Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Morpheus3

#1
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 16.03.26 - klo:09:49Ainoa mistä en ole innoissani on perinteisten nappuloiden paluu ohjauspyörään. Mutta kosketuspainikkeista on kuultua itkua sen verran, että tulkoon sitten. Teknisesti tuo on paluu 2010-luvulle.
Tästä olen täysin samaa mieltä.
#2
Volkswagen / Vs: ID.7
23.12.25 - klo:08:39
Lainaus käyttäjältä: tonttuj - 23.12.25 - klo:07:11Tämähän meni mutkikkaaksi.
Ajoin äsken auton talliin ja ovet eivät lukitu ovenkahvoista, ei lukitu kaukosöödinavaimella, eikä lukitu tuolla etäsaovelluksella.
Etäsovelluskin oli taas aktivoitava käyttämään naamatunnistusta.
Jotain tuo isompi päivitys on tuonut mukanaa ainakin noiden lukkojen käyttöön.
Veikkaanpa että siihen tuli 5.6.3, jossa on fiksattu esim. ulkopuolen ovenkahvojen softaa. Vaikutti vissiin kaikkiin ohjainlaitteisiin tuokin päivitys, kun se meille pajalla takaisinkutsun korjauksena asennettiin.
#3
Volkswagen / Vs: ID.7
10.12.25 - klo:11:46
No joo, voi se varmaan OTA:nakin valua, mulla ei vielä noista isommista plattispäivityksistä ole OTA:na kokemuksia. Auto tuli versiolla 5.0 (joka tosin kyllä päivittyi OTA 5.2, mutta siinä ei tainnut juuri muuta olla kuin versionumeropäivitys), ja sen jälkeen on sitten valuneet huoltokäyntien aikana.

Meille on siis vaihdettu vänkärin puolen ristiselätuki kokonaan, joka ohjaa hierontatoimintoja. Ensin yrittivät korjata hieronnan omaa elämää softapäivityksillä, niin sen vuoksi huollossa valahti ensin 5.4, ja sen jälkeen tuossa ovenkahvojen recallissa sitten tuo 5.6.3.
#4
Volkswagen / Vs: ID.7
10.12.25 - klo:11:14
Eli vaikuttaisi siltä että sulle olis 5.4 tulossa kun huoltoon asiasta mainitset.
#5
Volkswagen / Vs: ID.7
10.12.25 - klo:07:28
Lainaus käyttäjältä: Topjanne - 09.12.25 - klo:11:17Joo, pitää seuraavaksi kokeilla tuota latauspaikan uudelleenmäärittelyä, kunhan ensin saan varmistettua helpparin suositteleman soft resetin vaikutusta.

Milloin olet saanut uusimman softan? Minulla näyttäisi olevan edelleen 5.2, vaikka jo varustelistassa mainittiin 5.4.

On siitä jo yli kuukauden päivät aikaa, liittyi takaisinkutsukamppikseen ulkopuolen ovenkahvojen suhteen.

Kannattaa tarkistaa tuolta onko omaan autoon kampanjaa auki.
#6
Volkswagen / Vs: ID.7
09.12.25 - klo:11:06
Lainaus käyttäjältä: Topjanne - 05.12.25 - klo:13:44Onko muilla latausasetukset toimineet normaalisti? Mulla on nyt reilun viikon ajan unohtanut tallennetun latauspaikan lataustavan ja palauttanut sen aina "Välitön lataus"-valintaan latauspaikalta poistumisen jälkeen. Ennen valinta (esim. "Lataus ensisijaisina aikoina") pysyi muistissa.

Eli nyt pitää muistaa joka kerta valita auton ruudulta sopiva lataustapa tai muuten lataus alkaa välittömästi kaapelin kytkennän jälkeen ja sen joutuu keskeyttämään sovelluksesta ja valitsemaan oikean lataustavan virheilmoitusten saattelemana.
Mulla ei ole ollut ID.7:n kanssa ongelmia, softaversio 5.6.3. Suosittelen samoin kuin Daatta, että poista latauspaikka autoon tallennetuista ja lisää uudelleen ja katso miten käy.
#7
Volkswagen / Vs: ID.7
03.11.25 - klo:15:27
Juuri sain avaimet takaisin huollosta, nyt olisi apukuskin penkin ristiseläntuki vaihdettu, ja samalla ajettiin sisään avoin softakamppis jossa pitäisi olla jotain korjausta esim. ulkopuolen ovenkahvojen toimintaan. Itse en edes huomannut nissä mitää bugitusta, mutta tehtiin nyt samalla kun kamppis oli autoon auki.

Täytyypä seurailla mikö autossa muuttuu, ja elääkö apukuskin hieronta vielä omaa elämäänsä, vai joko siitä päästiin.
#8
Volkswagen / Vs: ID.7
15.10.25 - klo:08:42
Lainaus käyttäjältä: o.b. - 10.10.25 - klo:18:35Itse kokeilisin ottaa sivussa olevat kytkimet irti. Suattaahan tuo johtua siitäkin, että sinne on päässyt kosteutta?
Joo, nuokin käytettiin samalla kertaa auki kun auto softattiin nykyiseen versioonsa, ja kytkimet vielä kuulemma vaihdetiin päikseenkin.

Mainitsin ongelmasta taas maanantaina renkaanvaihdon yhteydessä (softauspäivänä lähettämäni tilannepäivitysmeili ei kuulemma muka ollut saapunut perille asti tms.), ja ottavat nyt uudestaan keskusteluun tehtaan kanssa että mitä seuraavaksi, kun ongelma on edelleen jokapäivästä.
#9
Volkswagen / Vs: ID.7
10.10.25 - klo:13:47
Lainaus käyttäjältä: Edgar1995 - 10.10.25 - klo:13:22Kuulostaa kyllä oudolta että hieronta lähtee ihan itsestään käyntiin. Muilla GTX omistajilla samaa ongelmaa, vai onko tämä joku yksittäistapaus?  :o

On sitä ainakin muutamalla muullakin kun pelkästään esim. suomen FB-ryhmää seuraa. Vaatii siis sen että apukuskin puolelle istuu joku, tai siis että penkki rekisteröi että siinä istuisi joku.
#10
Volkswagen / Vs: ID.7
10.10.25 - klo:07:14
Lainaus käyttäjältä: o.b. - 09.10.25 - klo:23:49Laita joku muovi/vaneri-suoja apukuskin penkin säätönappuloiden päälle. Ettei vaan johtuisi apukäyttäjän toimista ;D

Ei johdu siitäkään, aiheesta on mulla useita videoita, kun apukuski tulee autoon mihinkään koskemati, ja hierota lähtee päälle. ;D

Aiheesta vakavammin puhuen, tiedän Suomen FB-ryhmien perusteella ainakin pari tapausta joille on vaihdettu kai koko hierontasysteemi tjsp. juuri tuosta samasta syystä.
#11
Volkswagen / Vs: ID.7
09.10.25 - klo:20:15
Lainaus käyttäjältä: tonttuj - 09.10.25 - klo:19:42Jos siinä hieronta-ajastimessa on jäljellä aikaa kun joku istuu uudestaan penkille niin hieronta käynnistyy itsekseen uudestaan.

Joo, ei johdu meillä ainakaan tuosta, se lähtee päälle vaikka auto olis ollut ajamatta pari päivää ja hierontaa ei ole ennen tuota taukoa käynnistetty. Sammuttaahan se on toki pakko kun lähtee omia aikojaan päälle.
#12
Volkswagen / Vs: ID.7
09.10.25 - klo:09:24
Meillä on nyt hieman vajaat 11kk ja ihan vähän vajaat 26tkm takana GTX Tourerilla, ja ei voi kuin hymyillä millainen laite tuo on ajaa. Kesälomalla tuli kuukauden aikana vähän reilu 9000km edes takas ristiin rastiin Suomen teitä, ja yhteisellä lomareissulla huomasin että vaimokin hymyili kyydissä, ja se on jo aika paljon se. ;D

Kaikki on muuten toiminut loistavasti, mutta apukuskin penkin hierontatoiminto lähtee itsekseen päälle aika tiheästi. Olen itse paikallistanut tuon menevän jotenkin niin, että ongelma toistuu jos odottelen ajon jälkeen autossa virrat päällä, ja sitten apukuskin puolelle tulee matkustaja kyytiin. Tuota ongelmaa yritettiin taklata päivittämällä auton softa versioon 5.4.3, mutta eipä ole ollut vaikutusta. Täytyy varmaan ottaa asiaa taas puheeksi renkaanvaihtokäynnin yhteydessä, että mitäs seuraavaksi. Muuten ei muuta kuin kovaa ajoa vaan!
#13
Volkswagen / Vs: We Charge?
18.02.25 - klo:15:15
Olen kyllä taipuvainen tästä samaa mieltä kuin Daatta, että eipä tuosta varmaan juuri hyötyä saa jos ei ole maksut firman puolesta tai tosiaan aja muuten todella paljon. Eipä nuo tägit ja apit juuri riesaa tuo ainakaan omissa ajoissa jos niitä joutuu silloin tällöin käyttämään. Ja korttimaksu tulee koko ajan lisääntymään jos homma on siitä jollakin kiinni.

Reilu 90% omista ajoista kuitenkin hoituu kotilatauksella ainakin tässä vaiheessa.
#14
Volkswagen / Vs: ID.7
14.01.25 - klo:08:44
Lainaus käyttäjältä: pascat - 13.01.25 - klo:15:03Mites tuo pidempi reissu meni GTX:llä? Itse tilasin juuri samanlaisen ja nyt ehkä eniten jännittää tuo lataaminen reissussa. Lähinnä että löytyykö vapaita ja ehjiä latureita sopivasti matkan varrelta sekä kuinka kauan siellä tolpalla todellisuudessa pitää huilailla. Koeajon aikana tuli testailtua tuota latausta enkä päässyt ilmoitettuihin tehoihin vaikka akku oli valmiiksi lämmitetty. Maksimiteho oli luokkaa 115kw mutta kyllä silläkin sai ladattua vartissa reilu 100km sähköt. Akun varaus oli lähtötilanteessa 50% ja se ilmeisesti rajoitti tehoa. Tämä tulee olemaan itsellä nyt ensimmäinen sähköauto ja on mielenkiintoista nähdä oppiiko vanha jäärä sähköautoilijaksi;) ps. tavaratilan verkkoa en huomannut tarkistaa koeajolla. Varustelistassa on "3CX Tavaratilan väliverkko". Tuleeko tuo siihen takapenkin selkänojan ja katon väliin? Myyjältä kysyin myös tästä mutta hän ei osannut siihen suoraan vastata.
Hyvinhän se sujui mitä tuli testattua. Menomatka olisi jälkiviisaana mennyt ehkä ilman lataustakin kun 100%:lla kotoa lähdettiin, mutta pysähdyttiin muutenkin asioilla niin lykkäsin ihan liian täydellä akulla Rechargen (n. 40%) laturiin 8 minuutiksi, maksimit oli sillä kertaa Tronityn mukaan lämmitetyllä akulla 130kW. Sessioiden keskitehoja on katsonut, ei niillä ole niin väliä kun muutakin asiaa siinä samalla on.

Paluumatkalle lähdettiin 85%:lla, ja napattiin n. 100km ennen päätepysäkkiä veskitauolla Nesteellä 6 min sähköä lämmitettyyn akkuun tasosta 28% --> 41%, maksimit oli muistaakseni jotain 165kW, ja perillä jotain 15% akkua jäljellä.

Eli omasta mielestä ei kyllä tarvi stopeilla pysähtyä yhtään sen enempää kuin polttiksellakaan, ja lataa hyvin. Lataukset tosiaan onnistuu helposti kun on operaattorien tilit valmiina, ja valmiiksi kirjautunut appiin tai tagit olemassa. Totaalinoviisin ensimmäinen pidempi matka sujui täysin ongelmitta, auto sopii meidän tarpeisiin loistavasti ja paluuta polttomoottoriautoon ei taida enää olla.
#15
Mulla tuo ongelma ilmeni jossain -10-15, ja sitten kun lämpeni vähän niin taas toimi ongelmitta.
#16
Viime perjantaina vaihtui 12V akku takuuna AGM:ään, kun kovemmilla pakkasilla ei etäohjaus onnistunut ilman optimoitua akunkäyttöä, eli korkeajänniteakkua apuna.

Alkuperäinen akku (mikälie) oli viallinen, eli hyvä että meni vaihtoon, josko nyt toimisi yhteydet paremmin talvisaikaan.

Muilta osin n. kuukauden ajot (n. 3000km) ovat olleet yhtä juhlaa, en usko että on paluuta polttomoottoriautoihin.
#17
Lainaus käyttäjältä: Juspe - 13.12.24 - klo:19:58Täytyy nyt ihan mielenkiinnosta kysyä vaivaako volkkaria sama ärsyttävyys kuin Skodaa, jos etututka on loskan/jään peitossa putoaako adaptiivinen ja normivakkari pois? Skodalla ajellessa tämä aiheutti verenpaineen nousua. Nykyinen V60 on loistava talviauto, kaikki avustimet toimivat aina poislukien parkkitutkat. Nyt kun ladattavien hybridien verotusarvot nousevat melko ikävästi täytynee alkaa katsella jotain sähkövatkainta. Neliveto ja farmari pitää olla joten lista on aika lyhyt.
Ei ole ainakaan vielä tullut tuota ongelmaa vastaan, ja itsenäisyyspäivän ympärillä reissussa sai ajaa välillä potentiaalisessa tuohon johtavassa kelissä.
#18
Auto saatiin tosiaan käyttöön 27.11, ja reilu 700km nyt mittarissa.

Paljon on vielä toki opittavaa ja säädettävää mitä ei ole varmaan vielä edes huomannut, mutta tähän asti uuden auton kanssa on ollut vain positiivisiä fiiliksiä. Talviautona loistava, tilaa ja tehoa riittää, softa on ainakin viikon perusteella toiminut ongelmitta jne.

Suurteholatausta ei ole vielä tullut kokeiltua, mutta siihenkin päästään lähipäivinä.
#19
Volkswagen / Vs: ID.7
03.12.24 - klo:20:17
Nyt on about viikon verran ja n. 700km ajoa takana Tourer GTX:llä, ja ei voi muuta sanoa kuin että yhtä juhlaa ollut. Talviautona aivan loistava, tilaa ja tehoa riittää. Maantiellä menee kuin juna. Pikalatausta ei ole vielä tullut kokeiltua, mutta sekin tapahtuu itsenäisyyspäivän ympärillä reilun 700km maantiereissulla.
#20
Volkswagen / Vs: ID.7
21.11.24 - klo:11:36
Lainaus käyttäjältä: Keräsmies - 21.11.24 - klo:10:01Pian saa Ida seiskaan myös frunkin:
https://www.facebook.com/share/r/1Dgk9Gxxcw/
No onpahan "frunkki" ja "laatuteutus"... Mielestäni näytti että peittää pesunestesäiliön paikallaan ollessaan. --> Revi aina irti jotta saat säiliön täytettyä. ;D

Ja muutenkin vaikutti aika kötöstykseltä. No, enpähän tarvi frunkkia.
#21
Tänään sovittiin että auton luovutus on 27.11. Käytän auton pinnoituksessa vasta joulukuun puolella.

Kyllä se tästä. :) 
#22
Tänään kuulin myyjältä että nyt auto odottelee laivapaikan saamista, ja sitten kohti suomea. Ihan ensimmäiseen arvioon eli käyttöönottoon marraskuun alussa ei nyt ihan päästä.

Ennen käyttöönottoa on luovutushuollon jälkeen vielä auton pinnoitus BIILISPA:lla Kempeleessä.

Ehkä se tästä.
#23
Tänään teimme päätöksen että otamme suunnitellusti kaikkien lasien tummennuskalvot takamatkustajan ikkunoista taaksepäin tummimmalla mahdollisella kalvolla. Eipähän näe ulkopuoliset ainakaan ilman etusivuikkunoista kurkistelua sitten juurikaan autoon sisälle.

Lisäksi sain autosta tilannetiedon että kokoonpano on valmis, mutta tila kokonaisuudessaan on vielä Tuotannossa. Kyllä se siitä. ;)
#24
ID.3 / Vs: VW ID.3
17.09.24 - klo:09:14
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 09.09.24 - klo:07:47Itse olen ajanut kitkoilla 20 vuotta. Silloin kun hankin ensimmäisen uuden auton päätin, että nyt loppuu osaltani teiden jyrsiminen nastoilla. Mutta koskaan ei ole ollut niin liukasta kun nuo pari edellistä talvea, liukastelu ID.3:lla sai minut todella kyseenalaistamaan valintaani. Kotipihan kanssa vielä pärjäsi, tekemällä lumityöt huolellisesti ja torjumalla liukkautta. Tien päällä oli hankalampaa, pihasta ensimmäiset viisi kilometria ovat usein peilijäässä ja motarin kiihdytyskaistalla meno aika kuumottavaa kun auto kampeaa poikittain...

Tämä sanottuna, viisi talvea ajetut kitkat ovat lähes kelvottomat pidon suhteen. Mutta enpä niitä itsekään raskinut uusia hyvän sään aikana. Päädyin sitten uusimaan auton, neliveto ja 500kg lisää painoa varmasti parantaa liukkaan kelin ominaisuuksia. ;D Kitkoista en luopunut, ainakaan vielä. Itselle on aika mahdoton ajatus lähteä rouhimaan maanteitä nastarenkailla, kilometreja tulee nyt vielä paljon enemmän kuin aikaisemmin.
Itse pitäydyin ensimmäisen täyssähköauton tilatessani nastoissa, jo ihan senkin vuoksi että voimalinjan käytös talvella on itselleni uutta, kun koeajot on kesäkelistä. Nelivedossakin pysyin, siitä ei ole paluuta vajaavetoihin kun sellaiseen on aikoinaan siirtynyt. ;D

Katsotaan sitten ajan kanssa onko pokkaa siirtyä Oulun korkeudella asuvana ja silloin tällöin pohjoiseen ajavana joskus seuraavan auton kanssa pohjoismaisiin kitkoihin.
#25
ID.4 / Vs: ID.4 latasi täyteen?
10.09.24 - klo:09:29
Liekö tuohon suuntavakauteen vaikuttaisi jonkin verran ihan auton SUV-korin korkeuskin vs. farmarin korin korkeus varsinkin sivutuulessa. Tiedä häntä, itselläni on aina ollut ja tulee aina olemaan farmarikorinen omien tarpeiden vuoksi, joten varmaksi en tuota pysty sanomaan, mutta oma pieni veikkaus että tuolla voisi olla vaikutusta.
#26
Lainaus käyttäjältä: Daatta - 10.09.24 - klo:08:36Kävin huvikseni laskemassa, 67 805,00e + talvirenkaat eli 7:lla alkaa hinta.

Tuohon ei oikeasti ole valittavissa kuin pari lisävarustetta, sisältyy ym. hintaan:

[PA5] Design Plus -paketti & Smart Glass -panoraamakatto
[1M6] Sähköisesti esiinvapautettava vetokoukku yhdistelmävakautuksella, 13-napainen pistorasia

Muuten ns. valmis paketti. Toki jos vanteilla haluaa hullutella niin niitä löytyy valita asti.

Ei tuo hinta sikäli paha ole, että ensiesittelyssä takaveto-Pro maksoi varusteltuna lähemmäs 70 donaa. Päädyin sitten ID.4:een.
Tämäpä juuri, GTX:ssä on todella kattava setti varusteita vakiona, ja lisänä sitten vielä se toinen moottori.

Turhamaista sinänsä, mutta omaan silmään muut versiot kuin GTX näyttää rumilta jo siitäkin syystä että se ikkunoiden yläpuolelta kiertävä muovilista on oletuksena vaalea vs. GTX:n musta. No joo, maksamalla senkin saisi kai mustana, mutta... ;)
#27
Hintaahan on se mitä sitä on. ;D

Oma vaatimus kun on farmari ja neliveto. Ja täyssähköissä (hybridi ei ole edes vaihtoehto) niitä vaihtoehtoja ei kovin montaa ainakaan tällä hetkellä ole, mihin meidän koiraperhe pyörätuoleineen kaikkineen helposti saisi tavarat reissuilla mahtumaan. Ja GTX:ssä kuitenkin on periaatteessa kaikki varusteet vakiona (ja lasikatto on meidän mielestä turha varuste), niin ei tuo sinänsä mielestäni kovin kalliiksi tule.

Maksimitummennukset mulla on ollut kaikissa autoissa, ja on koettu ne hyviksi, kun autossa tosiaan kulkee peräkontissa koirahäkki koirineen, pyörätuoli ym. muuta tavaraa. Kontti pysyy viileämpänä kuin ilman tummennuksia, ja toinen hyöty on toki se, että ulkopuoliset ei niin helposti näe autoon sisälle. Myös meidän koirat matkustaa rauhallisemmin autossa jonne ei pääse kovin paljoa valoa kontin ikkunoista sisään. Lisäksi meillä on takapenkillä hyvin harvoin ketään matkustamassa, joten reilu tummennus ei siinäkään mielessä haittaa. Mutta tuo on tosiaan vielä mietinnässä, saatamme tehdä jopa niin että katsotaan minkäasteinen se tehdastummennus tuossa autossa on ja päätetään sen jälkeen tummennetaanko lisää vai ei.
#28
En näköjään pysty enää muokkaamaan aloitusviestiä syystä X.

Mutta, auto on mennyt tuotantoon 6.9.2024.

Tummennuskalvojen asennus ja pinnoitteen valinta ovat vielä mietinnässä.
#29
Lainaus käyttäjältä: heller - 22.08.24 - klo:14:08Kartasta se poimii silloin.
Tuo karttadatan käyttäminen vakionopeudensäätimelle on ihan yhtä p... melkein joka autossa. Itse otan sen aina pois käytöstä säädän nopeutta rajoituksen vaihtuessa itse.
#30
ID.7:lle voisi olla oma osio paikallaan että postaukset saisi saaman paikkaan. Esim. tällä hetkellä on ainakin yksi aihe ID4:n alla.
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy