Laakerirullia moottoriöljyn seassa

Aloittaja Stubeliitti, 08.09.21 - klo:15:34

« edellinen - seuraava »

Stubeliitti

Moottoriöljyn vaihdossa huomasin että propun reijästä kilahti jotain sankoon ja sangosta löysin neljä laakeri rullaa jotain 1,5mm paksuja ja 10mm pitkiä. Joku laakeri ilmeisesti moottorissa sökönä. Kyseessä -07 jetta 2,0 tdi. Onko kellään tietoa että mikä laakeri ja mistä osaa moottoria on kyseessä. Meneekö koko kone purkuun vai auto vaihtoon? Auttaisko jos heittäisin rullat yläkautta takas moottoriin 😉 Auto kyllä toimii edelleen moitteettomasti eikä käyntiäänessä kuulu mitään erikoista.

mruotz

Klackern / klappern & kolbenkipper : 1J1/1J2/1J5 | VCDS apua tarjolla Päijät-Hämeessä | HEX-NET PRO

BKY x 1, BBY x 1, AZD x 2, BCB x 3

Larmatin

Onko auton historia selvillä?
Joskus jos rullakeinuja hajoaa ja ne uusitaan niin on mahista että kaikkia hajonneita osia ei löydetä tai löysit ne nyt.

Varaosafilmistä voisi katsoa onko tässä edes rullakeinuja.

Muuten onkin paha sanoa mistä on kun ei siellä oikein muissapaikoissa tommoisia pitäisi olla
-01 syncro T4 "lessumalli" keittolevyllä

SNG

Neulalaakerin neula tai rulla tekee muuten kaksitahtisissa kivaa jälkeä, jos pääsee pakoaukon kautta palotilaan. Näin käynyt sekä pojan mopossa että kevarissa. Kevarissa tänä syksynä.

Männäntapin rullalaakeri hajosi ja neula päätyi palotilaan ja upposi melkein kokonaan mäntään. Takomäntä ja OEM laakeri sekä poraus pari milliä isompaan ylikokoon Tammer-Dieselissä. Samalla oikaistiin sorvissa kansi kun tuli painetta jäähäriin. Mopossa pari vuotta sitten päätyi männän ja sylinterin väliin. Kivat jäljet sylinterissä. Ei voinut edes porata.

Toivottavasti koneen syövereissä ei ole enempää ylimääräistä tavaraa, mutta eipä tuolla kannata ajaa tai edes laittaa käyntiin ennen vian korjausta ja mahdollisen irtotavaran saalistamista.

Stubeliitti

Rullat ei ole onttoja. Ne on selvästi jostakin laakerista. Onko männäntapin ja kiertokangen välissä rulla vai liukulaakeri?

ukormi

Lainaus käyttäjältä: Stubeliitti - 10.09.21 - klo:15:17
Rullat ei ole onttoja. Ne on selvästi jostakin laakerista. Onko männäntapin ja kiertokangen välissä rulla vai liukulaakeri?

Liukulaakereilla taitavat kyllä ovat. Ei kai neulalaakereita ole muualla kuin keinuissa ja pumppusuuttimien rullissa.
Jos tuollaisia sieltä puuttuu niin luulisi nyt jostakin äänestä huomaavan. Ei ne kyllä muutenkaan ihan itsestään laakerista pois pääse.

Oliko siis tehty aiemmin jotakin remonttia moottorivaurion tiimoilta? Kuten jo aiemmin epäiltiin, josko olisivat jääneet sieltä johonkin lokeroon ja vasta nyt tulleet esiin.
Audi 2.0 TDI 2018
Audi S3 Sportback 2009

Mikey

Jospa siellä on rullilla toteutettu päittäislaakeri?

Tuossa mainittiin mp:n männäntapin laakerin tappien päässeen kanavistoon. Mitä reittiä pitkin laakerineula pääsee pois sieltä männäntapin ja kiertokangen välistä?

MOP

Tän videon kohdasta 18:20 näkyy 2.0tdi:n alakertaa.

https://youtu.be/01IxpiCQGtI

Stubeliitti

Kuulemma keinuvivuissa ja öljypumpussa on neulalaakereita. Onko mahdollista että keinuvivun laakerista olis päätyny laakerirullia öljypohjaan. Onko öljyn kanavissa tilaa sellaseen. Öljypumppu olis toinen vaihtoehto joka voi olla hajoamassa. Paras olis toki että ne olis jostain aiemmasta korjaustoimenpiteestä peräsin.

o.b.

Keinuvivuista pääsee neulat öljypohjaan samoja reittejä, joita pitkin öljy valuu kannesta takaisin kiertoon, eli sellaisten noin pikkusormen paksuisten reikien kautta.

Venttiilikoppa kannatta käyttää auki, jotta näkee, onko kaikki keinut kunnossa. 16 venttiilinen kone toimii yllättävän hyvin 15 venttiililläkin.

tokera

BKD? Jakopää ehkä joskus rämähtäny ja keinuja särkyny. Laakerineuloja jäänyt koneen uumeniin. Kerrattain tuli vastaan jumiutunut öljypumppu, jonka jumin syyksi paljastui tuommoinen laakerineula. Neula oli aikansa pyörinyt imusihdissä, päässyt läpi ja kiilasi pumpun jumuriin.
Kannattanee käyttä venakoppa auki ja tarkastaa keinuvivut ja öljypohja kalastella taipuisalla magneetilla irtoneulojen varalta.

Stubeliitti

Bkd juu. Kiitokset näistä vastauksista. Nyt avaamaan venttiilikoppaa ja öljypohjaa epäpuhtauksien varalta. Pitänee kurkata mitä sieltä löytyy.

o.b.

Ja vaihtaa tyhjennysproppu sellaiseksi, jossa on magneetti.

SNG

Lainaus käyttäjältä: Mikey - 10.09.21 - klo:17:00
Jospa siellä on rullilla toteutettu päittäislaakeri?

Tuossa mainittiin mp:n männäntapin laakerin tappien päässeen kanavistoon. Mitä reittiä pitkin laakerineula pääsee pois sieltä männäntapin ja kiertokangen välistä?

Kyse siis kaksitahtimoottorista. Varmaan sittenkin huuhtelukanavan kautta, koska pakoaukkohan ei avaudu männän alapuolelle. Koneen polttoaine tulee kampikammion kautta läppäventtilin avautuessa kaasarilta. Työtahdin lopussa puristuu palotilaan kun kampikammioon tulee ylipaine.

Mikey

^Minua askarruttaa se miten neula pääsisi pois ihan sieltä omasta asumuksestaan. Omassa pyörässäni mäntä kapseloi kiertokangen laakerin joka puolelta siten, ettei sieltä neula pääse mitenkään luiskahtamaan pois.

SNG

Lainaus käyttäjältä: Mikey - 12.09.21 - klo:11:54
^Minua askarruttaa se miten neula pääsisi pois ihan sieltä omasta asumuksestaan. Omassa pyörässäni mäntä kapseloi kiertokangen laakerin joka puolelta siten, ettei sieltä neula pääse mitenkään luiskahtamaan pois.

Onkin sitten fiksusti suunniteltu. Yamaha tuossa DT kemmussa tai (DT mopossakaan) ei kapseloi. Kun laakerihäkki antaa peräksi, rullat pääsevät karkaamaan. Tuossa voi olla syynä voitelutarve kun öljy polttoainesumussa. Uudessa takomännässä on ylimääräinen aukko ehkä juuri tuon laakerin voitelemiseksi. Made in Japan Proxy mäntää ei luonnollisesti laitettu, vaan Wössnerin kallis takovärke ja vahvistettu laakeri.

Stubeliitti

Noniin vähän tilannepäivitystä ennen kun keskustelu menee pahemmin sivuraiteille. Avasin venttiilikopan ja öljypohjan. Öljypohjasta löyty vielä seitsemän rullaa lisää. Rullat on kooltaan 2x8mm. Irrotin myös öljypumpun ja pyörittelin sitä. Öljypumppu toimii moitteettomasti ja on smoothi pyörittää. Ei ylimääräsiä ääniä. Venttiilikopan puolella näyttää kaikki olevan ihan vimpan päälle. Kaikki laakerit on ehjiä eikä missään oo kulumajälkiä. Keinuvivut on rakenteeltaan sellasia että niistä ei rullia oikein pääsiskään pakenemaan ilman että koko vipu särkyis.
Nyt siis haetaan vielä jotain komponenttia moottorissa jossa on tuollasia laakereita ja ne vois päästä öljynkiertoon. Voisko nuo olla turbolta peräisin tai jostain polttoaine/tandem pumpulta?






o.b.

Sopiiko ne koot suurin piirtein keinuvipuihin? Ei ihan äkkiseltään tule mieleen, missä muualla noita neulalaakereita käytettäisiin VAG-konsernin moottoreissa.

Ehkä joskus on käynyt täystuho ja jakopää on pettänyt hajottaen jokusen keinuvivun ???

SNG

Lainaus käyttäjältä: Stubeliitti - 13.09.21 - klo:23:41
Noniin vähän tilannepäivitystä ennen kun keskustelu menee pahemmin sivuraiteille.

Sori siitä   ;D

Huolettomia kilometrejä...

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy