Huohotus ja venttiilinkopan tiiviste 1.8 ADR (talvi tulee)

Aloittaja otsox, 14.10.13 - klo:02:12

« edellinen - seuraava »

otsox

Terve,

220tkm ajettu -97 1.8 20V automaattipasuunan venttiilinkopan tiiviste ruiskii öljyä apukuskin puolelle.

Venttiilinkopan tiiviste menee vaihtoon, mutta haluan samalla tarkistaa ja oikeastaan mielenrauhan vuoksi tutkia ja vaihtaa huohottimen osat. Toivomus olisi ettei venakopan vuoto uusiutuisi eikä vuoto siirtyisi muualle.

Speed-autoteilen kuvassa on kaksi letkua:
058103213
058103221

http://speed-autoteile.fi/index.php?route=product/product&product_id=404

Onko se tosiaan niin sanotusti siinä? Ettei ADR:n huohottimessa ole kuin nuo kaksi letkua? Hajoaako itse huohottimia "ikinä"? (kyseinen 037103772B)


Samalla kun venakopan kansi on irti, niin oisko jotain muuta mitä samalla kannattaa kurkkia?

otsox

Remontti valmis... mainitut huohotinletkut vaihdettu, olivat haljenneet poikki. Imusarjaa piti raottaa että pääsi käsiksi.
Venakopan tiivisteen lisäksi vaihdettu venakopan alla olevan ketjunkiristäjän tiivisteet, Nokka-akselit piti nostaa pois vaihtoa varten.

Myös kaasuläppäkotelo puhdistettu ja tyhjäkäynti korjaantui, vika oli tyhjäkäynnin seilaaminen vauhdissa alakierroksilla..

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy