Mikä liikenteessä ottaa hermoon?

Aloittaja Erkka, 28.02.10 - klo:21:22

« edellinen - seuraava »

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Jokker - 04.05.12 - klo:17:40

Ite ajan kanssa melko vakaasti siellä mittaripoikkeaman puolella (+5-15 km/h rajoitukseen), mutta en vois olla kyllä enempää samaa mieltä Lanttu42:n kanssa. Turha stressata rauhallisimmista ohittajista ja mennä puskuriin lämmittämään vastustajaa ja itteään. Motarilla on kuitenkin täysi oikeus ajaa 110 km/h siinä vasemmallakin kaistalla, ja mitä siinä sitten menettää jos joutuu 30 s:ksi hidastamaan -20 km/h nopeuttaan? Perillepääsyn estimaatti +10 s?


Tähän sama täältäkin. Kun ajaa aika paljon ja ikää on kertynyt, on tullut tulokseen ettei pienistä asioista jaksa ja kannata välittää. Pääsee omat hermot paljon vähemmällä.

VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

pokkus

Lainaus käyttäjältä: JeanC - 04.05.12 - klo:21:41
MGT-1 bongattu Tuusulan apteekin edessä invapaikalla. Kyseessä siis Cheekin Maserati, hyvin näytti mies kävelevän. Liittynyt ilmeisesti aivoinvalidien joukkoon

Bootti vaan renkaaseen kiinni, niin oppisi tuokin urpo pysäköimään. Tuo on yksi ärsyttävimmistä asioista liikenteessä, joka itsellä ottaa oikeasti päähän  >:(

Yksi asia mikä täällä Jenkeissä on liikenteessä paremmin, niin invapaikoille ei jengi pysäköi ellei invamerkkiä löydy. Syy on aika helposti löydettävissä. Tuosta kun voi rapsahtaa 250 dollaria sakkoa tai kaupan omistaja voi oma-aloitteisesti laittaa bootin renkaaseen tai soittaa hinausauton paikalle. Bootin saa auki maksamalla sakon tai hakemalla auton mihin se sitten ikinä hinattiinkin. Homma toimii hyvin, kun jengi oikeasti alkaa miettiä, että käveleekö sen 10 metriä enemmän vai ottaako riskin.

MjK

Kuljettajat joiden mielestä on cool kun ei käytä milloinkaan vilkkua!!!!!!! Vai mikä siinä vilkuttamisessa on niin vaikeeta?

Jokker

Lainaus käyttäjältä: MJK - 05.05.12 - klo:18:42
Kuljettajat joiden mielestä on cool kun ei käytä milloinkaan vilkkua!!!!!!! Vai mikä siinä vilkuttamisessa on niin vaikeeta?

Paras kaistanvaihdon ja kääntymisen käyttäytymismalli on yllätyksellisyys.

Lisäksi mitä enemmän painaa kaasua, niin sitä nopeammin vaaratilanne on ohi! ;)
Audi A6 Avant 3.0TFSI quattro '09

ex: BMW 520dA touring '12, Audi A5 coupé 3.0 TDI quattro '10, Audi A5 1.8 TFSI '07

VWRiddare

Lainaus käyttäjältä: MJK - 05.05.12 - klo:18:42
Kuljettajat joiden mielestä on cool kun ei käytä milloinkaan vilkkua!!!!!!! Vai mikä siinä vilkuttamisessa on niin vaikeeta?
Veit sanat suustani :) Tänään ajoin matkan Tampere- Valkeakoski. Lähdin matkaan Lahdenperän kadun Shelliltä, ja edelläni ajoi koko matkan Skoda RS. Motarilla ajeltiin aivan normaalia nopeutta, ehkä ylinopeuttakin oli joskus se 5km/h, muutta kuitenkin aivan rauhallisesti. Matkalla oli kuitenkin hitaampikin kulkuneuvoja, joita ohiteltiin. Kertaakaan ei tämä "urheilullinen kuski" käyttänyt vilkkua, ei kun lähti ohittaan, tai kun palasi takaisin kaistalleen. Käsittääkseni Skodassa pitäisi kuitenkin vilkkukin löytyä, ja aivan vakiovarusteena. ;D Eikä tästä voi tietenkään syyttää pelkästään Skoda kuskeja. Vilkun käyttämättömyys on aivan perisynti Tampereella, kuten jalankulkijoitten punaisia päin käveleminenkin.

TAG

Tänään otti päähän kuski, joka ei ruuhkaliikenteessä risteyksessä uskaltanut mihinkään rakoon ja jono vaan kasvoi takana. Silloin kun tie on tupaten täynnä, ei sinne sekaan pääse odottamalla että kaikki autot näkökentästä loppuvat.

MjK

Lainaus käyttäjältä: VWRiddare - 05.05.12 - klo:18:56
Käsittääkseni Skodassa pitäisi kuitenkin vilkkukin löytyä, ja aivan vakiovarusteena. ;D
Niin ja sitä ei tarvi edes kun tökkäistä niin se vilkuttaa sen kolme kertaa. Ajattele mitä avaruustekniikkaa Tsekki autossa :)

JMTK

Tuli tuossa eilen käytyä Hyviinkäällä mutka. Kilometrejä tuli noin 1200km. Huomasin kyllä missä kunnossa Suomalaiset tiet on. Maantie ovat kohta pahemmassa kunnossa kuin perunapellot, varsinkin Kajaani-Iisalmi väli. Karmeita monttuja ja halkeemia. Välillä ajoin vastaan tulioiden kaistalla, kun piti väistellä monttuja, nopeuden piti tiputtaa
satasesta alle kahdeksaankyppiin. Koskahan korjaavat tuon tie pätkän, noin 89km. >:( :o ???

Lanttu42

Lainaus käyttäjältä: JMTK - 05.05.12 - klo:20:56
Tuli tuossa eilen käytyä Hyviinkäällä mutka. Kilometrejä tuli noin 1200km. Huomasin kyllä missä kunnossa Suomalaiset tiet on. Maantie ovat kohta pahemmassa kunnossa kuin perunapellot, varsinkin Kajaani-Iisalmi väli. Karmeita monttuja ja halkeemia. Välillä ajoin vastaan tulioiden kaistalla, kun piti väistellä monttuja, nopeuden piti tiputtaa
satasesta alle kahdeksaankyppiin. Koskahan korjaavat tuon tie pätkän, noin 89km. >:( :o ???

Juurihan asfalti-ihmiset mediassa kertoivat, että laatu on huonontunut ja he tietävät sen. He itse sanoivat, että uusi maantiemassa ei pysy enää kasassa routakelien yli ja ohuempi maantie antaa helpommin periksi sateelle ja paineelle. Joka vuotinen korjaaminen on kuulema halvempaa kuin uuden tekeminen. (Vaikka taitaa olla niin, että homma on hinnoiteltu siten, että joka vuosi saadaan korjata omia virheitä ja valtio maksaa kiltisti. )
Polo 1.2 Tsi. Mustana, luonnollisesti.
http://www.tsih.fi

EMi

Tämä ei olisi edes pikku-uutinen, jos rajana olisi nollakakkonen. ???

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/05/1540570/liikkuva-poliisi-keskeytti-ratsian-liikaa-rattijuoppoja


"Liikkuva poliisi keskeytti ratsian: Liikaa rattijuoppoja


Liikkuva poliisi käräytti aamupäivällä tehdyissä rattijuopumusvalvontaiskuissa seitsemän rattijuoppoa. Kolmea epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja lisäksi "maistissa" ajavia kuljettajia oli viisi.

Valvontaan osallistui 14 konstaapelia kuuden partioauton ja kolmen moottoripyörän voimin. Ratsiat jouduttiin keskeyttämään rattijuoppojen suuren määrän takia, koska kaikki partiot olivat kiinni epäiltyjen kuljetuksissa.

Poliisin mukaan yksi törkeään rattijuopumukseen syyllistynyt kuljettaja yritti välttää ratsian tekemällä valtatiellä mäen harjan jälkeen U-käännöksen. Häntä epäillään nyt myös liikenteen vaarantamisesta.

Liikkuvan poliisin Turun yksikkö teki valvontaiskun Turun lähikunnissa. Puhallusratsioita pidettiin Naantalin, Raision, Maskun, Kaarinan ja Paimion alueilla. Aamupäivän aikana puhallutettiin yhteensä 1251 moottoriajoneuvon kuljettajaa.

(MTV3)"
Skoda Octavia Combi 1.2 TSI Elegance -11

jkvi

LainaaTuli tuossa eilen käytyä Hyviinkäällä mutka. Kilometrejä tuli noin 1200km. Huomasin kyllä missä kunnossa Suomalaiset tiet on. Maantie ovat kohta pahemmassa kunnossa kuin perunapellot, varsinkin Kajaani-Iisalmi väli. Karmeita monttuja ja halkeemia. Välillä ajoin vastaan tulioiden kaistalla, kun piti väistellä monttuja, nopeuden piti tiputtaa
satasesta alle kahdeksaankyppiin. Koskahan korjaavat tuon tie pätkän, noin 89km
Viikossako tuo meni noin huonoon kuntoon? Kia:lla keskaria parannettiin kovasti tuolla välillä viime lauantaina ;)
CRDi & Collection

Korvaton

Pitkät päällä päivisin ajelevat! Eihän sitä tarkotuksella tuskin kukaan tee mutta niin monella oli tänäänkin motarilla pitkät päällä ja varsinkin moottoripyöräilijät ajelee täydet soihdut päällä.
Onhan se niin vaikeeta kattoa mittaristoon että mitä valoja siellä palaa...  No kyllä niitä vasemman kaistan valtaajiakin näytti olevan moottoritie täynnä. 100kmh lasissa ajetaan vasenta kaistaa tyhjällä tiellä ja sit tööttäillään ja vilautellaan valoja jos oikeelta menee ohi.
Kyllä toi teiden huono kuntokin ottaa päähän kun ei koskaan tiiä millanen reikä tiessä. Eiköhän tässä ollu tämä päivä tiivistettynä  ;)

Vagisti

Jotkut moottoripyöräilijät käyttää noita pitkiä vissiin siksi, että autoilijat huomaisi ne paremmin. Ainakin näin keväällä, kun ne on taas "uusi juttu" liikenteessä autoilijoille.

Ã,,rsyttää silti... >:(

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Vagisti - 07.05.12 - klo:17:36
Jotkut moottoripyöräilijät käyttää noita pitkiä vissiin siksi, että autoilijat huomaisi ne paremmin. Ainakin näin keväällä, kun ne on taas "uusi juttu" liikenteessä autoilijoille.


Onkohan motoristit tajunneet että tuo vaikeuttaa vilkkujen näkymistä eteenpäin kun autoilija ei pysty katsomaan pitkien takia kohti pyörää.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

TemeW

Tästä varmaan on jo useaan kertaan avauduttu, mutta itseä taas jälleen kerran ärsyttää kaikki ne tiellä liikkujat, jotka eivät osaa käyttää vilkkua tai muuta suunnan näyttämismerkkiä. Vai onko tosiaan niin useamman automerkin kohdalla, että se vilkku on erikseen valittava sieltä lisävarustelistalta...

Tältä aamulta tollo mopoautoilija ystävällisesti vaan kääntyi nokan edestä vasemmalle, ilman mitään vilkkuja. Ei ole mielestäni hyvä asia, jos jo 16v. iässä opitaan huonoille tavoille.
Ja voi hitsin vitsi myös kaikkia niitä pyöräilijöitä, jotka vetelevät maanteillä.... eivätkä ymmärrä näyttää suuntamerkkejä vaihtaessaan kaistaa tai kääntyessään.

Koskahan ihmiset oppivat, etteivät ole liikenteessä yksin?
VW Golf Variant Highline 1.5TSI DSG vm.2019 ja jotain vanhempia harraste volkkareita

clacson

Lainaus käyttäjältä: TemeW - 09.05.12 - klo:08:37
Tästä varmaan on jo useaan kertaan avauduttu, mutta itseä taas jälleen kerran ärsyttää kaikki ne tiellä liikkujat, jotka eivät osaa käyttää vilkkua tai muuta suunnan näyttämismerkkiä. Vai onko tosiaan niin useamman automerkin kohdalla, että se vilkku on erikseen valittava sieltä lisävarustelistalta...
Nuo autot on ostettu osamaksulla ja vilkku kytketään vasta viimeisen erän jälkeen.  8)
Köyhät eivät saa kaikkia ominaisuuksia heti.
Vasta suorakoipisten valtakunnassa opin varmaan pitämään suuni pienemmällä, silloin lienee kyllä hiukka myöhäistä.

JarnoF

Aamulla tuolla kehä1:llä ajeli joku tietyömaa-auto normaalia matka-ajoa liikenteenjakaja-merkki pystyssä lavalla. Aiheutti tarpeetonta kaistanvaihtelua takanatulevissa, kun luulivat, että siellä edessä on joku hässäkkä päällä.  >:(

heifetz

Tänään ärsytti aamuruuhkassa ohittelijat Turun motarilla: vasemmalla kaistalla kulkee jonossa nopeammat mutta joku pelle ohittelee tilaisuuden tullen oikean kaistan kautta ja änkee väkisin takaisin vasemmalle kaistalle. Pitäisi puskea ojaan tuollaiset pien-kikkelipojat.

Yleensäkin ärsyttää ihmiset jotka eivät osaa käyttää päiväajovaloja. Ajetaan ajovalot päällä keskellä päivää (usein vielä xenonit) vaikka autosta löytyy päiväajoon tarkoitetut PÃ,,IVÃ,,AJOVALOT. Ã,,ly hoi! Kukaan ei jätä sinua havaitsematta kun päiväajovalot ovat päällä!  ::)
MB W246 B200 -12
Ex. A1 Sportback Ultra -16
Ex. Renault Kadjar TCe 130 Zen S17 -17
Ex. Volvo V40 D2 -13
Ex. BMW E61 525dA Touring LCI -08
Ex. Octavia II Combi 1.6TDI DSG -12
Ex. BMW E81 118d -09
Ex. A3 CC 1.6 -04

xmasa

Lainaus käyttäjältä: heifetz - 10.05.12 - klo:09:10

Yleensäkin ärsyttää ihmiset jotka eivät osaa käyttää päiväajovaloja. Ajetaan ajovalot päällä keskellä päivää (usein vielä xenonit) vaikka autosta löytyy päiväajoon tarkoitetut PÃ,,IVÃ,,AJOVALOT. Ã,,ly hoi! Kukaan ei jätä sinua havaitsematta kun päiväajovalot ovat päällä!  ::)
No keneltä se nyt on pois, jos kuski haluaa/tykkää käyttää ledejä + xenoneita yhtä aikaa?
Nyk: Avensis -18
Ex: BMW F31 320iA xDrive -13
Ex: Toyota Auris -14
Ex: VeeWee Golf TSI -09

heifetz

Lainaus käyttäjältä: xmasa - 10.05.12 - klo:09:30
No keneltä se nyt on pois, jos kuski haluaa/tykkää käyttää ledejä + xenoneita yhtä aikaa?

Ei se ole keneltäkään muulta pois kun kuskilta, joka joutuu vaihtamaan xenon / halogeenipolttimonsa useammin. Xenonien vaihto taas ei ole mitään halpaa lystiä. Kyse on enemmänkin estetiikasta ja siitä, että käytetään laitteita kuin on tarkoitettu. Moni ei tätä tajua ja se ärsyttää minua. Useampaa ei, mutta tämän ketjun tarkoitus kaiketi on avautua ja purkaa ärsytystä. En minäkään lähde kyseenalaistamaan miksi joku ärsyyntyy asiasta X  :) Kaikki olemme erilaisia.
MB W246 B200 -12
Ex. A1 Sportback Ultra -16
Ex. Renault Kadjar TCe 130 Zen S17 -17
Ex. Volvo V40 D2 -13
Ex. BMW E61 525dA Touring LCI -08
Ex. Octavia II Combi 1.6TDI DSG -12
Ex. BMW E81 118d -09
Ex. A3 CC 1.6 -04

JarnoF

Lainaus käyttäjältä: heifetz - 10.05.12 - klo:09:10Yleensäkin ärsyttää ihmiset jotka eivät osaa käyttää päiväajovaloja. Ajetaan ajovalot päällä keskellä päivää (usein vielä xenonit) vaikka autosta löytyy päiväajoon tarkoitetut PÃ,,IVÃ,,AJOVALOT. Ã,,ly hoi! Kukaan ei jätä sinua havaitsematta kun päiväajovalot ovat päällä!  ::)

Minua taas ärsyttää nämä uudet perävalottomat autot. Ehkä esimerkkisi henkilö piti valojaan "päällä" sen takia, että takatuikutkin syttyisivät. :) (epätodennäköinen skenaario, mutta kumminkin)

Taskukeke

Eilen Lohjalle päin ajellessa rupesi kyllä ärsyttämään tuo mootoritiekäyttäytyminen. Autoja oli suht paljon liikenteessä ruuhka-aikaan. Eikös siellä sitten joku bussi ajellut ohituskaistaa 100 km/h ja varmaan sellaiset 15 autoa takana odottamassa josko se kerkiäisi ohi. Tämän jälkeen vaihtoi oikealle kaistalle ja päästi yhden takaatulijan ohi ja palasi takaisin ohituskaistalle. Siinä sitten mentiin melkein Nummelaan asti 100km/h varmaan 200m pitkässä letkassa ohituskaistalla.

Jokker

Lainaus käyttäjältä: JarnoF - 10.05.12 - klo:10:21
Minua taas ärsyttää nämä uudet perävalottomat autot. Ehkä esimerkkisi henkilö piti valojaan "päällä" sen takia, että takatuikutkin syttyisivät. :) (epätodennäköinen skenaario, mutta kumminkin)

On kyllä ehdoton turvallisuuspuute tuo takalamppujen pimeys.

Oman auton valoautomatiikka talvella valoisaan aikaan pitää vain nokassa etupäivävalot päällä ja perä on pimeänä. Eihän se auto näy taaksepäin mihinkään, jos vähänkin pöllyää lumi, ja varsinkin jos ajaa muiden autojen letkassa. Huomasin puutteen vasta sitten kun itse ajeli oman auton perässä helmikuussa, varmaan moni ehtinyt manaamaan perässä tuota talven mittaan...
Audi A6 Avant 3.0TFSI quattro '09

ex: BMW 520dA touring '12, Audi A5 coupé 3.0 TDI quattro '10, Audi A5 1.8 TFSI '07

oh2jiu

Minä sain poliisilta huomautuksen siitä, että takavalot paloivat samaan aikaan päivänajovalojen kanssa, koska Skodan maahantuoja on tiettävästi niin patistanut koodaamaan huollot.
Tämä ei tosin tapahtunut Suomessa, vaan Itävallassa huhtikuun alussa. Koska auto oli suomen kilvissä, niin ei sakottanut, vaan oli tietoinen, että suomessa näin poikkeuksellisesti toimitaan, mutta direktiivihän sen kieltäisi, että näin ei saisi olla. Syy on kuulemma se, että päivällä jarruvalot erottuu paremmin, kun ei ole autoissa takavalot päällä.

clacson

Lainaus käyttäjältä: Jokker - 10.05.12 - klo:12:08
On kyllä ehdoton turvallisuuspuute tuo takalamppujen pimeys.

Oman auton valoautomatiikka talvella valoisaan aikaan pitää vain nokassa etupäivävalot päällä ja perä on pimeänä. Eihän se auto näy taaksepäin mihinkään, jos vähänkin pöllyää lumi, ja varsinkin jos ajaa muiden autojen letkassa. Huomasin puutteen vasta sitten kun itse ajeli oman auton perässä helmikuussa, varmaan moni ehtinyt manaamaan perässä tuota talven mittaan...
Pöllyävään lumen aikaan on keksitty autoihin takasumuvalot näkymistä varten. EI niitäkään kannata säästää.
Niitähän saa käyttää aína, jos näkyvyys on sääolosuhteiden takia rajallinen, siis myös kesäsateilla.
Vasta suorakoipisten valtakunnassa opin varmaan pitämään suuni pienemmällä, silloin lienee kyllä hiukka myöhäistä.

tet

Lainaus käyttäjältä: clacson - 10.05.12 - klo:14:25
Pöllyävään lumen aikaan on keksitty autoihin takasumuvalot näkymistä varten. EI niitäkään kannata säästää.
Niitähän saa käyttää aína, jos näkyvyys on sääolosuhteiden takia rajallinen, siis myös kesäsateilla.

Golfissa ainakin tulee sitten hoidettua tuo päivävaloärsytys samalla, jos takasumarin napsauttaa päälle. Sitä kun ei saa päälle muutoin kuin kääntämällä ensin normaalit ajovalot päälle, jolloin syttyvät ne joillekin ärsytystä aiheuttavat pimeät takalamputkin. :D
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

JarnoF

Lainaus käyttäjältä: clacson - 10.05.12 - klo:14:25
Pöllyävään lumen aikaan on keksitty autoihin takasumuvalot näkymistä varten. EI niitäkään kannata säästää.
Niitähän saa käyttää aína, jos näkyvyys on sääolosuhteiden takia rajallinen, siis myös kesäsateilla.

Ei suomalainen osaa. Ja jos osaakin niin ei kehtaa. Pohtivat siellä rattia puristaen, notta: "Mitähän nuo muutkin minusta ajattelee, jos tuota sumuvaloa uskallan käyttää? Parempi kun en käytä ollenkaan. Luulevat vielä joksikin erikoisuudentavoittelijaksi tai miksikä ikinä rehvastelijaksi. Ei kannata tässä sateessa hidastaakaan. Joku voi vielä luulla, että olen keskiarvoa huonompi kuljettaja!"

Jokker

Lainaus käyttäjältä: clacson - 10.05.12 - klo:14:25
Pöllyävään lumen aikaan on keksitty autoihin takasumuvalot näkymistä varten. EI niitäkään kannata säästää.
Niitähän saa käyttää aína, jos näkyvyys on sääolosuhteiden takia rajallinen, siis myös kesäsateilla.

Jeps, olen tietoinen ko. varusteesta ja sen käytöstä.

Omana pointtina se, että vaikka itse huomaakin muut ajajat normaalilla talvikeleillä mainioista ihan perustakavaloista, niin ei tullut itselle ees mieleen että nehän on automaattisesti omasta rakkineesta pois päältä. Kun näki sitten miten se vaalea auto sulautuu sinne vaalean hangen keskelle, (varsinkin esim. edestä paistaessa,) niin tein vain huomion että ei turhaan ne ajovalot ole Suomessa olleet pakolliset pitää päällä päiväsaikaankin.
Audi A6 Avant 3.0TFSI quattro '09

ex: BMW 520dA touring '12, Audi A5 coupé 3.0 TDI quattro '10, Audi A5 1.8 TFSI '07

clacson

Lainaus käyttäjältä: Jokker - 10.05.12 - klo:14:55
Jeps, olen tietoinen ko. varusteesta ja sen käytöstä.

Omana pointtina se, että vaikka itse huomaakin muut ajajat normaalilla talvikeleillä mainioista ihan perustakavaloista, niin ei tullut itselle ees mieleen että nehän on automaattisesti omasta rakkineesta pois päältä. Kun näki sitten miten se vaalea auto sulautuu sinne vaalean hangen keskelle, (varsinkin esim. edestä paistaessa,) niin tein vain huomion että ei turhaan ne ajovalot ole Suomessa olleet pakolliset pitää päällä päiväsaikaankin.
Yhä useammin et huomaa muita takavaloista, kun niiden ei direktiivin mukaan tarvitse palaa. Onneksi osa suomalaisista maahantuojista ymmärtää kytkeä valot palamaan, kun ne direktiivin mukaan saavat palaa.
Onneksi tai onnettomuudeksi pari viime vuotta ovat ollut kohtuullisen lumisia eteläistä Eurooppaa myöten, joten pikkuhiljaa voivat siellä tajuta autojen näkyvvyden tärkeyden myös päivällä (toisaalta eivät nuo aina osaa käyttää valoja edes pimeässä).
Vasta suorakoipisten valtakunnassa opin varmaan pitämään suuni pienemmällä, silloin lienee kyllä hiukka myöhäistä.

ntix

Ajelin tänään n.200km peräkärryn kanssa pääosin valtateitä pitkin. En ymmärrä mikä halu ja tahto ihmisillä on roikkua perässä kiinni, vaikka ohikin pääsisi. Annoin jopa tietäkin, että menisivät ohi, mutta ei. Ohituspakkoahan ei ole, mutta voisi sitä pienen välin jättää. Mukavan letkan kerää perään, kun se heti oman auton takana oleva hinuri muodostaa monelle mahdottoman tilanteen, kahden auton ohitus yhdellä kertaa.

Ei sinällään, että se minulta jotenkin olisi pois, mutta ärsyttää...

Toinen mikä tänään päästi autossa tänään ilmoille parit v***u-s****nat oli tuo teiden kunto. Routavaurioita ja paikka toisen päällä korotuksia siellä täällä. Pari kertaa tuntui sille, että kärrissä ollut betoninen kaivonkansi luukkuineen otti pompusta aivan uuden suunnan. Ensimmäisellä kerralla en älynnyt varoa niin paljon, mutta takaisin tullessa hiljennettiin ihan huolella töyssyihin...
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=8831.0
Audi 100 Avant 2,2 Turbo Quattro 1988

ex - http://www.vagarena.fi/index.php?topic=12726.0

ja monta muuta kulkinetta

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy