Golf V 1.6 FSi käynnistysäänet

Aloittaja YALMAR, 29.06.12 - klo:11:01

« edellinen - seuraava »

YALMAR

Eli autona toimii 1.6 FSI golf vuosimallia 2004.

Auto pitää käynnistäessä ihmeellistä rallatusta. On pitänyt jo pitkän aikaa, mutta nyt tullut viimeisten viikkojen aikana lisää sävellajeja.
Johtuuko tuo rallatus sitten ketjun venymisestä / kiristimistä?
Onko kukaan vaihtanut tai vaihdattanut ko. osia, että osaisi kuinka korkealle tämän kustannukset sitten nousevat?  ???

skandinaavi

Itsellä entinen 1.6 Octavia (EI FSI) piti kanssa kylmänä jonkin sortin rallatusta. etenkin kylmänä. Itsellä se johtui startista, eli bendix ei liukunut takaisin paikoilleen vaan otti vauhtipyörästä ekana "vauhtia" ja tuosta se ääni. Startin irroitus ja rasvaus poisti vian.
Skoda Octavia II Elegance 1.9TDI 2008
EX Golf V Variant 1.9 TDI 2008
EX. Octavia I 1.6 2001

Timpe85

Entinen 2.0fsi rallatteli myös silloin tällöin käynnistyksen yhteydessä, mutta mitään vikaa ei löytynyt. Rallatusta esiintyi koko omistuksen ajan (3,5v 32-100tkm).
Audi A3 8Y 40TFSIe

Kjimi

Oma Golf V 1.6 FSi rallattaa/nakuttaa (kuulostaa kuulemma dieseliltä) aina satunnaisesti käynnistyksen yhteydessä muutaman sekunnin, jonka jälkeen ääni katoaa. Tuntuu välillä riippuvan moottorin lämpötilasta (moottori lämmin/kylmä), ulkolämpötilasta, siitä onko auto ollut pysäköitynä johonkin suuntaan kallellaan.

Autolla ajettu nyt 82 tkm, josta minun ajamia kilsoja 30 tkm, eikä ainakaan toistaiseksi ole onneksi mitään porsinut (koputtaa puuta). Pieni pelko vaan alkanut olla perseessä, kun tuota TSI-koneiden jakoketjuongelmat -topicia lueskellut, vaikka moottori onkin eri..

Lainaus käyttäjältä: tumppi - 03.07.12 - klo:21:34
Tossa blf:ssä kiristimeen liittyvä rääkäisy ja nakutus startin yhteydessä on yleinen, samoin nykiminen 2000 kierroksen nurkilla..
Jostain muistan lukeneeni, että jollekulle oli samaan 1.6 FSi moottoriin vaihdettu jakoketju + kiristin, eikä ääni ollut siltikään kadonnut.

Seat Ateca FR 4Drive 2.0 TSI DSG '19
Seat Leon FR 1.4 TSI '14

Ex: Skoda Octavia III LB Style Business 1.5 TSI DSG '20
      Seat Leon FR Business 1.4 TSI ACT DSG '17
      Seat Leon FR 1.8 TSI DSG '13

Busse-

Kokemusta 1.6fsi koneesta on noin 25000km takaa.Ã,,äni voi johtua hydraulisesta kettingin kiristäjästä joka ei heti saa painetta.Joistakin fsi pannuista on venynyt jakokettinkejä.Vinkiksi älä jätä autoa ylämäkeen parkkiin, jos kone pyörähtää taaksepäin niin jako hyppää.Eräs asentaja kertoi tämän,koskien myös tsi pannua

FSIgolf

Eli jos jotakuta vieläkin mietityttää nämä äänet niin tässä omat kokemukseni. 2004 vuoden mallini piti puolen vuoden ajan kylmäkäynnistyksessä rallatusta silloin tällöin. Vein auton huoltoon viime viikolla ja jakoketju todettiin löystyneen. Hintaa kertyi noin 1200-1300e. Katsotaan jatkossa ovatko rallattelut pysyvästi poissa. Samassa huollossa vaihdettiin myös isompi flekti, koska toinen flekteistä ei pyörinyt lainkaan ja toinen huusi viimeistä päivää jatkuvasti. Olen kuullut että tätäkin ongelmaa ollut muillakin. Halusin kertoa siis, että kyllä nämä ketjut valitettavasti joskus löystyvät FSI:ssäkin ennen aikoja (ajettu 115tkm) ja jos joku suunnittelee ketjuremppaa niin edellä mainituissa hinnoissa pyöritään.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy