Seat Leon Experience renkaiden epätasainen kuluminen

Aloittaja Raatojooseppi, 09.09.17 - klo:08:35

« edellinen - seuraava »

Raatojooseppi

Reilu 70 tkm ajettu Experience. Toiset kesärenkaat alla, ensimmäiset takarenkaat kului nollapinnalle reilussa kymppitonnissa, nyt toinen kierros alla ja taas takarenkaat, erityisesti oikeanpuoleinen, on sakkorengas. Ajettu ehkä 15 tkm. Merkkihuollossa nelipyöräsuuntaus ok. Muuta eivät osaa asialle tehdä. Takuuta jäljellä vielä muutama kk. Mistä tässä voisi lähteä vikaa hakemaan?

Zeppen

Sama vika täällä. Leon Xperience 2015. Nelipyöräsuuntaus tehty 2016 syksyllä. Nyt ajettu 58 tkm. Uudet (toiset) kesärenkaat taakse tänä keväänä, kun oikea takarengas oli kulunut loppuun (n. 1 mm pintaa oli vaihdettaessa talvirenkaat 2016). Nyt oikea takarengas yhen kesän jälkeen n. 3 mm ja vasen rengas n. 5 mm. Eturenkaat kuluvat hitaammin, uudet tuli alle elokuussa. Mikä kumma tuota oikeaa takarengasta syö?  Syytä en uskalla arvailla.  Ja mikä vielä ihmeellisempää.... talvirenkaissa en ole havainnut samaa tai sitten vaihtuneet etu-takapään välillä sopivasti.

Boot

Sama homma omassa FR:ssä. Ulkoreunat takarenkaista kuluvat todella nopeasti. Kaksi kertaa pyörät suunnattu. Ei apua.
Suomi on ahdin valtakunta

tsi1490


Gudmund

Lainaus käyttäjältä: Boot - 24.10.17 - klo:11:18
Sama homma omassa FR:ssä. Ulkoreunat takarenkaista kuluvat todella nopeasti. Kaksi kertaa pyörät suunnattu. Ei apua.

Tämäkin yksilö nelikko siis?
Octavia III RS TDI

Zeppen

Rengaspaineet tällä toisella rengaskierroksella olleet kaikissa n. 2,5 bar. Ekoilla renkailla paineet olivat jopa > 3 bar viallisen kompuramittarin takia. Vähän odottelin asian korjaantuvan paineiden alenemisen myötä.... mutta ei.

Boot

Lainaus käyttäjältä: Gudmund - 24.10.17 - klo:11:41
Tämäkin yksilö nelikko siis?

Vajaavetoinen nelilinkkujousituksella. 2,9 bar ollut takana painetta.
Suomi on ahdin valtakunta

Zeppen

Nyt täytyy palata tähän. Ongelma lienee mun autossa poistunut. Ekan nelipyöräsuuntauksen jälkeen ei mikään muuttunut, oikea takarengas kului nopeasti loppuun.  Vien sitten auton  viime kesänä eri paikkaan nelipyöräsuuntaukseen. Uuden paikan mittauksen mukaan oikea takarengas aurasi 3 mm ja vasenkin vähän.  Säädöt laitettiin paikoilleen ja uudet kesärenkaat taakse laitoin elokuun alussa. Ehdin ajaa niillä n. 10 tkm ennen talvirenkaita.  Takarenkaat olivat identtiset ja tuskin havaittavasti kuluneet.

Toivottavasti tuohon ei vaikuta se, että takaveto on hävinnyt syksyn aikana, tällä hetkellä ei minkäänlaista vetoa takapäästä. Mutta siitä eri otsikon alla, jos vain viitsin aloittaa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy