Honda

Aloittaja jkvi, 04.12.09 - klo:21:47

« edellinen - seuraava »

jkvi

Lisätään nyt muiden lisäksi tämäkin merkki.

Meidän ajot hoituu kahdella CR-V:llä. Toinen on -02 mallin bensa ja toinen -08 mallin diesel.
Jos noista haluaa tietää jotakin, kehun ja haukun mielelläni molempia, joko tässä ketjussa julkisesti, tai sitten YV:llä.
CRDi & Collection

k4ne

Meikäläiselle saattaisi natsata parhaiten noiden kombinaatioyhdistelmä eli vanhemman koppa ja uudemman kone. Loppukesä ja syksy meni aika tarkkaan metsiä kolutessa ja Golffin sporttialustan kanssa maastossa saa aina taiteilla kieli keskellä suuta eli sikäls tuommoinen CR-V tyyppinen ratkaisu saattaisi jatkossa sopia kuin nenä päähän. Eli miten paljon vanhaa isompi tuo uusikoppainen oikeasti on? Käsittelyssä isojakin eroja? Entä polttoainetalous ja ylläpitokustannukset? No plussat ja miinukset molemmista vaikka.   

jkvi

Jos nyt pääsisin itse ostamaan puhtaalta pöydältä autoa ja rahaa olisi tismalleen se, mitä vuosi sitten, valinta kohdistuisi nimenomaan johonkin vähänajettuun edellisen malliin dieseliin. Tuo meidän vanhempi on näet ensimmäisiä "toisen sukupolven" autoja.

Perustelut;

+ maavaraltaan ratkaisevasti hieman parempi
+ kulutus pienempi (uudemmassa hiukkassuodatin joka lisää kulutusta)
+ tilat käytännöllisemmät (uuden pitäisi olla isompi, käytännössä vanhempi taitaa viedä voiton)
+ käytetty on aina halvempi hankkia ja sillä uskaltaa paremmin ajella.

- neliveto on ehkä tuossa uudessa toimivampi
- uuden auton takuu, tosin sitä ei Hondassa tarvita sen jälkeen, kun auton mahdolliset kokoonpanovaiheen puutteet ovat laitettu kuntoon...
- paremman näköinen tuo uudempi, varauksin
- uudemmassa vakiona hieman enemmän pitkälle ihmiselle istumatilaa, tosin noissa vanhemmissa on penkkejä siirretty jälkeenpäin taemmaksi. Yli 185 cm ihmisten kannattaa asia kokeilla käytännössä.
CRDi & Collection

k4ne

Hyviä perusteluja! Varsinkin tuo "uuden pitäisi olla isompi, käytännössä vanhempi taitaa viedä voiton" on aika hyvä vinkki!

makkis

Meillä on kolleegat hankkineet Hondia, toinen CRV:n ja toinen Accordin. Hienot hankinnat, mutta teknisesti juuri päin persettä, eli tuossa CRV:ssä on bensakone + automaatti ja Accordissa diesel + manuaali.

CRV bensakoneella ja muinaismuistoisella automaatilla on surkuhupaisa esitys. Laiska kun perkele ja syö bensaa älyttömästi. Pitkästä aikaa auto, jolla tuntee jäävänsä jalkoihin. Mikäli tämän keulalla raksuttaisi diesel tai ahdettu bensakone, perusin pahat puheeni. Uusin CRV on nimittäin tosi hyvä ajaa ja tilaakin siinä tuntuu olevan. Rengasmelua on infernaalisesti (nastoilla, kesäkumeilla hiljainen) mutta hassu juttu, desibelit ei nouse vauhdin mukaan. Tämä sama pätee Accordiin. Tasainen kohina.

Neliveto on naurettava jopa parjatun haldexin rinnalla. Kamala viive ja "rynksäys" kun takaveto kytkeytyy, tosin, eihän tuota juurikaan koskaan tarvitse.

jf

Viime viikolla tuli pohjoisen keikka heitettyä tuollaisella uudella CRV:n bensa + manuaali paketilla. Kulutus oli uskomattoman pieni, kun autossa oli kolme isoa äijää, romut ja koira (tieturi näytti kulutukseksi vain 8L/100km). Tuota makkiksen kommenttia äänekkyydestä ihmettelen, kun auto oli omasta mielestäni hiljaisempi nastoilla, kuin kuutonen kitkoilla. Lienee tekemistä nastojen merkin kanssa? Tilat autossa eivät kyllä natsaa aikuisille, enempi pygmeille tehty. Jos olisin kymmenen senttiä pätkempi voisi kiinnostaa kovastikin tulevalla diesel + automaatti paketilla...
LC 150, maasturi vammaisella lämmityslaitteella!

jkvi

Nyt kun vuosi on takana tuolla uudemmalla CR-V:llä ja 36 tkm niin alle on kerätty niitä epäkohtia, mitä taipaleella on tullut eteen.

Omalla kohdalla autossa oli heti uutena seuraavat puutteet;
- kuljettajan puoleinen peili suhisi >vaihtoon oitis, tosin pajalle piti tilata useampi peili, kun logistiikka ei pystynyt toimittamaan peileja ehjänä tänne Kainuun perille. Asia näytti ottavan korjaamon henkilökuntaa ainakin yhtä paljon pattiin kuin itseänikin.

- renkaiden nelipyöräsuuntaus ja ratin suoristaminen. Tehtiin mukisematta ja yhteisymmärryksessä kolmeen kertaan ja nyt on sitten mieleinen

- tavaratilasta oli pohjan alta rikkoutunut kokoonpanovaiheessa yksi muovikiinnike. Paljastui auton siivouksen yhteydessä ja uusi paikalleen huollon ohi ajellessa.

Myöhemmin huomattua;
- Bosalin koukun yhteydessä takapuskurin alta jätetään yksi muovilevy pois. Kovilin koukun suunnittelija on ottanut asian huomioon ja siinä tuo levy jää paikalleen. Vaikka asia ei kuuluisikaan ehkä enää "huollon piikkiin", riitti siellä pioneerihenkiä ja osat tilattiin Hangosta ja muovi sovitetiin sopimaan Bosalinkin koukun kanssa toiveeni mukaisesti. Ainoastaan viereisellä tiskillä työtään Mersujen parissa tekevä ihminen totesi, että tyhjänpäiväistä hommaa...

- takaikkunassa oleva pyyhkimen läpiviennin suojakumi pyki pinnastaan> uusi kumi paikalleen puhelinsoiton perusteella.

- takaluukun kromikoristeen ja itse luukun välissä oleva kapea kumitiiviste ei ollut alkujaankaan aivan kunnolla paikallaan ja kesähelle sai tuon vielä enemmän näkymään> uusi kromikoriste tilattiin ilman, että asiaa edes käytiin autosta toteamassa ja asennettiin paikalleen.

Lista näyttää äkkiseltään pitkältä. Olen kuitenkin sitä mieltä, että lähes, ehkä kaikkikin, ongelmat ovat sellaisia, että monet käyttäjät eivät olisi noita edes huomanneet tai korjauttaneet. Varsinaisia teknisiä ongelmia ei ole ollut ainakaan siten, että konepeltiä olisi huollossa avattu. Ainoastaan öljyn ja suodattimen vaihdon vuoksi on sinne rasvanäppi kurkistanut ;)

Ja öljyä ei kulu tippaakaan vaihtovälillä, ainoastaan ensimmäisten tuhansien aikaan piti normaali uuden moottorin lisäys suorittaa.

edit;

Ja sitten tuo vanhempi, 02 mallin bensaversio;

Auto ostettiin viime syksynä elokuun alussa n. 124 tkm ajettuna. Nyt kilometrejä auton mittarissa on reipas 152 tkm eli vajaa 30 tkm on matkaa kertynyt meillä.

- heti hankinnan jälkeen uusittiin mittaristoon ja kojetaulun säätimiin muutama polttimo sekä suoritettiin ilmastoinnin huolto. Tuolloin epäilin myös jakopään stefan vuotoa, mutta öljy olikin peräisin vastikään tehdystä öljynvaihdosta ja huoli oli turha
- 140 tkm kohdalla normaali huolto + jarrulevyt & palat
- +90 % valoa (Philips Nightbreaker) antavat polttimot simahtivat muutaman tuhannen kilometrin matkalla yhtäaikaa> ostettiin tilalle tavalliset Osramit ja ovat toimineet
- uudet pyyhkijänsulat viime syksynä, nyt kuulemma pitäisi vaimon mielestä uusia taas

- akku voinee mennä uusiksi kun ja jos pakkaset alkavat. Viime keväänä auto ei yhtenä aamuna jaksanut käynnistyä> ovi oli jäänyt raolleen ja sisävalo oli tyhjentänyt akun>puoli tuntia laturilla virtaa ja vaimo pääsi työmaalle.

Siinäpä ne...

jf:n kokemukset äänekkyydestä ihmetyttävät; CR-V ei ole missään nimessä hiljainen auto "vakiona".   
CRDi & Collection

jkvi

Kävin vielä aamusta koiraa ulkoiluttamassa ja luntahan tuota oli tullut reilusti. Lumessa autoa ryvettäessä tuli taas mieltä synkistämään tuon Hondan maavara. Aiemmin syksyllä mittailin tuota uudempaa ja ei siitä kyllä taida mainostettua 18,5 senttiä löytyä. Mittaus oli epävirallistakin epävirallisempi, mutta lukemat olivat n.16-17 sentin luokkaa heikoimmillaan.
Katselin sitten tässä nyt markkinoille tulossa olevan faceliftin teknisiä tietoja ja siellä olikin maavaraksi mainittu bensan kohdalla 18,5 cm ja dieselin kohdalla vain 17 cm. Taitaa CR-V olla matalin näistä saman kokoluokan vehkeistä.

Eipä ihme, että tuo vanhempi vähintään 20 sentin tuloksella näyttää tuossa pihassa kelpokulkineelta ja on sitä myös käytännössä.

CRDi & Collection

Schlomo

Lieneekö synonyymi Hondalle CRV? Köyhällistön edustajana kurvailen Insaitilla.

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Schlomo - 25.12.09 - klo:19:07
kurvailen Insaitilla.
Paljonkohan näitä on myyty?
Tänään erään talon pihalla seisoi Insight lenkkireittini varressa ja huomasin reagoivani "onko tuossa tosiaan Insight...", olikohan ensimmäinen kerta livenä kun näin.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

jkvi

Schlomo; Siitä vain kirjoittelemaan havaintoja Hondasta!

Avasin ketjun kun noiden muidenkin merkkien ketjuja on olemassa, mutta VAGarenalle ei taida viitsiä perustaa Hondan jokaiselle mallille omaa aliketjua  ???
CRDi & Collection

Reneto

Lainaus käyttäjältä: jkvi - 25.12.09 - klo:20:20
Schlomo; Siitä vain kirjoittelemaan havaintoja Hondasta!


Niin justiinsa, kokemukset hybrideistä kiinnostaa kovasti.
Honda on ainakin onnistunut paremmin muotoilussa kuin tojo Priuksellaan, vaikka aika paljon samaa tyyliä edustaakin. Kuvien perusteella tosin joutuu vertaamaan, koska Insightia en ole nähnyt livenä.
VW Golf 1.5 eTSI 110 First Edition Style 2020

jkvi

Tänään pakkasmittari näytteli -34 - -36 asteen lukemia töihin ajellessa.
Diesel-koneinen CR-V nosti lämmöt ja piti ne ajon aikana ylhäällä aivan samoin kuin Touran, jossa oli se webasto.
Muutenkin autossa tarkeni ihan hyvin ja lämmintä tuntui riittävän. Teknisten tietojen mukaan autossa olevan sisäilman lämmityssydeemin ei pitäisi toimia yli 30 asteen pakkasissa, mutta ainakin matka-ajossa tuosta ei ole haittaa.

Ajoon lähtö tapahtui tallista, jossa oli pakkasta vain kymmenkunta astetta. Toivottavasti pakkaset jatkuvat vielä huomiseen iltaan, jolloin pääsee sitten kokeilemaan ajoonlähtöä ilman mitään talleja. Ja jos vain se paistinpannu tuottaa sen verran lämpöä, että kone käynnistyy.
CRDi & Collection

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Schlomo - 25.12.09 - klo:19:07
Köyhällistön edustajana kurvailen Insaitilla.

Mitä mieltä Insightista?

Oli syksyllä yön yli koeajettavana, enkä pitänyt.  :-[ Sinällään aivan kelpo auto, mutta hybriditekniikka oli Priuksen II ja III sukupolviin verrattuna melko kehittymättömän oloista. Jos vielä tarkemmin eritellään, niin kyse on kaiketi suunnittelun lähtökohtien erilaisuudesta, ei niinkään teknisestä huonoudesta. Insigth on kaiketi luokiteltukin kevythybridiksi, eikä täyshybridiksi Priuksen tapaan.

Hondista puheenollen, III-korinen CR-V on ainakin dieselkoneisena huippuvehje kompaktien citymaastureiden joukossa. Peittoaa kevyesti Rav4:n tai jonkin Tiguanin. CR-V on niiden autojen listalla, jotka ovat tulevaisuudessa erittäin todennäköisesti omistuksessani.

jf

Nyt täytyy kyllä pikkuisen urputtaa tuosta maahantuojan politiikasta, kun uudesta CR-V:stä on jätetty normaali executive pois. Minä kun en autooni halua automaagista vakkaria tai kaistavahteja ynnä muita "turva" varusteita. Vanhaan nähden siis pitäisi maksaa 5k, tavarasta mitä ei halua ja minkä kanssa menee hermo, toisaalta taas elegancesta puuttuu navia, kuskin penkin säädöt sekä AFS... Onkos kellään tietoa saako noi avustavat järjestelmät pysyvästi pois päältä?
LC 150, maasturi vammaisella lämmityslaitteella!

jkvi

Eilen piti liata sormet vanhemman CR-V:n kanssa.

Vänkärinpuoleinen etuparkkipolttimo oli palanut. Huoltiksen pihassa ahtaasta raosta otin entisen pois ja yritin laittaa uutta tilalle. No uusi polttimo autossa olevine polttimonkantoineen tipahti jonnekin etupuskurin ja alasuojien päälle näkymättömiin.

Onneksi olin kotikylän Teboilin pihassa ja niinpä hetken päästä ajoin auton huoltohalliin ja nostin sen ylös. Fiksusti Honda on laittanut tuohon vanhempaan kaksi pientä lokarin kiinnitysruuvia etupuskurin alareunaan ja nuo irroittamalla sain lokarin reunaa raotettua niin, että pudottu sydeemi löytyi ja parkkivalo pelaa taas.

Kiitokset TB Turjanhoville muutaman minuutin hallipaikasta!
CRDi & Collection

jkvi

Hitto tätä vanhempaa CR-V:tä.

Alle 20 tkm kesti vänkärin puolen normaali ajovalopolttimo. Laitoin sitten taas molemmat uusiksi. 9,90, "tavalliset" +30% Philipsit TB:llä. Ja lämmin halli samaan rahaan polttimoiden paikalleenlaiton ajaksi.
CRDi & Collection

makkis

Kolleega oli diesel-accordillaan (tämä uusin revisio) ajellut tänään Tuusniemellä ja takaisin ja sawossahan pakkanen on tuossa -30 asteen tietämissä ollut koko päivän. Kehui lämpimäksi. Uskoisikohan miestä? Accordissa on kuulemma joku ihmelämmityssysteemi jonka nimeä en muista, ei kuitenkaan mikään wepasto tai ptc-vastushässäkkä.

jkvi

So on makkis nimeltään jokin hotgas ja se ei sitten pelaa, mikäli pakkasta on enemmän kuin -30. Siihen asti lämmintä riittää lähes bensakoneisten tahtiin. Tai ainakin diesel+toimiva webasto+VW tahtiin.
CRDi & Collection

makkis

just, toi hotgas.

Eli minun siis pitänee uskoa kolleegaa, koska oletettavasti hänen turneensa on ajoittunut päiväsaikaan, jolloin pakkanen pyöri tuossa -26 astetta ja -28 astetta tietämiin (taitaa pyöriä nyttenkin noissa lukemissa)

Miten tuo hotgas pelaa??

ram1

Accordissa hyödynnetään Hondan kehittämää nk. ”Hot gas” -järjestelmää, jonka avulla auton puhaltimista saadaan lämmintä ilmaa lähes välittömästi auton käynnistämisen jälkeen. Kun ilmastointilaitteen käyttöaineena oleva kaasu muutetaan autoa jäähdytettäessä lämpöä sitovaksi nesteeksi, puhalletaan se ”Hot gas” -järjestelmässä kuumana kaasuna ilmastointilaitteen kennon läpi. Tämän ansiosta auto lämpenee nopeasti ja pitää matkustamon lämpimänä kovassakin pakkasessa ilman lisälämmittimiä.
Ibiza V Fr CPTA)
Ex- Vagit:Leon 1M Fr, A4 8.5 2.0Tq S-line, Leon Fr Act, (CZEA),1P Cupra, Leon Ts,Superb 1.8T, Ibiza Fr, Leon Ts,Fabia Rs I,Rs Ocu I,Rs Ocu I, Gti IV,
Octavia Tdi Hb Rs- 08
Octavia Combi 1.8Tsi Elegance Dsg 2010
Octavia Rs 2.0Tfsi -06 .IV gti- 03.Polo Classic- 98

jkvi

LainaaMiten tuo hotgas pelaa??
Laittaa ne auton avaimet virtalukkoon ja kääntää siitä avaimesta koneen käyntiin...

Pelaa jotenkin ilmastoinnin kompuraan liittyen silloin kun sisääntulevan ilman lämmitystä tarvitaan.
CRDi & Collection

makkis

Laittaa ne auton avaimet virtalukkoon ja kääntää siitä avaimesta koneen käyntiin...

Hondan avain on sellainen puoliretro, Mitsupismissä esmes se on aivan samanlainen kuin vuoden 1972 mitsupismi spencerissä...

Anyway, kiitos informaatiosta hot gas systeemistä, onkohan moista missään muussa merkissä? Miksi kulminaatiopiste on juurikin -30 astetta?

Tuksuu

Lainaus käyttäjältä: makkis - 23.01.10 - klo:23:17
Miksi kulminaatiopiste on juurikin -30 astetta?

Jos suunnittelijat on meinanneet ettei kyseinen laite lähde käyntiin tuota kylmemmässä, niin ei tarvita lämmitystäkään.
;D ;D ;D ;D ;D

makkis

Noniin, tänään se kolleegan hotgashonda sitten porsi... mittarissa 5500 km, mittaristossa palaa moottorin kuva ja max. kierrokset 2000 rpm ja hotagas ei lämmitä kuulemma... lavetilla korjaamon pihaan ja luonnollisesti sijaisautosta ei tietoakaan :=)

M.O.T. Diesel ei sovellu suomen oloihin.

(Tänään muuten pakkasta vain -22 astetta aamulla, bemarista puuttui näin leudolla kaikki failuret)

Antti

Se varmaan vaan ajaa ilmastointia toisinpäin, siinä varmaan tulee jossain raja vastaan milloin se ei pysty "jäähdyttämään" ulkoilmaa.
i3 120Ah, F250 7.3 International
KTM 1290SAR, 950SE, 660Rally
BMW r80g/s, R75/5

Guido

Ovat siis Hondalla keksineet asentaa ilmalämpöpumpun autoon...  ;D

jkvi

Lainaahotgashonda sitten porsi... mittarissa 5500 km, mittaristossa palaa moottorin kuva ja max. kierrokset 2000 rpm ja hotagas ei lämmitä kuulemma... lavetilla korjaamon pihaan ja luonnollisesti sijaisautosta ei tietoakaan :=)
No joo, onhan "Suomi24":lla ollut kirjoituksia Hondankin hyytymisistä pakkasilla. Oma veikkaus asioihin on, että tämän päivän dieselit kärsivät nykymaailman saasteettomuus-tavoitteista. Merkistä riippumatta on hiukkassuodattimet ja kierrätyssysteemit. Suomessa sääntöjen (lakien) mukaan  ajeltuna ne eivät saa talvipakkasilla tarpeeksi lämpöä toimiakseen kunnolla. Siinä sitten kärsii merkki kuin merkki.
CRDi & Collection

Tos®

Lainaus käyttäjältä: Guido - 25.01.10 - klo:18:30
Ovat siis Hondalla keksineet asentaa ilmalämpöpumpun autoon...  ;D
Tuo on kyllä aika nerokas idea.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

borabora

"jkvi
Hitto tätä vanhempaa CR-V:tä.

Alle 20 tkm kesti vänkärin puolen normaali ajovalopolttimo. Laitoin sitten taas molemmat uusiksi. 9,90, "tavalliset" +30% Philipsit TB:llä. Ja lämmin halli samaan rahaan polttimoiden paikalleenlaiton ajaksi."


En tiedä oletko halukas sijoittamaan lisääntyvään valotehoon ja samalla polttimoiden kestoikään mutta vinkkinä esim. http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu#productid=48-3971.

Itsellä oli aikoinaan uutena ostettu -86 Toyota Corolla FX Pro ja siinä oli omasta mielestäni kehnot valot ja polttimot paloivat loppuun turhan nopeasti. Kaverini laittoi sinne tämän Bilteman

tyyppisen lisäjohdotuksen http://www.biltema.fi/osteri/data/webpics_all/Web%20images%20Sorted/42/huge/42-680_h.jpg. Valoteho kasvoi ja olin tyytyväinen polttimoiden kestoon.

Ilmeisin syy oli ne onnettomat johdot sinne valoille jotka taisi olla jotain 0,75 neliöistä ja niiden hävikki virrankulussa. Ja tämä tehtiin jo 1987. Mikäli tuo Motonetin systeemi olisi silloin

ollut olisin sen asentanut mutta lelut muuttuvat vuosien kuluessa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy