Skoda Fabia lisäjarruvalo ei toimi

Aloittaja Apessor, 29.10.25 - klo:20:53

« edellinen - seuraava »

Apessor

Tervehdys,

Fabia Mk3 farmarissa lakkasi lisäjarruvalo toimimasta. Auto herjaa, että lisäjarruvalo tulisi tarkastaa.

Otin lisäjarruvalon irti ja mittasin, tuleeko kaapeliin laisinkaan jännitettä kun jarrua painetaan. Jännitettä ei tullut pistokkeeseen ollenkaan. Tarkastin kontin välissä olevan johtosarjan se näytti silmämääräisesti täysin ehjältä. Lisäksi sulakkeet on tarkastettu ja ne ovat ehjät.

Julma.80

Kyllä epäilys osuu edelleen sinne kurttukumin sisälle. Samaa vikaa oli itsellä aikanaan.
Superb 2.0 TDI 2011
Fabia Monte Carlo 2017 1.0 TSI

Jultsu

Viisaammat ehkä tietäisivät sanoa että mykistyykö tuon polttimon jännitelähtö keskuselektroniikkaboksista kokonaan jos polttimoa ei tunnisteta (vastus liian suuri tai ääretön) virtojen päällelaittamisen yhteydessä tapahtuvassa itsetsekkauksessa, tarkoittaa siis sanoa että jos CECM ei tunnista polttimoa niin sinne johtoihin ei tule yhtään mitään vaikka poljinta painaisikin.

eli siis, parempi tarkistaa lisävalon toimivuus suoraan, joko yleismittarilla vastusta mitaten (Tai diodiasennossa) tai sitten vaikka 9v paristosta sähköä johtoihin syöttämällä, jos ledit ei syty niin vika löytynyt.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy