flexi fuel

Aloittaja jartsa71, 05.03.19 - klo:13:27

« edellinen - seuraava »

jartsa71

moro
okos kukaan kokeillut/laittanut autoonsa näitä "motonetin flexi fuel" härpäkkeitä, haulla löytyi joitain topikkeja E85 käytöstä  mutta kiinnostaisi tietää miten toiminut jne, onko akussa riitänyt potku 20 pakkasella saada laitteet  käyntiin  :o
väittivät että saattaisi toimia lastutetussakin autossa ja jos ei niin suuttimia isommaksi tai sekoitta bensaa hieman joukkoon ?
kulutus vissiin nousee tuon viinan kanssa jonniin verran ja trafilta saa vai saako jonkin moisen avustus rahankin näihin hommeleihin jos muutos katsastaa auton tolle litkulle  ::)
vw golf r32 2007

TDiih

15tkm ajanut Audilla etskulla ilman ongelmia. E85:sta kuluu 25-30% enemmän pienemmän energiasisällön vuoksi. Talvella ST1 ja muut jakelijat lisäävät hieman enemmän bensaa sekaan paremman kylmäkäynnistyksen saavuttamiseksi ja kovemmilla pakkasilla aina voi varmuuden vuoksi itse tankata lisää. Tämä näkyy yleensä myös muutaman sentin korkeammassa hinnassa. Omassa autossa on kilowatin pumpullinen lämmitin ja käytännössä lämmitän aina ennen käynnistystä, tästä syystä en ole itse tankannut lainkaan bensaa. Pari kertaa olen koittanut -10°C kelissä ja molemmilla kerroilla käynnistyi ilman ongelmia.

Puhelimeen ladattavalla softalla voi tarkistaa myös polttoaineen etanolipitoisuuden.
ID.3 Pro Performance Life 150 kW 58 kWh
Audi A4 1.8T Avant B7 eFlexFuel
Octavia BKD DSG
VW Golf 1.9 TDI -98

Silversxm

Voin auttaa, jos on yksityiskohtaisempaa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy