Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Furi

#1
Turun seudulla VCDS tms? Naantalissa olisi Audi A4 B6, johon pitäisi koodata vaihdettu Abs-ohjainlaite. Itsellä OBD11, mutta ei suostu menemään koodaus millään läpi.

Yv:llä yhteyttä
#2
Autossa alkaa aina hetken ajon jälkeen palamaan ABS ja ESP varoitukset. OBD11 näyttää jarrupaineiden olevan virrat päällä normaalit ja muuttuu jarrua painaessa, auton käynnistyksen jälkeen hyppää hetken päästä -290 bar ja pysyy siellä.

Vikakoodina 01435: Brake pressure sensor 1

Selviääkö pelkän anturin vaihdolla vai pitäisikö katsoa uutta abs boksia, ilmeisesti kovin yleinen vikakohde?
#3
Moi,

Laitetaan tännekin kun tuonne moottoripuolelle ei tule vastauksia  :D

Juttua parin viikon takaa: Mitä letkuja autosta puuttuu ja mihin pitäisi mennä? Eli tuo imusarjan takaa nouseva, kahtia haarautuva, mihinkä molempien pitäisi mennä kun toinen on 5cm päästä poikki ja toisessa ei ole mitään.

Ostin auton kuukausi takaperin  ja alelin 500km ongelmitta. Aloitti sitten vikavaloa näyttämään, P1136 ja P 1138, eli laihaa seosta bankissa. Nollaamisen jälkeen tulee aina uudestaa 50-100 km välein.



#4
Räjäytyskuva

Ylläolevan mukaan liittimestä nro 39 toinen on tyhjä ja toisessa tosiaan n. 5cm pätkä letkua. Ajattelin ensin että oli tuo pätkä vedetty loopille tuossa, mutta ei ihan ylettynyt.
Osaisiko joku tulkata tuon minulle, eli mihin nuo pitäisi mennä? Toinen imusarjan etupuolelle ja toinen johonkin takaiskuventtiilille? Mitään tyhjää putkenpäätä en nyt äkkiä löytänyt...
#5
Moi,

Osaisiko joku kertoa mitä letkuja puuttuu ja mihin pitäisi mennä? Eli tuo imusarjan takaa nouseva, kahtia haarautuva, mihinkä molempien pitäisi mennä kun toinen on 5cm päästä poikki ja toisessa ei ole mitään.

Ostin auton viikonloppuna ja alelin 500km ongelmitta. Nyt pari päivää vikavaloa tulee ajoittain (n.50 km välein), P1136 ja P 1138, eli laihaa seosta. Kannattaako tulpata nyt alkuun nuo, kun koko ajan imevät ilmaa?




#6
A3 8V (12–) / Vs: Huoltojen hinnat
03.06.20 - klo:10:28
A3 1.6tdi 2014 117tkm
Öljynvaihto ja inspection

Paikkana Carbay, Raisio
Onnistuu sähköisen huoltokirjan käyttö

163,80,
#7
Ylös! Nyt on halpaa!!!
#8
Myydään / MYYTY
02.02.20 - klo:13:10
-----
#9
Ylös! Vielä vapaana!
#10
Lainaus käyttäjältä: o.b. - 28.11.19 - klo:21:00
"Foordi ei ole auto, eikä piika ihminen" näin minulle opetti isoisäni ;D

Varmaa tietoa, sillä olihan hän syntynyt vuonna 1898 ja nähnyt autojen kehityksen alusta asti 8)
:D :D :D

No, onpahan taivaspaikka varmistettu  :P
#11
Ja nyt on uusi auto pihassa. Sopivasti löysin tuollaisen farkku-Mondeon 1,6TDCi -ekomoottorilla, Titanium varusteilla tietysti. Mallivuosi 2011 eli facelift puolsi myös päätöstä.

Ensimmäiset fiilikset verrattuna Passattiin on kovin positiiviset, erityisesti ajo-ominaisuuksien puolesta Mondeo on erittäin vakaakulkuinen ja plussa tulee myös sisämelusta. Yllättävän pirteä n. 60km/h asti, siitä kiihdyttämisessä Passatti vei kyllä voiton. Toki en ihmeitä tuosta pikkupadasta odottanutkaan, hyvin se kuitenkin matkavauhtia pitää yllä. Kävin tietysti kokeilemassa samanlaista Trend-mallia ja en kyllä missään nimessä ottaisi sellaista tuon Titaniumin tilalle. Sisätilat on Passatiin verrattuna samaan kokoluokkaa, mutta takana tuntuu olevan enemmän jalkatilaa. Olen itse 183 pitkä ja mielestäni kuskin taakse on helpompi laittaa lapset jakkaroille.

Ensikosketus siis hyvä, katsotaan miten seuraavat viikot tuo lisätunteita. Pikkuplussa vielä: Mondeon automaattisen lisälämmittimen saa pois päältä ihan ajotietokoneesta :)
#12
Myydään / Myyty, voi poistaa
25.11.19 - klo:15:04
Myyty, voi poistaa
#13
No näin onkin, toimitushan noihin tulee siellä vielä, mutta sekin vain 11, lisää. -> Tarkistan hintaa :)

Takuuta näissäkin vajaa 2 v., viime kuussa ostettu.
#14
Myydään / Myyty
22.11.19 - klo:17:08
mmm
#15
Myydään / Myyty
22.11.19 - klo:09:29
Myyty
#16
Välihuomiona tähän, että vaaka on kallistumassa tuollaiseen Volvon V70 D5:een. Käynyt nyt paria ajamassa ja täytyy sanoa, hemmetin jykevä ja laadukas tuollainen on, vaikka kilometrejä molemmissa oli 300 tonnin molemmin puolin. Täytyy vielä muutama pienemmillä kilsoilla oleva vaihtoehto käydä tarkastamassa, jotta saa vähän vertailupohjaa autoon.
#17
Lainaus käyttäjältä: Rispa - 21.11.19 - klo:10:20
Oliko keula peitettynä,maskin suojat paikallaan ?

Khyyl, heti ensimmäistä pakkasista 8)

Laitan myyntiin kunhan ehdin putsata ja kuvailla, OEM nahkalirpakkeet maskin eteen, kumi- ja kangasmatot, keltaset puskurivilkut sekä 17” kesäpyörät.

Lainaus käyttäjältä: janike - 21.11.19 - klo:13:08
Kiertokangen pultit korkkaa varoittamatta. Ennakoivana korjauksena käyttää öljypohjan irti ja uudet pultit veiveihin.

Täytyypä vinkata työkaveria, jolla samanlainen Passatti. Se *tana sai minutkin ostamaan sellaisen  ::)
#18
Lainaus käyttäjältä: Ramzez - 19.11.19 - klo:18:29
Ensinnäkin täytyy ihmetellä tämän ketjun kommentteja "nykyautojen" luotettavuudesta, oma ajatukseni on, että on täysin anteeksiantamatonta, jos nykyautojen kehitys on mennyt suuntaan, jossa 200tkm tai edes 300tkm ajettua autoa on hyväksyttävää pitää loppuun ajettuna. Eritoten, jos näillä kilometreillä pitää oikeasti pelätä moottorivaurioita. Ymmärrän kuluvien osien kuten puslien, apulaitteiden, katalysaattorien ja turbojen vaativan huoltoa tai uusimista korkeammilla kilometreillä, mutta itse lohkon vaihtoon pitäisi joutua vasta oikeasti auton ehtoopuolella, jollaiseksi en missään nimessä alle 300tkm ajettua autoa laske.

---

Ketju on alkuperäinen ja viimeksi vesipumpun vaihdon yhteydessä tutkittu, koska alun perin ei ollut varmuutta, mikä oli hajonnut. En usko, että ecofuelissa olisi bensa tsi:stä poikkeava jakopää, vaan kenties kestävyys johtunee puolitetusta huoltovälistä ja kuka on ecofuelin öljyt vaihtanut, tietää, että ne on melko kirkkaat, johtuen palamistapahtuman puhtaudesta.

---

Olet oikeassa, se on täysin anteeksiantamatonta. Tosin, ei aina kilsat vaikuta loppuunajamiseen, vaan myös ikä. 200tkm ajettu pikkuauto on usein vuosia vanhempi, kuin 300tkm ajettu premiumlaiva :)

Nykymoottorien tiukat päästörajat ja kulutuspihistely tekee autoista vikaherkempiä, eikä niitä suunnitella kestämään samalla tavalla enää. Toinen suuri tekijä moottoreiden kestävyyteen on nimenomaan pitkät huoltovälit. Mikään moottori ei kykene pysymään kunnossa 30tkm/2v huoltovälillä. Passatissani oli huoltokirjan mukaan menty tunnollisesti longlife-mentaliteetilla ja sillä päästiin 325 tkm. Olisin kyllä mielelläni ajellut vielä ainakin 500 tkm asti, ja vaihdellut öljyjä 10-15tkm välein.

BTW. Purkaamo, johon autoni myin, kertoi, että kaikista BXE-koneisista autoista joita heille on vuosien mittaan tarjottu on lähes poikkeuksetta tullut veivi ulos lohkosta. Siis moottorivaurioisista.

#19
Lainaus käyttäjältä: SIN - 19.11.19 - klo:09:37
Onko faktaa , että äänieristeiden määrä riippuu varustelutasosta? Missä kaikissa autoissa?
Mitenkäs em. kaasu passatti onkos se näillä epäluotettavilla tsi koneilla, mikä koneversio luotettavin?

MB:tä tai BMW;tä en suosittele jos remonttien hinta pelottaa , tai et omista merkkikohtaista testeriä ja omaa harrastuneisuutta vikojen selvittelyyn.
Mikäli ajaa paljon pitkää matkaa , niin siinä kyllä MB hyvä.

Tallissa on ollut pari bemaria, pari mersua, pari fordia, volvo ja saabbi. Kaikkia olen tavalla tai toisella itse korjaillut, eikä pikkuhommat pelota. Kunhan tekniikka toimii ja eteenpäin pääsee niin se on se tärkein. Ostin elämäni ensimmäisen testerin (OBD11) Passatin vuoksi, mutta noissa muissa premium-autoissa taitaa olla hieman erilaiset testerit (Star ja Vida nyt ainakin tulee mieleen). Ts. aina kun vikavalo syttyy -> pajalle.

Nyt esim. ajelen pari kertaa viikossa Turku-Rauma väliä, muuten Turun ja Naantalin väliä, eli mitään mielettömiä siivuja ei tule ajettua. Mutta noihinkin olisi kiva olla mukava kyyti.

Lainaus käyttäjältä: jt - 18.11.19 - klo:23:28
Tai tee niin kuin minäkin, eli otin aikanaan 3C Passatin tilalle B7 Passatin. Kori on yhtä tilava, mutta modernimmisti muotoiltu ja mittaristot yms. selvästi nykyaikaisemmat. Ja kuten tiedät, hyvät tilat ja hyvä ajettavuus. Vaihdoin vielä B7 Passatin kaasulla, 3C 1.9TDI BXE vei täydessä kuormassa täysin (iso boksi + pyörät perässä) lastattuna reippaassa maantieajossa n. 5,8 l/100km, kaasu-Passat vei n. 4,2kg/100km. Ja dieseliin verrattuna paljon miellyttävämpi kun moottorin ääntä hädin tuskin kuulee kun on niin hiljainen/tasainen ja B7 Passatissa on hyvä ääneneristys. Potkua selvästi enemmän kuin 1.9TDI:ssä. Nahkaisilla comfort penkeillä ajeli pitempiäkin matkoja ilman että oli heti paikat jumissa. 

Katselinkin noita B7 kaasupelejä, lähes kaikissa oli n.150+tkm mittarissa ja lättäpenkit, ja valinnanvaraa on aika vähän. Mitenkä luotettava tuo 1.4tsi on noilla ja tulevilla kilsoilla ja miten B7 kori kestää säätä vrt 3C ruostumisherkkyys? Naapurissa olisi V70 2.5FT, pitää varmaan käydä sitä tuijottamassa.

Loppupeleissä, jos miettii noita pikkudieseleitä, niin eikös mun kannattaisi kuitenkin pitää kiikareissa myös sellaisia, joissa tyyppivikoja on korjailtu? Otetaan nyt esimerkkinä BMW N-sarjan koneinen 320d? Kysyn tätä siksi, että mielummin ottaisin LCI-mallin.
#20
Lainaus käyttäjältä: SIN - 18.11.19 - klo:16:52
Mikä sen hajotti?  Tiedän bxenkin paljon ajettuna vaikkei taida paras 1.9tdi versio ollakaan. Jos ostaa samanlaisen entinen jäisi varaosiksi..

Jaa-a, enpä pysty sanomaan mikä hajotuksen aiheutti. Tasasesta 100kmh nopeudesta kolahti, tunnin verran olin siihen asti ajanut rauhallista maantienopeutta. Lohkoon reikä, 1-sylinterin mäntä ja kanki kadonneet ja öljypohja halki. Ei kuitenkaan leikannu kiinni vaan pysyi käynnissä kunnes sammutin. Edelleen käynnistyy :)

Ainut oikeasti hyvä varaosa tossa on vaihteisto, sillä tuli about 230-240tkm täyteen. Muutoin auto on aika kulunut.
#21
Lainaus käyttäjältä: SIN - 18.11.19 - klo:14:39
Kyllähän nyt on totaaliset ostajan markkinat käytetyissä dieseleissä. Ei luulisi olevan hankala löytää. 300tkm ajetussa on jo tyyppiviatkin korjattu eikä maksa juuri mitään.

Toki, valinnanvaraa on. Tahdon vain löytää sen oikean pitoauton tällä kertaa, koska edellinen kesti vähän huonosti...
#22
Lainaus käyttäjältä: axe - 17.11.19 - klo:15:53
miksi pitäis olla diesel? Ota bensa-auto niin jää pois webaston,akun,kytkimen ja nokkahihnan dieselsuodattimenvaihtoviikot + dieselverot ja paleltumisvammat. Itselläni 3c passat diesel vaihtui bensamondeoon ,toistaiseksi (85tkm ajot) normihuoltojen lisäksi ei ole tarvinnut mitään ylimääräistä kuten niveliä tms.  vaihdella.Liekö erikois yksilö vai miksi ei oo mitää hajonnu 8)
koneeksi jos nyt ostaisin ottaisin 1,6t tai 2,0t. Itselläni on 2,0 vapaastihengittelevä mutta on tosi laiska.... ¨


Kyllähän noita samoja huoltoja ja ongelmia on bensavehkeissäkin, en oikein ymmärrä tuota.

Ja tosiaan diesel sen takia kun kilometrien ja ajon luonteen vuoksi toimii paremmin. Ajelin ennen Passattia n. 15tkm vuodessa 2000-luvun bensafarkulla ja ne vuodet oli kalliimpia kuin viime vuosi. Toki nykyajan bensakoneet on vähäruokaisia, mutta niistä puuttuu se Dieselin vääntö. :)

ram1: Noita japanilaisia en ole koskaan katsellut ”sillä silmällä”, syytä en tiedä. Samoin kuin ranskalaisiakaan. Vaimolle haettiin 1,5kk sitten uutta menopeliä ja toiveissa oli hybridi. Käytiin koeajamassa pari CT200 ja Aurista. Kotiin mentiin kuitenkin tuolla A3 1.6tdi:llä.

Insigniasta olen kuullut hyvää, ja siitä vihjaisinkin tuossa aloituksessani. Täytyy köydä sitäkin kokeilemassa.
#23
Kiitos neuvoista ja vinkeistä!

Monen monta foorumia vilkuillut ja useasta on paistanut samaa henkeä: pikkudieselit heikkoja, isot vähemmän heikkoja. Esim. juurikin nuo Volvo/Ford 4-syl vs 5-syl. Taitaa olla keskimäärin turvallisempaa maksaa litra dieseliä satasella ja 150, veroa vuodessa enemmän ja nauttia tehosta ja luotettavuudesta. Taitaa olla myös turvallisempi vilkuilla esim. Audin 2.7/3.0 koneella olevia, kuin 2.0.

Noissa TM testeissä on keskitytty aikatavalla juurikin noihin perusmoottoreihin, mutta hyvin ne käsittelee autoja ja vertailee toisiinsa.
#24
En kyllä kaasuautoa ole ajatellut, valinnanvara taitaa olla aika rajallinen vrt. dieseliin. Taitaa se Subarukin olla vähän

Itselläni oli ennen Passattia II-korinen bensa V70, ja olihan se aika ruotsinlaiva ketteryydeltään. Sikäli mukavaa sitä oli ajaa pitkää siivua, mutta kulutus oli päätä huimaava. Mondeota ei ole ollut, kumpaa siitä katselisi ennemmin, 1.6 vai 2.0? Onko padat samoja kuin Volvoissa?

Miten paljon ajettu on paljon ajettu? Esim. 5-pyttysiä on alle 10k, hintaan aika lailla ja melkein kaikilla ajettu vähintään 300tkm. Neloskoneita saakin jo lähelle 200tkm ajettuja. Tulevassa autossani se luotettavuusaspekti tulee näyttämään suurinta roolia, eli mitkään kuluvat puslat ja kumityynyt ei tuota itselle harmia vaihtotyössä.

Sitten on aina mahdollista pitäytyä konsernissa, ja katsoa jokin sopivasti ajettu 2.0tdi commonrail koneella.

Tuskallista tämä seuraavan auton etsintä.
#25
Näinhän se taitaa olla, kymmenvuotiaita autoja on monenkuntoista ja se oikeasti hyvä pitäisi löytää. Paras olisi ostaa 2-3 vuotta vanha, jossa suurin hinnanpudotus on tapahtunut ja rahoitukset pystyy antamaan isoa loppuerää.

Mites tuollainen III-korinen V70 pikkudieselillä?

Taikka Subarun Legacy/Outback/Forester? Onko se boxerdieseli mistään kotoisin? Nuohan olisi nelivetoja.
#26
BXE-koneinen Paskattini tuli nimensä veroiseksi ja asennutti itseensä uuden kurkistusaukon lohkoon. Tarve uudelle ei ole akuutti, mutta ajankohtainen jossain vaiheessa. Olen katsellut nettiauton puhki ja muutama mielenkiintoinen yksilö tullut vastaankin, mutta ajatuksia ja pelkoja luotettavuudesta herää aina, kun malleista alkaa selvittämään taustoja. 1.9tdi Passatissa tosiaan oli sen 325tkm taulussa ja lopetti yhteistyön.

Vaatimuksia, joilla autoa etsin: Diesel (n.25tkm ajoa vuodessa), farkku (2 alle 5v lasta), max. 200tkm. Hintaluokka alle 13k,
Varusteita: Hyvät penkit (esim. sportit/comfortit tms), lämmitysvermeet, bluetooth hf, vakkari.

Itselle mielenkiintoisia: RS Octavia, MB W204/W211, BMW E91/E61

Mitä muita pitäisi/kannattaisi katsoa? Insignia?? Lisättäköön vielä, että esim. kilsat ei ole kiveen hakattu, kunhan luotettavuus on kohdillaan, sillä autolla on tarkoitus ajaa mahdollisimman pitkään tällä kertaa.  ;)
#27
Elektroniikka / Vs: Obdeleven
26.09.19 - klo:22:09
Lainaus käyttäjältä: peped - 26.09.19 - klo:21:43
Justiinsa tänään sain samanlaisen vastauksen kun kysyin että onko nyt tilattavissa oleva mötikkä iOS yhteensopiva. Eli se siitä toistaiseksi, blaah. Ei auta kun etsiä joku vaihtoehtoinen (kalliimpi) ratkaisu tai hankkia joku halpa Android luuri tätä varten.

Näin tein itsekin, käytän vanhaa android tablettia. Nettiä se ohjelma tarvitsee, niin sitten vaan iphonesta hotspot päälle silloin kun en ole kotiwifin lähellä.
#28
Myydään / Vs: Bluetooth HF adapteri
23.09.19 - klo:18:18
Uppia uppia!

Hintaa alas -> 15,!

,,lä turhaan tilaa kiinasta ja odota 3-4 viikkoa!
#29
Passat 3C (05–10) / Vs: Kolina edestä
16.09.19 - klo:12:19
Homma selva, perämurikka antautunut.
#30
VCDS (VAGCOM) / Vs: Tehdas Webasto lukittu
16.09.19 - klo:09:19
Kyllä lukituksen saa itse pois.

18 Aux heater
-> Adaptation
-> Channel 42
-> arvoksi 1
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy