Scirocco 1.4 TSI (90 kW) BlueMotion Technology

Aloittaja RoccoScientist, 05.03.10 - klo:11:46

« edellinen - seuraava »

skriko

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 12.02.13 - klo:16:00
Mittarissa taitaa nyt olla karvan verran päälle 56 000 km ja ensimmäinen leima olisi tarkoitus hankkia perjantaina. En usko, että katsastuksessa löytyy mitään kummempaa huomautettavaa, mutta ei nuolaista ennen kuin tipahtaa.

Laakistahan noin hyvä auto läpi menee.

RoccoScientist

Laakista meni tosiaan läpi ilman huomautuksia. Katsuri ei hirveästi puhellut, mitä nyt jousista vähän kyseli. Numeroarvot:

HC ppm: 0
CO %: 0,0 tai 010 riippuen merkinnän tulkinnasta
Lambda: 1,020
OBD: OK

Jarrut:

EV: 2,4 kN
EO: 2,1 kN
TV: 1,6 kN
TO: 1,5 kN
Seisontajarru: 1,6 kN / 1,6 kN

Iskunvaimennus:

EV: 60
EO: 60
TV: 45
TO: 44
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

RoccoScientist

#122
Sain vihdoin ja viimein kaivettua kaapeista entisen Sciroccon ilmansuodattimet (K&N ja OEM) ja mittailtua niiden pinta-alat. Tulokset vastasivat silmämääräistä arviota eli OEM-suodattimen pinta-ala on paljon isompi. Kahden desimaalin tarkkuudella:

K&N = 0,32 m²
OEM = 1,19 m²

Toisin sanoen OEM-ilmanpuhdistimen pinta-ala on 3,72 kertaa suurempi kuin tuon K&N:n vapaavirtaussuodattimen. Seuraa karkea "ballpark"-arvio: Koska paine-ero suodattimen eri puolilla on (ainakin suurin piirtein) kääntäen verrannollinen suodattimen pinta-alaan (tuplaa pinta-ala -> puolita paine-ero), pitäisi K&N:n suodattimen suodatusmateriaalin päästää ilmaa läpi yli 3,72 kertaa helpommin kuin OEM-suodattimen, että se tarjoaisi mitään etua OEM-suodattimeen nähden. Jotta nimitys vapaavirtaussuodatin olisi paikallaan, pitäisi eron olla selvä. Jonkin verran näitä on testailtu ja näyttäisi olevan niin, että K&N:n suodattimet juuri tarjoa etua (tosin muiden autojen kohdalla ero OEM-filtterin ja K&N:n filtterin pinta-alojen välillä voi tietysti olla eri). Ei siis mikään ihme, ettei tuloksia näkynyt dynossa vakiosoftalla.

http://www.nicoclub.com/archives/kn-vs-oem-filter.html
http://www.bobistheoilguy.com/airfilter/airtest2.htm

Ylempään linkkiin sellainen huomio, että paine-erot on ilmoitettu sellaisessa yksikössä, jossa erot näyttävät merkittäviltä. "Restriction to flow"-kuvassa parhaan ja huonoimman välinen ero on suurimmillaan n. 0,005 atm tai 500 Pa.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy