Vuoden auto 2013

Aloittaja Paha71, 12.12.12 - klo:22:21

« edellinen - seuraava »

Paha71

Vuoden Auto valitaan vuonna 2013 jo 50:nnen kerran. Arvonimi myönnetään yhdelle uudelle automallille. Valinnassa arvioidaan auton kaikkia malliversioita kokonaisuutena suhteuttaen ne omiin kilpailijaryhmiinsä.

Tärkein valintaperuste on ”value for money”, eli paljonko auto tarjoaa vastinetta hankintahinnalleen. Myös uuden teknologian käyttöönottoa painotetaan muita ominaisuuksia enemmän. Muut kriteerit ovat muotoilu, mukavuus, turvallisuus, taloudellisuus, ajo-ominaisuudet, suorituskyky, käytännöllisyys, ympäristöystävällisyys, ajamisen ilo ja hinta.

Päästäkseen ehdolle automallin on oltava täysin uusi, ainakin periaatteessa. Vielä tänä vuonna tästä säännöstä poiketaan uuden tekniikan osalta, jotta merkittävän teknisen ratkaisun ensimmäinen soveltaja voidaan ottaa mukaan ehdolle, vaikka itse perusauto olisikin jo tuttu. Tämä toteutuu nyt kahden pistokehybridin tapauksessa.

Ehdokaskelpoisuuden edellytyksenä on, että auto on myynnissä vähintään viidessä Euroopan maassa valintavuoden loppuun mennessä ja valmistajan tavoitteena on oltava vähintään 5 000 kappaleen valmistusmäärä vuodessa.

Juryyn eli valintaraatiin kuuluu 58 eurooppalaista autoalan toimittajaa, jotka edustavat 22:ta maata. Raadin presidenttinä toimii ruotsalainen Håkan Matson.

,,änestys on kaksiosainen. Ensimmäisessä vaiheessa äänestetään koko ehdokasjoukosta seitsemän autoa, jotka kelpuutetaan loppukilpailuun. Toisessa vaiheessa valitaan Vuoden Auto.

Tänä vuonna ehdokaslista vahvistetaan joulukuun alussa, minkä jälkeen raadin jäsenet äänestävät omaa seitsemää suosikkiaan loppukilpailuun. Nämä niin sanotulle lyhyelle listalle pääsevät autot julkistetaan 17.12. Tälle joukolle jokaisella raadin jäsenellä on käytössään 25 pistettä, jotka voi jakaa autoille tiettyjen reunaehtojen rajoissa.

Jännitys Vuoden Auto 2013 -valinnasta säilyy maaliskuuhun asti, sillä voittaja julkistetaan Geneven autonäyttelyn aattona 4.3. klo 15 alkavassa tilaisuudessa. Tilaisuutta on mahdollista seurata suorana lähetyksenä internetissä.

Lähde: Tekniikan Maailma

Lisätietoa: www.caroftheyear.org

Ehdokkaat ovat:

Audi A3
BMW 3-sarja
Chevrolet Malibu
Citroën C4 Aircross / Peugeot 4008
Dacia Lodgy
Fiat 500L
Ford B-Max
Honda CR-V
Hyundai Santa Fe
Hyundai i30
Kia Cee'd
Kia Optima
Mazda6
Mercedes-Benz A-sarja
Mercedes-Benz SL
Mitsubishi Outlander
Opel Adam
Opel Mokka
Peugeot 208
Porsche Boxster
Range Rover
Renault Clio
Škoda Rapid / Seat Toledo
Subaru BRZ / Toyota GT86
Subaru Impreza
Toyota Prius PHEV ( "Plug-In"-hybridi )
Toyota Prius+
Volkswagen Golf
Volvo V40
Volvo V60 D6 AWD ( "Plug-In"-hybridi )

Mikä on sinun suosikkisi?  :)

Kirjoittajan huomautus: lista on poimittu suoraan Tekniikan Maailman paperiversiosta nro 20/2012, ja poikkeaa samaisen julkaisun nettilistasta ( linkki ylempänä ); samoin Car Of The Year -nettisivuston listasta ( myös linkki ylempänä ).

EDIT: näppihärö
Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

Pekka T


Minun suosikkini on tietysti Audi A3  :D

Uskon sen ja A mersun olevan aika korkealla kun vuoden autoa valitaan, tietenkin myös Volvo V40 tulee pärjäämään äänestyksessä.
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

skriko

Ehdoton valintani Toyota GT 86. Saas nähdä kumpi auto on seuraavana Skrikon tallissa, GT 86 vai Scirocco 2015.

Paha71

Kovin vähän tuntuu herättävän kiinnostusta tämä aihe...  :-[

Oma arvaukseni seitsemästä finalistista:

- Ford B-Max
- Mercedes-Benz A-sarja
- Opel Adam
- Subaru BRZ / Toyota GT86
- Toyota Prius PHEV
- Volkswagen Golf
- Volvo V40
Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

Paha71

Jälleen :( itselleni vastaten... Näemmä kahden ehdokkaan kohdalla oli päädytty tasapisteisiin ensimmäisessä äänestyksessä, eli lopullisia ehdokkaita onkin kahdeksan. No, oma arvaukseni osui viiteen näistä kahdeksasta.  ;D

http://www.caroftheyear.org/media/news/8/finalists/for/Car/of/the/Year/2013/20121217_67/coty

Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

Korvaton

Japani/kiina linjalla varmaan menee tänä vuonna. Kiia-toyota taistelu varmaankin aika tiukka.

zoned

A-Mersu on minun veikkaukseni. Tosin historian valossa noista finalisteista valinta osuu Pököttiin, Fordiin tai Renaultiin.
XC60

Markku J

Noista kandidaateista voiton ansaitsevat Volvon V40 tai Mersun A. Muut ovat pienempiä uutuuksia / päivityksiä.

Paha71

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 28.12.12 - klo:21:02
Noista kandidaateista voiton ansaitsevat Volvon V40 tai Mersun A. Muut ovat pienempiä uutuuksia / päivityksiä.

Subaru BRZ / Toyota GT86 ei ole "pienempi uutuus tai päivitys".  :) Vahva valintani ns. villiksi hevoseksi. Muutoin lisään ehdokkaisiin VW Golfin.  ;D
Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

JeanC


nemos

Ranskalaisten (+espanjalaisten ym. ranskalaismielisten) äänet jakaantuvat Peugeotin ja Renaultin kesken, joten nyt saksalaisilla on mahdollisuuksia. Golf kerää vähintään hajapisteitä joka puolelta. MB:llä on paljon uutuusarvoa. B-Max on myös briteille "kotimainen". Kärkikamppailuun saattaa nousta myös BRZ/GT 86, koska se saa (omasta mielestäni ansiottomasti) vähintään muutamia pisteitä lähes kaikilta. Volvolla ja Hyundailla ei tässä äänestyksessä ole mitään jakoja, vaikka uutuusarvoa olisikin.
Volvo XC60 T8 Inscription

VWRiddare


chr

Lainaus käyttäjältä: LuppaKorva - 28.12.12 - klo:19:53
Japani/kiina linjalla varmaan menee tänä vuonna. Kiia-toyota taistelu varmaankin aika tiukka.

Kumpi noista on se kiinalainen?

Nipademu

Lainaus käyttäjältä: Paha71 - 12.12.12 - klo:22:21
Tärkein valintaperuste on ”value for money”, eli paljonko auto tarjoaa vastinetta hankintahinnalleen. Myös uuden teknologian käyttöönottoa painotetaan muita ominaisuuksia enemmän. Muut kriteerit ovat muotoilu

Tuossapa ne kriteerit, mitkä pudottaa VAG:t kisasta. Oma veikkaus tuo V40, vaikkei se omaan talouteen tulisi kyseeseen, ainakaan useampaan vuoteen.
Ex Vag: A3 Tdi Q -10, Seat FR -07, Scout Tdi -07, Passat Tdi -00

Paha71

Lainaus käyttäjältä: VWRiddare - 28.12.12 - klo:21:40
Opel Mokka

Ei ole kahdeksan finalistin joukossa; vielä ehdit muuttaa mielipidettäsi.  ;)
Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

VWRiddare

Lainaus käyttäjältä: Paha71 - 28.12.12 - klo:21:50
Ei ole kahdeksan finalistin joukossa; vielä ehdit muuttaa mielipidettäsi.  ;)
Periksi en anna. Pakko oli äänestää tuota kun sieltä puuttui Renault Megane  :)

Aulis

VW Polo 1.0 TSI (70kW) Comfortline vm. -18.

Cayman

Melkein voisi vetoa lyödä että valinta osuu A Meseen
ID.3 Business
Golf VIII

Janneh


johansa

Veikkaan että Renault Clio on vahvoilla. Volvo V40 olisi ehkä oma suosikkini tai Mercedeksen A-sarja.
Auto: Porsche Macan 2017

Peeveli

Veikkaan voittajaksi kahta kovaa: Golf VII tai A-Mese.

Golf siksi, että tasapainoisin tuote luokassaan.

A siksi että sen malliolemus on muuttunut niin radikaalisti edeltäjistään ja on ollut loistava ajettava.

Ehkä kuitenkin se Golf, koska se vetoaa niin moniin tuomaristoraatilaisiin tasapainoisuudellaan ja laatuvaikutelmallaan.

Korvaton

Lainaus käyttäjältä: chr - 28.12.12 - klo:21:49
Kumpi noista on se kiinalainen?
Pilkkua viilaten japani korea tzekki.


Emil Eagle

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 31.12.12 - klo:09:39
Veikkaan voittajaksi kahta kovaa: Golf VII tai A-Mese.

Noille, tai pikkuranskiksille Clio ja 208 laittaisin panokseni.

En autojen etevyyden vuoksi, vaan kisan historian perusteella. Usein voittaja on pienehkö eteläeurooppalainen tai korkeintaan keskikokoinen saksalainen uutuus josta arvellaan merkittävää myyntimenestystä. Kahtena viime vuonna palkinto on mennyt pelkän sähkökäyttöisyyden perusteella.
Kiitokset mukavasta foorumista.

Cayman

Tuulilasin vuodenauto: A Mese ja kakkonen Golf
ID.3 Business
Golf VIII

HAL9000

Volkswagen Golf. Ei ole voittanut sitten 1992, -98 oli hopealla ja -04 sai pronssia. Eiköhän olisi taas aika boostata Volfsburgin tuotantoa. Polohan oli 2011, muttei sitä lasketa.
VW Golf eTSI 1.5 DSG Style Mk8
Skoda Octavia TSI DSG Elegance MkIII
VW Golf TSI Higline Mk6
Skoda Superb TDI DSG
VW Golf GT TDI Mk5
VW Golf  TDI 2.0 Mk5
VW Golf TDI Mk4
Passat 1.8 Mk3B

eGetin

Golf on Golf, ei se voi pahemmin Vuoden Auto -titteliä voittaa kunnei siihen tule mitään uutta ja mullistavaa. Polohan on aivan huikea pikkuauto ja ihan ansaitusti sai tittelin, Golf on vuodesta toiseen samanlainen, välillä vain vähän päivitetään. Mersun A uudistui ihan täydellisesti ja ilmeisesti hyvänä autona sai syystäkin tittelin.

Aulis

Lainaus käyttäjältä: eGetin - 01.02.13 - klo:14:20
Golf on Golf, ei se voi pahemmin Vuoden Auto -titteliä voittaa kunnei siihen tule mitään uutta ja mullistavaa. Polohan on aivan huikea pikkuauto ja ihan ansaitusti sai tittelin, Golf on vuodesta toiseen samanlainen, välillä vain vähän päivitetään. Mersun A uudistui ihan täydellisesti ja ilmeisesti hyvänä autona sai syystäkin tittelin.
VII Golf ei muuten ole mikään päivitys vaan täysin uusi auto, vaikka "maallikko" voisi niin luulla  :)
VW Polo 1.0 TSI (70kW) Comfortline vm. -18.

eGetin

Lainaus käyttäjältä: Aulis - 01.02.13 - klo:14:45
VII Golf ei muuten ole mikään päivitys vaan täysin uusi auto, vaikka "maallikko" voisi niin luulla  :)
Tottakai se on täysin uusittu auto mutta sanoppa yksikin seikka mikä siinä oleellisesti eroaa vanhasta :)

E: Mitä olen mk2, mk3, mk4, mk5 ja mk6 Golfeilla ajanut niin eipä nuo toisistaan eroa muuten kuin että aina on menty pikkuisen eteenpäin mallien edetessä.

Antza

Lainaus käyttäjältä: eGetin - 01.02.13 - klo:14:20
Golf on Golf, ei se voi pahemmin Vuoden Auto -titteliä voittaa kunnei siihen tule mitään uutta ja mullistavaa. Polohan on aivan huikea pikkuauto ja ihan ansaitusti sai tittelin, Golf on vuodesta toiseen samanlainen, välillä vain vähän päivitetään.

Lainaus käyttäjältä: eGetin - 01.02.13 - klo:15:04
Mitä olen mk2, mk3, mk4, mk5 ja mk6 Golfeilla ajanut niin eipä nuo toisistaan eroa muuten kuin että aina on menty pikkuisen eteenpäin mallien edetessä.
No jos otetaan mainitsemasi Polo jostain 80-luvun puolestavälistä ja verrataan sitä tähän neljännesvuosisadan verran tuoreempaan malliin niin ei siinä sen enempää ole tapahtunut edistystä kuin Golfissakaan..
Skoda

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy