Octavia 4, koodaukset?

Aloittaja heller, 28.07.21 - klo:19:55

« edellinen - seuraava »

heller

Lainaus käyttäjältä: R-N - 10.11.23 - klo:07:42Voi olla, että autossani on huono rattiyksilö. Pitäisi kokeilla jotain toista Octavia 4:ää verrokiksi.

Juuri ajoin Volvo V60 -vuokra-autolla 700 km ja siinä hyvin hento ote ratista riittää kaistavahdin kanssa.

Minun Octavia vaatii kaikki sormet ratin kehän ympärille, jotta tunnistaa riittävän kapasitanssin.

Jos tuon tunnistimen kytkee koodaamalla pois, niin ilmeisesti travel asssist lakkaa toimimasta vai mitenköhän siinä käy?

Tämä vika tai ominaisuus vesittää travel assistin idean, koska jos ratista kytkee travel assistin pois ja vain ACC:n päälle, niin sen jälkeen se antaa kyllä ajella vaikka yhdellä sormella, mutta ei ohjaa itse enää.
Itsellä ainakin toimii paremmin ratin yläosasta. Alaosan tarttee yhden käden tai neljä sormea :D
Model 3 Highland
ex. Octavia RS iV Mamba green
ex. Golf 1.5TSI DSG Hailaini
ex. Golf 1.2TSI DSG Hailaini
ex. Passat 1.8T 3B Hailaini (tuonti)

heller

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 10.11.23 - klo:08:32Netissä myydään ratin sisään bokseja, jos haluaa teslamaisen ajon  :o
Aijaa? ;)
Model 3 Highland
ex. Octavia RS iV Mamba green
ex. Golf 1.5TSI DSG Hailaini
ex. Golf 1.2TSI DSG Hailaini
ex. Passat 1.8T 3B Hailaini (tuonti)

O.C.Taavi

Peilin usb liitäntä, onkohan mahdollista ohjelmoida jatkuvalle virralle?
 8)

O.C.Taavi

Obdeleven kertoo akkuteknologiaksi: märkä
Tehdas asennettuna akkuna kuitenkin AGM, lieneekö vaikutusta?
Ampeerit näytti oikein.

Atsii

Näyttäisi siltä, että OBD11 palikalla saisi kesäajan muutettua automaattisesti. Nyt näyttää laite sen olevan manuaalisella.
Olisiko joku sattumalta kokeillut?
ex. Skoda Octavia Combi  1.5TSI Style Launch Edition man. 2020
VW Golf Variant Comfortline Edition 40 1.4TSI man. 2015 
VW Golf Variant Comfortline 1.4TSI 2010  man.     
VW Golf Variant Comfortline 1.9 TDI  2002 man.     
VW Polo Classic Comfortline 1.4 2000 man.

Tos®

Golffissa on valmiina asetus automaattisella kesäajalle, se pitää varmaan käydä kytkemässä päälle asetuksista.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

R-N

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 03.04.24 - klo:20:31Golffissa on valmiina asetus automaattisella kesäajalle, se pitää varmaan käydä kytkemässä päälle asetuksista.

Tämä taitaa olla konsernitasolla VW:lle (ehkä myös Audille) varattu ominaisuus, joka puuttuu tarkoituksella Skodasta (+Seatista). Golf 7 ainakin synkronoi kellon myös GPS:n mukaan, mutta tämäkin toiminto on jätetty pois muista merkeistä. Koodaamalla voi tosiaan onnistua.

Ocutj

Kello synkronoituu kyllä GPS:n mukaan mutta kesäaika/talviaika pitää valita valikosta.

terojii

Hop

Haluaisin (tai apukuski haluaisi) säätää Spotifyä ja Wazea kun auto on liikkeellä. Nythän Android Auto (eli Spotify ja Waze) menevät jonkinlaiseen turvallisuusmoodiin kun auto on liikkeellä jolloin tekstinsyöttö on estetty ja vain annettuja näppäimiä voi käyttää. Näin joskus jossain Android Auto sivustolla että on sellainen asetus mikä poistaa tuon toiminnon jostain asetuksien syövereistä. En enää löydä sellaista. Onnistuuko muutos virallisessa huollossa ja miten sitä pitäää pyytää?
2022 Octavia Combi 1.5 Ambition G-Tec

M_M

Lainaus käyttäjältä: terojii - 19.04.24 - klo:13:03Onnistuuko muutos virallisessa huollossa ja miten sitä pitäää pyytää?
Ei varmasti onnistu huollossa.

Itse sen kyllä pystyy luultavasti tekemään (kunhan käytettävissä on esimerkiksi obdeleven) tähänkin malliin muuttamalla sopivia adaptaatiokanavia oikeasta moduulista. Tarkkoja ohjeita juuri tähän automalliin ei ole kuitenkaan antaa.

Wiiseli

Lainaus käyttäjältä: terojii - 19.04.24 - klo:13:03Hop

Haluaisin (tai apukuski haluaisi) säätää Spotifyä ja Wazea kun auto on liikkeellä. Nythän Android Auto (eli Spotify ja Waze) menevät jonkinlaiseen turvallisuusmoodiin kun auto on liikkeellä jolloin tekstinsyöttö on estetty ja vain annettuja näppäimiä voi käyttää. Näin joskus jossain Android Auto sivustolla että on sellainen asetus mikä poistaa tuon toiminnon jostain asetuksien syövereistä. En enää löydä sellaista. Onnistuuko muutos virallisessa huollossa ja miten sitä pitäää pyytää?
Passatissa ainakin menee näin(obd11): Multimedia-> adaption-> nhtsa properties-> kaikki vaihdetaan not activated. Jos olen oikein ymmärtänyt niin toi nhtsa liittyy jotenkin jenkkien liikennelakeihin.
PASSAT GTE VM. 2020

terojii

Jaa, oliskos tämä:

"Description:
This enables video playback, text input and changing settings while driving in CarPlay and Android Auto. Also removes message lenght display limit.
"

https://forum.obdeleven.com/thread/13575/skoda-octavia-smart-restrictions-remove
2022 Octavia Combi 1.5 Ambition G-Tec

mikkoh

Tilasin ja sain juuri käsiini Obdeleven NextGen:in. Mutta kun laitan sen kiinni Octavia 4:ni ODB2-porttiin, donglessa ei syty mitään valoja. Onko tässä jokin "juju" jolla se laitetaan kiinni, vai kävikö vain huono tuuri ja tuli viallinen dongle?


Tos®

Kyllä siihen syttyy ensin punainen rantu ja sitten väri vaihtuu.
Eihän siellä ole pinnejä vinossa? ja mokkula on tarpeeksi syvällä
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

mikkoh

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 26.05.25 - klo:16:57Kyllä siihen syttyy ensin punainen rantu ja sitten väri vaihtuu.
Eihän siellä ole pinnejä vinossa? ja mokkula on tarpeeksi syvällä
Ei tule mitään valoa. Pinnit näyttävät suorilta. Kokeiltiin naapurin BMW:hen myös eikä mitään eloa.
Pitää valittaa valmistajalle.

O.C.Taavi

Ei sitten tunnista koko autoa, obd eleven, tuleekohan milloinkaan toimiin -25 mallissa.... Joku uus suojaus systeemi vissiin...
Palikka itsessään ok,kun toimii vanhemmissa malleissa...

Tos®

Golf 2025 tunnistaa ja pystyy joitain asioita tekemäänkin.
Valkoinen versio ei toimi, pitää olla uudempi nexgen versio.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

O.C.Taavi

Toiminee varmaa vanhalla lisenssillä ja käyttäjätilillä, jos tuon uudemman palikan tilaa.
Valkoinen juu vanha. 

Tos®

Ei siellä paljoa ole mitä pystyy tekemään.
Nopeusvarotus pimputuksen takia ehkä vois sen verran maksaakin.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

mikkoh

Lainaus käyttäjältä: mikkoh - 26.05.25 - klo:22:22Ei tule mitään valoa. Pinnit näyttävät suorilta. Kokeiltiin naapurin BMW:hen myös eikä mitään eloa.
Pitää valittaa valmistajalle.
Lähetin sen takaisin ja laittoivat paremmin toimivan tilalle. Yli viikko vain meni siinä että asiakastuki reagoi yhteydenottoon.
Ja nyt sitten koitti vapaus sekoilevasta lane assist:ista.

BLUP!

Oliko niin että koodaukset pyyhkiytyy kun asentuu uusi firmis/softa? Mulla on carlyn plugi, mutta siihen en mitään lisenssejä ostanut. Vanha vag-com löytyy myös, mutta jos haluaa start stopin oletuksena pois, eco ajoprofiili oletukseksi, normaali vakkarin ja kaistavahdin pois niin vaatiiko obdelevinin johon vuoden lisenssi? Autona gtec 1.5 ocu mk4. Nyt tullut obdeleven 3 20% tarjouksella mutta BF vois saada halvemmallakin?
VW Eco Up!

Grods

#141
Lainaus käyttäjältä: BLUP! - 09.08.25 - klo:14:54Oliko niin että koodaukset pyyhkiytyy kun asentuu uusi firmis/softa? Mulla on carlyn plugi, mutta siihen en mitään lisenssejä ostanut. Vanha vag-com löytyy myös, mutta jos haluaa start stopin oletuksena pois, eco ajoprofiili oletukseksi, normaali vakkarin ja kaistavahdin pois niin vaatiiko obdelevinin johon vuoden lisenssi? Autona gtec 1.5 ocu mk4. Nyt tullut obdeleven 3 20% tarjouksella mutta BF vois saada halvemmallakin?

Sen verran kun itse sain selville, niin koodaamalla ei saa mk4 enää start-stoppia pois eikä myöskään oletusajoprofiilia valittua, tämä tehty ilmeisesti sen takia vaikeaksi, että tuo vakio ajoprofiili vaikuttaisi mukamas auton päästöhyväksyntöihin tms. Erillisellä OBD-boksilla joka aina startissa valitsee nuo se ilmeisesti onnistuu, mutta sen pitää sitten aina olla siellä obd portissa paikallaan.

Asiasta kukkaruukkuun kävipä niin, että OBDElevenillä sisävalojen fade toiminnon käyttöönotto aiheutti pysyvän invalid adaptation vikakoodin, josta ei liene muuta haittaa muuten kuin että kummittelee siellä. Maailmalla näyttäisi olevan tunnettukin ongelma.

Ratkaisuksi tarjotaan, että joku jolla on ja osaa käyttää ODIS softaa laskee sinne 09 moduuliin jonkun uuden checksumin ja ajaa sen sinne, niin koodi häviää tai jotain sellaista.

Kysymys kuuluukin löytyykö sellaista tekijää täältä palstalta?

Tos®

Tuo on yksi syy, miksi niitä obd11 oneclik appeja ei tule käyttää, vaan tehdä koodaus käsin
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Grods

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 23.02.26 - klo:17:37Tuo on yksi syy, miksi niitä obd11 oneclik appeja ei tule käyttää, vaan tehdä koodaus käsin

Kyseessä oli juurikin käsin koodaus, ei one click app.

Tos®

Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Grods

Ongelma korjattu ja invalid adaptation vikakoodi on poissa. Hintaa tosin tuli, kun osti läppärin, kaapelin, VCToolin sekä siihen SFD tokenin ja vielä pieni tippi obd11 forumin n3oka nimimerkille joka väsäsi autoon uuden datasetin.

Eli sitä sisävalojen fade toimintoa kannattaa koodailla hyvin harkiten :D Tuli tonnin lisävaruste siitä. Mitähän sitä muuta tekemistä keksis läppärille..

heller

Lainaus käyttäjältä: Grods - 02.04.26 - klo:21:50Ongelma korjattu ja invalid adaptation vikakoodi on poissa. Hintaa tosin tuli, kun osti läppärin, kaapelin, VCToolin sekä siihen SFD tokenin ja vielä pieni tippi obd11 forumin n3oka nimimerkille joka väsäsi autoon uuden datasetin.

Eli sitä sisävalojen fade toimintoa kannattaa koodailla hyvin harkiten :D Tuli tonnin lisävaruste siitä. Mitähän sitä muuta tekemistä keksis läppärille..
Mutta se vikakoodihan ei siellä haittaa mitään, eli toisaalta tarpeetonta rahan käyttöä? :)
Model 3 Highland
ex. Octavia RS iV Mamba green
ex. Golf 1.5TSI DSG Hailaini
ex. Golf 1.2TSI DSG Hailaini
ex. Passat 1.8T 3B Hailaini (tuonti)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy