Golf V -05 ilmastointi sammuu

Aloittaja Samba, 11.06.17 - klo:11:41

« edellinen - seuraava »

Samba

Mors! Varmasti löytyy muutama erillinen aihe liittyen tähän mutta suoraan en löytänyt vastausta omaan ongelmaan.

Eli... Auton kun käynnistää ilmastointi toimii normaalisti jonkin aikaa. Hieman kylmemmällä säällä ei tunnu olevan mitään ongelmaa mutta nyt kun on ollut näitä ~20 astetta päiviä on vika jälleen ilmennyt. Pienen ajon jälkeen huomaa kun puhallut nopeus alkaa tippumaan ja lopulta puhallus ei toimi ollenkaan. Ã,,änestä voisi kyllä päätellä että puhallin yrittää toimia. Ilmastoiti OFF-tilaan ja takaisin AUTO päälle niin alkaa taas hetkeksi toimimaan tai vaihtoehtoisesti ECO moodin kautta AUTO tilaan niin toimii. Tätä voi tehdä tovin ennen kuin alkaa taas normaalisti toimimaan. Tämä toimimattomuus ei välttämättä osu jokaisen lämpimän päivän ongelmaksi vaan silloin tällöin. Ilmastointi on huollettu juuri että kylmäainetta kyllä on.

Ilmastoinnin kompressori pyörii kokoajan, tämän hihnapyörän keskus ei pysähdy missään vaiheessa, eikös tämän pitäisi välillä pysähtyä? Mahtaako vika olla tuossa? Toinen on pienempi flekti keulassa ei tunnu myöskään toimivan, vain tuo isompi. Mitkä sulakkeet/releet vaikuttavat ilmastointiin, flektiin, kompressoriin?

Autocomilla kun katsoo vikakoodeja sieltä tulee 01809, 00361

Kiitos jo etukäteen.





Tos®

Vois viitata kennon jäätymiseen...
Onkohan se tyhjäysputki tukossa? Lämpösellä ja kostealla kelillä sen pitäis tiputtaa vettä vänkärin puolelta auton alle.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy