Taloussanomat: Volkkarin DSG-vaihteiston menetetty maine

Aloittaja Erkki7, 06.01.14 - klo:15:12

« edellinen - seuraava »

Erkki7

Volkkarin DSG-vaihteiston menetetty maine

Itse en lue muita VAG-Areenan osioita niin linkkaan tuon ns uutisen tänne. Nyt jo 339 kommenttia mikä on paljon. Toisalta suurin osa Suoli24-tasoa mutta joukossa muutama kiinnostava. Jos jaksaa kahlata läpi.
Passat Sedan -12 2.0 TDI Manual

Hiihtäjä

Ei mitään uutta auringon alla näköjään :) On hyvä asia että nämä vakavat alisuoriutumiset tulevat myös niiden ihmisten tietoon, jotka eivät autoista tai niiden tekniikasta ole muuten kiinnostuneita/eivät ymmärrä.

No itse olin sen verran viisas (köyhä), etten sijoittanut nykysen 6kk vanhan Audini S-tronic-valintaan euroakaan. Kun ei kunnon automaattia saa (zf 8-speed) niin parempi ilman. Tällä keinoin välttää ainakin ongelmat ko.laatikoiden kanssa. Vaan eipä tuo niitä lohduta ketkä ovat kätensä jo lianneet DSG-tuotteisiin... Toki aina harmittaa kepittää manuaalilla mutta ei ole huolta DSG:stä toisaalta.

Tosi harmillinen juttu tuo DSG-tarina kaikkinensa. Vw:n osalta mutta ennenkaikkea kuluttajien. Ovat todella kalliita korjauksia monille tuollaiset ennenaikaiset vaihteistojen uusimiset! Se mikä itseä hämmästyttää on se, kuinka paljon näitä DSG-laatikollisia autoja myydään tänä päivänä yhä, suhteutettuna siihen kuinka surkea niiden kestävyys on ollut!! Vaikkei olisi edes autoihmisiä niin kyllähän näitä otsikoita bongaa jo muualtakin kuin autoalan foorumeilta ja harrastajien keskuudesta.

Varminta on olla ostamatta DSG. Melko varmaa että sitä ei joudu uusimaan sen takia... Minusta parempi toimiva manuaali kuin epäluotettava automaatti. Se vaan näissä "kansanluokan" autoissa on ilkeä tosiasia ettei niihin ole saatavilla oikeastaan hyvää automaattia nykyisin. ZF 8-pykäläinen löytyy käytännössä kyllä jo Bmw 1-sarjasta mutta pääosin vasta n.40ke autoista ylöspäin ja niistäkin vain valituista. Eipä taida missään 20-30ke hintaluokan autossa olla saatavilla tätä automaattia pl juuri 1-srj Bmw nippanappa.

Siltikin, seuraavassa autossa palaan itsekin takaisin Bmw-leiriin. Ei jotenkin vakuuta tämä Audi-premiumi ominaisuuksien valossa, ikään kuin vähän paremmin koristeltu vw=ei laatuauto kuitenkaan. Täytyy vaan vielä kärvistellä 1,5v.

Vaan olkaamme iloisia että on kuitenkin valinnan varaa oman talouden puitteissa.

T5ID

VAG:n ongelmat ovat vasta tulossa. Lähivuosina nuo keksinnöt eivät kelpaa vaihdossa tai vaihtohyvitys on naurettava. Tämä sitten romahduttaa uusien kaupan, kun ainoastaan dieselmanuaalista pääsee eroon. No, Mersu stiplasi väyrysellä, sillä kesti viisitoista vuotta päästä siitä yli. Opel stiplasi ihan pikkujutuilla, ei päässyt koskaan siitä yli. Nyt Bemarilla on ensimmäinen mahdollisuus stiplata, jos se tuo etuvetoisia autoja. Itsetuhoista sakkia.

autofanaatikko

Lainaus käyttäjältä: T5ID - 06.01.14 - klo:17:03
VAG:n ongelmat ovat vasta tulossa. Lähivuosina nuo keksinnöt eivät kelpaa vaihdossa tai vaihtohyvitys on naurettava. Tämä sitten romahduttaa uusien kaupan, kun ainoastaan dieselmanuaalista pääsee eroon. No, Mersu stiplasi väyrysellä, sillä kesti viisitoista vuotta päästä siitä yli. Opel stiplasi ihan pikkujutuilla, ei päässyt koskaan siitä yli. Nyt Bemarilla on ensimmäinen mahdollisuus stiplata, jos se tuo etuvetoisia autoja. Itsetuhoista sakkia.

Bemun kohdalla vain yksi automalli on jatkossa etuvetoinen ja muut ovat vielä takavetoja tai nelikkoja. Onhan mersullakin jo useampia etuvetoisia automalleja. Mikä vika on etuvetoisessa autossa...Tuskin se BMW nyt siihen kaattu, että sillä on yksi tai useampi etuvetomalli valikoimassa. Ei se mersukaan siihen ole kaatunut. Suurin osa esim. suomessa myydyistä bemareista on ollut viime vuosina nelikkoja. Pikkuautoluokassa, eli just 1-sarjan kokoluokassa on bemarin oman tutkimuksen mukaan monelle ihan sama onko auto etuvetoinen vaiko takapotku. Siksi alkavat siirtyä noissa pienemmissä autoluokissa etuvetoon. Onhan bemu luopunut jo hyvin paljolti suorista kuutosistakin ja korvannut ne nelipyttyisillä bensaturboilla eikä se ole heikentänyt myyntiä. On tainnut käydä jopa ihan päinvastoin.

Mitä DSG-vaihteistoon tulee, niin itsellä oli pari sellaista autoa joissa oli tuo vaihteisto. Ei tuu enää kolmatta. Pelkkää harmia oli niiden kanssa.

Filixon

Eikös Golf ollut viime vuoden myydyin? Mitenkähän iso osa niistä oli DSG:llisiä? Joko ostajat katuvat?
Meidän Musti on karjalankarhukissa.

zagg

Lainaus käyttäjältä: autofanaatikko - 06.01.14 - klo:17:24
Mitä DSG-vaihteistoon tulee, niin itsellä oli pari sellaista autoa joissa oli tuo vaihteisto. Ei tuu enää kolmatta. Pelkkää harmia oli niiden kanssa.

Mulla ollut kolme ja neljäs tulossa. Oikein tyytyväinen - toisin kun Volvon automaattiin joka hajosi kahdesti 110tkm sisällä. Automaatit ovat aina vikaherkempiä, ja nyt kun niiden hinnat vanhalla manteerellakin on normaalin kuolevaisen ulottuvilla, niin näinhän se homma menee.
.

HiTecci

Lainaus käyttäjältä: T5ID - 06.01.14 - klo:17:03
Lähivuosina nuo keksinnöt eivät kelpaa vaihdossa tai vaihtohyvitys on naurettava.

Johan tätä on jo nyt ollut ilmassa joidenkin autokauppiaiden kanssa. Ja tavallaan ymmärtäähän sen jos yrittäjän pitää omaan piikkiin antaa ostajalle 6kk kuluttajansuoja ja se aski sattuukin napsahtamaan just sinä aikana :-\
Citroën Berlingo III 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05

japa

Oma aikaisempi ocu oli dsg ja minua ärsytti siinä viive kun lähti liikkeelle ja sitte ku paino kaasua niin lähti tosi ärhäkkään. En siis tykännyt ja vikaherkkyys oli myös tiedossa joten vaihteiston valinta tähän uuteen oli aika helppo päätös  ;D
Octavia 1,5 dsg style 2019
octavia 1,4 style 2016
Octavia rs 2,0 tsi 2015
Octavia 1,4 elegance 2013

exari

Jo on kumma jos ei ala myyntiin vaikuttamaan...usa/kiina takuu niin uskaltais ehkä ostaa.

jarruvalo

Mulla toimi ok tuossa vanhassa sen 40 000 km. Meni vaihtoon ja tuli manuaali. Dsg-7 oli hieman miettivä ja nyt vaihtamiseen liittyvät päätökset voi tehdä itse. Olihan se myös hyvä, vaihtaminen huomaamatonta jne. Mutta näin.
ex vag: Octavia rs tsi combi- 14
ex Vag: Octavia 1.8 tsi DSG Elegance Combi -11
ex Nissan X-trail -08
ja 10 muuta ritsaa

autofanaatikko

Lainaus käyttäjältä: zagg - 06.01.14 - klo:17:50
Mulla ollut kolme ja neljäs tulossa. Oikein tyytyväinen - toisin kun Volvon automaattiin joka hajosi kahdesti 110tkm sisällä. Automaatit ovat aina vikaherkempiä, ja nyt kun niiden hinnat vanhalla manteerellakin on normaalin kuolevaisen ulottuvilla, niin näinhän se homma menee.

No sä et tiedä näköjään mun autohistoriaa. Ne mun DSG-vaihteelliset autot oli uusia autoja. Totta mooses tiedän, että automaatit on vikaherkempiä, mutta jos uusien autojen tomaatit hajoaa jo takuuaikana ja alle 10.000 mittarissa niin aika kuraa on laatu. Näin siis mulla.

Niin ja BMW:n automaatti oli myös normaalin kuolevaisen ulottuvilla, se automaattivaihteisto kun oli manuaalin hintainen eli ns. ilmainen, nyt viimeksi kun vaihdoin. Ei maksanut minulle mitään ylimääräistä. Kolme bemaria ollut nyt minulla peräkkäin, joista kaikissa ZF:n valmistama automaatti ja kaksi näistä autoista uusia ja yksi entinen eskari, joka oli käytännössä lähes uusi. Ei ole tarvinnut minun automaattivaihteistoja niissä takuuaikana korjauttaa, toisin kuin siis noissa volkkareissani. ZF tekee hyviä vaihteistoja.

Jotkut vaan jaksaa puolustella ja vähätellä noiden DSG-vaihteistojen ongelmia.

TuplaVW

Lainaus käyttäjältä: Erkki7 - 06.01.14 - klo:15:12
Volkkarin DSG-vaihteiston menetetty maine

Itse en lue muita VAG-Areenan osioita niin linkkaan tuon ns uutisen tänne. Nyt jo 339 kommenttia mikä on paljon. Toisalta suurin osa Suoli24-tasoa mutta joukossa muutama kiinnostava. Jos jaksaa kahlata läpi.
[/quote/]


Siirtäisikö ylläpito tämän jonnekin yleiseen VAG keskusteluun tai voimansiirto-osioon mihin kuuluu parhaiten, kiitos.
Mercedes-Benz 4matic -16

Golf Variant TSI DSG Highline -14   (ACC, DCC, Webasto, Dynamic ym)
ex:
Passat Variant TSI DSG Highline -11   (I,II,III, ACC,DCC,Webasto, ym)
Golf Variant TSI -10   (I,II,III ym)
Passat Variant 1,9 PD Luxline -08

pomo

Se kuiva 7vaihteinen on kyllä,susi, mutta 6v minulla ei ole kuin hyvää sanottavaa. Toimii ja kestää, samoin taitaa olla se  uuden 7 vaihteisen kanssa.

Kuivassa 7v laatikossa taisi olla se ongelma, että sen maksimi vääntö oli liian matala huomioiden sen, että  vag-moottorit ylittävät aina ilmoitetut tehot ja laatikot oli liian rajoilla....

zagg

Lainaus käyttäjältä: autofanaatikko - 06.01.14 - klo:18:48
No sä et tiedä näköjään mun autohistoriaa. Ne mun DSG-vaihteelliset autot oli uusia autoja.

Sun autohistoria lienee tässä nyt kaikkein epäoleellisin seikka ;) Anyhow, uusia ne  on mullakin olleet.


Lainaa
ZF tekee hyviä vaihteistoja.
Näin on, emännällä oli bimmeri ja laatikko oli hyvä. Harmiksi vaan auto oli maanantaiversio, eikä maahantuojaa kiinnostanut ollenkaan (eli samanlaista meininkiä kuin VWllä)

Jotkut vaan jaksaa puolustella ja vähätellä noiden DSG-vaihteistojen ongelmia.
[/quote]

Niinpä, mutta jos DSG ei ole itsellä aiheuttanut ongelmia, niin hankala haukkua DSG laatikkoa. Tietysti jos haluaa olla massan mukana tahi toimia agitaattorina niin voi siirtyä haukkumaan - vaikkei olisi koskaan DSGtä edes nähyt ;)

mutta tosiasia on että viatonta autoa ei (enää) ole olemassakaan.  Joissakin ei kestä laatikot, joissakin ei kestä jakoketjut, joissakin imusarjassa irtoaa läpät, jotkut ruostuu, joissakin katkee hihnat....
.

MJ

VW:n Suomentuonti-ohjelma on selkeästi painotettu näiden DSG:den suuntaan. Nykytietämyksen valossa nämä näyttävät olevan jälkimarkkinoinnille hyvä rahastuksen paikka.

Tehokkaampia moottorivaihtoehtoja (2.0 125 KW TDi, 2.0 TSI) ei ole täällä Pohjolan Albaaniassa saatavilla manuaalivaihteistolla. Tämä oli toinen keskeisistä syistä, miksi hankin sopivasti käytetyn ajokin Saksasta...

Olisiko tämä isomman mittakaavan julkisuus vihdoin heräte asioiden paremmalle tekemiselle / hoitamiselle? Vai onko suuri ja mahtava VAG niin omanarvontuntoonsa tuudittautunut, että sen ei tarvitse yksinkertaisesti välittää tällaisista "yksittäistapauksista"?
-11 Passat Variant 2.0 TSI man
-09 BMW K 1300 S
Ex: Passat Variant -08 1.8 TSI man
      Suzuki Bandit 1200 S -99

HiTecci

Lainaus käyttäjältä: MJ - 07.01.14 - klo:10:01
Olisiko tämä isomman mittakaavan julkisuus vihdoin heräte asioiden paremmalle tekemiselle / hoitamiselle? Vai onko suuri ja mahtava VAG niin omanarvontuntoonsa tuudittautunut, että sen ei tarvitse yksinkertaisesti välittää tällaisista "yksittäistapauksista"?

On tuota suurempiakin konserneja tässä maailmassa nurin mennyt kun ihmiset ovat ruvenneet äänestämään jaloillaan 8)
Citroën Berlingo III 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05

japa

Lainaus käyttäjältä: HiTecci - 07.01.14 - klo:10:31
On tuota suurempiakin konserneja tässä maailmassa nurin mennyt kun ihmiset ovat ruvenneet äänestämään jaloillaan 8)
Se vaan on surullista kun maine menee niin kärsiäksi joutuu kuluttaja. Autoista on vaikea saada vaihdossa toiseen juuri mitään vaikka oletkin maksanut extraa kyseisestä ongelmalaatikosta uutena.Kuka uskaltaa ostaa sellaista autoa käytettynä vaikka se toimisikin hyvin ostohetkellä jos kerta julkisuudessa parjataan sudeksi koko laatikkoa. Opeli menetti maineensa -90 luvulla laatuongelmiin ja ei ole sen jälkeen asemaansa saanut takaisin. Kyllä kuluttajalle on vaikea myydä luottamus takaisin kun sen kerran menettää. Samoin tulee käymään tämän VW.n maineen kanssa  :'(
Octavia 1,5 dsg style 2019
octavia 1,4 style 2016
Octavia rs 2,0 tsi 2015
Octavia 1,4 elegance 2013

HiTecci

Lainaus käyttäjältä: japa - 07.01.14 - klo:10:50
Autoista on vaikea saada vaihdossa toiseen juuri mitään... Kuka uskaltaa ostaa sellaista autoa käytettynä vaikka se toimisikin hyvin ostohetkellä jos kerta julkisuudessa parjataan sudeksi...

Tervetuloa Ranskalaisten autojen arkeen ;D
Citroën Berlingo III 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05

kt

Hauskaa, että joku vaihtaa "mietteliään DSG:n" pois. Itse pääsen aina vihreän valon syttyessä manuaaleilta karkuun. Viimeistään DSG:n vaihtaessa kolmoselle eroa on jo usea autonmitta. Valon syttyessä moni yrittää ja pääseekin puoli autoa edelle, mutta kun se manuaalivaihteiston käsittely ja kytkimen polku keskimäärin on suomalaisella kuskilla täysin ala-arvoista laadultaan, niin DSG voittaa yleensä aina.

Enkä edes käytä mitään erikoislähtömenettelyä DSG:llä, vaan kiiruhdan pintakaasulla eteenpäin. Tästä olen päätellyt jo monen vuoden ajan, että keskimääräinen suomalaiskuski ei osaa käyttää manuaali-vaihteistoa eikä varmaan DSG:täkään.

Ja automaattivaihteisten käytettyjen hintahan on aina ollut kysymysmerkki. 70/80-luvulla en olisi ottanut edes ilmaiseksi automaattivaihteista autoa.
Foorumilla jo vuodesta 2009.  Ateca vm21 150hv,  Citigo robot

Rinkulakeula

Lainaus käyttäjältä: kt - 07.01.14 - klo:11:38
Hauskaa, että joku vaihtaa "mietteliään DSG:n" pois. Itse pääsen aina vihreän valon syttyessä manuaaleilta karkuun. Viimeistään DSG:n vaihtaessa kolmoselle eroa on jo usea autonmitta. Valon syttyessä moni yrittää ja pääseekin puoli autoa edelle, mutta kun se manuaalivaihteiston käsittely ja kytkimen polku keskimäärin on suomalaisella kuskilla täysin ala-arvoista laadultaan, niin DSG voittaa yleensä aina.

Enkä edes käytä mitään erikoislähtömenettelyä DSG:llä, vaan kiiruhdan pintakaasulla eteenpäin. Tästä olen päätellyt jo monen vuoden ajan, että keskimääräinen suomalaiskuski ei osaa käyttää manuaali-vaihteistoa eikä varmaan DSG:täkään.

Ja automaattivaihteisten käytettyjen hintahan on aina ollut kysymysmerkki. 70/80-luvulla en olisi ottanut edes ilmaiseksi automaattivaihteista autoa.

-1

Kisakuskit radalle ja pois muun liikenteen joukosta!
Rinkulakeula vaihtui munuaiskeulaksi

HiTecci

Lainaus käyttäjältä: kt - 07.01.14 - klo:11:38
mutta kun se manuaalivaihteiston käsittely ja kytkimen polku keskimäärin on suomalaisella kuskilla täysin ala-arvoista laadultaan

Ainakaan itselläni ei juuri koskaan ole mihinkään mikään kiire => sitä keppiäkin heiluttelen siis varsin rauhallisesti ja pyrin enempi tasaisen mukavaan ajoon jossa ei kanssamatkustajatkaan noita vaihteenvaihtoja edes huomaisi :) Mutta myönnetään, automaattia on tässä jonkinaikaa sihdattu (talossa jo olevaa 2Tronic-robottia en laske automaatiksi) ja ehkä se seuraava auto voisi sellainenkin jo vihdoinkin olla. Ja kun mukavuuspainotteista ollaan hakemassa, niin luulisin pohdinnan päätyvän ihan perinteiseen tomaattiin, näiden 2-kytkimellisten sijaan 8)
Citroën Berlingo III 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05

Asterion

Lainaus käyttäjältä: kt - 07.01.14 - klo:11:38
Hauskaa, että joku vaihtaa "mietteliään DSG:n" pois. Itse pääsen aina vihreän valon syttyessä manuaaleilta karkuun. Viimeistään DSG:n vaihtaessa kolmoselle eroa on jo usea autonmitta. Valon syttyessä moni yrittää ja pääseekin puoli autoa edelle, mutta kun se manuaalivaihteiston käsittely ja kytkimen polku keskimäärin on suomalaisella kuskilla täysin ala-arvoista laadultaan, niin DSG voittaa yleensä aina.

Aina se vaan jotenkin hämmentää kun lukee tällaista.... tuleeko jollekin oikeasti hyvä olo kun arkiliikenteessä "voittaa" autonmitalla tai vaikka kilometrillä??? Jos oikea kilpa-ajo kiinnostaa niin siihen löytyy suljetuilta radoilta ihan oikeitakin mahdollisuuksia. Vai onko tässä kyseessä vain yksi versio siitä jossa miehet kilpailevat siitä kuka kusee rivissä pisimmälle?  Eli sittenkin ihan oikeasti tärkeistä asioista  8)

kt

Jaa....,
että selvästikin kirjoitettu yritetään ymmärtää, väännellä ja tulkita heti väärin. Juurihan kerroin, että pintakaasua käyttäen lähden liikkeelle. Manuaalit kuopii ja kiihdyttää kiivaasti, mutta kun eivät osaa vaihtaa sutjakasti, niin häviävät DSG:lle. Se oli viesti.

Kiiiiihdytuskilpailut tietenkin  sitten omilla radoillaan.   :P
Foorumilla jo vuodesta 2009.  Ateca vm21 150hv,  Citigo robot

cipher

Tuostahan voisi laittaa äänestyksen: olisiko liikenne sujuvampaa jos kaikilla olisi automaatit.

Vastaisin hetkeäkään empimättä kyllä. Surullisimpia hidastelijoita ovat puhelimeenpälättäjät, automaagi auttaisi edes liikkeellelähdössä (vaikka sitten matkanopeus seilaakin miten sattuu)

Taloussanomat on muistaakseni suht usein nostanut Areenan "lähteeksi" ja nojaa täällä puituihin juttuihin. Eihän se haittaa, että asia (tässä tapauksessa DSG-meininki) on esillä ja yleisemmässä tiedossa.

HiTecci

Lainaus käyttäjältä: cipher - 07.01.14 - klo:15:34
Tuostahan voisi laittaa äänestyksen: olisiko liikenne sujuvampaa jos kaikilla olisi automaatit.

Kyllä varmasti olisi! Joku syyhän siihenkin on meinaan oltava miksi esim. jenkeissä manuaali on perheautoissa harvinaisuus - ja se syy ei varmaankaan ole vaihtamisen viitsimättömyys tms. 8)
Citroën Berlingo III 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05

Vesihiisi

Lainaus käyttäjältä: kt - 07.01.14 - klo:15:20
Jaa....,
että selvästikin kirjoitettu yritetään ymmärtää, väännellä ja tulkita heti väärin. Juurihan kerroin, että pintakaasua käyttäen lähden liikkeelle. Manuaalit kuopii ja kiihdyttää kiivaasti, mutta kun eivät osaa vaihtaa sutjakasti, niin häviävät DSG:lle. Se oli viesti.

Kiiiiihdytuskilpailut tietenkin  sitten omilla radoillaan.   :P
Häviävät missä mielessä? Kiihdytyskilpailussako? Juurihan yllä oli todettu, että nopeudella ja optimaalisella kiihtyvyydellä ei ole niin väliä.

Kennedy

Lainaus käyttäjältä: cipher - 07.01.14 - klo:15:34Tuostahan voisi laittaa äänestyksen: olisiko liikenne sujuvampaa jos kaikilla olisi automaatit.

Vastaisin hetkeäkään empimättä kyllä.

Lainaus käyttäjältä: HiTecci - 07.01.14 - klo:15:40Kyllä varmasti olisi!

Onko teistä kumpikaan käynyt itse ajamassa jenkeissä?
Ei se automaatti kyllä auta yhtään ( ainakaan siinä maassa). Ihan sama olla suomessa liikenteessä kuin siellä. Ainut ero, että tässä maassa ihmiset osaavat ajaa. Manuaalilla jos ne ajelisi niin voisi kaikkea muuta aktiviteettiä olla vähemmän siellä kabiinissa.
Välillä pelotti oikein taajamassa ajella kun katto miten vituilleen jengit siellä ajaa. ( muutamana vuotena melkein kk ollut ajelemassa jenkeissä. viimeksi toukokuussa. )
300ZX
Passat Variant 2013

kt

Dsg voittaa manuaalin "vaihtamisnopeudessa" ja lopputulos on se, että DSG-auto on ehtinyt lähtöpaikasta kauemmas..
Foorumilla jo vuodesta 2009.  Ateca vm21 150hv,  Citigo robot

Keni1

Lainaus käyttäjältä: kt - 07.01.14 - klo:16:07
Dsg voittaa manuaalin "vaihtamisnopeudessa" ja lopputulos on se, että DSG-auto on ehtinyt lähtöpaikasta kauemmas..

Ainoastaan launch controllilla varustettu DSG pärjää manuaalille jos tosikuskit ratissa, esim. hepponen DSG 7 ei sisällä LC:tä ja miettii pitkän tovin ennenkuin irtoaa viivalta, manuskakuski on jo kaukana koska voi kerää valmiiksi kierroksia koneesta jne, mun kohdalle ei toistaiseksi ole sattunut samalle viivalle kuin nukkumatteja aivan sama mikä laatikko autossa ollut. Ehkä joskus kohtaan voittajani, mutta tällä hetkellä reaktionopeus on tajuton siinä jää kaikki huuli auki katteleen ;)

autofanaatikko

Lainaus käyttäjältä: pomo - 06.01.14 - klo:19:07
Se kuiva 7vaihteinen on kyllä,susi, mutta 6v minulla ei ole kuin hyvää sanottavaa. Toimii ja kestää, samoin taitaa olla se  uuden 7 vaihteisen kanssa.

Kuivassa 7v laatikossa taisi olla se ongelma, että sen maksimi vääntö oli liian matala huomioiden sen, että  vag-moottorit ylittävät aina ilmoitetut tehot ja laatikot oli liian rajoilla....

No kyllä niihin 7-vaihteisissa on muutakin ongelmaa ollut ihan kiitettävästi. Myös mun omissa autoissa. Niihin on vaihdettu mekatroniikka eli älybokseja, pakkilukkoja, kytkinpakkoja ja myös kokonaisia vaihdelaatikkoja. Kaikkia noita on tehty melko paljon ja hyvin vähäisissäkin kilometrimäärissä. Noita kaikkia ongelmia ja korjauksia oli alkujaan paljon myös 6-vaihteisten kanssa. Niissä ongelmia ei enää ole pahemmin ollut. Tosin tuo aski ei ole niin yleinen enää uusissa autoissa kuin kuiva DSG7 joka on nykyään lähes kaikissa VAG:n merkeissä ja malleissa, joissa ei ole  yli 250nm väätö. Joten siitä, onko se parempi on vaikea sanoa mitään varmaa.

Märkä DSG7 on myös käytössä vielä niin harvassa mallissa nykyisin, joten sen kestävyydestäkään ei ole vielä kummoiset kokemukset.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy