Kirjoittaja Aihe: Akku tyhjenee parin päivän seisomisella?  (Luettu 9150 kertaa)

Poissa janir82

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 300
  • Seat
    • Profiili
Akku tyhjenee parin päivän seisomisella?
« : 08.12.14 - klo:10:18 »
Eli Roomster kyseessä. Akku on uusittu joku aika sitten, mutta viat jatkuvat. Eli akku tyhjenee muutaman päivän seisomisella. Kuskin ovesta on korjailtu johtosarjoja, jotka tuntuvat olevan tyyppivikoja. Onko ideoita, mistä lähteä purkamaan? Yksi ehdotus oli + tai - navan irroitus ja amppeerimittari väliin kun auto on sammuksissa. Sitten sulakkeita yksitellen irti ja kun lukema "romahtaa", olisi vika siinä piirissä tai sulakkeen ohjaamissa laitteissa. Jääkö näistä "vuodoista" mitään luettavaa vikakoodehin eli jos auton vikoja tarkastellaan kaapelin päästä?

Poissa Mikey

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 984
    • Profiili
Vs: Akku tyhjenee parin päivän seisomisella?
« Vastaus #1 : 08.12.14 - klo:11:18 »
Myös laturin diodisillan vaurio aiheuttaa akun purkautumisen.

Vikakoodeja tuskin jää talteen ja mainitsemasi virtamittari + sulakkeiden nyppiminen irti yksi kerrallaan on oikea tapa lähteä etsimään vikaa.

Uskoisin että virran vaihtelu olisi nähtävissä myös tuolla mittarilla ilman, että tarvitsee kytkeä mittaria sarjaan: http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/Mittausvalineet/Mittauslaitteet/Pihtivirtamittari-DCM-6003-ACDC-15287/

 



Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy
Auton omistaminen on helpompaa autopecasonline24.pt: n avulla
Hifitalo.fi