Octavia 2.0 TDI, Ahdinpainesäätö; säätöraja ylitetty

Aloittaja JK88, 15.08.15 - klo:17:22

« edellinen - seuraava »

JK88

Kaveri valitteli kun 303tkm ajettu BKD-koneinen Octavia hukkaa tehot kesken ajon. Vikavalo ei syty, mutta muistissa oli koodi P0234  Ahdinpainesäätö; säätöraja ylitetty.
Uudelleenkäynnistys ja taas kulkee normaalisti. Tehot katoaa yleensä kun autolla lähtee liikkeelle muutaman tunnin seisonnan jälkeen.

Koeajolla ei ongelmaa ilmennyt. Testeri näyttää ahtopaineeksi 2,6 bar? Videoo -> https://www.youtube.com/watch?v=ZRFlcT8kPQg
Videolla kuuluu myös turbon ujellus. Mahtaako olla normaali ääni?

dosetti

Jos alkuperäinen turbo niin pitkälle on päässyt, liekö jo ennätyslukemia BKD-moottorille. MrMuscle-puhdistusta voi kokeilla tai vaihtaa uusi turbo/ kunnostuttaa vanha.

juha_j


Jos ääni on samanlainen kuin tässä: https://www.dropbox.com/sc/9ynei1p5n3w1nnd/AADEalsn4yRKHnBihPE0PhAga

Niin löydös on tämä: https://www.dropbox.com/sc/c4y15nxrvkcp7uf/AADXDCTCv-4FQWAUMONLu3aHa

Kerran lähdin risteyksestä rekan eteen hiukaan kiireellä.. Taustapeilistä näkyi kun tuuli painoi sivuun kunnon savupilveä. Ja sitten alkoi tuo ääni. Vuoden verran ajelin tuolla, ennenkuin vaihdoin turbon. meni limb-moodiin  isommalla vedätyksellä ja jopa motari nopeuksissa on oli tarpeeksi iso ja pitkä mäki. VNT-koneisto oli täysin jumissa.


Bene

Jep, turbo vaihtoon. Minulla oli ahdin ihan samassa kunnossa kuin Juhan kuvissa. VNT-siivistä puuttui paloja  ja ahtimen siivet rikki.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy