Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - inkijar

#1
Joo tässäkin tapauksessa jakopääremontti oli suoritettu ajallaan (175 tkm). Ja moniurahihnakin oli vaihdettu, mutta ei tietenkään sen kiristäjää, koska se oli kunnossa. Vielä 195 tkm tehty huolto, jossa huolto-ohjelman mukainen apulaitehihnan silmämääräinen tarkastus. Huomaa sana silmämääräinen. Tarkoittaa, että hihnan kiristäjää löysätään ja kokeillaan rullien pyörintä. Voihan se olla mahdollista, että tällainen pikku toimenpide ei aina tule tehdyksi.

Varmaan on pitänyt ääntä jos minkälaista jossain vaiheessa, mutta tällainen ei niin herkkäkorva ei ole kiinnittänyt asiaan huomiota, vaikka moniurahihna on hakannut jakopään kopan rikki. Koppahan on ohutta muovia ja olikohan kolmesta palasta kasattu.

Kyllä tosiaan kannattaa jakopäärempan yhteydessä vaihdattaa myös moniurahihna JA sen kiristäjä. Ei tee isoa kustannusta. Kansiremppa tekee.
#2
Joo kyllä meni viikonloppu interwebbiä selatessa. Ruotsiin meni tilaus. Marmorilla orkkis osista kasattu kansi 4000â,¬ + työt
#3
Yeti hyytyi tielle sopivasti ennen joulua. Kahdeksankympin vauhdista sammui eikä lähde käyntiin. Ei mitään varoitusvaloja taulussa. Hinuri paikalle ja auto paikalliseen korjaamoon. Ensimmäiseksi tietysti piuha kiinni ja vikakoodeja tutkimaan joista ei löytynyt mitään asiaan liittyvää. Konehuoneen puolella tutkiskelua ja havaitaan että laturin hihnasta puuttuu noin puolet leveydestä. Tässä vaiheessa alkoi hiki nousemaan otsalle eikä syyttä. Seuraavana päivänä tuli soitto korjaamolta: Laturin hihnan kiristin jumissa joka tuhonnut hihnan. Säikeet löytyi jakopäästä joka hypännyt ihan riittävästi tuhotakseen yläkerran. Eli venttiilit  keinut plus muut pikkuhilut ja toisen nokka-akselin hammaspyörä pyörähtänyt sijoiltaan. Yeti on vielä pajalla kansi purettuna ja maanantaina tulee arviota osien kustannuksista. Itse katselin kannen hinnaksi n. 2500â,¬ sisuskaluineen ilman ruiskuja (03L103265DX) +ihan vähän töitä. Että sellainen kajaus.

Auto on siis Skoda Yeti 2.0 tdi 110 heppainen versio vm 2010 kilometrejä 201 tkm moottorikoodi CFHF

Ei kellään sattus löytymään kantta?
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy