Octavia III huolto

Aloittaja nic, 03.05.14 - klo:12:35

« edellinen - seuraava »

voipa

Itselläni alkoi herjata öljynvaihtoa 23tkm kohdalla mutta koska olin vaihtanut ne jo 7tkm kohdalla, niin 30tkm etappi oli täysin perusteltu sille manööverille.
Octavia Combi 2.0 TSI RS DSG Black Magic

Pumpeli

Lainaus käyttäjältä: Atro - 24.01.15 - klo:18:55
Mulla siis herjasi inspectionia kun oli vuosi käyttöönotosta ja noin 16 tkm mittarissa. Soitin sitten Metroautoon asiasta ja sanoivat että ensimmäisen vuoden täyttyessä tällainen tulee riippumatta kilometreistä. Huoltoon kuului esim. Akun jännitteen ja korin kunnon tarkastus. Jos teillä on alle vuodessa tullut tietokoneen mielestä tiima täyteen öljynvaihdolle niin sitten tuo varmasti hoituu siinä samalla.

No ei tuo vuosi kyllä pidä omassa autossa ainakaan paikkaansa..nyt ajettu 12tkm ja näyttää inspection 18tkm tai rapiat 200day ja oil changeen näyttää 7.5tkm ja auto otettu käyttöön 5/14

tet

Lainaus käyttäjältä: Atro - 24.01.15 - klo:18:55
Mulla siis herjasi inspectionia kun oli vuosi käyttöönotosta ja noin 16 tkm mittarissa. Soitin sitten Metroautoon asiasta ja sanoivat että ensimmäisen vuoden täyttyessä tällainen tulee riippumatta kilometreistä.

Aika jännä että näissä on näin paljon epäselvyyttä. Merkkiliikkeetkään eivät tiedä kuinka tuo huolto-ohjelma oikein toimii. Kannattaa laittaa tuorein Skoda Magazine jemmaan, voi sitten sieltä näyttää merkkiliikkeelle mikä on homman nimi. :) Näinhän se lehden mukaan (s. 58) menee:

Ensimmäinen huolto on aina maksimissaan 30tkm/2v eli kuten vanhassakin ohjelmassa. Se määräytyy siis öljynvaihtovälin mukaan. Sisältää öljynvaihdon ja kaikki muutkin huoltokohteet. Ennen tätä ensimmäistä öljynvaihtoa ei ole mitään tarkastushuoltoa. Ensimmäisen huollon jälkeen huoltokuvio muuttuu seuraavasti:

- öljynvaihto huoltoilmaisimen mukaan, maksimiväli 30 tkm / 2 vuotta
- tarkastushuolto (=normaali huolto ilman öljynvaihtoa) 30 tkm / 1 vuosi

Se mikä lehdestä jää hivenen epäselväksi on, että vaikuttaako tuohon tarkastushuollon väliin jokin "äly" vai onko se aina vaan 30 tkm tai 1 v riippuen kumpi tulee ensin. Öljynvaihdon väliin vaikuttaa sama LL-ohjelma niinkuin ennenkin.
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

teejiipee

#183
No justiinsa, paska puhetta sekä maahantuojan että myyjäliikkeelle taholta. Myytäessä oli puhetta vain LL huoltovälistä, en sen tarkempia tietoja saanut. Sitten auto tilputti ruudussa sitä inspectionia sekä Oil changea reilusti ennen noita kilsoja tai 2v.. Myyjä oli kanssa pihalla kuin lumiukko, olivat myymässä minulle 16" talvirenkaita. No ei se myyjän vika, vaan organisaation, joka kouluttaa myyjät. Mitään tuollaista kaunopuhetta uudesta huolto-ohjelmasta en saanut edes luovutuksessa, että se siitä. Tuommoinen legendan heitto magasinessa alkaa ihan puistattaa.
Meikäläinen on kovin anteeksiantamaton ja pitkämuistinen tyyppi, joten myyjäliikkeeseen en astu enää jalallakaan ja jos joskus vielä ostan jonkun skeidan, niin sellaisesta liikkeestä, jossa en ole ikinä asioinut.
Toyota Corolla Cross AWD -24

squier

Jokos ensimmäiset ovat käyneet inspection-huollossa? Omassa tuo on edessä huhtikuussa.

japa

Hirmu vauhtia hupenee kilometrit huoltonäytössä. Autolla ajettu 2800km ja näyttää ölpänvaihtoon enää 12 000km. Ja tuohon ajoon kuuluu vielä kaksi viidensadan siivua yhellä istumalla. Mikähän mättää asiassa? turha kuvitellakaan pääsevän lähellekään 30 000km samoilla öljyillä. Autona RS bensa.
Octavia 1,5 dsg style 2019
octavia 1,4 style 2016
Octavia rs 2,0 tsi 2015
Octavia 1,4 elegance 2013

765turbo

Minulla on samat kilsat molemmissa eli inspection ja oil change noin 14900km ja nyt ajettu 15300km. Sama ajotyyli kuin ex Superbissa ja siinä tuo 2v piti kutinsa ajon painottuen pätkäajoon kuten nykyisessä Ocussa.

splitxyz

Ainakin 2,0 TSI koneissa ollut sekä Seatissa & Occussa että mittaa starttien määrän/km jollain tapaa (en tiedä tarkkaan miten), ja jos paljon pätkäajoa vaikka välillä muutama pidempi ajolenkki, niin ei paljon muuta km määrää seuraavaan öljynvaihtohuoltoon. Jos kokoajan pidempää ajoa esim. työmatkaa 40-80 km per startti, pääsee aika lähelle 30 tkm tai 2v. Näin se vain menee osissa moottoreita. 1.2 TSI kone kai vielä menee 30 tkm tai 2v. Polo BlueGT:ssä MY15 muuttuu myös huoltoväli jos pätkäajoa paljon öljynvaihdon suhteen. Edellisessä MY13 mallissa ns. pätkäajo ei vaikuttanut siihen samalla tavoin. 
RS 2.0 TSI HB MY17
VW Golf eTSI 1.5 DSG MY23, Audi RS3 (450+ hv APR) MY16
ex: Polo Highline 1.5 TSI DSG MY20, VW Polo BlueGT (MY17), VW Polo BlueGT (MY15), RS 2.0 TSI HB MY14.

Paana

Räsänen käytetty ekassa öljynvaihdossa (15tkm ja käsky kävi) Aritalla ja hintaa 230e.Varmaan halvempaa ois tilata ulkomailta ite litkut tai pyytää maahantuonnilta kirjalliset ohjeet edullisemman öljyn käyttöön.

japa

Lainaus käyttäjältä: Paana - 09.03.15 - klo:10:35
Räsänen käytetty ekassa öljynvaihdossa (15tkm ja käsky kävi) Aritalla ja hintaa 230e.Varmaan halvempaa ois tilata ulkomailta ite litkut tai pyytää maahantuonnilta kirjalliset ohjeet edullisemman öljyn käyttöön.
Mitä tuohon huoltoon kuului ? Kallis öljynvaihto :o
Octavia 1,5 dsg style 2019
octavia 1,4 style 2016
Octavia rs 2,0 tsi 2015
Octavia 1,4 elegance 2013

Paana

Lainaus käyttäjältä: japa - 09.03.15 - klo:10:48
Mitä tuohon huoltoon kuului ? Kallis öljynvaihto :o

Eipä muuta.Kalliilta se itsestäkin tuntui varsinkin kun motonetissakin k.o öljy on 10e/litra halvempaa.

japa

Lainaus käyttäjältä: Paana - 09.03.15 - klo:10:50
Eipä muuta.Kalliilta se itsestäkin tuntui varsinkin kun motonetissakin k.o öljy on 10e/litra halvempaa.
Jep. mullakin näyttää että huolto tulee räsässä vastaan jo 15tkm . Pitää ostaa pari tonkkaa edgeä puuilosta hintaan 39,9/tonkka. Jää sitten toisesta lisäysöljyä jos tarvis ja riittää siitä vielä ruohonleikkuriinkin  ;)
Octavia 1,5 dsg style 2019
octavia 1,4 style 2016
Octavia rs 2,0 tsi 2015
Octavia 1,4 elegance 2013

teejiipee

Vein Edget mukanani, joten Räsän 30tkm/2v. 'ensihuolto' kustansi siksi enää 143â,¬ ilman raitisilmansuodattimen vaihtoa. Noh, koska selvisi huollon jälkeen, ettei raitisilmasuodatinta vaihdettu, kävinpä sitten toistamiseen vaihdattamassa senkin, siitä 44â,¬ lisäkuluja. 
Toyota Corolla Cross AWD -24

splitxyz

Ymmärsin että räsään menee peräti 5.7 l öljyä mikä osaltaan selittää kalliin hinnan. Voin toki olla väärässä.. on aika paljon jos näin 2.0 moottorille.
RS 2.0 TSI HB MY17
VW Golf eTSI 1.5 DSG MY23, Audi RS3 (450+ hv APR) MY16
ex: Polo Highline 1.5 TSI DSG MY20, VW Polo BlueGT (MY17), VW Polo BlueGT (MY15), RS 2.0 TSI HB MY14.

-Oksid-

Ensimmäinen huolto takana diesel-Räsällä Auto-Sunilla:

- sis. "inspection" + öljynvaihto (öljytilavuus ainakin dieselissä on 4,6 litraa), tarkistuksia ja lippujalappuja syli täyteen, mm. akku on vielä ihan kunnossa eikä tarvitse vaihtoa  ::) Ratisilmasuodatinta ei vaihdettu, onko sen vaihtoväli muka 60tkm? Itse olen yleensä sen kerran vuoteen vaihtanut...

- takuukorjauksina ilmoitin:

takapään kolina: kuulemma vika ei ollut iskareissa vaan "RS:n pyöräntuennassa", vika ei ole vaarallinen vaan ikävä. Maahantuojalta / tehtaalta ei ole tullut korjausohjetta joten jäi sitä odottamaan.

pitkät näyttää liian ylös: kalibroitu valot uudelleen ja lisäksi säädetty pitkiä hiukan alaspäin. Vaikutusta ei ole vielä päässyt toteamaan.

ACC näkee haamuja ja nytkäyttelee jarrua silloin tällöin (ehdotin kalibrointia tutkalle): ei vikakoodeja, "puhdistettu kamera" (ei siis sitä keulan tutkaa) ja seurataan tilannetta.... vaikuttaako tuo peilin kamera muka jollain tavalla ACC:n toimintaan?  Ainakin ikkuna oli sisäpuolelta puhdistettu....

takajarrut jää laahaamaan ja vinkuvat: palat liimautuvat kuulemma auton seisoessa kiinni joka aiheuttaa paukkumista, ominaisuus vähän joka merkissä  ::) Tätäkin tilannetta seurataan...


Että tälläisillä kommenteilla matka jatkuu, huollon aikainen sijaisauto oli sentään "maksuton"
Ajossa: Alfa Romeo Giulia Diesel AT8 Super '16

Entiset VAGit: Octavia Combi RS 2.0 TDI DSG "Magic Black" -14,Octavia II LB RS TFSI "Sprint Yellow" -06,  Golf GTI 1.8T "Magic Black"

japa

Mitä tuli valohoito kustantamaan  8)
Octavia 1,5 dsg style 2019
octavia 1,4 style 2016
Octavia rs 2,0 tsi 2015
Octavia 1,4 elegance 2013

-Oksid-

Lainaus käyttäjältä: japa - 10.03.15 - klo:16:01
Mitä tuli valohoito kustantamaan  8)

Kaiken korjaavan Merkkiliikkeen Keinovalon(TM) päivän hinta oli 220 euroa, eli käytännössä öljyjen + suodattimen vaihto ja saranoiden rasvaus. Jäähdytysnestettä olivat myös lisänneet 1 desilitran sekä laittaneet Forten polttoainejärjestelmän puhdistuslitkun kiertoon.
Ajossa: Alfa Romeo Giulia Diesel AT8 Super '16

Entiset VAGit: Octavia Combi RS 2.0 TDI DSG "Magic Black" -14,Octavia II LB RS TFSI "Sprint Yellow" -06,  Golf GTI 1.8T "Magic Black"

japa

Tuota Fortee ne kyllä joka huollossa tyrkyttää ja ihan suotta. Itse en anna laittaa jos ei ole propleemia. Joka paikassa ne rahastaa, oikein ärsyttää.
Octavia 1,5 dsg style 2019
octavia 1,4 style 2016
Octavia rs 2,0 tsi 2015
Octavia 1,4 elegance 2013

Octavia4x4

Jep, noin ne menee, eli 2.0 TDI moottorin öljytilavuus 4.6 litraa ja vastaavan kokoisen TSI moottorin 5.7 litraa.

Oma Ocu oli helmikuun alussa paikallisessa merkkiliikkeessä 30 tkm huollossa. Raitisilmasuodatin olisi kuulunut huolto-ohjelmaan, mutta kun vaihdoin sen itse juuri syksyllä, niin jätettiin vaihtamatta. Öljy tosiaan liikkeessa aika suolaisen hintaista, vaikka itse sain tingittyä sen hinnasta joitakin kymmenyksiä pois työtä tilatessa, kun uhkasin viedä omat öljyt. Huoltoraportissa tms. ei ollut mainintaa öljynsuodattimen vaihdosta. Siitä kyllä oli, että irrotettavaa vetokoukkua ei voitu voidella, koska koukun avain ei ollut autossa. Kehotettiin voitelemaan säännöllisesti. Mun puolesta saa ruostua kiinni.
199,99â,¬ (alv24%) oli lystillä hintaa.
Konsernipelejä vuodesta 1993

lepardiselka

Itsellä ajettu bensalla nyt 15600km ja näyttää enään 600km öljynvaihtoon! Tuntuu kyllä että ihan turha pitää kalliita LL-öljyjä kun kuitenkin joutuu vaihtaa 2 kertaa öljyt 30tkm aikana! Kyselin hintaa huollon hintaa ja sanoivat että 170e maksaisi öljynvaihtohuolto!

Autoinssi

Ocu III 1,4 TSI kolmatta kertaa huollossa, 90.0000 km mittarissa, huollon hinta 255 â,¬. Merkkiliike PK talousalueella. Pakko olla rehellinen: halvalla menee. Ei kyllä ollut mitään lisätöitä huollon lisäksi, koska mitään vikoja ei ole ollut. 0,3 l öljyä on joutunu lisäämään 30.000 km:n välein, mutta mitä sitten. Onneksi on se öljytason ilmaisin, niin ei tarvitse tikkua vahtia.

Skoc

Lainaus käyttäjältä: Autoinssi - 13.03.15 - klo:21:17
Onneksi on se öljytason ilmaisin, niin ei tarvitse tikkua vahtia.

Onko tuo jokin tarvikevaruste, vai mistä sen öljytason voi tarkistaa konepeltiä avaamatta? Vai onko kyseessä öljyn vähäisyyden varoitin (ei ole itellä ilmoitellut itestään)? Missä koneissa?
Octavia Elegance -15

Hevonlörö

Lainaus käyttäjältä: Skoc - 14.03.15 - klo:00:50
Onko tuo jokin tarvikevaruste, vai mistä sen öljytason voi tarkistaa konepeltiä avaamatta? Vai onko kyseessä öljyn vähäisyyden varoitin (ei ole itellä ilmoitellut itestään)? Missä koneissa?

Eiköhän kyseessä ole mittaristoon syttyvä varoitusvalo öljymäärän vähäisyydestä.

Autoinssi

Juu, sitä vähäisen öljymäärän varoitusta tarkoitin. Tuntuu toimivan.

Laakeri

Paras saamani tarjous TDI RS:n moottoriöljyn ja suodattimen vaihdolle on 128,47â,¬. Onko joku saanut halvemmalla? En viitsisi itse hankkia öljyä ja suodatinta, vaikka siten voisikin saada halvemmalla.

koivari

Vain merkkiliikkeessä teetetty työ säilyttää ajoturvan.
Skoda Karoq AMB TS85/1.0 M6F Candy White

vwmies

Lainaus käyttäjältä: japa - 05.03.15 - klo:11:26
Hirmu vauhtia hupenee kilometrit huoltonäytössä. Autolla ajettu 2800km ja näyttää ölpänvaihtoon enää 12 000km. Ja tuohon ajoon kuuluu vielä kaksi viidensadan siivua yhellä istumalla. Mikähän mättää asiassa? turha kuvitellakaan pääsevän lähellekään 30 000km samoilla öljyillä. Autona RS bensa.

Perin erikoista, syksyllä ostettu Ocu 1 1.9TDi näytti 1. (ja viimeisen tälle omistajalle) kerran jakaria joskus 38.500km kohdalla, eli pääsin päivät kuumalla koneella rullaten liki 40tkm. Huolto unohti lyödä leiman kirjaan, ja itse unohdin ostaa samanmerkkisen auton seuraavana keväänä. Mittarissa 60tkm. :o
Yritetään pärjätä.

Laakeri

Lainaus käyttäjältä: koivari - 26.03.15 - klo:17:46
Vain merkkiliikkeessä teetetty työ säilyttää ajoturvan.

Meneekö muuten ajoturva jos vaihdattaa öljyt ja suodattimen useammin kuin tarvitsisi? Nyt olisi kyseessä 15tkm ylimääräinen öljynvaihtohuolto.

kimppikoo

1. huolto Auto-Sunilla Kotkassa 303 eur. Ilmeisesti kalleimmasta päästä? Samalla löytyi vuoto termarin kotelosta, eli uusi huolto pitää käyttää sen korjaukseen.

ophaa

Lainaus käyttäjältä: Laakeri - 26.03.15 - klo:20:07
Meneekö muuten ajoturva jos vaihdattaa öljyt ja suodattimen useammin kuin tarvitsisi? Nyt olisi kyseessä 15tkm ylimääräinen öljynvaihtohuolto.

Ainakin viime kesänä, kun edellisestä Octaviasta levisi kytkin maantiellä, ajoturva oli voimassa vaikka väliöljynvaihto/huolto oli tehty muualla kuin merkkiliikkeessä. Tuota huoltoa edellinen huolto oli tehty merkkiliikkeessä, ja ajoturvan leimaa oli siis vielä tämän vuoden maaliskuulle. Kaksi vuottahan tuota aina jatketaan merkkiliikkeessä.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy