Transporteriin RS6,RS4 tekniikka

Aloittaja Tomi1982, 30.07.17 - klo:15:07

« edellinen - seuraava »

Tomi1982

Hullu ajatus liikenteessä.Vaihtoehtoisesti fiksuin muu tapa rakentaa nelikko,plus 500hv paku ja leimaan.

Jultsu

#1
Fiksumpaa olisi ostaa T4 ransu (jotka on Euro2-luokkaisia ja näin ollen lähes vapaasti viritettävissä) ja vaihtaa sinne vaikka tuo 4.2 biturbomylly voimansiirtoineen päivineen. Saattaa kyllä käydä ransun konehuone "vähän" ahtaaksi kun ovat poikittaistekniikalla toteutettuja ja nuo Audin ronsut pitkittäin..
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

jabajee

Viritetty pakettiauto isolla moottorilla on niin 70-lukua ;D
http://youtu.be/qg6WdboK1nY
Noista Transiteistahan on Ford tehnyt jonkunlaisen supervanin lähes jokaisesta korimallista.

Vanhoja takamoottorisia Volkkaripakuja on rakennettu ainakin Porschen ja Subarun tekniikoilla.

Tomi1982

Moi,

  Fiksuus ei välttämättä ole ideana tässä hommassa. Idea olisi harrastusmielessä rakennella erikoinen pakettiauto työkäyttöön sekä mahdollisesti siihen firman teipit sitten mainokseksi hyvästä järjenkäytöstä. Koriltaan tosiaan T5 olisi mieluisimman näköinen ja RS6 tekniikka miellyttäisi. Kysymys kuuluukin onko täysin pois suljettu että tuollaisen saa edes leimalle kun ei ihan noin rankoille muutoksille ole kokemusta konttorille asti. Toki jotain rajaa budjettiinkin on valitettavasti tiedossa, mutta osa hinnoiltaan nuo olisi vielä haarukassa. Mitoiltaan tuo Rs6 tekniikka on edes jotenkin haarukassa ja minne lie asti rintapelti yms leikattava jotta mahtuisi on toki mittaamatta tässä vaiheessa, kun ei järki juokse. Joku ruhjottu RS6 ja kaikki mahdollinen osa siitä sitten T5:seen kiinni,jos ei mahu niin sitten varmaan pari sylinteriä on tiputettava. Kaikki vinkit tervetulleita,sillä varmasti tulee kynsille jossain kohtaa. 

jaaskmi

Saattaa olla lieviä mahtumis ongelmia V8 tai V10 koneella. Toivottavasti mielenkiintoinen projekti etenee.

Tälläkin (hinnakkaalla) konseptilla saa melkein 500 hp pakun - ainakin Saksassa.
https://www.mtm-online.de/de/MTM/T500/2-5-TSI-348-kW-472-PS-4motion?FZID=T500q&KIT=mt500-472q
Skoda Superb Combi L&K 2.0TSi 272 DSG 4x4 FL2020.
Skoda Fabia Combi Monte Carlo 1.0TSi 110 DSG, 2018.

Tomi1982

Juu tuo on tuttu netistä, ihan passeli tuokin varmasti... Briteissä ovat laittaneet V8 ilman ahtimia T5:seen että siitä ajattelin että RS4:sen sais heittämällä sisään,mutta idea olisi tosiaan saada se V8 ahtimilla. :) Hitusen on suolanen tuo MTM:n versio(veroton vissiin niin alkaa olee talon hintanen) ja ei pääsisi kokemaan sitä epäonnistumisen iloa paikka paikoin kun rakentelee :) Trafin sivuilta kun luin niin muutama kohta olis kyllä aika huolestuttavaa luettavaa muutoskatsastusta ajatellen. Tilavuus,sylinterit,teho,tyyppi ja vertaismalli muunmuassa. Tuo kannakkeiden kiinnitys sekä niiden vahvuudet olettaisin olevan pala kakkua jos se vaan yhtään järkevästi mahtuu sinne


Jultsu

Valitettavasti suomen lainsäädäntö tulee seinän lailla vastaan tuon T5 korin kera. Ainahan voi toki anoa poikkeuslupaa virityksille, mutta mahkut läpimenolle tässä tapauksessa lähenee nollaa. Edelleenkin tuo olisi täysin mahdollista lakiteknisesti T4 korin kanssa koska EURO2. Fyysisesti varmasti aivan helvetillinen urakka jokatapauksessa, löit moottorin sinne sitten pitkittäin tai poikittain.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Tomi1982

Sinisessä on aikas syvällä tuo kone tuolla :)...Tuo on totta tosiaan byrokratia osio omansa. Meinaatko että T4:sen saisi Rs6 vehkeillä leimaankin? :) Toki sopivuutta tarkastellaan vielä erikseen, mutta kun sopiva kolari vehje pitäisi löytää. Varmasti S4:stakin saisi pienillä modauksilla riittävän pirteän ja saattanee olla helpompi löytää. Toki jonkun sortin vakaa tekniikkakin on tähtäimessä ja taitaa nuo uudelleen rakentamiset olla osinakin aika tyyriit. Tätä pitää nyt pureskella vaikka koria ajattelin kyllä jo huomenna mennä katselemaan ;)

Tomi1982

Onko EURO 2 päästöistä vai mistä jää jumiin?

Jultsu

https://www.trafi.fi/filebank/a/1443432413/c8c4bad0b4c0a0ec623af6b6562cf133/18589-8777-2013_maarays.pdf

Siitä luettavaa pöntölle.

Itseasiassa, nyt kun noita pykäliä taas kertasi, niin en minäkään tiedä enää sanoa mitään varmaksi. Voi olla että tuo swappi karahtaa jo liian suureen iskutilavuuteen sekä tehoon tuon V8:n tapauksessa vaikka saaja-auto olisikin vain EURO2. Eli poikkeuslupaa pitäisi anoa ja perustella järkisyin viranomaisille miksi se lupa pitäisi saada. Etuvedon muuttaminen nelivedoksi on todistetusti saatu poikkeuslupa-anomuksella toteutettua, mutta ei sekään ihan läpihuutojuttu ollut.

EURO3 tai uudempaan autoon tuon swapin voi toki myös tehdä, mutta niissä vaaditaan ne legendaariset "VTT päästötestit" (joita ei VTT enää tee yksityishenkilöille) ja jotka maksavat tuhansia euroja per kerta, tuli sitten hylsy tai leima.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy