DSG - päivitys

Aloittaja jooseppi-42, 02.09.10 - klo:10:28

« edellinen - seuraava »

jooseppi-42

Olen eka kertaa VW:n omistaja. Auto on VW Golf 2.0 TDI vm -08 ja ollut saksassa leasing käytössä ja ajokilometrit 106 thkm. Autossa on DSG - 6 portainen laatikko.
Onko kellään tietoa DSG:n päivityksistä ja tuleeko tuontiautoihin automaattisesti kutsu paikallisesta merkkiliikkeestä jos tehtaalta tulee ilmaisia päivityksiä ?
Ja jos on jollakin tietoa mistä etsiä vikaa kun toisen puolen pakkivalo on pimeänä...hehkuhan on tietysti vaihdettu  ;D
Kiitoksia jo etukäteen tiedoista

artturi

Itse olen kysellyt päivityksiä asioidessani merkkiliikkeessä...

Toinen peruutusvalo ei kuulukaan palaa, ainoastaan yksi.

VAG!

#2
aa

jooseppi-42

No sitten ei kannata ensimmäiseksi repiä johtosarjaa auki :) saakohan toista pakkivaloa helpolla palamaan ?
Vaihdatin onneksi jakoremmin ennen kaupantekoa, mutta laatikko öljyt on vaihtamatta. Hintaa tälle laatikko öljynvaihto operaatiolle ilmoitettiin paikallisesta merkkiliikkeestä 260 â,¬.
Suomenkielinen ohjekirja olisi kyllä hyvä saada jostakin

Tos®

Lainaus käyttäjältä: jooseppi-42 - 02.09.10 - klo:11:04
saakohan toista pakkivaloa helpolla palamaan ?
Saa, kytke takasumuvalo päälle niin näet ;)
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

savolaiskollega

Ainakin huoltojen yhteydessä ne tarkistaa saatavilla olevat päivitykset automaattisesti. En ole kyllä kuullut että asiakkaita vartavasten informoitaisiin jos johonkin kohtaan päivitys on tullut. Ainakin ennen takuun umpeutumista kannattaa itse kysäistä onko jotain mitä pitäisi päivitellä.

Male80

Lainaus käyttäjältä: jooseppi-42 - 02.09.10 - klo:11:04
Suomenkielinen ohjekirja olisi kyllä hyvä saada jostakin

Varaosatiskiltä n. 10 â,¬
VW 1302 -71 / Volvo V60 D3 R-Design -12

Kale

Lainaus käyttäjältä: Male80 - 02.09.10 - klo:11:30
Varaosatiskiltä n. 10 â,¬

Oho, mistäs noin edukkaasti saa? Laakkosella vaativat Passatin kansiosta 90 euroa.

jooseppi-42

Kuulostaa kyllä edulliselta toi ohjekirja kun täällä lapissa siitä pyydetään 150 â,¬...mutta maksaahan se rahti tänne paljon enemmän :)

Tos®

Kai se 10-20â,¬ on normi hinta yhdeltä välilehdeltä
Niitä on varmaan 6 plus nahkainen kansio (tosin scirocossa halpaa muovia) ;)
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy