Skoda Octavia III Ledpaneeli + Automaattiset ajovalot

Aloittaja Kentsu3, 21.10.23 - klo:10:03

« edellinen - seuraava »

Kentsu3

Asensin tuossa eilen ledpaneelin omaan octaviaan toimii hyvin automaattivalojen kanssa paitsi että jotkut liikennemerkit heijastavat takaisin niin paljon valoa että automaattisten ajovalojen sensori luulee niitä vastaan tuleviksi autoiksi, onko muilla ollut samaa ongelmaa ja onko siihen olemassa mitään ratkaisua vai pitääkö vaan alkaa käytää pitkiä manuaalisesti.

Honkki

Muutaman vuoden olen ajellut lisävaloilla enkä ole löytänyt tuohon ratkaisua. Ajelen automatiikka pois päältä tämän takia.

Nasuli

Moi,
Tämä ei suoraan ole ratkaisu tähän, mutta löysin OBDElevenillä seuraavan sivun mikä voi selittää joitakin ihmeellisiä pitkien sammumisia.
Module 20, Adaptation, Function characteristics predictive route data.
Tuolla on useita erilaisia kriteereitä milloin pitkät eivät pala ja osa oletuksena on active ja osa not active.
Mm.
1. High Beam Supression when driving uphill/downhill "activated"
2. High beam suppression in residential areas "activated"
ja näitä erilaisia kohtia on 11 erilaista
En osaa liittää kuvaa tähän viestiin, niin jää screenshot jakamatta:)

JukkaTaas

Onnistuuko tuonlainen asetus OBDElevenissä pelkällä donglella, ilman PRO tms versiota ja ilman krediittejä ? Koitin tavata asiaa manuaalista, mutta ei tullut selvää.
Toinen mitä haluaisin muuttaa on automaattipitkien ajonopeusrajoja selvästi pienemmiksi. En ole löytänyt oikeaa paikkaa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy