Uusi A3 2011/12

Aloittaja Flat, 21.01.10 - klo:14:20

« edellinen - seuraava »

Ton-1

On kyllä messevän näköinen edestä, tosin 'huutaa' vielä sitä mustaa maskia  8) .
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Voimasavu

Onnea Nudde! Hieno paketti! :) Olisi kiva joskus nähdä livenä misano ja brilliant vierekkäin...

vääpeli

Lainaus käyttäjältä: Nudde - 14.06.13 - klo:17:58
No niin, nyt se on kotona!  :)






Onnittelut! Hyvän näköinen laitos. Millä vanteilla ja renkailla uutukaisesi on?
Seat Leon 1.8TSI FR ja Seat Mii 1.0 Style

Ex. Audi A4 1.8 TFSI multitronic Avant

Nudde

LainaaOnnea Nudde! Hieno paketti! :) Olisi kiva joskus nähdä livenä misano ja brilliant vierekkäin...

Eiköhän se joskus onnistu, oletko itse pääkaupunkiseudulla? Itse näin keväällä audi centterissä molemmat peräkäin, vaikea sanoa eroa, mutta päivänvalossa sen huomaa hieman.

LainaaOnnittelut! Hyvän näköinen laitos. Millä vanteilla ja renkailla uutukaisesi on?

Vanteethan ovat:



Ja renkaat 225/40/18 Good Year Excellence

Nudde

LainaaOn kyllä messevän näköinen edestä, tosin 'huutaa' vielä sitä mustaa maskia

Joo, jotain tarvii varmaan tehdä, ja sumariritilät kiiltomustaksi, maalari jo kommentoi sitäkin asiaa, mutta hän on nyt lomalla, eli menee jokunen viikko samoin kuin kalvot/webasto, hänkin on lomalla......minä en... Musta optiikkapaketti on nyt saatavana tähänkin, silloin kun minä tilasin ei, ehkä olisi ehtinyt lisätä kun se tuli mutta en ollut edes huomannut, no säästyi se tonni. Niin ja orkkis musta maski maksaa 450 marmorilla, täytyy ruveta katsomaan Ebaysta. Ja yksi pieni juttu, Quattro-merkki on nykyään mustalla pohjalla, hieno!

Voimasavu

#2315
Lainaus käyttäjältä: Nudde - 14.06.13 - klo:23:12
Eiköhän se joskus onnistu, oletko itse pääkaupunkiseudulla? Itse näin keväällä audi centterissä molemmat peräkäin, vaikea sanoa eroa, mutta päivänvalossa sen huomaa hieman.

Satakunnassa. Satunnaisesti tulee työreissuilla käytyä Espoossa.

Noita nitinöitä ja natinoita on omassakin yksilössä välillä ollut. Ã,,rsyttävin oli kuskin penkin narina, joka kuitenkin hävisi itsestään. Alkoi kelien lämmettyä, mutta nyt on onneksi ollut poissa jo muutaman viikon. Toinen kohta, josta on satunnaista sirinää kuulunut on kojelauta valokatkaisimen tienoolla. Sormen työntäminen kojelaudan ja oven väliseen rakoon lopettaa sirinän. Tuotakaan ei onneksi ole viime aikoina kuulunut. Seuraillaan tilannetta...

spande

Lainaus käyttäjältä: Joelp - 07.06.13 - klo:00:25
Siis tuo valkoinen ledirinkula on rullassa ilman valopakettia ja ihan perus MMI:ssä?
Tuossa kuvassa näkyy hyvin miten paljon tuo valopaketti luo tunnelmaa :)



kylläpä on aikamoinen valo show meininki jo tuossa.

lasseh

Onnittelut Nudde! Hieno peli ja hyvin sopii vanteet.

Nyt viikko takana omalla autolla, onhan tuo mukava peli ajaa. Ja musta sisäkatto sopii tuohon oikein hyvin.  :)
Vanteita itsekin katsellut, jos nuo alkuperäiset 17" laittaisi talvirenkaille..

Nudde

LainaaSatakunnassa. Satunnaisesti tulee työreissuilla käytyä Espoossa.

Ilmoittele itsestäsi kun käyt Espoossa niin juodaan kuppi kahvia.


LainaaVanteita itsekin katsellut, jos nuo alkuperäiset 17" laittaisi talvirenkaille..

Juuri näin tein minäkin.

Bax

Lainaus käyttäjältä: Newman - 14.06.13 - klo:13:48
Meidän A3 CC:ssä ei ole minkäänlaisia hälyääniä - ei pakkasella, nollakeleillä tai helteillä. Natinatonta menoa sekä talvirenkain (16") että kesärenkain (17"). Autolla on tosin ajettu vasta noin 18 000 kilometriä. Tosin vastaavassa ajassa moni omistamani uusi/tuore kulkine on käynyt pajalla vähintään pari kertaa. Tyytyväisiä ollaan.

Ei ole esiintynyt nitinöitä, eikä tuulikaan suhise ja 16":n renkaat kesät talvet. Ja onnea Nuddelle hienosta ja voimalinjaltaan vähintään riittävästä kolmosesta.

Kait olet jo ensituntuman ottanut?
A4 Sedan Progress Plus 40 TSFI 150kW MHEV Quattro S-Tronic MY 23
ex. VW Golf Sportsvan 1.5 TSI 110kW DSG Highline -19
ex. Q3 1.4 TSFI 110 kW 2WD Business Sport manual -MY16
ex. A3 1.4 TSFI Business manual -13
ex. Japanilaisia, italialaisia vuodesta -74

Nudde

Löysin täältä sivuilta etusumuvalojen polttimo joka on: - sumuvalo = H8-12V-35W, onko joku vaihtanut siihen muita polttimoita, koska toi näytti eilen illalla hieman liian keltaiselta... :) Edellisessä vaihdoin johonkin, mutta en nyt vaan muista mihin.

TT_rex

Lainaus käyttäjältä: Nudde - 15.06.13 - klo:21:08
Löysin täältä sivuilta etusumuvalojen polttimo joka on: - sumuvalo = H8-12V-35W, onko joku vaihtanut siihen muita polttimoita, koska toi näytti eilen illalla hieman liian keltaiselta... :) Edellisessä vaihdoin johonkin, mutta en nyt vaan muista mihin.


Lykkää ledit sinne. Tuolta saa ainakin noita H8-kantaisia: http://www.epdtuning.com
Ex: Mini Cooper S -05, TT 2.0 TFSI S-tronic -07

Nudde

LainaaLykkää ledit sinne. Tuolta saa ainakin noita H8-kantaisia: http://www.epdtuning.com

Kiitos linkistä, näin meinaan, mutta minkä tehoinen  ledi on sopiva, ja tarviiko se vastuksen kanssa???

TT_rex

Lainaus käyttäjältä: Nudde - 15.06.13 - klo:22:24
Kiitos linkistä, näin meinaan, mutta minkä tehoinen  ledi on sopiva, ja tarviiko se vastuksen kanssa???


Vastuksen vaatinee. Tuosta tehopuolesta en osaa sanoa mitään. Joku viisaampi kertokoon...
Ex: Mini Cooper S -05, TT 2.0 TFSI S-tronic -07

Ton-1

Tommosia hintatietoja lävähti hetkonen sitten postilaatikkooni:


A3 Sedan 1.4 TFSI COD1 103 kW (140 hv)
autoveroton hinta: 24 770 â,¬, arvioitu autovero: 5 221,67 â,¬*, kokonaishinta: 29 991,67 â,¬.

A3 Sedan 1.4 TFSI COD Business-varustelulla:
autoveroton hinta: 25 620 â,¬, arvioitu autovero: 5 402,74 â,¬*, kokonaishinta: 31 022,74 â,¬.

A3 Sedan 1.4 TFSI COD Business Sport-varustelulla:
autoveroton hinta: 27 250 â,¬, arvioitu autovero: 5 750,22 â,¬*, kokonaishinta: 33 000,22 â,¬.
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Nudde

LainaaVastuksen vaatinee. Tuosta tehopuolesta en osaa sanoa mitään. Joku viisaampi kertokoon...

Onko kellään kokemuksia tästä, kun en muista mitä mulla oli edellisessä, ne olivat sopivan kirkkaat.

1.8 "APR" Q

Onnea Nudde....Auto näyttää pirun hyvältä!
Itsellä reilu 6000 mittarissa ja meno maistuu...omassa yksilössä ei ole hiirenpesiä...kulutuslukematkin pikkuhiljaa laskevat koko ajan..olen tyytyväinen.
ex-vagit: Skoda Fabia 1.4 16V,Skoda Octavia 1.6,Skoda Superb 1.8 Turbo,Skoda Octavia 2.0 TDI DSG,Audi Avant 2.0 TDI Multitronic (B7),Audi sedan 2.0 TDI Multitronic (B8), Audi Avant 1.8 TFSI (B8), Audi A4 Sedan 1.8 TFSI Quattro...Audi A4 1.8 TFSI "facelift" quattro...nykyinen A3 2.0 TDI Quattro

Rosmo

Lainaus käyttäjältä: Nudde - 18.06.13 - klo:13:55
Onko kellään kokemuksia tästä, kun en muista mitä mulla oli edellisessä, ne olivat sopivan kirkkaat.

Ei ole kokemusta, mutta tästä innostuneena meilasin ko. firmaan. Vastaus oli lyhyt: mikä vain noista polttimoista käy ja väliin tarvii vastuksen.

Jos saat omaasi vaihdettua polttimot, laita infoa myös meille muille. Etenkin itseäni kiinnostaa, miten tuo vastus tyrkätään tuonne väliin. Voisin itsekin vaihtaa ne myrskylyhdyt sieltä puskurin alalaidasta hieman kirkkaampiin / valkoisempiin.
Ex-VAGt: VW 1302 S -71, Polo 9N 1.2 -03, Golf IV V6 4Motion -03, Golf IV Variant 1.6 -04, Leon 1P 1.8 TSI -08, A3 Sportback 1.4 TFSI Stronic -13

Voimasavu

Lainaus käyttäjältä: 1.8 "APR" Q - 18.06.13 - klo:17:00
Onnea Nudde....Auto näyttää pirun hyvältä!
Itsellä reilu 6000 mittarissa ja meno maistuu...omassa yksilössä ei ole hiirenpesiä...kulutuslukematkin pikkuhiljaa laskevat koko ajan..olen tyytyväinen.

Omalla ajettu nyt about saman verran. Kulutus pysynyt koko ajan n. 5 litran tuntumassa. Eli ei merkkiäkään laskusuunnasta. Noin puolet maantieajoa ja puolet kaupunkiajoa. Kaupunkiajo ei sisällä mitään ruuhkissa kiihdyttelyä/jarruttelua vaan ihan tasaista työmatka-ajoa.

Millaisiin kulutuksiin olet päässyt 2.0 TDI q:lla?

FroDoZu

Laitetaanpas täältäkin vähän kokemuksia. Mittariin pyörähti 13tkm. Tuli eilen varailtua ensi viikolle aika pajalle, on muutama tsekattava asia. Ensinnäkin kylmänä välillä "potkii" tyhjäkäynnillä, toinen murhe on konepellin läpiviennistä vuotava vänkärinpuolen pissapoika ja kolmantena välillä jumitteleva MMI:n näyttö.

Muuten ei kyllä ole ollut mitään suurempaa. Natinoita kuuluu lähinnä MMI:n näytöstä ja joskus vänkärin penkistä jos penkki on aivan taka-asennossa. Kulutus on tasaantanut hiukan alle viiden litran aikalailla maantie-painoitteisella ajolla.

Onkos kukaan muuten aktivoinanut navigointia?  :o
Tulossa Skoda Kodiaq 1.4TSI DSG Ambition
Skoda Octavia Combi RS TDI -16
EX:Skoda Octavia Combi RS TSI -15

TuplaVW


Saivat sitten Sedanin hinnastotkin lisävarusteineen Audi-sivuille. Pitää tutkia  :)
Mercedes-Benz 4matic -16

Golf Variant TSI DSG Highline -14   (ACC, DCC, Webasto, Dynamic ym)
ex:
Passat Variant TSI DSG Highline -11   (I,II,III, ACC,DCC,Webasto, ym)
Golf Variant TSI -10   (I,II,III ym)
Passat Variant 1,9 PD Luxline -08

Ritzenhoff

En oo muute tiennykään et myös kaikki A3:set saa musta optiikka-paketilla.
Octavia III Combi 1.4 Style DSG facelift ajossa

psxgamer

Ihan houkuttelevat hinnat. 1.4TSI 122hv mallina menisi sitten aika lähelle Sportbackin hintoja tarjoten enemmän takamatkustajien tilaa ja muutenkin oletettavasti isomman auton tuntua.

Tuomari

Lainaus käyttäjältä: psxgamer - 19.06.13 - klo:15:25
Ihan houkuttelevat hinnat. 1.4TSI 122hv mallina menisi sitten aika lähelle Sportbackin hintoja tarjoten enemmän takamatkustajien tilaa ja muutenkin oletettavasti isomman auton tuntua.
Jos 1,1cm lisäleveyttä ei oteta huomioon, on takamatkustajilla huonommat oltavat pääntilan vuoksi.
Akseliväli on sama kuin sb:ssä.

Tuomari

Mulla on navi ollut käytössä kuukauden verran. Kartat taitaa olla navteqin, koska välillä ehdottaa aika erikoisia reittejä hiekkateille, vaikka asetuksena nopea reitti.

Kaistaopasteet on selkeät ja näkyy myös mittarinäytössä. Laite myös lausuu kadunnimet vahvalla lontoonmurteella. Poi-merkintöjä löytyy ihan mukavasti.

Muita kivoja ominaisuuksia mm. 3 eri reittivaihtoehtoa, osoitteen hakeminen puhelimesta ja automaattinen huoltamohaku bensavalon syttyessä.

Bax

Lainaus käyttäjältä: Tuomari - 19.06.13 - klo:16:39
Jos 1,1cm lisäleveyttä ei oteta huomioon, on takamatkustajilla huonommat oltavat pääntilan vuoksi.
Akseliväli on sama kuin sb:ssä.
Mitäh

En muuten oikein jaksa uskoa, että sedan olisi sisältä yhtään sen leveämpi kuin SB. Tuo 5,5mm/puoli lisää leveyttä saattaa johtua erilaisista ovipeltien tai lokasuojien pokkauksista.
Ei ole oikein mitään järkeä lähteä muuttamaan sisätilojen leveyttä 11mm ja sitä myötä tarvittaisiin myös esim. pitempi kojelauta.
A4 Sedan Progress Plus 40 TSFI 150kW MHEV Quattro S-Tronic MY 23
ex. VW Golf Sportsvan 1.5 TSI 110kW DSG Highline -19
ex. Q3 1.4 TSFI 110 kW 2WD Business Sport manual -MY16
ex. A3 1.4 TSFI Business manual -13
ex. Japanilaisia, italialaisia vuodesta -74

Tuomari

Lainaus käyttäjältä: Bax - 19.06.13 - klo:17:19
Mitäh

En muuten oikein jaksa uskoa, että sedan olisi sisältä yhtään sen leveämpi kuin SB. Tuo 5,5mm/puoli lisää leveyttä saattaa johtua erilaisista ovipeltien tai lokasuojien pokkauksista.
Ei ole oikein mitään järkeä lähteä muuttamaan sisätilojen leveyttä 11mm ja sitä myötä tarvittaisiin myös esim. pitempi kojelauta.
Audin sivuilta tarkemmin katsottuna ulkoleveydessä 11mm eroa, takana sisätiloissa 1mm ja edessä samat kuin sb:ssä.
Pääntilassa onkin sitten isommat erot: edessä 15mm ja takana 31mm sb:n eduksi.

HoXXma

Tuomari: Hommasitko navin vasta auton oston jälkeen? Jos näin on, niin mistä hommasit ja mitä kustansi?

exlex

Tosiaan Sportback on melkein kaikessa käytännössä isompi paitsi ulkomitoissa. Takokontti on isompi sedanissa, mutta käytännössä sportbackin takakontti on isompi isomman lastausaukon vuoksi sekä takaboksin korkeuden vuoksi. Myös auton takamatkustajien tilat tuntuvat sportbackissä isommilta korkeamman katon vuoksi. Ei paljoa toi 1mm tunnu leveydessä takana.  :D

Hawtin

Nyt on sitten juhannuskärry saapunut ja kalvotkin (35 %) ennätin jo asennuttaa. Positiiviset ensitunnelmat, huomenna ensimmäinen pidempi reissu. Tuommoinen:



Oikein tyytyväisiä olemme vaimokkeen kanssa väriin ja vanteisiin. Hieman tuumin tulevatko 8" ET 42 edessä liian ulos, mutta ihan hyvältä omaan silmään näytti. Ja sehän on se tärkein silmä ;D
Superb Combi Sportline 2.0 TSI ABT 336 4X4 DSG

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy