Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - miz

#961
Normi kaistavahti ei toimi alle 65 nopeuksissa. Eiköhän se ero ole siinä.

Jollet kaipaa noita muita avustimia ja härpäkkeitä kuten kuolleen kulman varoitinta, exit assistia ja oven avauksen varoittimia ja sisäledejä niin sitten ei varmaan kannata sijoittaa sitä tonnia.
#962
Lainaus käyttäjältä: Le.ON - 10.09.20 - klo:15:18
Vielä ennen kuin hybridit menevät tuotantoon, niin jäin pohtimaan pitäisikö se vakiona oleva Turvallisuuspaketti M vaihtaa XL:ään? Onko Lane Assist Plus oikeasti hyvä? Ymmärtääkseni se on enemmän autopilottimaisempi kuin normaali Lane Assist? Mutta onko se yhtä hyvä kuin esimerkiksi Volvon vastaava. Onko kokemuksia?

Lisäksi mietin tuota Wrap Around LED -pakettia (vaikka en XL-pakettia ottaisikaan). Toimiikohan se tunnelmavalaistus ilman tuota kojelautaa kiertävää Wrap Around LED-palkkia, vai onko tällöin vain joku perus jalkatilavalaistus? Havainne kuvissa ainakin ovissa on toisetkin tunnelmavalot tuon Wrap Aroundin lisäksi, mutta kuuluukohan pakettiin. Maahantuoja ei osannut kertoa tähän vastausta, eikä varmuudella osattu jälleenmyyjänkään toimesta kertoa.


Eikös tuo plussa versio tarkoita että se toimii myös alle 65 nopeuksissa? Eli jos vaikkapa nyitään jossain kehätien ruuhkassa niin XL paketin avustimet kiihdyttää ja hidastaa / pysäyttää muun liikenteen mukana ja kaista-avustin toimii. Pysäytyksen jälkeen jatkaa matkaa muun liikenteen mukana (Travel assist).

Ilman pakettia olevat säätää nopeuden ja pysäyttää liikenteen mukana ilmeisesti myö alle 65 nopeuden, mutta stopista ei lähdetä liikkeelle itsekseen, eikä kaistavahti toimi.

Valoista ei ole tietoa, ihme ratkaisu on kyllä jos niitä ei ovissa ole.
#963
Octavia IV (20-) / Vs: Octavia IV
10.09.20 - klo:12:26
Tuossa on siis vain vähän pienempi kulutus kuin 2016 Leon 1.8 DSG:ssä motarilla.

Tm:n mittausten mukaan (Passat gte) hybridi menee maantiellä 0,5 - 1,0 pienemmällä akut tyhjänä, kaupungissa ero alkaa olemaan jo lähelle paria litraa. Edelleen siis ilman ladattavaa sähköä.
Melko kova ero, kun auto on kuitenkin pykälää isompi ja suorituskyky osapuilleen sama.

Dieselissä tulisi se mukava 300-400 euron lisävero päälle.

Vertailukohdasta siis riippuu miten kulutusta katsoo.
Takaisin Octaviaan..
#964
^ Samaa mieltä, tuo sininen olisi hieno.
Mersulla on hienoja vihreitä värejä, jotain vastaavaa särmää olisin kaivannut tuohon värikarttaan, mutta minkäs teet..
#965
Octavia IV (20-) / Vs: Octavia IV
06.09.20 - klo:13:03
Lainaus käyttäjältä: ksuuk - 06.09.20 - klo:12:37
Mutta eiköhän Sun auto maksanut huomattavasti enemmän kuin Pihistelijän auto, eli jos näin, niin mikä, jos ollenkaan, se kokonainen säästö on?

Energiassa ja tarkemmin sen kulutuksessa, sekä ajon aikaisissa eli lähipäästöissä.
#966
Octavia IV (20-) / Vs: Octavia IV
06.09.20 - klo:10:33
Taitaa olla satasen luokkaa vuosittaiset verot yhteensä tällä hetkellä.

Omassa bensa Leonissa melkein tuplat.
#967
Octavia IV (20-) / Vs: Octavia IV
04.09.20 - klo:17:24
Lainaus käyttäjältä: passo_s - 04.09.20 - klo:17:02
^ tarkoitin lähinnä sitä että auto on pitkään parkissa ilman sähköä ajoakusto tyhjänä,kuten mulla se tuppaa olemaan työkeikoilla asiakkailla. Sitten työpäivän lähentyessä loppuaan  napautan webaston päälle. Nykysessä Passat GTE:ssä webasto lähtee tulille vaikka ajoakusto on tyhjä. Kaveri kysy mersun plugarista ja etänä ohjattavasta lisälämmön lähteestä  ja hän sai mersu myyjältä plugari mersun  ”webaston” käytöstä niin monimutkaisen vastauksen että opiskelee aihetta vieläkin itsekseen.

Eikös näissä ole mahdollista laittaa akun varauksen alaraja, jota eteenpäin mennään bensalla?
Näin ymmärsin, ja että toimisi nimenomaan tilanteissa joissa sähköä haluaa jättää reserviin?
#968
Lainaus käyttäjältä: SNG - 28.08.20 - klo:16:41
Erityisesti karstoittuminen kiinnostaa, kun näissä TSI-vermeissä ei ole imusarjan "polttoainesumuhuuhtelua" kun polttoaine ruiskutetaan suoraan sylinteriin. Imusarjaan karstaa tarjoaa ainakin huohottimen öljyhuurut.

Ainakin uudemmissa ea888 koneissa on sekä suora että epäsuora ruiskutus.
Vanhemmissa ilmeisesti vain suora?
#969
Lainaus käyttäjältä: ToAkPa - 17.08.20 - klo:19:54
Kaksi tarjousta joilla samat hinnat ja tonnin alennus joka oli voimassa 16.8. asti. Toinen Helsingistä ja toinen Lohjalta. Lohjan tarjouksessa vaihdokkia oli arvostettu 2500 euroa paremmi. Eli en usko että listahinnoista tingitään, mutta vaihdokin arvostuksella tehdään sitten parempi tarjous.

Samat sanat. Itse sain parhaan tarjouksen Porista, Lohjalta melko lähelle. Vantaalta selkeästi surkein tarjous. Sekä vaihtoautosta että rahoituksesta.
Vaihdokista hyvittivät enemmän (luovutus vuodenvaihteen paikkeilla) kuin olisi saanut nyt myymällä suoraan. Lähtöhinta uudelle autolle oli kaikissa paikoissa käytännössä sama.
#970
Oli kyllä harmittavan tylsä ja suppea värikartta. Tylsän harmaata tulossa tännekin.
#971
Lainaus käyttäjältä: patruuna22 - 09.08.20 - klo:14:14
Kyllä usb löytyy.mutta seatin aktivoinnissa lukee,että portti menee vaihtoon.Ei toimi alkuperäisellä portilla.

Se alkuperäinen portti on vain lataukseen.
Joko tilattaessa on pitänyt ottaa full link lisenssi ja portti, tai ne pitää laittaa molemmat jälkikäteen.
Itselle kävi niin että huollossa laittoivat vaan softan / lisenssin mutta eivät vaihtaneet porttia niin eipä toiminut ennenkuin uudella käynnillä vaihtoivat myös sen.
#972
Lainaus käyttäjältä: passo_s - 07.07.20 - klo:18:45
Onko Leonin hybridin toim ajasta tietoa ? Vaikka se minua ressaa kovin että Octaviaa ja Leonia joutuu kosketusnäytöltä hipelöimään tai holaa huutamaan että lämpöä saa säädettyä , karua faktaa on että mun pitää down greidata Passat GTEstä. Passat GTE 47 k, ja esim Leon hybrid riittää ihan hyvin, lienee edullinenkin.

1/21 näyttäisi olevan omassa ennuste. On jossain varatussa kiintiössä mukana kun tilauspäivä on papereissa toukokuun puolella.
Ilmeisesti maaliskuuta alkaa olemaan jollei saa noista ”kiintiöautoista” toimitusta.
Muutamilla lisävarusteilla n.37 k Eur, onhan siinä hintaeroa Passattiin.

#973
Lainaus käyttäjältä: mfroberg - 07.07.20 - klo:11:04
Kieltämättä ne 2016 valot olivat vielä aika vaatimattomat, ne paranivat selvästi 2017 faceliftiin. Mulla oli tuollainen Leon ST 2017 ledeillä ja tein sille itsekin kuten tuossa on ehdotettu, ruuvasin valoja säädöstä kierroksen(ristipääruuvi, vastapäivään) ylöspäin eikä kukaan vilkutellut minullekaan.

Dänks, otin vajaan kierroksen ylös molemmin puolin.
#974
Lainaus käyttäjältä: ksuuk - 07.07.20 - klo:09:52
Oletko kokeilut säätä valoja korkeammalle? Ainakin minun autoissa yksi täyskierros säätönappia ulospäin auttoi paljon.
Sekä huollon että katsastuksen mukaan on kaikki oikein säädetty. En ole viitsinyt lähteä näppituntumalla häikäisemään ketään.
#975
Lainaus käyttäjältä: Epes - 06.07.20 - klo:23:34
Saman kuulin kaverilta joka myy Seattia ja on konserninsa ”Seat-tietäjä”. LED paketin valot ovat lumenien määrältään noin tuplaten tehokkaammat kuin vakiot mutta eivät ole matrixit. Tupla lumenit, ehkä sen jotenkin huomaa mutta ei missään nimessä keilan pituus tuplaannu. Jos pitkillä tulee 20m lisää kantamaa ja vähän leveämpi keila niin hyvä on.

Ei varmasti tuplaannukkaan, 2016 ledeihin verrattuna toivoisin lisää tehoja nimenomaan lähivaloihin. Niilläkin pitkien kanssa voi elää, mutta varsinkin märällä lähivalot on liian tehottomat ja kantamaltaan lyhyet.
#976
Lainaus käyttäjältä: Ukko - 06.07.20 - klo:19:17
Uudessa Seat Leonissa on jonkinlainen Connected palvelu, mutta sen toimivuudesta Suomessa ei ole mitään takeita. Hintaa on kuulemma 135 euroa/vuosi.

Meinaatko että Suomessa internet kuuluu huonommin kuin muualla maailmassa, siksi ei ole takeita? Vaiko autot blokataan verkosta jos on suomen kilvissä? NMT ja ARP takaisin, ne vasta oli hyviä ja toimivia. Ihme itkemistä kaikesta.

Sen toimintavarmuuden varmaan näkee sitten kun on nämä uudet Leonit käytössä. Toivottavasti on isoimmat ongelmat korjattu pikkuhiljaa konsernin palveluissa.
Ainakin FR ja Xcellencessä nuo kaikki paketit tulee vuodeksi maksutta, sen jälkeen reilu 80 eur / 2 vuotta.

Karttojen päivitys taitaa olla tuo mainitsemasi 135.

Ei ole pakko maksaa ja käyttää Ekan vuoden jälkeen jollei halua.
#977
Lainaus käyttäjältä: b1mpo - 06.07.20 - klo:13:44
,,kkiseltään en seatin sivuiltakaan löytänyt.

Maahantuojan vahvistus:
Vakiona 550 lumemin tehoiset Ledit ja PXX paketin mukana nousee teho 950 lumeniin.
Ei ole matriisit.
#978
Lainaus käyttäjältä: b1mpo - 06.07.20 - klo:13:21
Jossain lehdessä tai arvostelussa oli. En enää muista, enkä penkonut asiaa enempää. Mutta saa korjata.

Onhan tuo paketti kyllä hölmösti kuvailtu lisävarusteista, siksi sitä erikseen varmistelin että koskee myös ajovaloja.
Toivottavasti tiesi mitä on myymässä..
#979
Lainaus käyttäjältä: b1mpo - 06.07.20 - klo:13:10
Leonissa ei tule vielä ainakaan matriisiledejä, eli mukautuvaa valojakaumaa.

Myyjillä siis eri info näistä. Samoin maailmalla:
” There's a (plasticky) chicken-wire style grille that's flanked by standard LED headlights (they can be upgraded to 22-LED matrix lights with optional scrolling indicators). ”

https://drivetribe.com/p/the-2020-seat-leon-is-here-price-YaV_RYKFTxeq--7S-vwZCA?iid=awIn3CNeR8GX-GYQw-wpyA

Saanko kysyä mistä olet varmistanut tuon että on vain perusledejä saatavilla?
#980
Lainaus käyttäjältä: Pertsaperustyyppi - 06.07.20 - klo:12:31
Juuri tuosta syystä otin sen varustetason jossa sai 17 kiekot. Molemmat 17 ja 18 ovat kuitenkin 225 leveät. Superbia kokeilin 17 /225 renkailla ja se oli mukavan hiljainen. Toki on eri auto. Aika käyttöliittymäkeskeistä tämä keskustelu nyt, toivoisin enemmän kokemuksia, huomioita ja mielipiteitä rengasmelu asiassa. Se on kuitenkin tämän auton potentiaalinen helmasynti mielestäni. Ihan sama miten napin painelut menee jos sisällä roikaa niin pirusti. Tai ei roikaa.

Mitä väriä on valittu tilattuihin autoihin? Niitä ei kovin montaa ollut tarjolla.

Ikävä kyllä Xcellencessä tulee ne ”puu”somisteet ja ikkunanpuitteiden yms kromit. Tästä syystä tuli FR.

Noihin aikaisemmin sivuttuihin ledeihin, otin myös sen ledipaketin koska myyjän mukaan nimenomaan ovat matriisi tms tyyppiset joissa on erilaiset ledimoduulit kuin normiledeissä. Enemmän moduuleita ja tehoa. Dynaamiset vilkut sun muut tulee kylkiäisinä.

Edit: jos FR:ssä olisi ollut lataushybridinäkin kovempi alusta, olisi todennäköisesti tullut Xlellence, mutta ilmeisesti suuremman omapainon vuoksi käytetään vain yhtä alustaa.
Niin paljon on huonopintaista tietä, että nykyisessäkin st FR:ssä tuosta tiukemmasta/kovemmasta alustasta on enimmäkseen vain haittaa.
#981
Lainaus käyttäjältä: Pertsaperustyyppi - 06.07.20 - klo:00:21
A. Mutta olen tilannut. Liisariksi farkku phev excellence varustelulla. Tästä tullaankin pariin kysymykseen:

- Rengasmelu. Alla nyt viimeinen Ocu combi1,5 tsi. Myyjä arvioi että tämän leonin kanssa ei mentäisi huonompaan suuntaan. Renkaat kuitenkin vaihtuu 16" 205 > 17" 225 eli arvelluttaa että jos mennään kuitenkin. Jotkut testit kritisoi rengasmelua, toisaalta olen ymmärtänyt että se olisi parantunut. Mitä on paljastunut koeajolla?

Koeajoauto oli niillä vakio 18” renkailla, karkealla asfaltilla melko sama melu kuin nykyäänkin, muuten ehkä pikkaisen hiljaisempi. Muuten siis hinta- ja kokoluokassa  ok melutaso, mutta karkealla asfaltilla meluisa vakiorenkailla ainakin.
Olisin vaihtanut tilattaessa ladattavaan FR farmariin pienemmät jos olisi saanut..

Näytön ja sen hallinnan kanssa ei ollut isommin vaikeuksia, vaikkakin ajon aikana on helpompi käyttää nykyisiä nappeja. Ajettaessa tarve on kuitenkin niin harvoin että tuon kanssa voi elää. Muuten ihan tyylikäs ja toimiva ratkaisu sisältä kokonaisuudessaan.

,,änentoisto ei erityisesti vakuuttanut tässäkään, täytyy katsoa josko veisi vaikka sk autosoundiin kevyesti hifistettäväksi ja ovien eristykseen kun saapuu.
#982
Lainaus käyttäjältä: Loungeliner - 23.07.16 - klo:18:14
362, maksoin itse, kun omaani asennettiin luovutushuollon yhteydessä. Työn osuus 95,. En kysynyt muualta hintoja...

Ok, kiitos tiedosta. Ilmeisesti lisenssi yms maksut sitten on niin kovia että maksaa.
#983
Leon 5F (12–19) / Vs: Leon 2013 Chat
23.07.16 - klo:18:52
Lainaus käyttäjältä: Loungeliner - 23.07.16 - klo:18:25
Vanteet saa vaihdettua 30/1 --> 30/2. Ei vaadi kuin sen pikku rahanipun. Maksutta ei varmasti onnistu missään liikkeessä.

Juu, toki saa mitä vaan kun iskee rahaa tiskiin..

Itselle siis olisi kelvannut pykälän downgreidaus 17 tuumaisiin, mutta käytännössä ne olisi pitänyt ostaa ilman järkevää hyvitystä alla olleista 18" 30/1 vanteista ja ajamattomista renkaista.
#984
Jäi ottamatta Full Link omaan Leoniin. Onko tuo mulle jälkikäteen tarjottu hinta 400 joka puolella, vai saako tuon tehtyä jossain edullisemmin?
#985
Leon 5F (12–19) / Vs: Leon 2013 Chat
23.07.16 - klo:13:52
Lainaus käyttäjältä: sakal83 - 22.07.16 - klo:21:56
Pakko yhtyä Länsi-Auton "kehumisen" kerhoon. Aikeissa vaihtaa octaviaa, joko uuteen, tai todella vähän ajettuun Leon ST 1.4TSI ACT FR:n. Länsiautosta yli tonnia huonompia tarjouksia octaviasta muihin verrattuna. Heidän tarjouksessaan ei ollut eriteltynä alennusta uuden auton verottomasta hinnasta, johon myyjä ilmoitti: että välirahahan on se joka ratkaisee. -No tottahan toki, mutta muissa tarjouksissa silti näkyy ostettavan auton alennus.
Paras alennus uudesta autosta on tällähaavaa n.10% luokkaa, ja kyseisessä liikkeessä myös tarjottiin omasta ocusta liki tonni enemmän hyvitystä.
Lisäksi Länsiauton rahoituskorko näyttäisi olevan 5% luokkaa, jos oikein ymmärsin? Muilla uuteen autoon 2-3% välissä. (Todellinen vuosikorko)
Plussana on että kun pyysin tekemään tiukan hinnan suoralle kaupalle, niin siihen sain ihan kohtuullisen tarjouksen. Ilmeisesti eivät ole kovin halukkaita ottamaan vaihtoautoa kaupassa? :o

Vasta alkutekijöissä on autonvaihtoprojekti ja kesälomareissuilla on sopivasti muutama paikka, missä käydä tinkaamassa hinnat ja välirahat kohdilleen. Puhumattakaan että paikallisella Laakkosella ei ole vielä käyty kuin renkaat potkimassa.

Autoon ehdottomasti tulee mukaan FR-pack, mutta onko kukaan saanut vaihdettua nuo 30/1 vanteet performance 30/2 malliin ilman vänkäystä? Vai tuleeko ne 30/1 vanteet aina ehdottomasti siinä FR-packin mukana?  :o

Konsernin ulkopuoliseen autoon vaihtohyvitys lähes 1500, parempi kuin paras tarjous Leoniin. Saa nähdä mihin tässä päädytään  ;)

Itsellä taas vaihdossa uuteen Leon ST:hen (1.8. dsg) vaihtohinta vanhasta autosta oli Länsi-Autossa  2500 enemmän kuin esim. Seat Centerissä.
Kyseessä oli vm 2007 Leon FR Tdi. Viimekuussa oli rahoitustarjous vielä 1% + kulut, liekö sitten loppu jo?

Vanteita ei olisi saanut vaihdettua missään mistä kysyin, kysessä uusi, varastossa oleva auto. Nuo 18 tuumaiset on vähän turhan meluisat ja isot..
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy