Moottoritiellä ajaminen

Aloittaja saq, 14.06.10 - klo:15:52

« edellinen - seuraava »

saq

Lainaus käyttäjältä: -MTM- - 08.06.10 - klo:20:52
Suomessa voitaisiin minusta isoilla motareilla (ei Kehä 1) nostaa nopeusraja 140km/h, mutta vain hyvällä säällä. Normaalit nopeusrajoitusmerkit voitaisiin korvata muuntuvilla, jotta sateella tai muuten huonossa kelissä rajoitus pudotettaisiin 100km/h:ssa. Samalla voitaisiin säätää sunnuntaiajelijoille, rekoille, peräkärryille yms. "hitaille" ajoneuvoille ainoastaan oikea kaista.

Olisin samaa mieltä kanssasi, jos kaikki ajaisivat motarilla sitä 140km/h tai vaihtelu autojen välillä olisi 120-140. Kun siellä kuitenkin on niitä autoja, jotka ei saa ajaa kuin 80km/h, kasvaisivat Suomen kaksiajokaistaisilla motareilla nopeuserot liian suuriksi. Löytyy kuitenkin autoilijoita, joiden olisi 140 motarilla pakko ajaa mittari 160. Siinä on sitten kiva yrittää lähteä rekkaa ohittamaan, kun kaverit tulee toista kaistaa 60km/h kovempaa.

Mihin porukalla aina on niin pirun kiire? Jos 100km ajetaan 120km/h vs. 140km/h aikaa menee 50min vs. 43min. Säästö huikeat 7 minuuttia. Usein kuitenkin motarilla ajettavat matkat ovat huomattavasti lyhyempiä ja näin myös aika "säästöt". Lisäksi kulutusta tuollainen nopeudennosto kasvattaa aika huomattavasti, veikkaisin autosta riippuen 1-2 l/100km.

Vaihtuvat nopeusrajoitustaulut kyllä kelpaisi minullekin.

PS. Kehä I ei ole moottoritie

Siirsin toisesta ketjusta nämä moottoritiellä ajamista käsittelevät viestit omaksi aiheekseen, kun tuntui herättävän keskustelua - Kiviharju
ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

saq

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 14.06.10 - klo:16:10
Oletko sattumalta ajanut ikinä Saksan motareilla? Tuollainen kuudenkympin ero on siellä paikoitellen aika pientä. Silti siellä hitaammatkin pääsee rekoista ohi.

Itse lykin kerran Oculla 170 lasissa bahnalla ja päätin ohittaa edessä hidastelevan johtotähden. Katsoin peilistä, että kaukana näkyy valot vasemmalla kaistalla, joten laitoin kaasun varuiksi pohjaan. Eihän se tuossa vauhdissa paljon heppoisessa nokivasarassa vaikuta, mutta yritin kuitenkin. Vilkku vasemmalle ja uusi vilkaisu peiliin. Siinähän se RS6 oli takavasemmalla noin 100 metrin päässä ja vilkautti kerran pitkiä. Nostin vähän kaasua ja Audi sujahti ohi noin 250 lasissa. Itse siirryin sen jälkeen perään ja nylkytin johtotähdestä ohi 190 lasissa.

Ei tullut mitään vaaratilanteita, vaikka vauhtia oli riittävästi. Pitää vain silmät auki. Mutta se silmien auki pitäminen onkin se haasteellisin osuus. Esim. bahnalla juuri turistit aiheuttavat karmeita tilanteita, kun lykkivät vasemmalle kaistalle 120 lasissa ja ilman vilkkua tietty.

Täytyy myöntää, etten ole ollut Saksan motareilla 10 vuoteen, joten ei ole paljon kokemusta. Saksassa autot ovat uudempia ja tehokkaampia kuin Suomessa, joten kiihdytykset ohituskaistalle onnistuu niillä peleillä vähän eri tapaan kuin keskiverto suomalaisautolla. Onnettomuustilastoista ei ole mitään käsitystä, mutta siitä voi olla varma, että jos suomen motarilla nostettaisiin nopeuksia, onnettomuuksia tapahtuisi enemmän.

Näen kyllä kertomuksessasi aika suuren riskin, vaikka ei sinusta siltä tuntunutkaan. Ei vaatisi kovinkaan suurta virhearviointia tai pari sekuntia myöhempää peiliin katsomista, niin olisi ollut todella tiukka tilanne.

ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

saq

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 15.06.10 - klo:07:49
Suomessa on hyvät motarit, joten rajoitus voisi ihan hyvin olla 130 tai muuttuvilla kilvillä hyvissä olosuhteissa 140 ja sateella 120.

En kyllä haluaisi, että esimerkiksi Turun- tai Porvoon motareiden Helsingin päässä olisi yhtään yli 120 rajoitus, on sen verran mutkaista baanaa.

Muuttuvilla nopeusrajoituksilla voisin hyväksyä 140 maksimi rajoitukset tiettyihin paikkoihin, mutta silloinkin olosuhteiden pitäisi olla todella hyvät ja liikennettä varsinkin raskasta liikennettä vähän. Jos siirryttäisiin muuttuviin rajoituksiin, pitäisi myös huonot olosuhteet niissä huomioida. Sateessa, jolloin näkyvyys heikkenee oleellisesti nopeus olisi 100 ja talvipääkallokelillä 80, normaali nopeus olisi se 120 ja vasta hyvät olosuhteet toisivat sen 140 tauluun.
ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

Keksimies

#3
Suomessa moottoritiellä on melko helppo pitää 120 km/h jatkuvana nopeutena, pois lukien muutamat ohitustilanteet, jos selvästi hitaammat ajoneuvot ohittavat toisiaan ja niiden takana joutuu odottelemaan. Jos pitää 140 km/h jatkuvana nopeutena se tarkoittaa liikennetilanteesta riippuen lähes jatkuvaa ohittelua ja keskinopeuden ylläpitämiseksi pitää ajoittain ajaa selvästi kortinlähdön ylittäviä ylinopeuksia.

Matkana 160 km. (Suomen olosuhteissa tämä on käytännössä maksimimatka moottoritiellä yhteen menoon, jätän tarkastelusta muut tiet pois, koska siellä on muuttujia sekoittamassa laskelmia liikaa).

Nopeus 120 km/h ja matka-aika 1 h 20 min, nopeus 140 km/h ja matka-aika  1 h 9 min, säästö 11 minuuttia.

Jos ajatellaan, että kulutus nousee tuossa nopeuden nostossa 1,5 l/100 km niin se tekee 1,5l*160km/100km*1,4(e/l)=3,4 euroa.

60/11*3,4=18,5 euroa voitettu tunti (polttoainelaskelmat nyt tässä vain mukana)

Jos tuon ajan käyttäisi työntekoon niin pitäisi tienata karkeasti 1,5*18,5=28 euroa tunti jos veroprosentti+sivukulut yhteensä 33%.

28 euroa tunti normaalilla työajalla (7,5*28*22) tarkoittaisi 4620 euron kk-tuloja.

Noilla tuloilla päiväsakoille menevä ylitys tekisi ehkä noin 1000 euron sakot ((4620-255)/60*pvsakkojen määrä ehkä 15=1090 euroa)

Jos tienaa 18,5 euroa tunti puhtaana tassuun niin pitäisi tehdä töitä 54 tuntia, jotta maksaisi sakon. Jos taas haluaisi sen ajan tehdä säästöä edelleen ajamalla ylinopeutta niin pitäisi ajaa tuo 160 km:n matka (54*60/11) 294 kertaa säästääkseen 54 tuntia ajamalla 140 vs. 120 km/h.

Suurin osa kansasta on sen verran halpaa työväkeä ja/tai vuotuiset ajokilometrit vähäiset, että aika helposti voi laskea ylinopeuksien olevan kannattamattomia. 100 tonnia vuodessa ajavia ja/tai huomattavan suurituloisia on kansasta vain marginaalinen osa. Noita molempia samassa yhteydessä vielä vähemmän! Ylinopeuksia perustelevat yleensä 4 tonnia/kk kaupparatsut, joille kertyy vuodessa 50 tkm.

Lisäksi poliisin valvonta nykyään todella kattavaa. Kameroita, kamera-autoja, tutkia joka paikassa. Viimeksi sunnuntaina itsellä 126 mittarissa (GPS:n mukaan 120 todellista) ja ohi meni kaksi autoa silmämääräisesti arvioiden 135 todellista, hetken kuluttua keskellä moottoritietä hyppi jäätelökauppias (sinisissä haalareissa, voi olla montaa mieltä kuinka fiksu tapa pysäyttää liikennettä moottoritiellä, itse katsoin ensin että onko joku itsetuhoinen tyyppi juoksentelemassa keskellä motaria ennenkuin näin tarkemmin) ja ohjasi ohittajat hakemaan omat tilisiirtonsa Mondeon takapenkin kautta.

Oma kokemus Saksan baanoilta on hädin tuskin 10 tuhatta kilometriä, mutta liikenne siellä on todella pienistä marginaaleista kiinni ja perustuu vain kaiken menemiseen juuri oikein. Pienikin virheliike väärässä paikassa ja väärään aikaan niin tulee tien täydeltä romua ja ruumiita. Tilastollisesti tosin hämmästyttävän turvallista, mutta ei ole ympäristönä ajaa kuitenkaan hirveän miellyttävä. Oma kokemukseni tuolta sanoo tosin, että 200-kerholaisia on häviävän pieni osa, suurin osa ajaa 120-150 km/h, mutta tuokin on niillä liikennetiheyksillä kova suoritus, etenkin kun samaa tahtia menevät Polot, pakettiautot, linja-autot ja kaikki sekaisin, satoi tai paistoi.

Saksassa touhu perustuu pitkälti myös autoteollisuuden vahvaan asemaan ja valtaan sekä imagoon. Ei siinä mitään, hauska se vain on, ettei joka paikassa kaikki ole kuin Ruotsissa, Saksassa Miehet porhaltavat peltihevosillaan putki punaisena ja 250 taulussa jos sille päälle sattuu. Hyvä ettei kaikkea ole suitsittu poliittisen korrektiuden tai ilmastonmuutoshomman takia! (mutta matka-ajoilla, säästöillä tms. kanssa noilla kovilla nopeuksilla ei ole juuri mitään tekemistä).

Jos ajaa paljon pitkiä matkoja hiljaisen liikenteen aikaan niin nopeuksien nosto tuo todellista säästöä ajoaikoihin, muuten ruuhka-Suomessakin turha höntyily lähinnä nostaa kulutusta ja verenpainetta, kellolla laskien etu on pieni.

Ai miten tämä liittyy otsikkoon  ::) Nuorena ajelin päivittäin puhtaasti huvin ja jännityksen vuoksi ylinopeuksia, joilla nykyään pääsee lehteen ja raastuvan kautta kortin saa pois puoleksi vuodeksi, nykyään enää livun cruise päällä tasan rajoitusnopeutta jos liikenne sen sallii.

skula

Nuoruuden ääliöys on kadonnut. Tilalla on nautinto.

Jos ajattelisin euroja per kilometri, kalusto olisi ihan jotain muuta..

Saisivat kyllä järjestää enemmän näitä kokeile rajojasi ja autosi rajoja juttuja suljetuilla alueilla.. Uskoisin että näillä voitaisiin suurinta vauhdinnälkää ja näyttämisenhalua nuorissa rajoittaa..

Tuksuu

Lainaus käyttäjältä: Skula - 15.06.10 - klo:10:47
Saisivat kyllä järjestää enemmän näitä kokeile rajojasi ja autosi rajoja juttuja suljetuilla alueilla.. Uskoisin että näillä voitaisiin suurinta vauhdinnälkää ja näyttämisenhalua nuorissa rajoittaa..

Radalle.com päiviähän on ympäri suomen näin kesäisin.... Mutta kun se maksaa, moni sijoittaa sen rahan viinapulloon ja kokeilee sitten rajojaan yleisellä tiellä.

skula

Lainaus käyttäjältä: Tuksuu - 15.06.10 - klo:10:51
Radalle.com päiviähän on ympäri suomen näin kesäisin.... Mutta kun se maksaa, moni sijoittaa sen rahan viinapulloon ja kokeilee sitten rajojaan yleisellä tiellä.


Tarkoitinkin ilmaisia.. Eiköhän tuollaiselle olis melko helppo saada sponsoria.

chr

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 15.06.10 - klo:10:38
EDIT: Ajan hyvissä olosuhteissa Suomessa maantiellä ja motarilla aina 14-15 km/h todellista nopeutta yli rajoituksen. Tästä kun ottaa mittaustoleranssin pois, niin mahdollinen rikesakko jää aina 70 euroon. Itse olen asennoitunut niin, että jos se joskus osuu kohdalle, niin osukoon. Ei kaadu talous siihen. Olen nyt kolmisen vuotta ajellut näin Suomessa ja varmasti ohittanut monta siviilipoliisiakin ja ei ole yhtään sakkoa tullut. Tiedän, että olen suuri yhteiskunnan vihollinen, kun toimin näin, mutta kai se jonkun pitää olla sellainenkin.


Samaa mieltä koko postauksesi kanssa. Ajan itse myös samalla tavalla, niin rikesakon rajalla tai rikesakkoaluella kun keli on hyvä ja liikennetilanne sen sallii. Ajan aika usein motaria HKI-TKU -välillä ja siinä voi käytännössä koko matkan ajaa ongelmitta sen mittari 140, joka on kepsun mukaan minulla noin 133km/h. Olen ajanut varmaan vain alle 300000km elämäni aikana, mutta yhtään ylinopeussakkoa en ole saanut. En koskaan (tarkoituksella) aja kohtuuttomia ylinopeuksia, ja erityisen varovainen olen kaupunkialueella.

saq

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 15.06.10 - klo:10:38
No, jos Suomen motarilla olisi rajoituksena vaikka 140, niin eihän sitä ole pakko ajaa. Sehän on vain korkein sallittu. Kyllä oikealla kaistalla voi ajaa rekan perässä vaikka 89 lasissa, jos se tuntuu itselle parhaalta vaihtoehdolta.

Ja ei kaikki ihmiset ajattele automatkoja puhtaasti eurot ja säästetyt minuutit silmissä. Eihän tätä ole sopivaa kekkoslovakiassa ääneen sanoa, mutta kyllä minä voin myöntää, että mielestäni on jollain tapaa mukavampaa ajaa kuivalla motarilla 140 mittarissa, kuin 100 mittarissa. Vaikea sanoa miksi se tuntuu paremmalta, mutta tuntuu vain. Ei minua siinä vaiheessa kiinnosta maksaako sen matkan menovedet kolme euroa enemmän vai vähemmän.

Ongelma syntyykin siitä, kun suuri osa autoilijoista haluaa ajaa 120 ja oikea kaista on puolillaan rekkoja, asuntovaunuja yms. ja vasemmalla kaistalla viuhahtelee näitä 10-15 yli rajoituksen ajavia, joiden nopeus olisikin 140 rajoitusalueella noin 150.

On meitä moneksi, itse en koe yhtään mukavaksi yrittää ajaa 140 taulussa motarilla, kun jatkuvasti joutuisi hiljentelemään hitaampien ohittajien takia.
ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

Bisti

Lainaus käyttäjältä: chr - 15.06.10 - klo:11:26
Samaa mieltä koko postauksesi kanssa. Ajan itse myös samalla tavalla, niin rikesakon rajalla tai rikesakkoaluella kun keli on hyvä ja liikennetilanne sen sallii. Ajan aika usein motaria HKI-TKU -välillä ja siinä voi käytännössä koko matkan ajaa ongelmitta sen mittari 140, joka on kepsun mukaan minulla noin 133km/h. Olen ajanut varmaan vain alle 300000km elämäni aikana, mutta yhtään ylinopeussakkoa en ole saanut. En koskaan (tarkoituksella) aja kohtuuttomia ylinopeuksia, ja erityisen varovainen olen kaupunkialueella.

Tässä kyllä väkisinkin tulee mieleen tuon mielekkyys. Matka HKI-TKU on noin 170 km, joten jos posottelet koko matkan tuota 133 km/h keskinopeutta (mikä tietysti on mahdotonta) menee sinulla tähän matkaan aikaa 1h17 min. Jos taas ajaisit tuota lain sallimaa maksimia (nimellisrajoitus + 5, eli ei edes huomautusta) menisi aikaa 1h22 min. No, jos se 5 min on sen riskin arvoista niin antaa mennä vaan, turhaa minä tuomitsen. Mutta silloin on turha alkaa vilkuttelemaan valoja, tööttäilemään tms. jos joku ajaa ohituskaistalla edessäsi tuota lain sallimaa maksimia...

Ei palkokasveja, kiitos  ;)
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...

VW ID.4 Pro Performance 150kW 2021
VW Caddy Maxi 1.4 TSI 96kW Trendline Business -19
VW Golf 1.5 eTSI 110kW First Edition -20 (ex)
Seat Leon ST FR 1.4 TSI 110kW -16 (ex)
Seat Exeo 2.0 TDI CR 105 kW Style -12 (ex)
VW Polo 1.2 TSI 66 kW Comfortline -14 (ex)
Touran 1.6 75 kW Conceptline -07 (ex)
Jetta 1.6 75 kW Comfortline -06 (ex)
Skoda Fabia Combi 1.4 74 kW (ex)

Simola

Minusta tuntuu että on helpompaakin ajaa sitä 140km/h mittarinopeutta, kun 120km/h nopeutta.

Tämä siksi, että jos rekkoja ei ole, oikea kaista seilaa 95-120 km/h nopeutta, ja jos itse ajan 120km/h vakkari päällä, en pääse riittävän nopeasti näistä oikealla seilaajista ohi, vaan takana on jo se nopeampi auto tulossa. En halua ajaa "alinopeutta", jota voisin tehdä oikean puoleisella kaistalla.

Jos kaikki ajaisivatkin tasaista nopeutta, olisi paljon helpompaa, mutta kun näyttää että porukalla ei ole vakkaria tai sitä ei käytetä, tai sitten vaan muuten aletaan kiihdyttää kun joku alkaa ohittamaan, ja sen jälkeen taas ajetaan "alinopeutta". Toki voisin ostaa auton adaptiivisella vakkarilla, mutta en tiedä että olisiko sekään lääke tähän erikoiseen nopeuksien seilaamiseen, jota havaitsen joka päivä kanssa autoilijoiden keskuudessa!

Minusta on parempi mennä reilusti ohi, kun että jäisi vasemman kaistan tukkeeksi ajamaan tasan 120km/h.
Laitonta juu, mutta olenkin sujuvan liikenteen kannattaja.
Ex: VW Golf IV 1.8 Turbo GTI

Simola

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 15.06.10 - klo:12:25
Samaa mieltä. Toisaalta en ala vilkuttelemaan edellä menevälle autolle valoja, jos hän ohittaa jotain autoa vasemmalla kaistalla vaikka alle 120 lasissa. Kunhan hän todellakin ohittaa sitä toista kulkuneuvoa ja ei jää asumaan vasemmalle kaistalle.

Joskus käy niitä tilanteita, että vasenta kaistaa ajaa joku 105-110 todellista ja takana on pitkä jono. Ohitettavien rekkojen välillä on tilaa useita satoja metrejä, mutta tämä alinopeutta ajava ei palaa oikealle kaistalle. Joskus on näissä tilanteissa pinna palanut ja on tullut ohitettua oikealta, vaikka se on kyllä typerää toimintaa moottoritiellä. Toisaalta vielä typerämpää on sen edellä menevän kuskin toiminta, kun näissä tilanteissa hän sitten yleensä löytääkin sen kaasupolkimensa ja sitten kokeillaan kumman sylintereistä löytyy enemmän jerkkua.

Minä toimin tuossa tilanteessa typerästi, mutta sen alinopeudella ajavan auton kuski toimii lapsellisesti. Ja hän varmaan kirjoittaa jonnekin foorumille kotiin päästyään minun toiminnastani iloisia kommentteja. Ainakin niillä näkyy pitkät toimivan :)


Juu näin ne asiat tuppaa menemään.
Saa ajaa hiljaa, kunhan ei estä muita ajamasta sallittua nopeutta. Ohi pitää päästää, ja valojen vilkuttelu on turhaa.

Tuolla aikaisemmin oli juttua Saksan baanoista. Siellä tuo pitkien vilautus toimii hyvin juuri niissä tilanteissa että takaa tulee auto huomattavasti kovempaa, ja edellä ajava on turhaan vasemmanpuoleisella kaistalla tukkimassa kaistan.
Ex: VW Golf IV 1.8 Turbo GTI

Keksimies

Samaa mieltä, 140 mittarissa tuntuu moottoritiellä paljon mukavammalta kuin 100 mittarissa. Ja silloin tällöin 100 on rajoituksena kesälläkin Suomessa vaihtuvilla rajoituksilla, ja talvella tietysti jatkuvasti.

Nykyisten teiden linjaukset ovat sellaiset, että 100 mittarissa on puuduttavan tylsää. 140 mittarissa ajo soljuu luontevasti ja mutkat seuraavat toisiaan miellyttävästi. 100 mittarissa pitkiä suoria osuuksia ajaessa tylsistyy ja pitää melkein erikseen muistaa herätä taas ohjaamaan, kun mutka tulee eteen. Lisäksi pitkien loivien mutkien ajaminen sujuu helpommin kun on vauhtia enemmän kuin mateluvauhti.

Kun liikennettä on enemmän niin pienikin keskinopeuden nosto lisää aktiviteettia, mitä ratin takana pitää tehdä. Enemmän ohituksia, hitaammin ajavien aikeiden tulkitsemista, enemmän kiihdytyksiä, enemmän jarrutuksia, enemmän kaistanvaihtoja, enemmän sivupeiliin vilkuilua, enemmän tulkitsemista mihin väliin voi vaihtaa tai ei voi vaihtaa kaistaa. Kaikki tämä vie enemmän huomiota ja pitää aktiivisemmin otteessaan. Mutta kuten laskettu, pieni keskinopeuden nosto lisää tapahtumien määrää ja todellisuudessa perille saapuminen tapahtuu vain muutaman minuutin aikaisemmin kuin rauhallisemmin ajaessa. Tämä nyt esimerkiksi erotuksena 133 ja 120 km/h todellista nopeutta 170 km:n matkalla. Tuo 100 km/h on kuitenkin poikkeus.

Aika tuntuu menevän nopeammin, mutta yksinkertaisella matematiikalla voi todeta, että säästö on lopulta pieni.

Sama homma kun talvella ajaa etelästä Lappiin. Jos yrittää ajaa sen +/-1000 kilometrin matkan 2 tuntia nopeammin kuin rauhallisesti edeten niin tahtia pitää kiristää jo tosissaan. Epämiellyttävää matkantekoa kun lumituiskussa yrittää päästä joka autosta ohi ensimmäisessä mahdollisessa paikassa ja porukka matkustaa kuin tehosekoittimessa. Saman matkan kun antaa liukua cruise päällä rajoitusten mukaan niin se menee kuin itsestään vähän radiota kuunnellen. Joka tapauksessa matkaan menee koko päivä ja valveillaoloaika, melko yhdentekevää onko kotona saunassa tunnin tai kaksi aikaisemmin tai myöhemmin. Ja niitä "nyt mää ohitan kaikki heti tässä ja nyt"-tyyppejä näkee joka reissulla  ::)

Ja vaikka joissakin tilanteissa hetkellinen nopeuden nousu yli rajoituksen on aivan perusteltua turvallisuudenkin kannalta niin mieleen iskostunut ajatus jostakin sallitusta ylityksestä jatkuvasti ajettuna on hieman nurinkurinen. Poliisi antaa anteeksi 3 km/h eli tuo katsotaan mittavirheen yms. vaihtelun piikkiin meneväksi ja vasta tuosta yli menevä on "todellista" ylitystä. Tiestöllä on kuitenkin olemassa rajoitukset, jotka ovat aivan selviä numeroita ja joiden mukaan liikennöinnin tulisi mennä. Ei muuallakaan elämässä ole olemassa jotakin +/-10% toleranssia, jota voisi jatkuvasti käyttää oman mielensä mukaan.

Simola

Juu, se on totta että laki on laki ja sillä selvä.
Silti on tarpeetonta ajaa moottoritien vasemmalla kaistalla alinopeutta.

Toinen asia onkin sitten huonolla säällä, kun on lunta ja huono näkyvyys.
Tottakai sillon tulee ajaa olosuhteiden vaatimusten mukaisesti, käyttäen takasumuvaloa! ;)

Tämä taitaa mennä nyt aika pahasti ohi otsikon.

Ex: VW Golf IV 1.8 Turbo GTI

Bisti

Lainaus käyttäjältä: Simola - 15.06.10 - klo:12:47
Tämä taitaa mennä nyt aika pahasti ohi otsikon.

Ei tämä mitään ohi mene, kaikki vain haluavat kokea itsensä nuoreksi samaistumalla nuoriin kuskeihin  ;D
Joskus tuntuu, ettei minulla ole mitään järkevää sanottavaa, mutta sanon siltikin aina jotain...

VW ID.4 Pro Performance 150kW 2021
VW Caddy Maxi 1.4 TSI 96kW Trendline Business -19
VW Golf 1.5 eTSI 110kW First Edition -20 (ex)
Seat Leon ST FR 1.4 TSI 110kW -16 (ex)
Seat Exeo 2.0 TDI CR 105 kW Style -12 (ex)
VW Polo 1.2 TSI 66 kW Comfortline -14 (ex)
Touran 1.6 75 kW Conceptline -07 (ex)
Jetta 1.6 75 kW Comfortline -06 (ex)
Skoda Fabia Combi 1.4 74 kW (ex)

Keksimies

Lainaus käyttäjältä: Simola - 15.06.10 - klo:12:37
Juu näin ne asiat tuppaa menemään.
Saa ajaa hiljaa, kunhan ei estä muita ajamasta sallittua nopeutta. Ohi pitää päästää, ja valojen vilkuttelu on turhaa.

Tuolla aikaisemmin oli juttua Saksan baanoista. Siellä tuo pitkien vilautus toimii hyvin juuri niissä tilanteissa että takaa tulee auto huomattavasti kovempaa, ja edellä ajava on turhaan vasemmanpuoleisella kaistalla tukkimassa kaistan.

Kukkasen mainitsema ajotapa noista selvästi alle rajoituksen vasemmalla kaistalla ajavista onkin selvää (tahallista?) liikenteen haittaamista eikä sinänsä kuulu enää keskusteluun normaalista liikennöinnistä. Tuota käytöstä Suomessa kyllä näkee, samoin kuin moottoritien pientareelle muuten vain pysähtyneitä, liittymästä ohi ajaneiden peruuttelua ja muuta vastaavaa sekoilua, josta sivistysvaltioissa otetaan kortti ilman kyselyjä kuivumaan.

Täkäläisen ja saksalaisen moottoritieliikennöinnin vertailu ei kuitenkaan oikein tee oikeutta kummallekaan. Täällä on nämä säännöt ja niillä mennään, piti niistä tai ei. Saksassa terve kuolemanpelko ohjaa ihmiset toimimaan järkevästi ja nopeammille annetaan tietä. Valojen vilkuttelu tehdään turvallisuuden ja näkyvyyden vuoksi, ei kiusanteon vuoksi kuten monessa tapauksessa täällä tehdään. Jos vasemmalla kaistalla joku menee sen 120 todellista ja on ohittamassa muita niin turha siellä on valoja vilkutella. Jokainen menee vuorollaan ohi sitä mukaa kun tie aukenee. Turhaa touhua vilkutella valoja ja jäädä sen jälkeen itse vasemmalle kaistalle ajamaan rikesakkorajan sisällä olevaa vauhtia. Näitä spedejä näkee matkalla Saksaan paljon Ruotsissakin. Eri homma Saksassa, jossa valojen vilkutuksen jälkeen pedaali painetaan lattiaan ja haihdutaan horisonttiin. Eikä noilla ukoilla ole mitään 150 hevosvoimaisia hinnat alkaen premium business malleja vaan 911:t, AMG Mersut ja vastaavat pelit  ;D

saq

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 15.06.10 - klo:12:15
Mutta Suomessa on hyvin harvoin motareilla ruuhkaa ja nekin lyhyet ruuhkahuiput ajoittuvat aina samoihin aikoihin. Suurimman osan ajasta voi motarilla ajella täysin rauhassa ja ainoa tarvittava toimenpide on napauttaa silloin tällöin kruise pois päältä. Yleensä edellä ajava palaa kaistalleen ennen kuin on tarvetta koskea polkimiin, joten sitten vain napautetaan resumea ja matka jatkuu taas.

Tämä taitaa selittää osittain näkemyserojamme. Vierailen yleensä motarilla arkisin noin 8 ja 16 aikaan ja viikonloppuisin perjantai iltana tai sunnuntai iltapäivällä eli aina siellä on ihan riittävästi autoja.
ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

saq

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 15.06.10 - klo:15:23
Miksi ihmeessä sinne motarille ja ruuhkiin pitää tunkea juuri silloin kuin muutkin siellä haluavat olla?

Aina ei voi itse siihen vaikuttaa.
ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

chr

Lainaus käyttäjältä: Skofabisti - 15.06.10 - klo:11:50
Tässä kyllä väkisinkin tulee mieleen tuon mielekkyys. Matka HKI-TKU on noin 170 km, joten jos posottelet koko matkan tuota 133 km/h keskinopeutta (mikä tietysti on mahdotonta) menee sinulla tähän matkaan aikaa 1h17 min. Jos taas ajaisit tuota lain sallimaa maksimia (nimellisrajoitus + 5, eli ei edes huomautusta) menisi aikaa 1h22 min. No, jos se 5 min on sen riskin arvoista niin antaa mennä vaan, turhaa minä tuomitsen. Mutta silloin on turha alkaa vilkuttelemaan valoja, tööttäilemään tms. jos joku ajaa ohituskaistalla edessäsi tuota lain sallimaa maksimia...

Ei palkokasveja, kiitos  ;)

Heh, se nyt vaan on mukavampaa mennä reippaasti. Ei sillä viidellä minuutilla ole koko jutun kanssa mitään tekemistä.

Kri

Lainaus käyttäjältä: Simola - 15.06.10 - klo:12:37

Tuolla aikaisemmin oli juttua Saksan baanoista. Siellä tuo pitkien vilautus toimii hyvin juuri niissä tilanteissa että takaa tulee auto huomattavasti kovempaa, ja edellä ajava on turhaan vasemmanpuoleisella kaistalla tukkimassa kaistan.

.. ja siitä valojen vilkuttelusta Autobahnalla saa muuten kunnon sakot  ;)

RoccoScientist

Lainaus käyttäjältä: saq - 14.06.10 - klo:15:52
Löytyy kuitenkin autoilijoita, joiden olisi 140 motarilla pakko ajaa mittari 160. Siinä on sitten kiva yrittää lähteä rekkaa ohittamaan, kun kaverit tulee toista kaistaa 60km/h kovempaa.

Eikös 120:n rajoitusalueilla ole yleensä kaksi kaistaa per suunta? Ei niin, että minusta nopeusrajoituksia pitäisi välttämättä tarkistaa ylöspäin. Motarilla olisi kyllä kiva painella hieman lujempaa ja usein sen pystyisi tekemään turvallisuuden pahemmin kärsimättä, mutta mitään käytännön hyötyähän siitä ei oikeastaan ole. Maanteillä nykyiset rajoitukset ovat mielestäni yllä mainitsemastasi syystä ihan sopivat. Tiet polveilevat ja kääntyilevät sen verran, että turvalliset ohituspaikat ovat jo nykyisellään yllättävän harvassa ja jos nopeuserot kasvaisivat, tulisi luultavasti vuositasolla paljon enemmän ruumita kuin nykyisellään.

Sen verran kuitenkin tarkistaisin tuota lainsäädäntöä, että ohitustilanteessa tulisi sallia hetkellinen, mahdollisesti reilukin ylinopeus. Käytännössä kukaan terveellä itsesuojeluvaistolla varustettu ihminen ei ohitustilanteessa noita nopeusrajoituksia noudata, eikä minusta ole kovin järkevää sellaista vaatiakaan. Liikenteen sujuvuuden kannalta ei myöskään ole järkevää odottaa ihmisten jäävän junnaamaan raskaan kaluston vanaveteen, jos rajoitus on kerran asetettu suuremmaksi kuin näiden suurin laillinen nopeus.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

saq

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 28.06.10 - klo:12:06
Eikös 120:n rajoitusalueilla ole yleensä kaksi kaistaa per suunta?

Kahdesta kaistastahan tuossa kirjoitin, joten siinä ei pitäisi olla mitään epäselvää.

Perus 10 vuotta vanha suomalainen auto ei ihan hetkessä kiihdy 80->160, joten saisi olla aika tarkkana takaa tulevien autojen kanssa, jotta ei saa näiltä 160 lasissa ajavilta valoshowta siinä rekkaa ohittaessa. Tietysti tyhjällä motarilla yhtä rekkaa ohittaessa näitä ongelmia ei ole.

Sinänsä nopeusrajoitusten nostoa on turha haaveilla nykyaikana, kun siitä ei kuitenkaan saada varsinaisesti mitään hyötyä ja vihreät arvot ovat niin pinnassa.
ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

RoccoScientist

Lainaus käyttäjältä: saq - 28.06.10 - klo:16:10
Kahdesta kaistastahan tuossa kirjoitin, joten siinä ei pitäisi olla mitään epäselvää.

Tosiaan, pahoitteluni. Luin hätäisesti ja aivot väänsitvät tuon niin, että tulevat 60 km/h kovempaa nykyiseen verrattuna vastaan vastaantulijoiden kaistalla. Olet toki aivan oikeassa: voisi tulla kiire takaa tulevien alta pois.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

PIPO

Mitähän autokouluissa opetetaan moottoritiellä ajamisesta tänäpäivänä ???  Tuntuu monelle olevan aivan liian vaikeaa.Suurin ongelma omasta mielestä on turha vasemmalla kaistalla ajelu joka tekee moottoritiestä nopeasti yksikaistaisen   >:(  Esimerkiksi reipas kiihdytys toisen auton kohdalla joka on jäämässä oikealla kaistalla mottiin rekan perään on sitä liikenteen joustavuuden parantamista.Helppoa  :-*

eGetin

Lainaus käyttäjältä: PIPO - 28.06.10 - klo:20:14
Mitähän autokouluissa opetetaan moottoritiellä ajamisesta tänäpäivänä ???  Tuntuu monelle olevan aivan liian vaikeaa.Suurin ongelma omasta mielestä on turha vasemmalla kaistalla ajelu joka tekee moottoritiestä nopeasti yksikaistaisen   >:(  Esimerkiksi reipas kiihdytys toisen auton kohdalla joka on jäämässä oikealla kaistalla mottiin rekan perään on sitä liikenteen joustavuuden parantamista.Helppoa  :-*
Eipä siellä paljon mitään motareista puhuta...

_Mikko_

Lainaus käyttäjältä: PIPO - 28.06.10 - klo:20:14
Mitähän autokouluissa opetetaan moottoritiellä ajamisesta tänäpäivänä ???  Tuntuu monelle olevan aivan liian vaikeaa.Suurin ongelma omasta mielestä on turha vasemmalla kaistalla ajelu joka tekee moottoritiestä nopeasti yksikaistaisen   >:(  Esimerkiksi reipas kiihdytys toisen auton kohdalla joka on jäämässä oikealla kaistalla mottiin rekan perään on sitä liikenteen joustavuuden parantamista.Helppoa  :-*

Hyvähän se tämä(kin) asia on pelkästään nuorten niskaan sysätä. Toki kaikissa ikäluokissa niitä sekoilijoita riittää, joissakin tosiaankin hiukan eri tavalla kuin toisissa, mutta...Harvemmin nuorimmasta päästä olevat kuskit niitä pahimpia töpeksijöitä siellä ovat. Eivätkä myöskään ole kovin usein tien tukkeena.


malfean

Viimekesän Saksan reissulla 140hv skodalla pääsi helposti matkaamaan pitkiäkin
siivuja 180-190 gps nopeutta. Saksan motarit mitä itse ajoin (Puolasta Berliiniin
ja Berliinistä Tanskaan) oli järjestään samantasoista tietä kuin suomessa,
hieman vähemmän routavaurioita ja eikä niin syviä uria (paremmassa kunnossa yleisesti).

Rekkojen välisissä ohituksissa joutui hiljentämään, mutta 180 vauhdissa seurataankin
liikennettä pitkälle eteenpäin.

Ei ollut pitkiä ramppeja tai suuria levennyksiä pientareilla, vaikka nopeusrajoitus
oli vapaa. Kyllä hieman kotimaahan paluun jälkeen kutitti ohimoita kun
Suomessa samanlaista tietää ei saanut ajella kuin 80-100 lasissa.

Yhtään vaaratilanneta ei autobaanalla osunut kohdalle eikä edes
päässyt sellaista todistamaan. Vapailla alueilla vain joutuu vähän
keskittyä siihen ajamiseen, eikä säätää kännykkää tai etsiä cd:tä.

Suomessa isot moottoritiet ovat niin hyvässä kunnossa, että
HYVÃ,,kuntoisella autolla tai moottoripyörällä ei ole mitään ongelmia
sanotaanko 160km/h matkanopeuksiin.
(Esim Kuopion, Lahden, Tampereen ja Turun moottoritie)
"Se että muutan mielipiteitäni, ei tarkoita että olisin väärässä."

makkis

Kuopion motaria höylään lähes päivittäin ja etelästä pohjoiseen ajaessa Petosen ABC:n jälkeen oikealle taittava kaarre on niin jyrkkä, että moni peruskinneri menee ajettavuutensa rajamailla jos siihen runnoo 160 km/h... toisaalta, pohjoisesta etelään tultaessa Kolmisopen rampin ja Petosen rampilta alkavan oikean välissä on megasyvät urat joista sateella pääsee kätevästi keskikaiteeseen 160 km/h vauhdilla tangentin suuntaisesti.

Silti, olen samaa mieltä malfeanin kanssa, jotta 160 km/h voi ajaa motareillamme aivan turvallisesti, mutta Saksan malliin, muuttuvat rajoitukset kelien ja paikkojen suhteen. Ei meidän motarit juurikaan saksalaisista poikkea. Saksassakin räpsähtää vapaille nopeuksille helposti ja nopeasti rajoitukset taulihin tilanteen vaatiessa.

sollila

Suomalainen liikennekulttuuri kun on mitä on niin mielestäni 160 kmh vauhdit ei oikein sovi tänne, vaikkakin se osalle autoista olisikin teknisesti ihan hyvä nopeus. Autoilijoiden Suomessa pitäisi oppia olemaan katsomatta liikaa omaan napaan liikenteessä ja ottamaan muutkin huomioon paremmin. Osa niin tekeekin mutta on taas sitä toistakin puolta jotka ei esim. anna tietä vaikka henki menis.



Skoda Octavia Combi 2,0 TDI 4X4 2006


saq

Lainaus käyttäjältä: sollila - 01.07.10 - klo:22:01
Suomalainen liikennekulttuuri kun on mitä on niin mielestäni 160 kmh vauhdit ei oikein sovi tänne, vaikkakin se osalle autoista olisikin teknisesti ihan hyvä nopeus.

Juuri näin. Tämän takia on turha verrata Suomea ja Saksaa. Liikennekulttuurin muuttaminen ei ole ihan helppo juttu. Lisäksi on täysin selvä, että riskit ja onnettomuuden lisääntyvät jos nopeuksia ja nopeuseroja kasvatetaan. Sillä miten yksittäinen kuljettaja tilanteen kokee ei ole kokonaisuuden kannalta mitään merkitystä.
ID.3 Pro Performance Business -21
Octavia Combi 1.4TSI DSG-7 Elegange -17

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy