Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - mobile

#1
Lainaus käyttäjältä: Golfauto - 07.12.15 - klo:21:13
Ei todellakaan mene. Kerro jos on kokemusta, mutta tuo sinun kuvaamasi tilanne on satukirjoista tuttu mielikuvitusmaailma. Luin joka hiton kuluttajariitalautakunnan päätöksen aihetta sivuten ja jokaisen yhtiön ehdot jne... juttelin lakimiehen kanssa yms. Rohkenen väittää olevani oikeassa. Tuo tulkinta kun on ihan fiilispohjainen. Käytännössä kukaan ei pysty todentamaan tapahtumaa ilkivallaksi ilman Full HD tason videota jossa kiven heittäjä huutaa "nyt heitän kiven kiven auton rekisterinumerolta ABC-123 tuulilasiin. kellon on nyt 13:57 ja päivä marraskuun ensimmäinen". Ilman tätä videota vakuutusyhtiö voi todeta loputtomiin sen olevan vahinko. Rikosilmoitus kiinnosti vakuutusyhtiötä... eikun siis ei kiinnostanut yhtään.
Ensinnäkin, kääräises se satukirjasi rullalle ja sujauta se sinne mihin aurinko ei paista. Vastaavalla tavalla minä rohkenen väittää, että et ole lukenut "joka hiton kuluttajariitalautakunnan päätöstä aihetta sivuten". Toiseksi, lapsellinen "fiilispohjainen tulkinta"-argumenttisi on harhaisuuden rajamailla oleva, arkielämästä irtaantunut aivan ikioma fiilispohjainen läppäsi, joka todennäköisesti tuli mieleesi juuri ennen nukahtamistasi. Kolmanneksi, vakuutusyhtiöiden "videovaatimus" todellakin on puhtaasti harhainen näkemys, mikä ei todellakaan perustu yhtään mihinkään. Näiden todella sekopäisten läppiesi perusteella jäljelle jääkin ainoaksi vaihtoehdoksi, että tämä kirjoitelmasi on niin sanottu trollaus.

Mutta jos olen väärässä ja olet lukenut kaikki aihetta sivuavat kuluttajariitalautakunnan päätökset, niin otapas kloppi seuraavaksi vakuutuslautakunnan ratkaisusuositukset ja niihin kytkeytyvät, sekä niistä irralliset aihetta sivuavat oikeuksien lainvoimaiset päätökset seuraavaksi luettavaksesi niin palataan sen jälkeen asiaan.
#2
Golf VII (12-) / Vs: Golf GTi Mk7
07.12.15 - klo:20:59
Lainaus käyttäjältä: Cayman - 28.11.15 - klo:10:27
^ Tuotanto käynnissä Helmikuusta-Elokuuhun,kunnes VIII Golf tarvitsee linjat  :o
Saksassa näyttäs olevan hinta 35ke ,montakohan näitä saadaan Suomeen ja veikkauksia hinnasta?
Hinta "kaikilla" varusteilla olisi Suomen maahantuojalla noin 65 eli Performancen ja Ã,,rrän puolivälissä.
#3
Lainaus käyttäjältä: opar - 07.12.15 - klo:17:21
Kävipä tuossa niin, että moottoritien sillan ali ajaessani "joku" heitti sillalta kiven joka osui konepeltiini. Vakuutusyhtiön mielestä tämä menee kolarivakuutuksen piikkiin jossa on yllättäen 300 eur suurempi omavastuu kuin ilkivaltavakuutuksessa.

Auttaako rikosilmoituksen tekeminen? Muita ideoita?

Ensinnäkin tulee mieleen, että mitä tarkoittaa "vakuutusyhtiön mielestä"? Oliko kyseessä kenties tavallinen asiakaspalvelija, joka ottaa puheluita vastaan, vai korvauskäsittelijä vai vahinkotarkastaja?

Rikosilmoitus, jossa määrität tapahtuma-ajan ja paikan, sekä tapahtumakuvauksen. Tämän luulisi olevan rutiinia. Sen jälkeen vahinkoilmoitus, johon liität kyseisen rikosilmoituksen. Ilkivallasta se menee, eikä kolarista, koska vahinkoa ei ole aiheutettu toisella ajoneuvolla ja koska vahingon aiheuttanut tapahtuma on kuvatunlainen.
#4
Audi / Vs: Audi S7
06.12.15 - klo:22:15
Lainaus käyttäjältä: Ishvan - 06.12.15 - klo:21:10
Perusvero...joopajoo. 52te on lähtö. Tohon saa helposti verojen osuudeksi 70-80te ja ylikin, kun lätkii varustetta sisään.
Niin saa. Joopajoo. Mutta se perusveron ja lätkittyjen varusteiden jälkeisen veron erotus ei siirry siihen tuontiautoon sellaisenaan ja käytännössä ei lainkaan. Joopajoo. Karkea perussääntö: tuot käytetyn auton maahan, niin sen varusteiden merkitys veroon on nolla. Joopa joo. Kyllä. Nolla. Se mikä määrittää veron on ikä ja kilometrit. Joopa joo. Vai ajattelitko että auto on käytettynä Saksassa alle 50.000 ja verot on sitten suoraan uuden auton 80.000 Suomessa? Niinkö? Joopa joo.

#5
Audi / Vs: Audi S7
06.12.15 - klo:21:02
Lainaus käyttäjältä: hurri - 24.10.15 - klo:15:46
Eipä se salaisuus ole eikä 100 ihan riitä. Taustalla vaikuttaa osakkuus lääkärifirmassa ja 30 h/vko autonratissa. Jonkinlainen firma kannattaa verotuksellisista syistä olla olemassa, jos näitä harkitsee.

Jos satku ei riitä, niin kaikki mikä menee yli 90 tonnin on kauppiaan katetta. Tuollaisen auton saa Saksasta käteisellä alle 50 tonnilla. Veropäätöksiä ei äkkiä katsoen löytynyt, mutta jos uuden perusverot on noin 50 niin käytetylle vuoden vanhalle arviolta 40.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy