Akun vaihto

Aloittaja citigoman, 06.12.23 - klo:12:00

« edellinen - seuraava »

citigoman

Tarviiko radio koodia kun vaihtaa akun.Elegance asg 2013.

Tos®

Koodi on tallentunut mittariston muistiin jo golf5:stä alkaen, luulisin olevan näissä uudemmissakin.
Jos siis radio vaihtuu tai mittaristo vaihtuu, koodi pitää löytyä.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

o.b.

Käsittääkseni radio tallentaa auton valmistenumeron (VIN) ja jos radio siirretään toiseen autoon, niin koodi tarvitaan. Sen jälkeen radio toimii kyseisessä autossa ja koodia ei enää tarvitse syöttää vaikka akun irrottaisi.

Alkuperäiseen kysymykseen vastaus: Ei tarvitse koodia.

citigoman

Kiitoksia vastauksista,ei tarvinnut koodia kaikki toimii akun vaihdon jälkeen.

o.b.

Lainaus käyttäjältä: citigoman - 06.12.23 - klo:14:42Kiitoksia vastauksista,ei tarvinnut koodia kaikki toimii akun vaihdon jälkeen.
Kai uusi akku koodattiin oikein? Jos ei, niin ensi vuonna saa taas ostaa uuden akun.

citigoman

Miksi pitää koodata,ei mitkään valot hälytä.

citigoman

Selvisi miksi pitää koodata.Vaihdoin isomman akun ja auto ei tiedä sitä ennenkuin on koodattu tieto.Muuten ei lataa akkua oikein.

o.b.

Koodaus pitää suorittaa vaikka akun koko pysyisi samana. Muutoin auto latailee uutta akkua vanhan ominaisuuksien mukaan ja se ei ole hyväksi

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy