Engine workshop+ESP, cruise ja EPB

Aloittaja parsiosam, 22.02.15 - klo:11:56

« edellinen - seuraava »

parsiosam

Tänään aamulla kun ajelin töihin ja motarin päässä munkassa jarrutin niin Läväytti tuon engine workshop herjan ja samaan syssyyn sähkösestä käsijarrusta herja. Tauluun jäi palamaan käsijarrun varotusvalo(oranssi P jossa ruksi päällä, ei onneks pidä sitä bligbling ääntä niiku vuosi sitte ku pelkkä jarru porsi), hehkun merkki valo vilkku, ESP lakkas toimimasta (tästäkin valo palaa) ja MFD.ssä on alareunassa vakkarin symboli ja vieressä vasemmalla huuto merkki ja arvatenkin myöskaan vakkari ei toimi. Nopealla testauksella kaikki tuntuu kuitenkin toimivan ihan normaalisti (käsijarru, jarruvalot ja kulkeekin ihan kivuttomasti). Ainut mikä pisti merkille niin jarrutuksessa tuntui aluksi jotenkin tehottomalta tuo polkimen painaminen. VCDS.n päähän pääsen aikasintaan Tiistaina, jos jollain olisi heittää mitään ehdotuksia mistä alkaa perkaamaan olisin eri kiittollinen.

vwp

Mulla jääty jouluna käsijarru vähäsen ja ekan kilometrin jälkeen kun jarrutin voimakkaammin, niin tuntui että jarrut olis ollu ihan jäässä ja mitään  ei tahtunut tapahtua. Silloin tuli myös tuo Engine workshop-teksti ja samat oireet, eli vakkari ei pelannut ja valot vilkku. Sammutin ja otin uuden lähdön, niin valot ja viat katosivat mutta vikakoodi jäi muistiin. Tuon koommin ei ole ollut ongelmia sen kanssa, vähän mysteeriksi jäi.
Passat B7 Variant 2.0 TDI R-Line

parsiosam

Päivitystä tilanteeseen. Auto huilas päivän lämpösessä tallissa, ja kotiin lähtiessä ku ajo 20m niin hehkuvalo lopetti vilkkumisen, mut vakkari oli edelleen kateissa ja käsijarrun vikavalo tuikki taulussa. Kotiin ku pääsisin ja sammutin ja starttasiin uusiks ni sammu se käkärin valo ja vakkarikin löyty taas... Eli jäänee mysteeriksi täälläkin.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy