Lainaus käyttäjältä: terve - 04.12.24 - klo:17:38Olin aikeissa vaihtaa nykyisen autoni Golf mk8:n uuteen Octavia IV:een, mutta kun näin että tässä ongelmaketjussa on 92 sivua niin tulin toisiin ajatuksiin.
Siis onko tämä uusin Octavia todellinen vikapesä?
Minulla vm. 2023 Octavia 4. Aiemmin ollut mm. Octavia II, Golf 7, Superb III ja toisena autona Octavia III. Tässä uusimmassa Octaviassa on ollut enemmän ongelmia kuin noissa kaikissa muissa autoissa yhteensä. Ei ole jättänyt vielä tielle, mutta Infotainment sekoilee aivan liikaa. Tässä esimerkkejä:
- Poks Poks --> Boot ja mikrofoni mykistyy
- Käynnistyksestä jumiin "asetukset latautuu" -tilaan
- Vika: hätäpuhelutoiminto. Hakeudu korjaamolle.
- Sähköpenkki hakee muistipaikkoja epäluotettavasti
Eniten ärsyttää talvella hälytysäänet milloin mistäkin, pysäköintitutkat, liikennemerkkien tunnistus, front assist jne. On näitä muissakin autoissa ollut, mutta tämä Octavia onnistuu herjaamaan esim. takapysäköintitutkan antureista moottoritiellä matkavauhdissa useita kertoja peräkkäin ja joka kerta pimpottaa ääntä. Näitä pimputuksia saa sitten kuulla sopivalla kelillä tasaiseen tahtiin koko matkan.
Merkittävä parannus olisi jo mahdollisuus mykistää hälytykset, jolloin tulisi vain äänettömät ilmoitukset. Samasta asiasta ei myöskään tarvitsisi hälyttää toistuvasti. Joskus varmaan yksittäinen anturi on 50/50 jäässä/sula ja tästä aiheutuu melkoinen hälyäänikonsertti auton sisälle. Pitäisi olla paremmin koodattu siten, ettei auto ajaudu hälyäänten kierteeseen, mutta ei. En valitsisi tätä autoa enää uudelleen.


