Volvo V40 D4 130 kW Momentum autom. 2012 SAA LUKITA!

Aloittaja Peeveli, 15.09.12 - klo:20:20

« edellinen - seuraava »

-TimoS-

Lainaus käyttäjältä: optio - 22.12.12 - klo:10:55
Minkä merkin tehdasasenteissilla kesärenkailla V40 on teille tullut? Golf 7 tuli Bridgestonen Turanzoilla ja en ole kovin vakuuttunut niistä, ainakin kova vierintävastus, toisaalta varmaankin hyvä märkäpito, itse suosinut Misukan renkaita ja niissä päinvastaiset ominaisuudet kuin Turanzoissa!

Päivä päivältä kiinnostus kasvaa tähän V40:seen.

Jos päädyn painamaan nappia ja Golf 7 saa mennä, niin sitten alkaa se vannepohdinta, olen ymmärtänyt, että Volvoon paljon vähemmän suorasovitteisia tarvikevanteita saatavana kuin Saksalaisiin?!

Vastaan tuolla yleisellä Volvo-puolella, kun kysymyskin oli monikossa :)

tn62634

Lainaus käyttäjältä: optio - 22.12.12 - klo:10:55
alkaa se vannepohdinta, olen ymmärtänyt, että Volvoon paljon vähemmän suorasovitteisia tarvikevanteita saatavana kuin Saksalaisiin?!

Miksi pitäisi tarvikevanteet hankkia?

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: optio - 22.12.12 - klo:10:55
Minkä merkin tehdasasenteissilla kesärenkailla V40 on teille tullut? Golf 7 tuli Bridgestonen Turanzoilla ja en ole kovin vakuuttunut niistä, ainakin kova vierintävastus, toisaalta varmaankin hyvä märkäpito, itse suosinut Misukan renkaita ja niissä päinvastaiset ominaisuudet kuin Turanzoissa!

Päivä päivältä kiinnostus kasvaa tähän V40:seen.

Jos päädyn painamaan nappia ja Golf 7 saa mennä, niin sitten alkaa se vannepohdinta, olen ymmärtänyt, että Volvoon paljon vähemmän suorasovitteisia tarvikevanteita saatavana kuin Saksalaisiin?!



Optio: kesärenkaissa minulla oli -ja yleensä 16-tuumaisena taitaa tulla lähes kaikissa- Michelin Energy saver-renkaat. Vakiovanne on Matres 7 X 16. Jos haluat jo heti alkuun nätimpää ja auton muotoon paremmin käyvää isompaa kesävannetta/rengasta, rastita tilausvaiheessa jo mukaan 17-tuumaiset tehdasasenteiset lisähintaan (muistaakseni siinä + 700 eur). Mitä olen Bilian pihassa loppukesällä noita 17-tuumaisella varustettuja upouusia nähnyt, vaikutti olevan renkaina Contientalia ja Pirelliä. Jos haluat huippunäyttävän kesälookin, rastita 18" Midir-vantein. Auton alusta ja ajettavuus sietävät tuonkin rengas-vannekoon, olen semmoisellakin koeajanut.

Jos taas etsit talvirenkaille erikseen rengaspakettia, on tarvikealujen valikoima suppeampi kuin vageissa tai muissa sakemanneissa mutta kyllä niitä löytyy. Kannattaa pitää kiinni suorasovitteisuudesta, keskireikä 63,4 mm ja et lähellä alkuperäistä 50-52,50. Kannattaa kysyä kuitenkin merkkiliikkeestä myös oem-vanne-rengaspakettia. Volvo-replicoita löytyy mm. Eurovanteesta ja Vannetukusta.


Peeveli

Tänään tuli ajettua vain lyhyttä pätkäajoa lähikaupoissa jne, joten otin valikon kautta lisälämmittimen automatiikan pois (käynnistyy lähellä nollan lämpötilaa automaattisesti kun auton käynnistää) ja testasin huvikseni dieselmallin kykyä lämmetä sisältä. Pakkasta oli -14. Lämpeni toki hitusen verkkaisemmin kuin lisälämppäri päällä, mutta lopussa lämpöä tuli sisälle kivasti ja siis lämmintä.

Auton ajettavuutta ei voi olla kehumatta tositalvessa. Erittäin vakaa, mukava, mutta kuski tietää koko ajan missä mennään ja kaarrekäytös jne loogista ja esp pelaa juuri passelisti taustalla, holhoamatta tai jarruttelematta liikaa.

Pepeto

On kyllä hyvän näköinen auto V40 valkoisena. Tänään tuli puolen päivän jälkeen Sellon kattoparkkiin valkoinen V40, kun olin lähdössä sieltä pois. Alkanut todella kiinnostaa seuraavaksi liisariksi, kun Octavian sopimus loppuu syyskuussa. D4:ää olen ajanutkin, mutta firman rajoihin mahtuu korkeintaan D3, kun haluan automaattivaihteistolla.
VW Passat Variant Comfortline 1.4 TSI DSG 9/17.
Opel Corsa Enjoy 1.4 ECT5 9/15.

Peeveli

#185
Valkoinen Rottelo sai nyt sittenkin alleen ne aiemmin tilatut Volvoon suunnitellut MAK Gothenburg-vanteet ja sai luojan kiitos pysyttäydyttyä toimivaksi todetussa 205/55/16-talvirengaskoossa eli niille kietaistiin olemassaolevat Conti cv5-kitkat.  Muutama kehno pokkarihutaisu:



Ton-1

#186
Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 29.12.12 - klo:15:46
sai luojan kiitos pysyttäydyttyä toimivaksi todetussa 205/55/16-talvirengaskoossa


Peukku tästä, kyllä ne 225/45/17 talvirenkaat tuon kokoiseen autoon on hieman out.

Ja ei tuo vanne ole ihan kauhian pienenkään näköinen, vielä paremmaksi muuttuisi yleisilme pienellä madalluksella.
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 29.12.12 - klo:16:04
Peukku tästä, kyllä ne 225/45/17 talvirenkaat tuon kokoiseeb autoon on hieman out.

Ja ei tuo vanne ole ihan kauhian pienenkään näköinen, vielä paremmaksi muuttuisi yleisilme pienellä madalluksella.

Kiitos! :)

Madaltaisin tämän ehdottomasti jos asuisin Floridassa tai Australiassa, esimerkiksi. Tai edes muualla Suomessa kuin Helsingissä. Täällä tarvittaisiin enemmänkin alustan korotussarjaa ja sen ostaisin jos tähän saisi, vaikkapa nyt 5 cm aluksi lisää. :D

Ton-1

No kyllä sitä itsekin hieman kärsin tuosta matalammasta alustasta (etupää -18 vs. originelli) mutta on se kyllä paikallaan 98% ajostaan, jos mentäisiin maksimaalisen taulukon mukaan ( eli mikä meille sopisi autoksi) pitäisi kaikkien ajaa koppa-autolla kun kerran muutamme jonkun kerran elämässämme.  ;D

Member of a A(udi) & A(prilia) club

Filixon

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 29.12.12 - klo:16:06
â€" â€" Madaltaisin tämän ehdottomasti jos asuisin Floridassa tai Australiassa, esimerkiksi. Tai edes muualla Suomessa kuin Helsingissä. Täällä tarvittaisiin enemmänkin alustan korotussarjaa ja sen ostaisin jos tähän saisi, vaikkapa nyt 5 cm aluksi lisää. :D

Alitajuntasi taitaa kaipailla citymaasturia. Onko sinulla muuten koskaan ollut sellaista? Jos minun pitäisi luopua Golf Plussastani, jokin pikkuinen crossover saattaisi kiinnostaa (teoriassa).
Meidän Musti on karjalankarhukissa.

johansa

Hyvin passaa vanteet ja hienolta näyttää autokin edelleen  :)
Auto: Porsche Macan 2017

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: johansa - 29.12.12 - klo:17:33
Hyvin passaa vanteet ja hienolta näyttää autokin edelleen  :)

Jep, MAK Goethenburg Ice titan-vanteen muotokielessä on mielestäni jotakin pikku ripausta R-Design-version orkkisvanteesta. Kiillotetut puolan osat ja muu osa titaaninharmaata väriä. Pinta on teflonmaista, liukasta. Helppo pitää puhtaana, vaikka eilen tulikin pistettyä vanteille punainen Glymi ja Mequiarsin Gold Class-vahat. Olin hyvin lähellä laittattaa torstaina alle rengasliikkeessä olevat uudenkarheat Volvo Cratus 17" vanteet ja nille kietaistuna Conti CV5-kitkat koossa 225/45/17, mutta nähtyäni ne livenä innostus laantui: ne näyttivät lähes yhtä masentavilta kuin ne vaihtoon jättämäni orkkis-Matres 16"-vanteet; koruttomat tasaisen himmeän hopeiset. Silloin kysäisin että onkos ne aiemmin tilatut Mak Goethenburgit vielä tallessa ja olihan ne. Kun näin nämä Mak:it livenä, ihastuin heti. Niiden puolatkaan eivät kaareudu oikeasti kovinkaan paljoa ulospäin, eivätkä ulkone renkaan sivukylkeä ulommas. Onneksi tajusin pyytää rengasliikkeessä tsekattavaksi vielä nämä ja kaupathan siis tuli. Ja mikä parasta, pystyin jatkamaan oivallisten 205/55/16-kokoisten Contin kitkojen käyttöä eikä tullut siirryttyä leveämpään ja matalampaan rengaskokoon. Tuntuu että näillä Stadin hirveillä perunapeltoa muistuttavilla katuosuuksilla tämä on passeli koko. Kiitokset vaan varkautelaiselle Rengas Nyyssöselle hyvästä palvelusta ja kilpailukykyisestä hinnoittelusta. :)

PS. Jos joku haluaa uutta vastaavat originaalit ex-talvivanteeni kohtuu hinnalla, ne löytyvät k.o. liikkeestä ja sopivat siis tähän uuteen V40:een, V50:een, S40:een ja C30:een.


Peeveli

#192
Nyt on lasissa yli 6000 km ja hivenen vajaat 4 kk ollut alla...

Hyvää:

Ajettavuus. Yksiselitteisesti. Vakaa pitkän matkan auto jonka ohjaimissa ei väsy. Voimakas myrskytuulikaan ei ota havaittavasti. Ohjaus on jännän kaksinaamainen: semmoinen "pehmeä" toisaalta eli leppoisa, mutta tuntoa ja tarkkuutta löytyy kivasti eli menee kaarreajossa samalla ohjausliikkeellä juuri sinne minne haluaa eikä vaadi sahausta. Jousitus on tanakka, mukavuuttakin löytyy mutta nämä rospuuttomaiset perunapeltomaiset kadut (ensin tamppaantunutta lunta joka sitten kelin lauhtuessa painuu montuille) saavat kyllä tärskähdykset läpi ihan 16" rengaskoollakin.

Moottori ja vaihteisto. Kulkee riittävästi, vääntö tykästyttää, ja vaihteisto makuuni erinomainen. En tiedä mitä säätöjä tähän malliin on tehty, mutta minusta tämä ei ole hidas venyttelijä jos haluaa ajaa ripeästi. Vaihdot ovat pääosin mukavia ja nykimättömiä ja liikkeellelähdön voi halutessaan tehdä joko rivakasti tai pehmeän arvokkaasti. DSG7:n äkkivääryys eli raju sutaiseva liikkeellelähtö puuttuu mikä on erityinen plussa talvikelissä. Sport-moodi takaa ampaisevan liikkeelllelähdön valoista, lähes gee tee iimäisesti. S-moodi on osattu suunnitella myös siten, ettei se huudata osakaasulla turhaan ylisuurille kierroksille ennen vaihtoa vaan vaihtaa alemmalla osakaasulla isompaa pykälää 2500:n kieppeillä, ja moottorijarrutus on tehokas.

Istuimet. Huippuluokkaa. Niskatuki tulee juuri oikealle kohdalle, ristiselän tuki on mainio ja istuinosan etureunan erillinen korkeussäätö plussaa. Jollekin pitkäjalkaiselle korstolle istuinosan pituus (tai siis se on lyhyehkö) voisi aiheuttaa napinaa mutta asiaa korjaa siis tuo etureunan säätömahis.

Lämmitys ja ilmanvaihto. Perinteet velvoittavat ja siinä on onnistuttu. Ei tartte palella. Automatiikka toimii huomaamattomasti ja ikkunat pysyy huurteettomina vaikkapa 4 hengen lastilla matka-ajossakin. Tuulilasin tehopuhallus-napista painaen ikkunalle tulvii tulikuumaa ilmaa välittömästi kylmästartin jälkeen ja huurut lähtee heti veks.

Ã,,änentoisto. Oma sävelkorvani paleltui jo vauvana pakkasessa joten super-hifi-harrastajien mausta en mene sanomaan, mutta minulle tämä perusastetta parempi systeemi soi upeasti ja säädettävyys suht monipuolinen.

Ulkonäkö. Kuten ex-Giuliettassani, käännyn tätäkin katsomaan kun poistun autoltani. Tällaiselle tunneostajalle tärkeä pointti. Nyt olen erityisen tyytyväinen kun sekä kesä-että talvivanteet ovat makuuni valkoisessa autossa just nappiin ja ikkunatummennukset kruunaa paketin.

Lasinpesusäiliön tankkausaukko on riittävän iso. Tärkeä juttu!


Vähemmän hyvää:

Autoon on onnistuttu suunnittelemaan ulkomittoihin nähden pienet sisätilat. Itseäni se ei suuremmin haittaa, mutta muotoilun ehdoilla suunnittelu näkyy kyllä vaikkapa etupenkille kömpiessä tai siitä noustessa; pään meinaa iskeä erittäin viistoon oviaukon yläosaan. Takapenkille olen kömpinyt istumaan kerran, ja taksiautona tämä olisi kiduttajamieliselle oiva kapine: sen verran hankala on sinne mennä ja tulla ulos; ahtaahko oviaukko ja ahdas väli kengille (jopa oma nro 42 kenkä tuottaa vaikeuksia ja pitää mutkitella jalkaa). Kun penkille on päässyt, tila riittää sitten jo aivan hyvin itseni pituiselle (175 cm) pygmille. Mutta, lapsiperheelliset, älkää vaivautuko edes koeajolle, kun nykyajan vaatimuksena on kymmeen neliömetrin tila per lapsi autossa. Tavaratila sen sijaan on ilman lisävarusteista välipohjaa riittävä tämän kokoluokan hatchbackille.

Auto on onnistuttu myös perinteiseen etuveto-volvomalliin suunnittelemaan erittäin suuren kääntösäteen omaavaksi. Miten se osataankin? Vaatii tarkkuutta ja ennakointia ja vekslausta ahtaissa parkkihalleissa saksalais- tai japski-etuvetoja enemmän, jostain oivista takavetosakemanneista nyt puhumattakaan.

Muutamat laatuongelmat. Jo kunnostettu takalasinpesuri-ongelma, polttoaineluukun sovitusongelma, takaluukun pumppujen heikkotehoisuus (kontti pitää aina nostaa käsin kokonaan ylös), takaoven kittisauman omituinen ulkonäkö (viittaa kittauksen pettämiseen ja pieni maalikuplakin jo on) ja jarrujen tärinä/nykäyksellinen toiminta maantievauhdista jarrutettaessa, avaimettoman käytön reistailu ovenkahvoista. Nämä vihastuttavat pikkutarkkaa fanaatikkoa, mutta koska auto on muutoin ollut hyvä niin haluaisin olla pitkämielinen ja saattaa ne kuntoon.


Muuta:

Kulutus on semmoinen että pisaralla pisimmälle-fanit olisivat kauhuissaan, kun taas jenkkiveekasiin tai vaikkapa Vollen T5-bensapataan tottuneet toteaisivat että "tuohan on aivan ookoo". Puhtaassa talviajan lumituisku-pakkas-keleissä ajetussa taajamapyörityksessä suoritettu tankillinen menee siinä 8,5-9 kulutuksella, siis tankkauksesta oikeasti laskettuna. Mukana siis raskas kehno ajokeli mitä nyt on lähes koko joulukuun ollut, kylmästartit, seisominen isossa liikennevalomäärässä jonoissa ja lisälämppäri pääosin päällä. Puhdas maantieajo talvirajoitusten aikaan meni nyt viimeksi 5,9 litran keskikulutuksella, josta osa motaria ns. "kesämoodi" päällä. Toimintasäde siis talvellakin matka-ajossa on noin 1000 km tankillisella. Eihän tässä dieselmallissa ole talousmielessä mitään järkeä verrattuna vaikkapa T3- tai T4-malliin dieselvero 420 eur/v. huomioituna, mutta järkeähän tämän hintaisessa autossa nyt yksityisostajalle ei ole missään mielessä eikä joka tapauksessa, joten menköön samaan konkurssiin.

Kokonaisarvosana autolle tällä hetkellä 9-

Quality

Kyllähän Volvo-perheen jäsenissä on luonnollisesti paljon yhtäläisyyksiä. Onneksi V40een on saatu sellaisia positiivisia asioita, jotka puuttuvat edeltäjästä (V50).

Positiiviset jutut ovat jokseenkin identtisiä XC60n kanssa. Tosin tienpinnan epätasaisuudet menevät cittarilla eleettömämmin.

Tuo auton ulkoinen olemus/koko suhteessa sisätiloihin on sekin tyypillinen "volvismi". Perinteisesti Volvolla ollaan vedottu turvallisuusnäkökohtiin, missä voikin olla osatotuus. Ajatelkaa vaikka V70tä: mikä muu eurooppalainen ( ;)) farkku vaikuttaa yhtä massiiviselta? Tai S80. Kummankaan sisätilat eivät ole ainakaan verrokkeja paremmat (sanon tämän yleisesti ilman laajaa kokemus- tai mittauspohjaa), Sama koskee pikku-Volvoja.

En tiedä, miten V40n sompailu ahtaissa paikoissa sujuu, mutta ulkomittojen mukaisesti Volvoa tahtoo olla pykälää hankalampi käsitellä tiukoissa paikoissa kuin verrokkeja. Ajossa tämä harvoin haittaa.

Nuo pikkuviat kannattaa hoitaa / hoidattaa, jotta pääset nauttimaan autosta täysillä. Ei niiden takia ole syytä luovuttaa ;).
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

-TimoS-

Mukava lukea tällaisia päivityksiä, kun kokemuksia on kertynyt.
Yritän itsekin pitää autotallini ajantasalla, no vielä 3 päivää välissä ennenkuin pääsee kertomaan omia kokemuksia.

Kyllä tuossa 8 vuotta vanhassa V50 konstruktiossa on nuo perushyvät volvojutut jo olemassa. Vaikka kokemusta ei ole kuin 20tkm / 1,5 vuotta, niin silti sanoisin sitä parhaaksi autoksi mitä meidän perheessä on ollut. Edelleen mukava lähteä liikenteeseen. 85tkm > 105 tkm on sujunut yhden huollon hinnalla, bensaa toki palaa siinä kympin korvilla, ei haittaa kun kyyti on mieluisaa.

V40:ltä odotan upgreidausta kaikilla osa-alueilla, jos mahdollista...

Peeveli

^^^

Päivitin hitusen tuota ylempää väliarviota autostani...

-TimoS-

#196
Tuo on ihan ok :)

13,9 oli muistaakseni oman kaupunkikulutus speksien mukaan. Viimeinen 1000km keskikulutus 10,6.
Joten hyvä tulos, vaikka en ole kaupungissa hirveästi ajellutkaan. Varmaan keskustajonotuksessa voisi päästä tavoitteeseen...

Peeveli

Nyt pukkasi aamusella taas uusi sähkö/elektroniikkahäiriö autossani: kun aioin startata starttinappulasta (lyhyt pikahehkutus), niin kuului vaan "bling" ja nopeusmittarin keskellä olevaan näyttöön ilmestyi teksti jotenkin tähän tapaan että "Ajonesto kytketty". Auton avain oli normaalisti taskussa, eikä esim. kännykkä ole koskaan samassa taskussa häiritsemässä keyless-toimintoa kuten ohjekirjassakin neuvotaan. Toinen napinpainallus, ja systeemi toimi taas. Ei oikein herätä luottamusta tämö keyless...

Sen sijaan taas parina päivänä ovien avaimeton käyttö on toiminut normaalisti.

Nyt alkoi myös matkustajan puolen b-pilarin ja etuovipaneelin tienoo siristä basson tahdissa.


cipher

Näitä lukiessa saa kyllä nyt kuvan, ettei tuohon autoon olla todellisuudessa kokonaisuutena lainkaan tyytyväisiä. Tuskinpa täällä palstalla kukaan tuomitsee jos tuon vaihtaa. Mikset vaihtaisi tuota johonkin hauskaan, eikö nuo käyttö/perheautot ole jo nähty?

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: cipher - 03.01.13 - klo:08:09
Näitä lukiessa saa kyllä nyt kuvan, ettei tuohon autoon olla todellisuudessa kokonaisuutena lainkaan tyytyväisiä. Tuskinpa täällä palstalla kukaan tuomitsee jos tuon vaihtaa. Mikset vaihtaisi tuota johonkin hauskaan, eikö nuo käyttö/perheautot ole jo nähty?

Noo kyllä tähän ollaan absoluuttisena autona aivan tyytyväisiä. Mutta nuo jatkuvasti pukkaavat viat/häiriöt kyllä tuovat tummia pilviä taivaalle. Toki nuo pitää lähiaikana esittää merkkihuollossa korjattaviksi, mutta tuo elektroniikan temppuilu hitusen huolestuttaa. Hivenen italialaisia piirteitä; liekö sähkövempaimet alihankittu sieltä vai Kiinasta, en tiedä...

Newman

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 03.01.13 - klo:07:35
Auton avain oli normaalisti taskussa, eikä esim. kännykkä ole koskaan samassa taskussa häiritsemässä keyless-toimintoa kuten ohjekirjassakin neuvotaan. Toinen napinpainallus, ja systeemi toimi taas. Ei oikein herätä luottamusta tämö keyless...
Matkapuhelin ei vaikuta avaimettoman järjestelmän toimintaan. Se toimii täysin eri taajuuskaistalla.

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Newman - 03.01.13 - klo:10:14
Matkapuhelin ei vaikuta avaimettoman järjestelmän toimintaan. Se toimii täysin eri taajuuskaistalla.

Vollen manuskassa vaan kielletään pitämästä avain ja kännykkä samassa taskussa tmv. Mitä lie sitten tarkoittavatkaan.


Ton-1

Ruotsalaiset haluavat ehkä opettaa muulle maailmalle että ei kannata pitää kaikkia munia samassa taskussa ?  ;D
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 03.01.13 - klo:10:31
Ruotsalaiset haluavat ehkä opettaa muulle maailmalle että ei kannata pitää kaikkia munia samassa taskussa ?  ;D

Tämä auto ei ole Ruotsia nähnytkään. Tai no on se vissiin sitä kautta (Göteborg) kulkenut Belgian tehtaalta tänne. ;)

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Newman - 03.01.13 - klo:10:14
Matkapuhelin ei vaikuta avaimettoman järjestelmän toimintaan. Se toimii täysin eri taajuuskaistalla.

Jos on ihan kiinni, niin ei ole ollenkaan varmaa etteikö häiriötä tule vaikkei taajuudet osuisikaan just jetsulleen. Esimerkkinä sitä GSM:n signalointi pärinää on kuulunut radioista, kun puhelin on ollut lähellä vastaanotinta.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Peeveli

Reklamoin jo joulukuun puolessavälissä maahantuojan takuupäällikköä autoni polttoainekorkkiluukun istuvuusongelmasta ja joka Bilian mukaan oli aiemmin sitä näytettyäni normaalimitoissa. Maahantuojan takuupäällikkö ilmoitti viestini eteenpäin Bilian takuuasioista vastaavalle johtajalle. Koska nyt oli aikaa kulunut, päätin laittaa sp:n sinne suunnalle että missä mennään. Ã,,sken sitten soi puhelin ja Biliasta soitettiin, pahoitteli että oli unohtanut aiemman viestin. Totesi, että polttoaineluukun tulee istua nätisti korilinjassa eikä irvistelyä siinä saa olla, oli tsekannut Kaivokselan sisällä olleet uudet V40-yksilöt. Liitteeksi laittamistani valokuvista asia oli selvinnyt hänelle oikein hyvin. Takasi ja lupasi, että uusi luukku laitetaan heti tilaukseen ja se maalataan ja sitten varataan aika sen vaihtoon. Totesi myös että aiempi Bilian kanta sen osalta oli sopimatonta käytöstä ja että olisi kovistellut siitä Hertsikan toimipaikkaa. Samalla sitten kuulemma syynäävät autostani sen takaoven kittisauma-asian ja nykivät/täristävät jarrut, ja veloituksetta laina-auto siksi aikaa taas alle.

Onneksi edes näin. Katsotaan mitä tästä tulee.

vincent

Peeveli, kehtaisitko laittaa kuvat tänne tuosta luukusta ja kittisaumasta niin olisi helpompi vastaavien mallien omistajien tarkastaa omastaan josko vastaavaa ongelmaa löytyy.
Ex-VAG : Kupla, Golf, Jetta, Golf, Passat, Passat, Golf

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: vincent - 05.01.13 - klo:14:51
Peeveli, kehtaisitko laittaa kuvat tänne tuosta luukusta ja kittisaumasta niin olisi helpompi vastaavien mallien omistajien tarkastaa omastaan josko vastaavaa ongelmaa löytyy.

Jep, aion tehdä tuon, kunhan seuraavan kerran pesen auton.


optio

Millainen on V40:n Webasto, onko mukana kaukosäädin ja miten ajastus tapahtuu, saako ajonaikaisen automaattilämmityksen pois?

Taky

Lainaus käyttäjältä: optio - 07.01.13 - klo:22:31
Millainen on V40:n Webasto, onko mukana kaukosäädin ja miten ajastus tapahtuu, saako ajonaikaisen automaattilämmityksen pois?

Ei ihan suoraan aiheeseen, mutta V40:nen poikkeaa muista Volvoista siten että siinä ei vakiodieselkokoonpanoon kuulu lämppäriä ensinkään.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy