutkisin kylla viela tuon 320 X-Driven.

ptme

Olisi ollut tuo bemu oikein sopiva, mutta kun firman politiikka rajaa merkit tämän palstan nimikkoautoihin.
Pähkäily pyörii nyt oikeastaan noiden bensavaihtoehtojen ympärillä: ahdas rinkula-q vai automaatti-passatti....
ex. Superb Combi 2.0 TDI 170 CR DPF 4 x 4 Elegance (2010) -> A4 Avant 1.8 TFSI q Alpine Pro (2013), -> A4 Avant q 1.8 TFSI (2016)-> A4 TDI Allroad (2017) -> A4 Allroad TDI (2021)

rob-s

Menee hieman Off Topiciksi mutta todella monille tuo automaattivaihteisto on "must" varuste, jopa ennemmin kuin neliveto. Miksi? Itsellä on nyt s-tronic ja quattro ja edellinen manuaalilaatikolla ja quattro, niin itse edelleen suosin jälkimmäistä kombinaatiota.

Toki makuasioista puhutaan:)
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

Markku J

Jos ajaa päivittäin ruuhka-aikaan töihin/töistä Helsinkiin, niin manuaaliin kypsyy todella nopsaan. Järkyttävää painella kytkintä jonon liikkuessa autonmitan kerrallaan. Pahimmillaan 45 min Vallilasta Käpylän Shellille. Siinä oma perusteeni automaatille.

Taky

Lainaus käyttäjältä: iwbwiwb - 20.01.13 - klo:13:46
Onnistuuko autonvaihtotarjouksen pyytäminen netissä tai sähköpostin kautta? Eli pystyvätkö autoliikkeet antamaan vaihtotarjousta näkemättä vaihdossa tulevaa autoa livenä?
Antaa tarjouksen ja jos ei anna niin aina voi vaihtaa liikettä - varauksella että vahvistettaan kun auto nähty ja koeajettu.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Ishvan

Lainaus käyttäjältä: Taky - 20.01.13 - klo:14:47
Antaa tarjouksen ja jos ei anna niin aina voi vaihtaa liikettä - varauksella että vahvistettaan kun auto nähty ja koeajettu.

Juuri näin. Kyllä itse olen laatinut mahdollisimman tarkan tarjouspyynnön sähköpostilla mukaanlukien pari kuvaa vaihdokista. Viimeksi tuli 8 liikkeeseen lähetettyä tarjospyyntö sähköpostitse. Nopeimmat vastasivat parin tunnin kuluessa, hitaimmat parin päivän viiveellä. Lopputinkiminen jatkui puhelimessa / s-postin välityksellä. Viimeisimmät pyöristykset sitten vielä ennen kun nimi laitettiin paperiin.

MY -17 Volvo S60 D4AWD R-Design "Polestar 220hp/440nm" + Renault Clio 0.9Tce GTLine
ex.Volvo V60 D4A Ocean Race
ex.Volvo V60 D5 R-Design "Polestar"
ex.Volvo V60 D5A Summum

Taky

Lainaus käyttäjältä: Ishvan - 20.01.13 - klo:14:54
Viimeksi tuli 8 liikkeeseen lähetettyä tarjospyyntö sähköpostitse. Nopeimmat vastasivat parin tunnin kuluessa, hitaimmat parin päivän viiveellä.

Kaikki joille lähetit vastasivat - jos niin ajat ovat muuttuneet ja hyvä niin - aikaisemmin vastausprosentti on ollut kokolailla fifty fifty.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Ishvan

Lainaus käyttäjältä: Taky - 20.01.13 - klo:15:21

Kaikki joille lähetit vastasivat - jos niin ajat ovat muuttuneet ja hyvä niin - aikaisemmin vastausprosentti on ollut kokolailla fifty fifty.

Yksi ei vastannut,  unohtui mainita. Paras vastausprosentti mitä tähän mennessä olen koskaan saanut.
MY -17 Volvo S60 D4AWD R-Design "Polestar 220hp/440nm" + Renault Clio 0.9Tce GTLine
ex.Volvo V60 D4A Ocean Race
ex.Volvo V60 D5 R-Design "Polestar"
ex.Volvo V60 D5A Summum

muuli1010

Harmittavia rajoituksia rajata nyt vaihtoehdot muutamaan merkkiin....  :'( Haiskahtaa pahasti kompromissilta......

Mita taas tuohon automaattiin tulee niin sen puuttumisen huomaat joka paiva, nelivedolle on puolestaan todellista kayttoa maksimissaan 6 kk vuodessa ja sen puuttumisen huomaa ihan konkreettisesti vain silloin talloin, joten mina ainakin priorisoin naita lisavarusteita sen mukaan miten paljon niille on kayttoa.

Nelarissahan on lisaksi se harmittava pointti etta se nostaa hinnan lisaksi myos paastoja joten nelaria on hankala saada sopimaan liisareiden paastorajoihin, joidenkin yritysten politiikka kun on paastorajojen suhteen varsin tiukka.

skriko

Lainaus käyttäjältä: Taky - 20.01.13 - klo:08:10
varusteista ainut joka oikeasti kiinnostaa tänä päivänä on ilmastointi, renkaat ja lasikatto, muut ei juurikaan hyvityshintaan, mutta myyjä kyllä hyödyntään niitä sitten omassa myynnissään - huoltokirjasta skannuksen ja valokuvat.

Ainoat lisävarusteet mitkä eivät mene ilmaiseksi kun vaihdat autoa ovat: Automaatti-ilmastointi ( ilmastointia pidetään itsestään selvyytenä, koska se on jo melkein joka autossa ) metalliväri, vakionopeudensäädin ja sitten tietysti tuplarenkaat vanteineen.

vkjoki

Lainaus käyttäjältä: iwbwiwb - 20.01.13 - klo:13:46
Onnistuuko autonvaihtotarjouksen pyytäminen netissä tai sähköpostin kautta? Eli pystyvätkö autoliikkeet antamaan vaihtotarjousta näkemättä vaihdossa tulevaa autoa livenä?
Ostaessani Volkkareita, Toyotaa, Volvoa ja Fordia olen toiminut näin (8 autonostotapausta):
1. Olen pyytänyt meilillä tarjouksen 5 -10 liikkeestä. Vastausaktiivisuus on ollut tasolla 80 %.
2. Kahden parhaan tarjouksen osalta olen selvittänyt, paljonko neuvotteluvaraa hinnassa vielä on.
3. Vaihtoauton myyjäliike on nähnyt useimmiten vasta auton luovutustilaisuudessa.

Hyvin on tuo systeemi toiminut.
1.4MPI; 1.9TDI; 2.0TDI 103 kW; 2D-4D 130 kW; 1.4TSI 103 kW DSG-6; 1.8TSI 118 kW DSG-7;  2.0 D3 5-syl. 120 kW Geartronic-6; 2.0 TDCi 120 kW Powershift-6; 1.4TSI ACT 103 kW DSG-7; V40 2.0 D3 5-syl. 110 kW Geartronic-6

RoccoScientist

Lainaus käyttäjältä: muuli1010 - 20.01.13 - klo:13:51
Kukin taaplaa tyylillaan, mutta jos saan liikkeesta a tarjouksen joka kiinnostaa niin en marssi liikkeeseen b tuon kanssa ja kerro etta pista paremmaksi sen sijaan voin ilmoittaa liikeeseen b "ymparipyoreasti" oman nakemykseni ja viela siten etta pyoristelen valirahaa jo valmiiksi alakanttiin. Sama toimii asuntolainoissakin jos kilpailevan pankin tarjous on edullisempi niin kerron kylla etta nailla ehdoilla kauppa ei minulle kannata, mutta selvitelkoot itse sen mihin muut ovat valmiita menemaan, mutta kuten todettua kukin toimii kuten parhaaksi nakee.

Ihan mielenkiinnosta täytyy kysyä, että miksi? Mikä tekee tästä tavasta "paremman"? Kyllähän siinä kauppiaskin todennäköisesti ymmärtää, että "näillä ehdoilla ei kauppa kannata" johtuu kilpailijan paremmasta tarjouksesta. Tällä tavalla tinkimällä kauppias joutuu kuitenkin arvuuttelemaan sopivan tarjouksen suuruutta, mikä johtaa kaikkien osapuolten aikaa vievään iterointiin - jos siis kauppias ylipäätään haluaa tähän tanssiin lähteä. Eikö olisi vain helpompi puhua suoraan? En usko, että näiden eri tapojen välillä on eroa itse tuloksen kannalta. Kauppiashan joka tapauksessa tulee vastaan sen minkä pystyy ja haluaa.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

bowtie81

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 21.01.13 - klo:14:07
Ihan mielenkiinnosta täytyy kysyä, että miksi? Mikä tekee tästä tavasta "paremman"? Kyllähän siinä kauppiaskin todennäköisesti ymmärtää, että "näillä ehdoilla ei kauppa kannata" johtuu kilpailijan paremmasta tarjouksesta. Tällä tavalla tinkimällä kauppias joutuu kuitenkin arvuuttelemaan sopivan tarjouksen suuruutta, mikä johtaa kaikkien osapuolten aikaa vievään iterointiin - jos siis kauppias ylipäätään haluaa tähän tanssiin lähteä. Eikö olisi vain helpompi puhua suoraan? En usko, että näiden eri tapojen välillä on eroa itse tuloksen kannalta. Kauppiashan joka tapauksessa tulee vastaan sen minkä pystyy ja haluaa.

ei ole reilua paljastaa kauppiaalle kilpailijan tarjouksia. Kyllä se on kauppiaan työ ja murhe tehdä se tarjous oman kulurakenteen mukaan ja jos yrittää pelata ottamalla liikaa katetta ja asiakas ei palaa niin seuraavalla kerralla oppii. Ei myyjän työtä kuulu tehdä toisaalta helpoksi paljastamalla kilpailijan hinta ja pitkässä juoksussa vaikeaa.

RoccoScientist

#9536
Lainaus käyttäjältä: bowtie81 - 21.01.13 - klo:15:21
ei ole reilua paljastaa kauppiaalle kilpailijan tarjouksia. Kyllä se on kauppiaan työ ja murhe tehdä se tarjous oman kulurakenteen mukaan ja jos yrittää pelata ottamalla liikaa katetta ja asiakas ei palaa niin seuraavalla kerralla oppii.

En koe tuota mitenkään erityisen epäreiluna. Autokauppa ei kuitenkaan ole mitään salatiedettä ja kun maahantuoja kuitenkin määrittelee tietyn lähtötason, autokaupan realiteetit ovat pitkälti samat kaikille firmoille ja tarjoukset tehdään pitkälti samoin periaattein. Kulurakenteet tietysti tuovat oman pienen mausteensa, mutta onko yhtään reilumpaa, että myyjä kuluttaa arvokasta työaikaansa sokkotinkimiseen, jos lopputulos on, että hän ei yksinkertaisesti pysty antamaan parasta tarjousta?

LainaaEi myyjän työtä kuulu tehdä toisaalta helpoksi paljastamalla kilpailijan hinta ja pitkässä juoksussa vaikeaa.

Entä oman elämän helpottaminen? Minulle on asiakkaana aika se ja sama onko tarjouksen tekeminen myyjälle helppoa vaiko vaikeaa, oleellista on se miten helppo tuo prosessi on minulle. Eikös minun hommani asiakkaana kuitenkin parhaan diilin saaminen, eikä myyjän pitkän tähtäimen kouluttaminen?
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

skriko

Itse sanon aina että tällainen tarjous on tehty, jos et pysty laittamaan paremmaksi niin turha keskustella enempää. Säästyy vaan molempien aikaa ja vaivaa. Roccon kanssa aivan samoilla linjoilla.

Antza

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 21.01.13 - klo:15:46
onko yhtään reilumpaa, että myyjä kuluttaa arvokasta työaikaansa sokkotinkimiseen, jos lopputulos on, että hän ei yksinkertaisesti pysty antamaan parasta tarjousta?
Voihan sille myyjälle sanoa että olen saanut toisaalta tarjouksen joka on xxx euroa parempi. Joku saattaa luulla että olet vedättämässä mutta antaa luulla - tekee ne kaupat sitten siellä mistä parhaan tarjouksen sai.

Jos kyse ei ole ns. julkisesta hankinnasta niin itse pidän sekä tarjouspyyntöä että tarjousta siinä määrin luottamuksellisina dokumentteina etten niitä kolmannelle osapuolelle näyttäisi. Korkeintaan vilauttaisin niin ettei käy ilmi keneltä tarjous on tullut.
Skoda

muuli1010

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 21.01.13 - klo:14:07
Ihan mielenkiinnosta täytyy kysyä, että miksi? Mikä tekee tästä tavasta "paremman"? Kyllähän siinä kauppiaskin todennäköisesti ymmärtää, että "näillä ehdoilla ei kauppa kannata" johtuu kilpailijan paremmasta tarjouksesta. Tällä tavalla tinkimällä kauppias joutuu kuitenkin arvuuttelemaan sopivan tarjouksen suuruutta, mikä johtaa kaikkien osapuolten aikaa vievään iterointiin - jos siis kauppias ylipäätään haluaa tähän tanssiin lähteä. Eikö olisi vain helpompi puhua suoraan? En usko, että näiden eri tapojen välillä on eroa itse tuloksen kannalta. Kauppiashan joka tapauksessa tulee vastaan sen minkä pystyy ja haluaa.

Kuten sanottua kukin taaplaa tyylillaan, kauppias tulee vastaan sen verta mita pystyy ja milla kuvittelee kaupan syntyvan. Jos kerrot milla naapuri myy niin kauppamieshan tutkii oman tilanteensa ja jos varaa on niin menee hieman alle jonka jalkeen aletaan painostamaan nimea paperiin.
Voit toki tuon jalkeen marssia taas alkuperaiseen liikeeseen.
Ehka henkilokohtainen ongelma tulee siita etta yleensa noissa papereissa mita joutuu pyorittelmaan lukee "luottamuksellinen" tai jotain vastaavaa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy