Haldex-gurua Kuopiossa

Aloittaja boojumi, 16.11.16 - klo:16:58

« edellinen - seuraava »

boojumi

Hei!
Eilen tuli hommattua Audi TT, jossa pitäisi olla Quattro. Kuitenkin, siinä taitaa jotain mätää olla. Muutama testi sohjoisella parkkiksella, tuloksena pitkä latikka pelkkkää eturenkailla sudittelua, jonka jälkeen takapää yritti tulla mukaan leikkiin jumalattomalla paukkeella takapäästä. Ja vähäksi aikaa sitten tulikin.
Epäilyksenä itsellä on se, että haldex-pumppu ei ihan kunnossa ole, mutta myyjän kanssa sovittiin että tätä jollain enemmän tietävällä tutkitutetaan. Aika on varattu ensi viikoksi huoltoon, jossa asiaa yritetään tutkia.
Kuitenkin ajattelin kysyä olisiko täällä vinkkiä minne tai kenelle tuon voisi pieneen tutkintaa viedä niin ensi viikkoa voisi jo käyttää mahdollisiin korjaustoimiin ja voisimme minä ja myyjä jatkaa elämäämme omilla tahoillamme.
Ja Kuopiossa asun, joten vinkit tähän lähelle mielellään.
-A6 2.0 TDI Autom. vm. 2010
-TT 1.8T Quattro man. vm. 1999

Argento

Moi!
Hyvin suurella todennäköisyydella Haldexin pumppu on tullut tiensä päähän.

Minulla oli saman oireet, tosin autona Volvo, mutta Haldex yhtä kaikki. Itse vaihdatin Haldexin pumpu Avainvaunulla eli merkkiliikkeessä onnistunee ainakin.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy