A6 4F Limp mode + hehkuvalo vilkkuu

Aloittaja niilopi, 20.01.15 - klo:22:51

« edellinen - seuraava »

niilopi

3.0TDI Quattro 2006.

Auto on yleensä pitkän matkan moottoritie ajossa josta tuli kaupunkikäyttöön pariks viikoksi ja alkoikin heti oireilemaan. Moottorivalo paloi alussa ja ennenkuin kerkesin lukea koodit valo sammuikin. Sammumisen jälkeen syttyi DPF logo joka sekin häipyi n.10min ajon aikana. Moottorivalo tuli takaisin sitten alkoi hehkuvalon vilkkuminen ja huomasin tehojen puutteen.

Vikakoodit :
P2008 Intake Manifold Runner Control Circuit/Open
P2002 Particulate Trap Efficiency Below Treshold
koitin nollata ja peruutin pois parkkiruudusta kun molemmat tulivat takaisin.
Auto on siis ilmeisesti Limp Modessa kun ei tunnu kulkevan mihinkään aivan kuin turbo ei tulisi ollenkaan matkaan.

Oon googlaillut asiaa ja sieltä tulee vaihtoehtoja esim. Intake manifold runner controlin putsausta, swirl flappien rodien vaihtoa jne.

Onko kellään kokemusta asiasta ja mistä kannattais lähtee purkamaan?

vwp

Paljonkos tällä on ajettu?
Voisikos DPF olla täynnä?

"Too much slow speed operation will cause this code. It takes heat in the 500c to 600c range to burn off the soot in the DPF. Even with the ECUs efforts in engine management, it has difficulty in creating enough heat to clear the DPF at slow engine speeds"

"If the DPF is not cleared the ECU will revert to the "Limp Home Mode" until the situation is corrected"

http://www.obd-codes.com/p2002
Passat B7 Variant 2.0 TDI R-Line

niilopi

Ajettu reilu 300tkm. Voi tietenkin olla DPF mutta tulisko tässä tapauksessa vikakoodia P2008 tosta intake manifoldista?

niilopi

Päivän sitä taas räplänny ja tilanne muuttunu täysin. Elikkä alotin tsekkaamalla intake manifold controllerien liitokset ja kädellä käytin tankoja jotka näyttivät ihan hyväkuntoisilta eikä tuntuneet väljiltä. Nollasin vikakoodit ja lähdin ajamaan.
Ajaessa syttyi taas moottorivalo ja P2002 vikakoodi DPF liittyen mutta P2008 oli poissa. Hehkuvalo vilkkuu kokoajan.

Ajoin 30min kierrokset 3-4t putsaten DPF. Löysin moottorin takaa ison putken jonka liitos oli vuotanut paljon mönjää ja kiristin sen. Nollasin vikakoodit ja reboottasin ECUn akunkengän irrottamalla. Ajoin n. 20min kotiin ja matkan aikana ei tullut moottorivaloa eikä yhtään vikakoodeja. Hehkuvalo tosin vilkkuu kokoajan ja tehot ovat edelleen kateissa.

Huomasin moottorin päällä olevan "painekellon" josta lähtee liikkuva tanko manifold controllerin edessä / EGR valven päällä. Kun moottorin käynnistää kestää n.1-2min kun hehkuvalo lähtee vilkkumaan ja samaan aikaan tämä painekello liikahtaa. Kun sammutan auton samainen painekello jää vinkumaan n.2minuutiksi jonka jälkeen siirtää paikkaansa ja hiljenee. Sammuttaessa myös kaasuläppä surisee ja liikkuu.

Tässä kuvassa painekello on turkoosissa laatikossa :
http://i1247.photobucket.com/albums/gg629/gupsterg/Throttle_EGR_Intake/Try%201/Coolantbleederpipe_zpsd10e79b7.jpg

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy