vw passat 3bg lämmityslaitteen säätömoottori

Aloittaja pepe494, 07.10.20 - klo:18:21

« edellinen - seuraava »

pepe494

Minkälainen homma vaihtaa lämmityslaitten säätö läpän moottorit ? Vikakoodi niistä ei tule lämmintä sisään . Mitä joutuu purkaa pois edestä osa ei kallis ole. Löytyykö jostain kuvia tai muuta

Jultsu

Lämmönsäätöläppä löytyy keskikonsolin takaa ”kardaanitunnelin” yläpuolelta, on ihan tehtävissä oleva temppu kojelautaa purkamatta. Hanskalokero pois ja sahaat vaikka maton vielä irti sieltä tunnelin takaa, niin mahtuu työkalujen kanssa sinne ruuvien ja auton rungon väliin.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

pepe494

Onks siellä kaks niitä läppiä ? Otin hanska lokeron pois niin koria vasten on paksu huopa matto sitten ilmeisesti muovinen kotelo mistä ilma tulee jos oikeasta paikkaa katsoin ?

Jultsu

Siellä kardaanitunnelin yläpuolella on kaksi läppämoottoria melkein päällekäin, toinen on lämmönsäätö ja toinen taisi olla jalkatilan ilmanohjaus. Se pitää climan paneelia räpläämällä tarkistaa että kumpi moottori lähtee liikkumaan/nytkähtelemään kun lämmönsäätöä ruuvaa minimiltä maksimille, tai vaihtoehtoisesti sitä jalkatilan puhallusta. Alemman taisi joutua ottamaan pois että pääsee käsiksi sen ylemmän ruuveihin.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy