PASSAT 3BG 1.8T ABS SULAKKEET

Aloittaja Ahtovuoto, 06.07.20 - klo:12:00

« edellinen - seuraava »

Ahtovuoto

Moi.

Onko konehuoneen puolella abs sulaketta/relettä? En löydä muutakuin kuskinpuolen sisätiloista sulaketaulun.

Jultsu

Moottoritilasta löytyy muutama sulake ecun muovilaatikon sisältä, jarrutehostimen vierestä. Viimeinen piilossa oleva pultti on pyyhkijäkaukalossa olevan tulppalätkän alta ruuvattavissa auki. ABS:n sulaketta mielestäni sieltä ei löydy, kaikki siihen liittyvät nallit oli kabiinin puolella.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Ahtovuoto

Okei, kiitos. No sulakkeet oli ehjät sitten siis. On kaikki piuhat katseltu, jarruvalonkatkaisija, anturit kunnossa.. abs ja esp valot syttyvät satunnaisesti kun auton käynnistää. Jarrujen painelulla ei ole vaikutusta asiaan. Ajon jälkeen tyhjäkäynnillä noin minuutin jälkeen valot taas syttyvät. Kylmänä syttyy harvemmin kuin lämpinänä. Alkaa olla keinot vähissä. Lähtee joskus pois kun käyttää virrat kiinni.

Jultsu

Kuulostaa tyyppivialta, Bosch 5.7 purkin sisältä irtoaa kultalangat juotostyynyistään. Noita korjaa ammattilaiset muutamalla satasella kuntoon, purkaamolta ei kannata ostaa vastaavaa purkkia pikkaisen halvemmalla sillä tuo tyyppivika tulee kaikkiin purkkeihin ennemmin tai myöhemmin.

Asia kannattaa toki varmistaa vikakoodit VCDS:llä lukemalla ja nollaamalla koodit + testilenkillä.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Ahtovuoto

Jepp. Lueskelinkin jo tuosta yksiköstä että tyyppivikaa.. yks korjaaja meinas, että pumpun hiilet ois sökönä?

Pakkokai se on uskoa, että kultalanka on poikki..


E: vikakoodeja on antanut tällaisia;

00283
00290
01316

Jultsu

Ei se mitenkään varmaa ole, mutta fakta on että näissä on tyyppivikana tuo, ja oireet ovat nimenomaan tällaisia että helvetillinen läjä vikakoodeja ja yksikkö toimii joskus ja jouluna silloin kun sitä huvittaa.
Voi noita abs-sensoreitakin vaihdella halutessaan (vaikka päikseen akseleilta jos ei uusia halua ostaa) mutta melkeimpä suosiolla vaan aivot irti (ruuvikantoihin pääsee käsiksi pyörän ja sisälokarin irroittamalla kuskin puolelta) ja korjaajalle.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy