Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - R-N

#1
Lainaus käyttäjältä: terve - 04.12.24 - klo:17:38Olin aikeissa vaihtaa nykyisen autoni Golf mk8:n uuteen Octavia IV:een, mutta kun näin että tässä ongelmaketjussa on 92 sivua niin tulin toisiin ajatuksiin.
Siis onko tämä uusin Octavia todellinen vikapesä?

Minulla vm. 2023 Octavia 4. Aiemmin ollut mm. Octavia II, Golf 7, Superb III ja toisena autona Octavia III.  Tässä uusimmassa Octaviassa on ollut enemmän ongelmia kuin noissa kaikissa muissa autoissa yhteensä. Ei ole jättänyt vielä tielle, mutta Infotainment sekoilee aivan liikaa. Tässä esimerkkejä:

- Poks Poks --> Boot ja mikrofoni mykistyy
- Käynnistyksestä jumiin "asetukset latautuu" -tilaan
- Vika: hätäpuhelutoiminto. Hakeudu korjaamolle.
- Sähköpenkki hakee muistipaikkoja epäluotettavasti

Eniten ärsyttää talvella hälytysäänet milloin mistäkin, pysäköintitutkat, liikennemerkkien tunnistus, front assist jne.  On näitä muissakin autoissa ollut, mutta tämä Octavia onnistuu herjaamaan esim. takapysäköintitutkan antureista moottoritiellä matkavauhdissa useita kertoja peräkkäin ja joka kerta pimpottaa ääntä. Näitä pimputuksia saa sitten kuulla sopivalla kelillä tasaiseen tahtiin koko matkan.

Merkittävä parannus olisi jo mahdollisuus mykistää hälytykset, jolloin tulisi vain äänettömät ilmoitukset. Samasta asiasta ei myöskään tarvitsisi hälyttää toistuvasti. Joskus varmaan yksittäinen anturi on 50/50 jäässä/sula ja tästä aiheutuu melkoinen hälyäänikonsertti auton sisälle. Pitäisi olla paremmin koodattu siten, ettei auto ajaudu hälyäänten kierteeseen, mutta ei. En valitsisi tätä autoa enää uudelleen.




#2
Lainaus käyttäjältä: TeroS - 25.07.24 - klo:09:45MY23 farkku sportline jäi äsken pajalle, hätäpuhelu jumittaa, infotainment "Ladataan asetuksia..." -tilassa ja auto mykkä eli ei ääniä. Ei auttanu enää edes sulakkeiden tuuletus niin pajalle sitten. Sijaisautona sähkö-Enyaq, ei vaikuta ihan hullummalta.

Minkä sulakkeen tuuletusta voi kokeilla tähän vikaan? Minulla jäi tänään 08/2023 Octavia 4 jumiin juuri näin "asetuksia ladataan" -tila keskinäytöllä ja mittaristossa vaihtelee SOS / liikennemerkit / alue -herjat. Sammutus, ovet lukkoon, pois autolta 5 minuutiksi ja takaisin ei auttanut.

#3
Lainaus käyttäjältä: Tos® - 03.04.24 - klo:20:31Golffissa on valmiina asetus automaattisella kesäajalle, se pitää varmaan käydä kytkemässä päälle asetuksista.

Tämä taitaa olla konsernitasolla VW:lle (ehkä myös Audille) varattu ominaisuus, joka puuttuu tarkoituksella Skodasta (+Seatista). Golf 7 ainakin synkronoi kellon myös GPS:n mukaan, mutta tämäkin toiminto on jätetty pois muista merkeistä. Koodaamalla voi tosiaan onnistua.
#4
Lainaus käyttäjältä: KKN - 20.02.24 - klo:07:42Mulla herjasi vuosi sitten paikoitusjarrutoimintoa, etututkia, yms. vähän väliä. Syynä lopulta pikkuinen kiveniskemä kahdessa etuanturissa. Siis niin pieniä jälkiä, ettei niitä melkein nähnyt. Ja artisti maksaa, koska ulkoinen vaurio.

Menomatkalla jäätävässä kelissä tuli jatkuvia herjoja. Paluumatkalla oli pluskeli eikä herjannut lainkaan. Jos anturi on rikki, niin oireileeko myös lämpimällä ilmalla?

Minusta vaikuttaa siltä, että ohjelmisto ei osaa hallita tilannetta, jossa jäätynyt anturi toimii 50/50 matka-ajossa. Pitäisi antaa varoitus max kerran, eikä uudestaan samaa, etenkin jos auto etenee matkanopeutta.
#5
Tuli ajettua pidempi matka pohjoiseen talvilomalle ja koko matkan uusi Octavia kilkutteli virheilmoituksia paikoitujarrutoiminnosta ja etummaisesta pysäköintitutkasta. Väärä rengaspainehäly myös useita kertoja ja takatutka jäässä.

Ymmärrän kyllä, että keli oli haastava ja anturit jäätyy, mutta miksi toistuva herja tulee jatkuvasti jostain pysäköintianturista auton kulkiessa maantiellä matkanopeutta 80 km/h  >:(

Kyllä näitä jäätyviä antureita  muissakin autoissa on, mutta yleensä varoitus tulee vain kerran tai ei maantienopeudessa ollenkaan.

#6
Onko muilla ongelmia avaimettoman lukituksen kanssa etenkin kostealla ilmalla?  Minun uusi Octavia on välillä pakko lukita avaimella, kun ei rekisteröi oven kahvan hipaisua, vaikka kuinkaa hiplaa.

Edellisen Superb-III:n kanssa ei ollut mitään ongelmia tässä.
#7
Lainaus käyttäjältä: philips - 30.12.23 - klo:11:02Nyt muutaman kuukauden ollut 1.5 e-tec alla ja täytyy sanoa diesel passatin jälkeen, että todella kevyt kulkuinen auto ja 7v dsg aivan eri luokkaa käytökseltään vs. 6v dsg. Passatin dsg jurruutti liian isolla vaihteella mutta skodassa laatikko toimii kyllä hienosti. Moottori lämpenee kyllä todella nopeasti ja kulutus ei ole paha.

Minulla vaihtui Superb 2.0 TDi Octavia Combi 1.0 eTeciksi.

1.0 eTec on yllättävän pirteä eikä auton vajaatehoisuus haittaa minua lainkaan, mutta suuntavakaus moottoritiellä sivutuulessa on aivan onneton vs. diesel-Superb.

Minulla muuttui siis Superb Octaviaksi, viistoperä farmariksi ja 2.0 diesel 1.0 bensaksi. Lisäski tuli vielä korotettu maavara (huonon tien paketti).

Nämä kaikki varmasti selittävät ongelmaa, mutta olisi mielenkiintoista joskus kokeilla esim. Octavia 2.0 dieselinä. Epäilen, että 1.0 eTecin kevyt paino selittää paljon heikkoa suuntavakautta.
#8
Lainaus käyttäjältä: R-N - 12.12.23 - klo:20:39Tänään syttyi keltainen moottorin varoitusvalo, mutta auto ei näytä mitään virheilmoituksia ja "Auto --> Tila" -näyttö on OK. Ajoin 400 km ja pidin useamman tauon, varoitusvalo syttyi sitkeästi jokaisella käynnistyksellä ja paloi taulussa koko matkan kotiin.

Ajattelin vielä viedä lämpimään talliin pariksi tunniksi sulamaan, ja jos ei tällä tokene, niin huoltokäynti edessä. Moottorina 1.0 eTec.

Tässä kävi lopulta niin, että lyhyt sulattelu parkkihallissa ei auttanut ja varasin ajan korjaamolle. Valo kuitenkin lopulta sammui kolmen päivän jälkeen ja peruin sitten varatun korjausajan. Ei ole syttynyt vielä uudestaan.  Ehkä kuitenkin oli jokin anturi jäässä tai vettä polttoaineen seassa.

#9
Octavia IV (20-) / Vs: Octavia IV
18.12.23 - klo:19:42
Lainaus käyttäjältä: Tonzu - 18.12.23 - klo:14:10Mistäs pelkän lasinlämmittimen saa päälle autosta?

Clima-napista kuten yllä, mutta omat talvilähtöni helpottuivat kun laitoin ylhäältä pyyhkäistäviin suosikkeihin:

- Webasto heti
- Start-Stop pois
- Tuulilasin lämmitys

Lisäksi automaattinen ratin- ja penkinlämmitys.
#10
Tänään syttyi keltainen moottorin varoitusvalo, mutta auto ei näytä mitään virheilmoituksia ja "Auto --> Tila" -näyttö on OK. Ajoin 400 km ja pidin useamman tauon, varoitusvalo syttyi sitkeästi jokaisella käynnistyksellä ja paloi taulussa koko matkan kotiin.

Ajattelin vielä viedä lämpimään talliin pariksi tunniksi sulamaan, ja jos ei tällä tokene, niin huoltokäynti edessä. Moottorina 1.0 eTec.
#11
Lainaus käyttäjältä: Jacce75 - 09.11.23 - klo:22:28Eipä taaskaan tuollaista säätöä löytynyt kun katsoin. Sen saa ainoastaan kytkettyä pois ja päälle. Oletko varma ettei vika ole ratissa?

Voi olla, että autossani on huono rattiyksilö. Pitäisi kokeilla jotain toista Octavia 4:ää verrokiksi.

Juuri ajoin Volvo V60 -vuokra-autolla 700 km ja siinä hyvin hento ote ratista riittää kaistavahdin kanssa.

Minun Octavia vaatii kaikki sormet ratin kehän ympärille, jotta tunnistaa riittävän kapasitanssin.

Jos tuon tunnistimen kytkee koodaamalla pois, niin ilmeisesti travel asssist lakkaa toimimasta vai mitenköhän siinä käy?

Tämä vika tai ominaisuus vesittää travel assistin idean, koska jos ratista kytkee travel assistin pois ja vain ACC:n päälle, niin sen jälkeen se antaa kyllä ajella vaikka yhdellä sormella, mutta ei ohjaa itse enää.
#12
Onko mahdollista säätää kapasitiivisen ratin tunnistuksen herkkyyttä? Nyt travel assistin idea kusee, kun vaatii liian tukevan otteen ratista ja silti herjaa jatkuvasti.
#13
Octavia IV: Sähkösäätöinen kuljettajan penkki muistilla:

Kun perheeni toinen kuljettaja on ajanut autoa aiemmin ja minä lähden autolla liikkeelle (molemmilla omat profiilit, avaimet ja penkin muistipaikat) niin:

- Joskus penkki säätyy minulle oikein, kun avaan keskuslukituksen esim. avaamalla kuljettajan oven
- Joskus jää väärään säätöön, mutta näyttöön tulee kuljettajan profiilin valinta -- kun valitsen itseni, niin penkki lähtee säätymään oikein
- Joskus ei säädy, tulee tuo em. profiilinvalinta eikä säädy profiilin valinnan jälkeenkään. Säätyy sitten kun pidän muistipaikkapainiketta pohjassa.
- Joskus ei tule profiilinvalintaa näkyviin, tunnistaa oikein profiilini, mutta penkki ei säädy itse, vaan vaatii tuon napin pitämisen pohjassa.

En ole saanut tuon logiikasta selvää, vaikuttaako kuun asento vai mikä?  Luulisin, että ensimmäinen vaihtoehto yllä on se miten sen kuuluisi aina toimia?


#14
Minulla oli tuo moottori v. 2019 Superbissa vuodet 2019-2023 ja ajoin tuona aikana 158 000 km. Öljyä kului muistaakseni näin:

- n. 70 000 km asti 1 litran pullo kokonaan ja lisäksi vähän toisesta pullosta.
- Sitten tapahtui jotain ja öljynpaineen varoitusvalo syttyi tauluun kesken matkan. Jäljellä ollut määrä toisessa litran pullossa ei riittänyt nostamaan tasoa edes tikun alarajalle.
- Ostin 4 l:n kannun ja lorautin vielä siitä yli litran, jotta sain tason normaaliksi
- 70-120 000 km välillä pärjäsin tällä samalla neljän litran kannulla
- 120 000 km:n kohdalla ostin uuden neljän litran kannun
- 158 000 km:n kohdalla, kun luovutin auton, tästä uudesta kannusta oli menny n. puolet.

Yhteensä lisäsin siis itse 1 + 1 + 4 + 2 = n. 8 litraa öljyä siihen n. 160 000 km:n aikana => 5 dl / 10 000 km.
Minusta söi siis öjyä aika paljon, kun kuitenkin täyttivät sen lisäksi myös määräaikaishuolloissa.

Kulutus oli epälineaarista eli jokin häiriö siihen iski tuossa n. 70 000 km:n kohdalla ja öljyä kului nopeasti paljon, mutta sen jälkeen kulutus tasaantui kuitenkin siedettäväksi.

Kaikkiin aiempiin autoihini verrattuna (joista 2  VW:n 1.6 TDi moottorilla) tämä EA288EVO söi öljyä ylivoimaisesti eniten. Muuten olin kyllä moottorin ominaisuuksiin varsin tyytyväinen, Superbiin tämä tarjosi voimaa juuri sopivasti. Dieseliä meni minun ajossani n. 5,5 l / 100 km.





#15
Sain tiedon, että minun 05/2022 tilattu Octavia Combi 1.0 eTec (+lähes kaikki varusteet, joita silloin sai valita) on valmistunut tehtaalta ja pitäisi olla pian Suomessa. Luovutus todennäköisesti 09/2023, joten toimitusajaksi tulee 16 kk. Tilaushetkellä arvioitiin toimitus 02/2023, mutta täällä raportoitiin jo silloin 12 kk:n toimitusajoista.

Varusteista ei ole keskusteltu tilauksen jälkeen mitään, joten oletan että auto tulee 1:1 kaikilla tilatuilla varusteilla.
#16
Lainaus käyttäjältä: Mikey - 09.07.23 - klo:20:06
En todellakaan halua arvostella teitä, mutta ihan mielenkiinnosta kysyn että miksi tässä ajassa ihmiset ostavat muita kuin täyssähköautoja.

Minulla myös syynä yrityksen autopolitiikka. Olisin halunnut ja yritin saada sähköautoa läpi, mutta ei onnistunut. Nyt odottelen 5/22 tilattua bensa-Octaviaa.

ilmeisesti yritys pelkää henkilökunnan vaihtuvuutta, jolloin pihaan jäänyttä autoa yritetään tarjota toiselle työntekijälle. Auton pitää olla siis mahdollisimman monelle sopiva (mm. räikeät värit on kielletty myös).

Osa henkilökunnasta on toimihenkilösopimuksella, jolloin koko matka-aika on palkallista työaikaa. Tällöin vapautuvan laturin odottelu ja latausaika saattaa maksaa yritykselle enemmän kuin kallis polttoaine nykyisillä hinnoilla ja latausnopeuksilla.
#17
1.0 eTec Combi Style Nordic Edition + melkein kaikki tilaushetkellä saatavilla olleet lisävarusteet tilattu 05/22.

Miten tämä nyt menee, jos toimittavat ensi kesänä MY23:n? Voinko luottaa kauppasopimukseen ja sähkösäätöinen penkki, aurinkoverhot yms tulevat kuten sovittiin vai onko sopimuksessa ehto, joka sallii mallivuoden vaihtuessa yksipuolisen varusteiden karsinnan?
#18
Octavia IV (20-) / Vs: Octavia IV
15.08.20 - klo:09:33
Lainaus käyttäjältä: b1mpo - 12.08.20 - klo:22:27
Taka-ajatus mulla tässä pohdinnassa oli se, että onko tuo urean syöttäminen alkanut näkyä radikaalina kulutuksen tippumisena jo kolmoskoppaisissa? Eli päästöjä ei tarvitse yrittää pienentää ureavehkeissä, kuten vanhemmissa lisäämällä polttoaineen syöttöä.

Olen pohtinut samaa. Edellinen auto oli Golf 7 Variant 1.6 Tdi DSG NOx-loukulla ja nykyinen on Skoda Superb 2.0 Tdi DSG SCR-systeemillä.

Superb on pirteämpi ja selvästi isompi auto. Keskikulutus oli Golf 5,5 l/100 km ja nyt Superb 5,0 l/100 km.
#19
Minulla ei ole 1.0 TSI:stä kokemusta, mutta kolmas diesel-VAG on ajossa ja kaikissa näissä öljyn lämpötila on ollut kesällä maantiellä 100-110 C. Joku 114 C on ollut varmaan hetkellisesti korkein arvo. Muistan kuulleeni, että öljyn pitäisikin lämmitä välillä >100 C, jotta öljyn sekaan joutunut vesi poistuu.

#20
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
17.05.19 - klo:18:14
Lainaus käyttäjältä: R-N - 05.05.19 - klo:14:28
Edelleen ärsyttää suuresti ajoprofiilin valinnan resetoituminen tilaan "normal" joka kerta kun auton virrat katkaistaan. Tämä on ilmeisesti MY19-muutos ja aiemmin valmistetut autot pitävät valitun profiilin muistissa. Onko kukaan onnistunut ratkaisemaan tätä ongelmaa? 

Nyt sain Skodan edustajalta seuraavan kommentin:

"Tuohon sinun Superb-ajoasetuksiin ei valitettavasti voi tehdä ohjelmointia. Tuo palautuminen normaalitilaan tuli uudistuksena WLTP:n myötä. Jokin EU-laki määrittää sen, että auton pitää aina käynnistyä siinä tilassa missä on tehty WLTP- mittaus."

Eli todennäköisesti sama tilanne kohta kaikissa VAG- ja muissakin autoissa  :(

#21
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
05.05.19 - klo:14:28
5000 km nyt uudella Superbilla ajettu ja tunnelmat ovat pääosin ennallaan. Uutena ongelmana tuli Garmin-navigaattorin virransyöttö siten, että navigaattori käynnistyy ja sammuu automaattisesti sytytysvirran mukana. Tässä Superbissa keskikonsolin 12 V jännite on aina päällä, eikä tähän voi vaikuttaa kuten VW:lla. Keskikonsolin USB-liitäntä taas herää ja sammuu keskuslukituksen mukana, mutta virransyöttö ei riitä navigaattorille. Ratkaisin tämän lopulta vetämällä ylimääräisen 12 V -syötön sulakerasiasta (vinkit Brittifoorumilta).



...joten tämä ongelma on nyt ratkaistu.

Edelleen ärsyttää suuresti ajoprofiilin valinnan resetoituminen tilaan "normal" joka kerta kun auton virrat katkaistaan. Tämä on ilmeisesti MY19-muutos ja aiemmin valmistetut autot pitävät valitun profiilin muistissa. Onko kukaan onnistunut ratkaisemaan tätä ongelmaa? 
#22
Superb III (15-) / Vs: Superb III 2015
21.03.19 - klo:18:17
Golf 7 Variant 1.6 TDi + DSG vaihtui viikko sitten uuteen Superb LB 2.0 TDi + DSG Ambition Businessline (+ACC, peruutuskamera, metalliväri) -malliin.

Alustavat tunnelmat n. 1000 km:n ajon jälkeen ovat varsin positiiviset.

+ Vakaa ja tilava
+ 2.0 TDi + DSG on onnistunut voimalinja
+ Kaikki tärkeimmät varusteet on mm.
* Mukautuva vakkari
* Avaimeton kulku ja käynnistys
* Pysäköintitutkat + kamera
* Lämmitettävä tuulilasi (ilman näkyviä lankoja)
* Polttoainekäyttöinen lisälämmitin, GSM-ohjaus
* Lämmitettävä ratti
+ Kohtuullinen kulutus
+ Iso tankki (66 l) ja toimintasäde (1300 km)

- Kuljettajan penkin niskatuki tulee liian eteen
- Ajoprofiilin valinta on, mutta se resetoituu aina kun katkaisee virrat
- Kaikki sisävalot ym. ovat vanhanaikaisilla halogeenipolttimoilla
- Peruutuskamera voisi olla vielä parempi
- Polttoainekäyttöisen lisälämmittimen käyttö Skoda Connectin kautta melko hankalaa (vs. Webasto ThermoCall tai Remuc)

Verrokkina tätä hankkiessa oli Passat, mutta se meni reilusti yli budjetin. Nyt kun listasin nuo huonot puolet, niin tajusin samalla, että ne kaikki olisivat olleet Passatissa kunnossa  :(

Takalasinpyyhkijän jättäminen varusteista pois arvelutti (LB-malli), mutta nyt se ei harmita yhtään. Lasi tuntuu pysyvän hyvin puhtaana ja tehdas on tehnyt muutoksen varusteluun siten, että nyt peruutuskamerassa on toimiva pesin vaikka autossa ei ole takalasinpyyhintä.
#23
Lainaus käyttäjältä: Jorie - 24.10.17 - klo:06:07
Mites tässä toimi tuo oiken puolen peilin asennon säätö peruuttaessa?
Eli kun lyö pakin päälle, niin peili laskisi ja kun ottaa pois niin nousee, en vaan muista miten tuo asennon säätö tehtiin?

Jos menee kuten Golfissa, niin:

Toiminto pitää ensin ottaa käyttöön ajotietokoneen valikosta.
Sitten sivupeilien säätövivun pitää olla asennossa R eli oikea puoli.
Pakki päälle ja säätö haluttuun asentoon. Asento jää muistiin ja peili kääntyy
peruuttaessa aina kun peilivalitsin on R. Vaihda asentoon 0, jos et halua että se
kääntyy.
#24
Oma pointtini oli kritisoida liikaa keskittymistä sähköauton latausongelmiin. Kaikki latausongelmat ovat kyllä ratkaistavissa jo olemassaolevalla tekniikalla ilman yhtään uutta innovaatiota. Minusta suurin este sähköautojen yleistymiselle on vielä hinta. Esim. e-Golf on n. 43 000 eur
ja vastaava bensa-golf on n. 30 000 eur.  Hintaerolla ostaa 1.5 eur/l hinnalla laskettuna 8500 l bensiiniä, joka riittää 7 l/100 km kulutuksella
n. 120 000 km:n ajoon. Jos on nyt hankkimassa autoa ajatuksella 20 000 km/vuosi, seuraavat 6 vuotta, niin valinta kallistuu helposti bensaan.

Muutaman vuoden päästä voi käydä niin, että valmistumäärien, akkujen hintakehityksen ja valtion verotuksen takia hintaero sähkö- ja bensaversioiden välillä on 0 eur. Silloin 6 v / 120 000 km:n ajanjaksolla kustannusero sähköauton hyväksi on jo vähintään 10 000 eur. Jos tähän lisätään vielä pari lisäporkkanaa kuten ilmaiset tietullut, maksuton pysäköinti ja vapaa bussikaistojen käyttö (kuten Norjassa), niin motivaatio latauskysymysten ratkomiseen löytyy kyllä vähän jäyhemmässäkin taloyhtiössä.
#25
Minäkin ihmettelen miten täällä saadaan sähköauton lataamisesta ja siihen tarvittavan sähköenergian tuotannosta jotenkin ylitsepääsemätön ongelma. Asiaa on käsitelty esim. TM:ssa tässä: https://tekniikanmaailma.fi/autot/kysy-tm-toimitukselta-riittaako-sahko-todella-jos-suomen-teilla-ajelee-3-miljoonaa-sahkoautoa/

Esimerkiksi taloyhtiön yhteisen sähkökeskuksen "älykäs" -lataustekniikka, joka syöttää oikeat latausvirrat kuhunkin tolppaan oikeaan aikaan ei vaadi mitään kvanttitietokonetta, vaan samantasoisen logiikan kuin esim. pyykinpesukoneissa. Ja kyllä, mahdollinen iso latausvirta vaatii paksummat kaapelit ja sellaisia saa kaupasta (Suomessa mm. Prysmian group valmistaa).

Edellä olikin jo esitetty hyvä laskelma e-Golfin latauksesta jopa normaalista lämmitystolpasta. Ymmärrän kyllä, että aina on kaupparatsuja yms. joille ainakaan nykytekniikalla toteutettu sähköauto ei kertakaikkiaan sovi, mutta iso osa esim. PK-seudun tavallisista työmatka-autoilijoista voisi periaatteessa siirtyä vaikka heti sähköauton käyttäjiksi pelkän lämmitystolppalatuksen varaan, etenkin jos kyse on kotitalouden ns. kakkosautoista.
#26
Minulla on v. 2015 Golf Variant VII 40-year Edition. Keskikonsolin USB ei jaksanut ladata Android-puhelinta sen ollessa käytössä (Spotify, navigointi tms).
#27
Sama havainto. Edellinen puhelimeni LG G3 kulutti mm. näyttö ja Spotify päällä enemmän virtaa kuin Golfin USB-liitin pystyi syöttämään.
#28
A3 8V (12–) / Vs: Audi A3 vai ei
17.05.17 - klo:12:30
Lainaus käyttäjältä: mattinen - 16.05.17 - klo:17:52
Olisi mukavaa, jos autoihin voisi "ruksia" lisävarusteeksi parannetun äänieristyksen. Itse olisin valmis tällaisesta mahdollisuudesta ilomielin maksamaan. Ongelma taitaa vain olla siinä, että Suomen ulkopuolella tarvetta eristämiselle ei välttämättä niin kauheasti ole.

Passatille lisä-äänieristyksen saa jo ruksittua: http://www.vagarena.fi/index.php?topic=26230.0
(Ã,,äntävaimentavat laminoidut turvalasit)
#29
Lainaus käyttäjältä: BobSmith - 22.03.17 - klo:15:20
Eli bensaa pukkaa joka tapauksessa, vaikka prosessia kuinka säädettäisiin, näinkö se menee? Mihin bensa (ja diesel) tulevaisuudessa työnnetään, jos autot kulkevat sähköllä ja vain lentopetroolia tarvitaan?

Jo olemassaolevalla vanhanaikaisella jakotislauslaitteistolla asia voi olla näin, mutta ei pidä aliarvioida nykyaikaisen prosessikemian mahdollisuuksia. Jos tästä "ylimääräisestä bensasta" joskus tulisi oikea ongelma, niin ei olisi kovin kummoinen temppu muuttaa sitä sopivampaan muotoon. Kannattaa googlata esim. Fischerâ€"Tropsch-menetelmä. Esim. Bensa --> lentopetroli -prosessi olisi huomattavasti yksinkertaisempi kuin nykyinen biodieselin valmistus.

Itseäni ärsyttää polttoainekeskustelussa myös liika painotus CO2 -päästöihin ja ilmastomuutokseen. Pitäisi muistaa, että sekä bensa- että dieselautojen pakokaasut ovat joka tapauksessa ihmisille erittäin haitallisia paikallisesti hengitysilmassa. Tämä on kaupungeissa etenkin ns. isossa maailmassa todellinen ongelma ja tältä kannalta polttoprosessi pitäisi siirtää kauaksi asutuksesta ja käyttää energia sähköautojen akkujen lataukseen.

En silti kiistä fossiilisten polttoaineiden käytön ongelmia. Ns. peak oil -kysymys on mielestäni irrelevantti, koska osa jo nykyisin tunnetuista fossiilisista öljyvarannoista pitäisi jättää maahan.

#30
Ulkopinnat / Sonax Carnauba SprayWax
18.01.17 - klo:20:56
Onko muilla hyviä kokemuksia otsikossa mainitusta pikavahasta: Sonax Carnauba SprayWax?

Olen aiemmin käyttänyt hyvällä kokemuksella Sonaxin Brilliant Shine Detaileria jokaisen pesun jälkeen, mutta
nyt tuli kokeiltua tuo uudistunut SprayWax ja vaikuttaa kyllä hyvältä tuotteelta. Tiedän, että hifistelijät laittavat kovavahan ja pesevät sen jälkeen vahaturvallisesti (foam lance), mutta itse olen lopettanut stressaamisen pinnan kestosta ja laitan nyt uuden kerroksen pikavahaa tai detailieria jokaisen pesun jälkeen.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy