2.0 GTD, 54000km, voideltu jakohihna

Aloittaja Jamssi78, 07.03.20 - klo:14:36

« edellinen - seuraava »

Jamssi78

Tervehdys,

Tuli niin mielenkiintonen tapaus omalle kohdalle, että piti rekisteröityä tänne varta vasten, jotta saan jaettua.

Elikkäs mulla on otsikon farmari Golf. Jakopään suunnalta kuulunut kitisevää/nitkuttavaa ääntä kylmäkäynnistyksen yhteydessä. ,,äni häviää nopeasti lämmetessä kokonaan. Asiaa käsiteltiin maahantuojan kanssa takuuasiana. Kuvailun mulainen vika löytyi tehtaan järjestelmästä, ja sille oli korjausohje - joko rullat tai hihna vaihdettava. Maahantuoja esitti, että takuun piiriin kuuluu jompi kumpi osa, riippuen kummassa vika. Loput maksaisin minä.

Sen enempää menemättä yksityiskohtiin, olin yhteydessä kuluttaja-asiamiheen, ja hän oli sitä mieltä, että kyseessä on myyjän/maahantuojan vastuu, ja siihen kuuluu koko oaketti - hihna, rullat ja vesipumppu. Hoidin asiaa eteenpäin auton myyneen liikkeen, maahantuojan, ja paikallisen korjaamon kanssa. Yllättäen tehtaan korjausohje vaihtuikin hihnan voiteluun, ja näin siis tapahtuikin - jakohihna voideltiin maahantuojan piikkiin. Testasin tänään aamulla ja ääni oli kyllä poissa. Kovin pitkäikäistä apua en tältä ”korjaukselta” kyllä odota.

No, asia ei nyt varmasti jää tähän, mutta onko kukaan kuullut aiemmin moista?

-J

-karppa-

Haiskahtaa ihan siltä, että pelataan vain aikaa.
1.8 Tbo sedan luupää (Tupla tehot/vääntö)
1.9 TDI Skoda Octavia Combi Laurin & Klement  (Melkein tupla tehot/vääntö)
Suzuki GSX-R 1100 (Lama-ajan Ohjus -Vase)
2.4 D5 Volvo XC70 AWD (Traktori)
2.0 TDI Skoda Octavia Scout (MTM)

janike

#2
Eikai tämä ole jonkin sortin trolli? Eihän nyt hinha jakopäätä ruveta rasvaamaan missään nimessä.

https://www.gatestechzone.com/en/problem-diagnosis/synchronous-drive-system
Näi se o.

Jamssi78

Kyllä tämä ihan merkin virallinen toimenpide oli. Ajan pelaaminen mullekin ensmmäisenä mieleen tuli. Kilsat kun on vasta 1/4 luvatusta, mutta ikäsuositus hihnan vaihdolle on kahden päässä.

Ehkäpä vaan asiakkaita liikaa.

-J

Skeida-Bob

Taas kustaan tai yritetään kusta volsun omistajaa silmään kympillä, ja heti on trollittajatrollit völjyssä. Olihan tuo jo taunusaikaan tiedossa että kitkaspraytä tai melkein mitä vaan pyörivään hihnaan niin hiljenee hetkeksi, jaksaa vaan "rasvailla" sopivin välein  ;D ::)😂... Työkaverilla oli vähän taapäin Kamuxilta hankittu pasuuna, alkoi jakopää hinkuttaan heti alussa, no yllättäen Kamux maksoi koko hoidon uusimisen mukisematta. Ei tietty ollut kovin vanha eikä hinnatalkaen pasuuna muutenkaan, mutta ei ylihintainenkaan, suomiauto.
jo läks pazka pihasta.

ReijoM

Kyllä tuo on varmaan ihan virallinen korjausohje. Allekirjoituksen Audin moottorista (2.0 TDI) alkoi myös kuulumaan kitinää tänä talvena ja siihen vaihdettiin kiristinrulla. Hihna olisi kuulema rasvattu, jos kiristinrulla ei olisi ollut määrätyn valmistajan tekele. Audissa tämä meni takuuseen
Audi A6 quattro                      

Toyota Corolla Touring 1,2 T    

los los

Sitä rasvaa voisi varmaan käyttää vinkuviin jarrupaloihin  :P

Jamssi78

Lainaus käyttäjältä: ReijoM - 07.03.20 - klo:18:11
Kyllä tuo on varmaan ihan virallinen korjausohje. Allekirjoituksen Audin moottorista (2.0 TDI) alkoi myös kuulumaan kitinää tänä talvena ja siihen vaihdettiin kiristinrulla. Hihna olisi kuulema rasvattu, jos kiristinrulla ei olisi ollut määrätyn valmistajan tekele. Audissa tämä meni takuuseen

Kiitos. Juuri tällaisia vastauksia tässä hainkin. Takuuseen tämäkin rasvaus meni. Mua vaan häiritsee tämän ohjeen muuttaminen noin viikon takaiseen, jolloin sen kerrottiin olevan joko rullien tai hihnan vaihto. Myös huolto vaikutti olevan ihmeissään tästä uudesta proseduurista. Noh, eiköhän tuo selviä pian miten käsittely toimii.

Keilouslam

Moi,

Omassa edellisessä Leonissa (vm.2016) 2.0tdi nelikosta tuli kans kitisevä ääni kylmäkäynnistyksen aikana. ,,äni hävisi kun moottori on lämmennyt. Vein asian Seat Centeriin tarkasteluun ja he siellä sitten vaihtoivat jakohihnankiristimen takuuseen. ,,äni kyllä katosi sen jälkeen. Ehkä joku maanantaikappale oli kyseessä ...  Autolla ajettu silloin muistaakseni vajaa 40tkm
VW GOLF Highline 1,4TSI ACT -15
Seat Leon FR 2.0TDI 4DRIVE -16
Seat Leon FR 1.8T -05

mddlfngz

Mistä syystä tuossa alkuperäisessä korjauksessa jakopäähän uusittaisiin muita osia kuin vianaiheuttaja?

PS. Mikäli tuo ääni jatkuu rasvauksen jälkeen, niin jakopäässä käytetyistä komponenteista ja moottorin valmistusajasta riippuen autoon uusitaan joko hihna- tai kiristin (tai molemmat).

mfroberg

Lainaus käyttäjältä: mddlfngz - 13.03.20 - klo:09:03
Mistä syystä tuossa alkuperäisessä korjauksessa jakopäähän uusittaisiin muita osia kuin vianaiheuttaja?

PS. Mikäli tuo ääni jatkuu rasvauksen jälkeen, niin jakopäässä käytetyistä komponenteista ja moottorin valmistusajasta riippuen autoon uusitaan joko hihna- tai kiristin (tai molemmat).

Niin, miksei uusittaisi kaikkia? Vaimon edellisessä autossa Golf Variant 1.6 TDI DSG 2015 alkoi kuulumaan kitinää jakopäästä. Auto meni takuukorjaukseen 40tkm kohdalla ja sitä haettaessa huollon kaveri kertoi että olivat vaihtaneet _yhden_ ohjainrullan. Siihen totesin että miksi vain se kun kerran avasivat jakopään? Osathan tuskin maksavat heille juuri mitään. No kitinä palasi nopeasti ja 44 tkm kohdalla vaihdettiin kaikkki jakopäästä, myös se kitisevä kiristinrulla mikä oli mitä ilmeisimmin alkuperäinen syy myös ohjainrullan vikaantumisessa. Tuo kiristinrulla on käsittääkseni yleensä se varmin veikkaus kun jakopää rupeaa ääntelemään. Nyt homma tehtiin kahteen kertaan ja ainakin omasta mielestäni turhaan puhtaan typeryyden takia. Jakopäärempan suurin kustannuterä on työ, ei osat.
VW Golf Variant 1.5 eTSI DSG Style 2021
VW Tiguan Allspace 2.0 TDI DSG 4Motion 2018
Dacia Logan MCV StepwayTCe90 2017

mddlfngz

Tässä täytyy ajatella kokonaiskuvaa, eli paljonko kyseisiä moottoreita on ympäri maailmaa. Jos jokaiseen uusitaan koko hammashihnasarja yhden rullan tai hihnan sijaan, niin kustannukset tehtaalle ovat melkoisen erilaiset.

Kyllä tehtaalla on dataa, että montako autoa on tullut kuntoon TPI:n korjauksella ja moneen on jouduttu toisella kerralla uusia kaikki osat. Suurin osa tapauksista korjaantuu TPI:n mukaisella korjauksella.




mfroberg

Kyllä minä tiedän että kysymys on määristä/kustannuksista jne. Silti pidin ja pidän edelleen vaimon auton korjaustapaa typeränä ja lopulta se tuli heille huomattavasti kalliimmaksi tehdä kahteen kertaan. Ajattelen toki asiaa omalta kannalta ja miten itse tekisin mutta silti.
VW Golf Variant 1.5 eTSI DSG Style 2021
VW Tiguan Allspace 2.0 TDI DSG 4Motion 2018
Dacia Logan MCV StepwayTCe90 2017

Setavarjoo

Ihan pakko sanoa että tässäkin asiassa huomaa kateellisuuden kun toisille on vaihdettu osia enemmän tai vähemmän jakopäähän niin tottakai suomalainen tulee kateelliseksi kun toinen saa jotain ja vielä ihan ilmaiseksi ja siinä säästää sekä "nostaa autonarvoa" kun pääsee pitemmälle ja juuri korjattu jne. Ei kenellekkkään mitään henk.koht mutta hieman sellainen huokuu tämäntyyppisistä ketjuista ;D

Ps. muistakaa pestä käsiä ja ostaa varastot täyteen kuivatuotteita sekä wc-paperia

Thorgen

Superb mk3 TDI 190, 2018. Samaa kitkuttavaa ääntä oli jo hihnasta alle 10tkm mittarilukemasta asti. Huollettiin ensin paineilmalla pölyepäilystä. Yllättäen ei auttanut, joten vaihtoivat koko hihnan 15-20tkm välillä. Se auttoi, mutta ihan kuin olisi taasen palaamassa. Pitää käydä ennen takuun loppumista uudestaa taas tiskillä.

Jos eivät maahantuojilla huolla, niin tehdään porukalla kitkutusvideoista VAGin merkeistä oma pieni mainosvideo.

mikaanikko

"..ostaa varastot täyteen kuivatuotteita sekä wc-paperia"
Mihin sitä wc-paperia tarvitaan? Torjuuko se virusta?
Ajossa:VW ID.3 1st max,valk
Edellinen:Golf Sportsvan Comfortline 1,2 DSG

tuomoa

Kuinkas tässä kävi? Tuliko vika takaisin ja jos tuli niin kuinka pian?

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy