Vm. 2018 Touran ja falskaava katto

Aloittaja Vakuumitussi, 12.01.23 - klo:19:56

« edellinen - seuraava »

Vakuumitussi

Auto vuotaa kovilla sateilla vettä sisään. Vesi tulee panoramakaton ohjausyksikön kohdalta kaikista mahdollisista väleistä mutta vasta kun ajaa mutkaan. Kun auto seisoo parkissa niin vesi ei siis tule hytin puolelle mutta varmasti jossain väliköissä se luurailee ja pärskähtää sisään sopivassa kulmassa. Auto on ollut lukuisia kertoja korjaamoilla ja joka kerta on vaihdeltu tiivisteitä sieltä täältä ja panoramakaton vedenpoistoletkuja jne. Ongelma ei vaan poistu. Onkohan vika oikeasti edes panoramakatossa vai voiko se olla tuulilasissa? Tuulilasin sauma sijaitsee aika lailla samoilla kohdilla kun se mistä vesi tulee hyttiin. Onko kellään vastaavia kokemuksia?

Daatta

Vedenpoistolta vaikuttaa. Onkohan tarkistettu, että ne poistot oikeasti on auki? Paineilmalla voisi varovasti koittaa, ettei räjäytä letkua samalla. A-pilarin kautta ne kulkee, voi olla ettei huollolla ole riittänyt mielenkiinto muuta kuin laskuttamiseen... Lasi tuskin vuotaa, ellei sitä ole todella huonosti vaihdettu.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Vakuumitussi

Väittävät ainakin että poistot on avattu ja kaikki kunnossa. Tuulilasi on kertaalleen vaihdettu, siksi epäilin sitä.

Daatta

No sitten se on just niin. Lasin tiiviyden voi testata puutarhaletkulla, vettä lasille ja katsoo tuleeko läpi. Samalla välttää veden ruiskuttamista kattoluukulle. Kattoluukun vedenpoisto testataan vastaavalla tavalla.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

JTP73

Itsellä oli vastaava ongelma, huonosti tehty lasinvaihto ja vettä tuli  sisään ihan reilusti. Kertomus tapauksesta löytyy: https://www.vagarena.fi/index.php?topic=51694.0.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy