BMY moottorin (140hv) "luonne"

Aloittaja Octavia4x4, 30.05.14 - klo:20:20

« edellinen - seuraava »

Octavia4x4

Kysymys tuosta 1.4 kaksoisahdetusta TSI moottorista. Tuollaisella varustettu Golf V tuli talvella perheeseen. Silloin liukkaalla kelillä koeajossa ei huomannut nykäystä ahtimelta toiselle mennessä, koska sutimisen esto piti huolen nykimisestä. Pitävällä pinnalla kiihdyttäessä sitten tuli esiin, että kun ollaan siinä 2500 - 3000 rpm kohdilla, moottori muuttui vapaasti hengittäväksi, kunnes saavutti kierrokset, joilla turboahdin "heräsi". Sen jälkeen meno sitten kyllä maistuikin taas. Auto oli paikallisessa merkkiliikkeessä, josta se ostettiinkin ja vaihtoivat takuuseen ahtimen kiertoilmaventtiilin(se kuuluisa magneettiventtiili?!?). Käytös paranikin, mutta edelleen siinä oli selvä puutuminen, kun remmiahdin putoaa pois ja pitäisi hyrrän voimin jatkaa. Parin viikon ajon jälkeen noilla edellä mainituilla kierroksilla n. 50% kuormituksella kiihdyttäessä kuuluu konehuoneesta sanotaanpa sitä nyt sitten vaikkapa pörinäksi ja tuo puutuminen ~3000 rpm on taas pahentunut. Käynyt mielessä, että jäiköhän niillä jokin ahtoputken / -letkun liitos löysään ja se on nyt alkanut falskaamaan. Tuota on paha kotikonstein diagnosoida, kun pitäisi olla dyno, jossa kuormittaa konetta samalla kun saa pällistellä ja kuunnella pellin alla.  :)

Te, joila on ollut tilaisuus ajaa "terveellä" BMY:llä, pitäisikö sitä jotenkin vedossa huomata, että nyt mennään remmiahtimelta turbolle?

Jos ja kun tuota nyt pitää käyttää uudelleen siellä korjaamolla, niin tietäisi sitten, että mitä odottaa remontin jälkeen.

Ja tiedän kyllä ko. moottorityypin jakoketjuongelmat. Tästä yksilöstä ei kuulu -16 asteen kylmäkäynnistyksessäkään mitään ylimääräistä venttiilinnostimien kalkatusta lukuun ottamatta.
Konsernipelejä vuodesta 1993

M_M

Kunnossa oleva 103kW BMY -moottori vetää koko matkan 1000rpm -> 6000rpm ilman mitään perstuntumalla havaittavaa nykäisyä. Ainoa tilanne jossa Jetan kanssa huomasin nykäisyn, oli se kun ahtopaineen säätöventtiili meni rikki ja turbo ei ahtanut käytännössä ollenkaan. Silloin veto loppui kuin seinään noin 3500rpm kohdalla.

DyyD

Olen samaa mieltä M_M:n kanssa. Tasaisesti vetää kierrosalueen lävitse.

Octavia4x4

Ok, kiitos vastauksista! Eli ei se sitten kuntoon tullut sen kiertoilmaventtiilin vaihdolla.
Konsernipelejä vuodesta 1993

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: Octavia4x4 - 30.05.14 - klo:20:20
...Auto oli paikallisessa merkkiliikkeessä, josta se ostettiinkin ja vaihtoivat takuuseen ahtimen kiertoilmaventtiilin(se kuuluisa magneettiventtiili?!?)...

Se kuuluisa magneettiventtiili sijaitsee vesipumpussa, josta otetaan hihnaveto remmiahtimelle. Kiertoilmaventtiilillä tarkoitetaan varmasti sitä säätöläppää, joka säätelee ilmaa kompuralle tai sitten jotakin muuta venttiiliä.

http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_359.pdf

M_M

Kiertoilmaventtiili voisi olla turbon by-pass. Jonkinlainen tyyppivika noissa, myöhemmin vaihdettu kestävämpään malliin. Ilmoitti Jetassa itsestään vain vikakoodilla, moottorin käytöksessä en huomannut mitään muutosta vaihdon jälkeen.

Peeveli

Itselläni oli kolmessa volkkarissa kaksoisahdettu 1,4 tsi (Jetta V vm. 2007 jossa 140 hv, Golf V variant v. 2009 jossa 160 hv ja Polo GTI vm. 2012 jossa 180 hv). Kaikissa dsg, Jettassa 6-lovinen ja muissa 7v. Kaikille oli ominaista saumaton (huomaamaton siirtymä siis ahtimien kesken) veto alhaalta punarajalle.

Muutenkin on ikävä tässä 1,4-koossa sitä kompressoria; ero on aivan selkeä suorituskyvyssä kaksoisahdetun eduksi.  :(

Octavia4x4

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 01.06.14 - klo:19:15


Muutenkin on ikävä tässä 1,4-koossa sitä kompressoria; ero on aivan selkeä suorituskyvyssä kaksoisahdetun eduksi.  :(

Jep, kivasti tuo vääntää melkeinpä tuhannesta kierroksesta lähtien. Turbot kun tuppaavat heräilemään vasta lähempänä 1500 rpm.

Nyt Kolopallo kävi uuden kerran merkkihuollossa. Tällä kertaa tosiaan totesivat sen magneettiventtiilin vialliseksi. Vaihtoivat sen ja nyt ei huomaa ahtimen vaihtumista ajossa.

1500 - 2500 rpm pintakaasulla kiihdyttäessä pientä nykimistä vieläkin havaittavissa, mutta ei häiritse siinä määrin kuin tuo aiempi totaalinen nyykähtäminen kesken kiihdytyksen. Pitänee vaihdattaa tulpat tulevassa huollossa.
Konsernipelejä vuodesta 1993

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy