Golf kynnyskotelot?

Aloittaja kaitsur, 27.07.21 - klo:13:00

« edellinen - seuraava »

kaitsur

Onko urbaani legendaa, vai ruostuuko ne puhki näissä herkemmin kuin muissa? Onko joku tietty malli joissa ne ruostuisivat, onko esim. seuraava sukupolvi parempi sen suhteen? Kiinnostaisi tuo Mk6 koska niissä on vielä perinteistä remmikonetta, eikä rahisevia TSI koneita.

Dieselgolf

Hyvä kysymys, ja varmasti hyvinkin aiheellinen.
Meidän 08 varianttimme, oli juurikin eilen kynnyskotelon hitsauksessa !
Keskellä koteloa, sen suojamassan alla, oli reikä piilossa.
En löytänyt mitään järkevää tai näkyvää syytä miksi tuosta kohdasta ja minkä takia ?
Muuten kaikin puolin OK oli, mutta yhdestä kohdasta, keskeltä, ruostunut puhki.
Hmmmm ?

JPN_V70D3OR

Golf VII Multifuel 1.4TSI -14
Volvo V70 D3 OceanRace -12 DriverSupport

Juzu84

Ei tää kutonen oo niin paska vs vitoskoppanen. Vaihoin itelle toukokuussa -12 76 tkm ajetun pätkämallin ja siitä seuraavalla viikolla teetin ison käsittelyn Finikorilla ku ajattelin pitää tätä kyseistä autoa. Mutta aika näyttää.
Golf -12 TSI. VW Golf Alltrack -2016
VCDS apua tarjolla Ylivieskasta muutaman kymmenen kilometrin säteellä. Kalustona HEX-NET-PRO unlimited ja koodaukset OBD11. Muihin merkkeihin pääsy hoituu myös aina ajantasalla olevalla Launchilla. Yhteyttä voi ottaa privalla.

A_La

Lainaus käyttäjältä: Dieselgolf - 27.07.21 - klo:15:29
Hyvä kysymys, ja varmasti hyvinkin aiheellinen.
Meidän 08 varianttimme, oli juurikin eilen kynnyskotelon hitsauksessa !
Keskellä koteloa, sen suojamassan alla, oli reikä piilossa.
En löytänyt mitään järkevää tai näkyvää syytä miksi tuosta kohdasta ja minkä takia ?
Muuten kaikin puolin OK oli, mutta yhdestä kohdasta, keskeltä, ruostunut puhki.
Hmmmm ?
/quote]

Ainakin omassa -08 Variantissa oli takana, sisälokasuojan alla pikkurillin pään kokoinen reikä, josta kaikki suolavesi+muut kurat pääsi sisään, eikä mitään poistoaukkoa kynnyskotelon alla. Onhan siellä kynnyskotelon alla jotain reikiä olemassa, mutta ne on tukittu kumisuojilla. Luonnollisesti.. Siihen lisäksi vielä muovinen lista joka kiinni ruuvikiinnikkeissä, jotka kiinni kierteillä kynnyskotelon pellissä. Reiät läpi pellistä suljetun kynnyskotelon puolelle. Luonnollisesti..
Tuossa kulkineessa oli myös keskellä kynnyskoteloa reikä kaiken sen suojamassan alla ja jouduin sitä hitsailemaan. Mikäli olisi halunnut tehdä hyvän, olisi pitänyt leikata koko kynnyskotelo pois ja laittaa/tehdä uusi. On se toki nyt 3 vuotta jo katsastuksessa kelvannut

jabajee

Lainaus käyttäjältä: kaitsur - 27.07.21 - klo:13:00
Onko urbaani legendaa, vai ruostuuko ne puhki näissä herkemmin kuin muissa?

https://youtu.be/cWkLoRhnX_o

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy