Eber d5wsc sähköjen kytkentä.

Aloittaja Rutku, 08.12.20 - klo:20:06

« edellinen - seuraava »

Rutku

Kytkin herätejohdon (musta/pun 86) vaihtoreleeltä ilmastoinnin ohjauspaneelin d1 liittimeen.
Sitten katkaisin puhaltimen johdon sulakerasialta ja kytkin sen vaihtoreleelle.
Puhaltimelta oli sulake poissa ja silti se lähti pyörimään.
Mitään muuta ei tässä vaiheessa oltu kytketty.

Jos d1 pääsee syöttämään virtaa eberin ohjainyksikön läpi puhaltimelle niin onko vaarana että ohjain tai jotain palaa? Eli jos eberin virtapuolelta palaa sulake niin tilanne on sama.
Kuuluuko sen toimia noin?
Vähä järkeni ei riitä ymmärtämään toimintaa.
Onko vaihtoreleen suojadiodin suunnalla mitään merkitystä?
Ei siis tähän em toimintaan vaan ylipäätään, releitä näyttää oleva molempiin suuntiin 85 ->86 ja toisinpäin.

Jultsu

Sen verran sekavaa tajunnanvirtaa että paras jos piirrät kytkentäkuvat, vaikka paintilla jos ei muita sovelluksia löydy. 
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Rutku

Joo nää on kyllä hankalia selittää selkeästi. Kykentä on siis ohjeen mukaisesti mutta johtosarjassa virran kulkua ei ole estetty signaalijohdossa ilmastoinnin ohjauspaneelilta eberin ohjaukselle päin. Kokeilen lisätä johtoon diodin jos se hoitaisi homman.

Asia herätti kiinnostuksen kun eberiin oli uusittu ohjainyksikkö muutama vuosi sitten, vastaava ongelma on voinut rikkoa sen. 
Yleensä kun kysyy neuvoa niin joutuu pohtimaan asiaa ja keksii itse ratkaisun.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy