Lainaus käyttäjältä: b1mpo - 09.11.20 - klo:16:25
Jotenkin tuntuu siltä, että joko laatikko ei toimi tarkoitetulla tavalla, tai kuski ei hallitse ennakointia ja vaihteistoa. Eli tilanteet tulee liian nopeasti eteen jostain syystä. Varmaotteisella ennakoivalla kuskilla voi olla mikä vain vekotin alla, eikä siitä valituksia juuri tule. Jos kuski arpoo, niin laatikkokin arpoo. En kyllä huomannut uutta ocua(märkä dsg 7) ajaessani mitään kummallisia viiveitä. Ymmärrän dsg:n rajoitteet ja otan ne ajaessa huomioon.
Jos huolto sanoo, että toimii normaalisti ja minulla ajokokemusta yli 30 vuotta, josta osa yhdistelmän kuljettajana ja viime vuodet yli 40 tkm vuodessa ajoa, niin vaikea sanoa missä vika. Mielestäni en arvo liikenteessä ja osaan kyllä liikennettäkin mielestäni lukea. Kahdessa vuodessa en ole päässyt auton kanssa niin sinuiksi, että sen ajaminen tuntuisi luontevalta. Missään muussa tätä ongelmaa ei ole ollut - itse asiassa sopeudun auton käyttäytymiseen niin hyvin, etten tiedosta lainkaan testeissä tai foorumeilla valitettuja ajamiseen vaikuttavia ongelmia, ne ikään kuin vaistomaisesti korjaa ajotyylillään. Oma Tiguanini ei toimi loogisesti ja ennalta-arvattavasti, se vain on fakta - muut autolla ajaneet (asentajaa lukuunottamatta) samaa mieltä. Mielipiteeni muodostuu usean DSG-auton kokemuksella, joita minulla on ollut; Golf 2004 7 lovinen, Octavia 2006 6 lovinen, Octavia Scout 2014 6 lovinen ja nyt Tiguan 2018 7 lovinen. Mielipiteesi Tiguanin käyttäytymisestä perustuu siis pyrähdykseen Octavialla? Ok.
Lainaus käyttäjältä: duke7 - 09.11.20 - klo:16:34Ok hyvä, tämä tarkoittaa sitä, että VAG-konsernin DSG:t eivät sittenkään ole enää ehdottomasti poissa laskuista seuraavaksi autoksi. Pitääpä käydä koittamassa ja vertaamassa esim. A4:een.
^^ se liikkeellelähtöviive käytännössä poistuu hybridissä. Toki laatikko on dsg6:sta tehty eli eri loota. En ole märkää seiskaa tainnut koskaan ajaa niin en osaa sitä kommentoida.



