Uusi A3 2011/12

Aloittaja Flat, 21.01.10 - klo:14:20

« edellinen - seuraava »

tb5

Tyylikkään näköinen. Samoin sopivan kokoinen sedan missä asiallisen kokoinen tavaratila kääntyvillä takaistuimilla ja suksiluukulla.

Sopiva auto tällaiselle harmaalle lähiöfaijalle mikä hakee verkkareissa tuolla autolla tarjouskaljansa Lidlistä perjantaisin.

Tämä tietysti tyrmätään, mutta mietityttää mitä käytännön eroa tuossa on Jettaan tai Toledoon.

Pertsa

Lainaus käyttäjältä: Mikko - 27.03.13 - klo:23:33
Onhan tuo SB A3 paljon pappamaisempi kuin tämä uusi sedan. Miksi muuten porrasperää pidetään yleisesti pappamallina, jotenkin tuntuu että oikeasti pappamalli on viisiovinen hatchback. Henkisesti vanhat sitten taas ajaa farmareilla. Ja kadotettua nuoruuttaan etsivät coupella, tuulipukukansa halvoilla sittareilla, jne. :D
Porrasperämallia pidetään varmaan siksi pappamallina, koska sellaisen varmaan usein valitsevat ne jotka haluavat että auton muotoilu on perinteinen "auton näköinen", niinkuin oli joskus aikoinaan, kun ei juuri muita malleja ollut kuin porrasperiä ja farkkuja.
Viisiovinen hatchbackkiko pappamalli? No, ehkä joku Nissan Almera voi olla. Mutta onko A5 Sportback, tai jopa S5 sportback :D
Tuo että henkisesti vanhat ajavat farmareilla on höpöpuhetta. Hehän nimenomaan ovat nuorekkaita ja lisäksi dynaamisia, pitkiä, tummia, hoikkia ja komeita, semmoisia vähän samannäköisiä kuin mä  8)

No joo ei minusta noita korimalleja voi kategorisoida mihinkään ikään kovinkaan tiukasti. Tämä on vähän samantapainen asia kuin että tietynmerkkisillä autoilla ajavat on mulkkuja liikenteessä.

Mutta asiaan. Tuota S3:n kuvaa kun katsoo niin ei tuo itsessäni kovin suuria tunteita herättänyt. Saisi olla kyllä vähän räyhäkkäämmän näköinen. Jotenkin tuo näyttää mielestäni myös "paksukaiselta" tai korkealta, kylkilinjasta sais vetää pienen sivun pois.
Sen sijaan nuo takaheijastimet ei minua häirinneet.

Mikko

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 28.03.13 - klo:09:06
Viisiovinen hatchbackkiko pappamalli? No, ehkä joku Nissan Almera voi olla. Mutta onko A5 Sportback, tai jopa S5 sportback :D
Tuota A5/S5 SB:tä en pidä hachbackinä vaan jonain muuna. Omassa lähipiirissä tuo viisiovinen hatchback (tarkoitan siis juuri näitä Golf, A3 SB, Kia Ceed, Nissan Almera...) on ehdottomasti suosituin "pappojen" keskuudessa. :)

Kuten Pertsakin sanoi niin nyt kun tässä on tuota S3 sedania katsellut niin vähän turhan vähän se eroaa perusmallista. Jotenkin tästä sedanista huokuu vähän sellanen jenkkityylin halpismeininki. Nuo moneen kertaan mainitut heijastimet oikein korostavat tätä asiaa. Ja on melkoinen showstopperi itselleni. No pitää odotella kun tulee Suomeen nähtäväksi ja ajettavaksi ja säästää siihen se lopullinen tuomio. Pikkasen madallusta ja sopivaa vannetta alle niin saattaa alkaa näyttämään jo ihan hyvältä.

Kyllä mä kuitenkin eilen selasin taas Mobile.de:n ja Bytbilin ja muut läpi S5 Sportbackien osalta. Taitaa se vaan olla lopulta hienompi, sisältä tuo uusi A3 puhuttelee kyllä enemmän. Pelimerkit ei vaan millään riitä lähteä S5 linjalle uuden auton suhteen ja vaikea on löytää käytettyjä joissa kaikki olisi kohdallaan.

Taky

Lainaus käyttäjältä: Tuomari - 27.03.13 - klo:17:08
Ostajia löytynee ainakin eläkeläisten joukosta, eikös sedanit aika pappa-autoja ole?

Hmmm... sitäkö se on, mutta pitkästä aikaa Audi josta tuli fiilis että tuota voisi harkita - ei näytä pätkältä-> A1/A3, ei jotenkin _vanhalta_ /A4 eikä pullukalta kuten isommat Audit, pois lukien R8+A5:nen.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Nudde

Hyvin huomaa taas miten sedan tai joku muu jakaa porukan kahteen. Itse ymmärrän molempia, mutta sedan ei ole mulle vaihtoehto sen kuljetuskapasiteetin takia, litroj aon monesti paljon mutta kun lastaus-aukko ja tavaratilan korkaus on liian pieni. Itse olen nyt 3 farmaria omistanut peräkkäin, nyt siirryn Sportbackkiin joka on samantyyppinen. Ennen sitä sportback-tyylisiä autoja nippu, Audi3, Golf III, II, ym. Onneksi löytyy monentyyppisiä autoja koska maku on niin erilainen. Ja sitten vielä kun tähän mielipidehommaan lisätään nastat/kitkat soppa onkin valmis :) (oma mielipiden on tottakai nastat)

Voimasavu

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 28.03.13 - klo:09:06
Tämä on vähän samantapainen asia kuin että tietynmerkkisillä autoilla ajavat on mulkkuja liikenteessä.

Mutta kun tuohan Bitää Mielestäni Warsin hyvin paikkansa!

Lainaus käyttäjältä: Nudde - 28.03.13 - klo:10:00
Ja sitten vielä kun tähän mielipidehommaan lisätään nastat/kitkat soppa onkin valmis :) (oma mielipiden on tottakai nastat)

Nastathan ne vasta pappamaiset ovatkin. Joudutaan ottamaan varman päälle kun ajotaidot ja reaktiokyky ovat ikääntymisen johdosta heikentyneet! ;D

Pertsa

Lainaus käyttäjältä: Nudde - 28.03.13 - klo:10:00
.....Ja sitten vielä kun tähän mielipidehommaan lisätään nastat/kitkat soppa onkin valmis....
Lisätään tähän väittelyyn vielä kangas- vai kumimatot ja pitääkö turkistarhaus kieltää vai ei :D
Sitten meillä on aika mukava lista asioita joista voidaan kiistelllä maailman tappiin asti ilman että mitään merkittävää uutta argumentaatiota puolesta tai vastaan enää löytyy.

Lainaus käyttäjältä: Voimasavu - 28.03.13 - klo:10:07
Mutta kun tuohan Bitää Mielestäni Warsin hyvin paikkansa!

Ei minusta.

Joo aletaan olla jo aikalailla kaukana aiheesta ......

Nudde

LainaaNastathan ne vasta pappamaiset ovatkin

Voi olla näin, eli olen sitten pappa :) No tämä pappa on lukenut jonkin verran fysiikkaa ym. joten tiedän että jäisellä tiellä kitkat ovat paljon huonommat kuin nastat, lumikelit ym. erikseen. Ja ajattelen myös muiden turvallisuuttaa liikenteessä, kyllä niitä autoilijoita on niin monta kamikaze ajaja että oksat pois. Motarilla ei ole koksaan sellaista keliä ettei voisi satasta ajaa...... :) Tämä taas todettu moneen kertaan tänä talvena. Myös minun talo ja maapaikka sattuu olemana sellisessa paikassa että kaikki kitkoilla ajavat saavat vapaasti tulla moikkaamaan, veikkaan vaan että moni tulee kävellen. hyvä esimerkki mun uudesta naapurista kotona, kun hän osti asunno sillä oli bemari (2 veto) ja kitkat, nastat hän osti viikon päästä ja nyt on alla neliveto Nastoilla! Että näin, pysytään aiheessa ka keskustellaan uudesta A3:sesta, ja kaikille oikein Hyvää Pääsiäistä!

Voimasavu

Jos sallitte vielä off topicia yhden postauksen verran…

Edellisen postaukseni tarkoitus oli olla vitsikäs. Sarkasmi on vaikea laji! Sarkastisella kommentillahan on aina uhri, joka tässä tapauksessa olin myös minä. Molemmissa autoissamme on nastat ja Bemuakin olen harkinnut monen kertaan (ehkä sitten seuraavaksi). Itseäni lähinnä huvittaa aina nämä väittelyt/kommentit eri mallien pappamaisuudesta ja ikuinen väittely aiheesta nastat vai kitkat.  Pertsan kommenteissa on asiaa. Mielestäni automallin kokonaisuus/yleisilme (muotoilu) määrää onko se ”pappamainen” ei korimalli. Eriävät mielipiteet toki sallitaan.

Mutta se siitä. Palataan aiheeseen ja hyvää pääsiäistä kaikille! ;)

Mikko

#1569
Kun vertaa konseptia ja tuotantomallia niin omalla kohdalla suurimmat ongelmat löytyvät tuolta peräpäästä. Perse on vaan levinnyt liikaa ja "roikkuu", vie pois sen dynaamisen fiiliksen mikä konseptista aikanaan tuli. Muutenhan tuo ei nyt ihan mahdottomasti eroa. Jetta-maisesti muotoillut takavalot korostavat perän raskautta.








Ton-1

Lainaus käyttäjältä: Mikko - 28.03.13 - klo:11:48
Kun vertaa konseptia ja tuotantomallia niin omalla kohdalla suurimmat ongelmat löytyvät tuolta peräpäästä.

Juu näemmä tuo punainen on dynaamisemman oloinen, inan enempi coupemainen tuo takapään toteutus.
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Mikko

Lisäsin vielä pari kuvaa. Konsepti on tosiaan coupemaisempi, kylkilinja on myös siinä matalampi ja konepeltiä viety hitunen pidemmälle. Näyttää siis sivuprofiililtaan korkealta, ei sulavalta. Mutta suurin ero on tuo roikkuva takamus, noiden keskelle ovia liimattujen peilien lisäksi.

Mutta vaikka tässä nyt on tullut pikkasen petyttyä niin kyllä vielä pieni kiinnostus tuota kohtaan on tallella. Pitää ehdottomasti nähdä livenä. Konseptin jälkeen odotukset oli vaan niin korkealla.

Nudde

LainaaMutta suurin ero on tuo roikkuva takamus

Onko kuvassa nyt sitten tavallinen vai S-linen ulkopaketilla oleva auto? Ainakin Sportbackissa s-linepaketti tuo aika paljon "pullistumia" lisää, einakin kuvissa ja mitä nyt yhden olen livenä nähnyt.

Mikko

Minun ymmärryksen mukaan valkoinen on tavallinen ja punainen on S3, mutta ei ole varmuutta.

Voimasavu

Lainaus käyttäjältä: Mikko - 28.03.13 - klo:12:03
Lisäsin vielä pari kuvaa. Konsepti on tosiaan coupemaisempi, kylkilinja on myös siinä matalampi ja konepeltiä viety hitunen pidemmälle. Näyttää siis sivuprofiililtaan korkealta, ei sulavalta. Mutta suurin ero on tuo roikkuva takamus, noiden keskelle ovia liimattujen peilien lisäksi.

Mutta vaikka tässä nyt on tullut pikkasen petyttyä niin kyllä vielä pieni kiinnostus tuota kohtaan on tallella. Pitää ehdottomasti nähdä livenä. Konseptin jälkeen odotukset oli vaan niin korkealla.

Kiitti kuvista ja samaa mieltä tuosta konseptin coupemaisuudesta. Olisivatpa pysyneet siinä muotoilussa niin olisi ollut herkullinen kokonaisuus. Eipä tuo huono ole nytkään, mutta astetta tylsemmäksihän tuo on muuttunut, valitettavasti! :( Mielenkiinnolla odotan live-esiintymistä.

vorkki

Tylsemmäksihän noilla on tapana muuttua kun tuotantoon tulevat... suomeksi sanottuna siis pappamaisemmiksi. Odotellaan siis milloin tulee Allroad-versio. Tuleeko?
Välttelee viimeiseen hengenvetoon asti tulemasta henkisesti niin vanhaksi että auton... äh, tulin jo.

Henri S

Tuleekohan mahdollisesti sedaniin 1.8 132kw, quattrona , jos  tulee  niin taitaa passat vaihtua sellaiseen   jos hinta ei vaan karkaa liian suureksi, s tronic: na tietenkin.
Hohhoijaa!

Ton-1

Lainaus käyttäjältä: Avensis2009 - 28.03.13 - klo:18:47
Tuleekohan mahdollisesti sedaniin 1.8 132kw, quattrona .

Melkeen voisin lyödä vetoa että kyllä.
Member of a A(udi) & A(prilia) club

clima

Mikon kuvista näkee hienosti mitä tarkoitin, muutos konseptimalliin on sivuprofiilissa melkoinen. Harmi.

Markku J

Onhan tuossa protoon verraten otettu paha taka-askel. Perä on liian lyhyt "töpö" ja konepelti liian korkea "kyömy". Siltikin kohtuullisen houkutteleva, mutta melko kaukana proton luomista odotusfiiliksistä. Lähempänä kilpailijoita ja tavisfiiliksiä. Livenä näyttänee aika tavalliselta, hyvän näköiseltä pikkuautolta.

Mikko

Tein animaation. :o



Lopulta on oikeasti todella lähellä konseptia. Kuten Markku edellä sanoi on eroina takaluukun ja -valojen sekä konepellin muotoilu. Lisäksi lokarit on konseptissa pari senttiä korkeammalla, joka on aika merkittävä ero sulavuusvaikutelman suhteen " väittäisin, että merkittävin juttu lopulta... Parin sentin madallus tekee varmaan ihmeitä ulkonäölle.

Ton-1

Tässä kun Motonetissa käynnin jälkeen hyppäsin pihalle ja näin autoni sivuprofiilin tuli mieleeni tämä debatti .... laitappa Mikko taitavana kaverina tämän vanhan B7 profiili tuon uuden A3 sedanin päälle ...... saadaan varmaan taas aika liki oleva verranto (?!?)  :P .
Member of a A(udi) & A(prilia) club

FroDoZu

Nyt löytyi eka järjettömyys SB:stä, nimittäin eturoiskeläpät. Mitä järkeä niistä on tehdä sisäpinnaltaan "onteloisi"? Kerää noin 110% varmuudella loskakeleillä tavaraa sisäänsä eikä sitä edes saa järkevästi potkittua pois...
Tulossa Skoda Kodiaq 1.4TSI DSG Ambition
Skoda Octavia Combi RS TDI -16
EX:Skoda Octavia Combi RS TSI -15

Ton-1

Lainaus käyttäjältä: Mikko - 30.12.12 - klo:15:03



Nyt kun tästä sedanin julkistuksesta on ensi puuhka mennyt tulee väistämättä mieleeni jonkun foorumilaisen maininta 'Kia Cerato'  :P , voi voi kun olisi pysytty enempi kiinni siinä 'teaser'-mallissa.
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Bax

Lainaus käyttäjältä: FroDoZu - 28.03.13 - klo:22:46
Nyt löytyi eka järjettömyys SB:stä, nimittäin eturoiskeläpät. Mitä järkeä niistä on tehdä sisäpinnaltaan "onteloisi"? Kerää noin 110% varmuudella loskakeleillä tavaraa sisäänsä eikä sitä edes saa järkevästi potkittua pois...

Allekirjoitan saman. Keräävät todella helposti loskaa ja paljon.

En ole vielä lukenut ohjekirjaa läpikotaisin ja olisiko siellä vastaus seuraavaan: Joskus kun istun autoon ja yritän käynnistää niin ei onnistu ennenkuin laitan turvavyön kiinni. Noin joka toinen kerta taas käynnistys onnistuu ilman turvavyötä.
Tänään kokeilin siten, että avasin kuskin oven ja jätin auki, istuin penkille mutta en kiinnittänyt turvavyötä ja käynnistyi aivan normaalisti.
Tämä epäloogisuus ihmetyttää. Aina on kuitenkin käynnistynyt joko turvavyö päällä tai ilman sitä.
A4 Sedan Progress Plus 40 TSFI 150kW MHEV Quattro S-Tronic MY 23
ex. VW Golf Sportsvan 1.5 TSI 110kW DSG Highline -19
ex. Q3 1.4 TSFI 110 kW 2WD Business Sport manual -MY16
ex. A3 1.4 TSFI Business manual -13
ex. Japanilaisia, italialaisia vuodesta -74

Newman

Lainaus käyttäjältä: FroDoZu - 28.03.13 - klo:22:46
Nyt löytyi eka järjettömyys SB:stä, nimittäin eturoiskeläpät. Mitä järkeä niistä on tehdä sisäpinnaltaan "onteloisi"? Kerää noin 110% varmuudella loskakeleillä tavaraa sisäänsä eikä sitä edes saa järkevästi potkittua pois...
Tjaa. Olen kyllä kenkinyt ne ihan puhtaaksi noin 240 kertaa per puoli. Joskus joutuu kakkoslumiharjalla napauttamaan sieltä toisen puolen tyvestä mutta yleensä aina isommat paakut ja valtaosa muusta paskasta irtoaa ilman ongelmia.

Nalkkis

No niin. Oma SB on satamassa. Vielä pari viikkoa niin pääsee rattiin :) Rekkarikin on jo tiedossa. Nice.
Audi A3 SB Business Sport 1.4 TFSI 90kW S tronic Ex

Keke78

Ihme jupinaa taas tässäkin ketjussa. Helvetin hyvännäköinen peli tuo A3 sedan.

Mun mielestä Audi tekee parhaimmannäköiset autot tällä hetkellä ns. normaali kuolevaisten hintaluokassa jokaisen mallin kohdalla piste (Aston Martin ei ole kuolevaisten hintaluokassa).

Samalla ihmettelen tuota sedanin leimaamista pappa-autoiksi. Eikös juuri papat ja mummelit aja niillä pystyperillä.
Fabia rs combi -11

Zaasa

Lainaus käyttäjältä: Keke78 - 29.03.13 - klo:18:59
Helvetin hyvännäköinen peli tuo A3 sedan.
Totta.
Käydessäni tänään paikallisen VW/Audi myymälän piha-alueella pohdiskelemassa tulevan Golfin värejä,varastoon oli tullut useita A3 SB Sportteja. Aivan sama millä värillä ottaisi,kaikki näkyvillä olevat värit sopi uuteen A3 todella hyvin.

Harmi ettemme päässeet samassa liikkeessä kauppaan A3.Hyvitys Golffiin Räsästäni oli huomattavasti parempi,joten päädyin siihen.Myös edullinen tehdas Weba ym vaikutti valintaan. 

jnsFI

Huh! Tuo sedan on menevän näköinen peli. Allekirjoittaneella tapahtuu kyllä ensi syksynä downshiftaus - S3 sedan on saatava. :)
Audi S3 sedan quattro s tronic 2015
Ex Audi A4 sedan 2.0 TFSI business quattro s tronic 2012
Ex Audi A4 sedan 2.0 TFSI business multitronic 2009

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy