golf iv jarruvaloissa häikkää

Aloittaja pelmis, 20.01.15 - klo:18:02

« edellinen - seuraava »

pelmis

Tervehdys kaikille foorumilla. Aloitan foorumeilun kiperällä kysymyksellä koskien tota omaa gloffia.

Eli jarruvalot lakkas pelaamasta melkolailla yhtäkkiä. Tarkemmin ne toimii ajoittain, mikä sai mut epäilemään sitä jarruvalojen kytkintä, mutta huomasin, että valot alkaa taianomaisesti toimimaan, kun ajovalot kytkee pois, jos sitten kytkee valot takaisin päälle, toimii jarruvalot hetken aikaa, mutta sitten parin jarrutuksen jälkeen lopettaa taas toimintansa. Tietysti vika voi kai vieläkin olla kytkimessä, mutta pelottava ajatus muhii takaraivossa, että jos kuitenkin kyseessä olisikin pahin painajaiseni: sähkövika? Mistä ratkaisua voisi alkaa hakemaan?
Golf IV GTI -98

papparatsi

Ainakin variantin "takavalopanelissa", siis sinä mokkulassa johon kaikki polttimot kiinnittyvät, alkaa se pinnan "metallikontaktikerros" pikkuhiljaa iän ja tarinan myötä elämään omaa elämäänsä.
Ensin voi vaikuttaa siltä, että polttimo on palanut, mutta kun painelee sitä pintametallia hieman niin kas sehän palaa.
En yhtään ihmettelisi jos ilmiö saisi aikaan tuollaisiakin temppuja, kyse kun on suurista lämpötilaeroista ja siten lämpölaajenemisesta.

Itse olen korjaillut lämpöisissä olosuhteissa perinteisillä mekaanisilla tempuilla - liimalla, painelemalla ja puristamalla.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy