Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Taata

#1
Nyt on viikko takana uudella Octavia Combilla. Tällä kertaa ruksasin suunnilleen kaikki lisävarusteet mitä listalta löytyy. Valitettavasti joukossa ei ollut optiota, jolla saisi paremman äänieristyksen. Luulin, että Elegance-taso olisi tuonut jotain tällekin alueelle, mutta ilmeisesti sitten ei. Kuvittelisin, että jos optio paremmasta äänieristyksestä olisi tarjolla, niin kysyntää kyllä olisi. Tehtaalla äänieristysten lisääminen olisi lasten leikkiä verrattuna jälkiasennukseen. 500-1000 lisähintaa ei olisi kovin monelle este.
Ajan yhteen suuntaan 90km työmatkaa ja tien äänet ovat kyllä aika häiritsevät. Lukuun ottamatta niitä uuden asfaltin pätkiä, joissa auto menee kuin sukkasillaan. Renkaat ovat vakiot Continental Conti ... koossa 205-55-16. Pohjassa on lisänä huonon tien paketin suojalevyt. Kattoa ei taida oikein saada eristettyä, kun on tuo panoraama.
Auton purkaminen ei ole niitä asioita, joita mieluiten teen. Siksi kaipaisinkin neuvoa, että löytyykö vinkkejä ja kokemuksia palveluntarjoajista, jotka kohtuuhinnalla parantaisivat äänieristystä. Finikor nyt näyttää olevan, mutta heillä se tarkoittaa ilmeisesti vain ruiskutettavaa ainetta. Ei usko riitä sen riittävyyteen. Vai onko jollakulla omakohtaista kokemusta siitä.
Ei tietysti haittaisi, jos eristäjällä  olisi osaamista vastaavasta Skodasta.
Helsinki-Turku akseli olisi sopiva sijainti minun kannaltani.
Auton on muuten hieno ja elektroniikka todella paljon kehittynyt verrattuna 4 vuotta vanhaan Superb Combiin.
#2
Hei! Minulla aivan hullu ongelma. En ole keksinyt miten saan uuden Lumia 920:n liitettyä autosarjaan. Autosarja kyllä löytää tuon puhelimen mutta en ole keksinyt miten saan puhelimessani naputettua BT-tilassa autosarjan haluaman koodin mallia 1111 2222 3333 4444. Asetusta etsiessäni yhteys ehtii aina mennä jo poikki. Sarja kyllä tukee sekä rSAP että HFP-profiilia. Olen käyttänyt sitä molemmilla tavoilla vanhalla N8 puhelimellani.
#3
Superb II (08-15) / Vs: Tyyppivikoja
16.08.11 - klo:20:43
Minä en tiedä niistä tiivisteistä. Mutta näyttää siltä, että katon ja luukun sovitus on niin tiukka, että mitään erillistä vedenpoistoa ei tarvita/ole. Luulen, että tämä vuoto ei ole kattoluukusta. Yritin sateen jälkeen tutkailla onko kosteutta jossain ylempänä kuin jalkatilassa ja sen oikealla sivuseinällä. Ei ainakaan havaittavasti.
#4
Lainaus käyttäjältä: mla - 31.03.11 - klo:21:26
Tuli hommattua tuo uudempi boksi vanhempaankin Superbiin ja alkoi toimia tosiaan samat uudet ominaisuudet siinäkin. Ainoa 'toimimaton' on ne 3G ja Premium-Bt tekstit mittaristossa jotka näyttävät vain pieniltä neliöiltä, mutta eiköhän noiden kanssa voi elää :)

Päivitys onnistui siis kun ostin tutun tilaaman 5N0 035 730 D mallisen boksin (toimii B mallista lähtien vain uusien mittaristojen kanssa) vanhan B mallisen tilalle ja otin uudemmasta autosta vastaavat asetukset VCDS:llä ja laite alkoi toimia kuten pitääkin.



Minäkin sitten tilasin ebaysta viikko sitten 5N0 035 730 D boksin. Ilman kaapeleita. Toimitus kesti 6 päivää. Tuli eilen. Tänään asensin sen paikalleen. Ei tarvinnut irrottaa apukuskin penkkiä, vaikka tarvikelaatikko sen alla onkin. Suoraan vanhaa boksia ei saanut irti mutta kun irrotti myös alla olevan asennuslevyn mukaan, niin muita purkuja ei tarvinnut. Aikaa meni vartti. Autoni on ilmeisesti sen verran uudempi(toimitus 04/2010) kuin mla:n, että uusi boksi lähti pelittämään ilman ensimmäistäkään koodausta. Myös kaikki symbolit näyttävät juuri siltä kuin pitääkin. Jopa kännyn akun varaustilanne näkyy MFD-näytöllä. Ja se Premium-teksti, kun yhteys on siinä tilassa.  En löytänyt yhtään toimintoa, joka ei olisi toiminut odotetusti. Vanha boksini on 5N0 035 730 C mallia. Radiona minulla Bolero (mla:lta ostettu vuosi sitten Swingin tilalle). Positiivinen yllätys oli, että A2DP toimii myös rSAP-tilassa. Ja tietysti myös HFP-tilassa. Tulen varmaan käyttämään enemmän tuota jälkimmäistä. Puhelimen navigaattorikin toimii silloin täydellisesti. Ja Spotify.  Puhelimena minulla on Nokia N8. Boksille tuli hintaa postikuluineen 140 euroa. Lähtömaana Espanja. Myyjällä satoja palautteita, joista ei yhtäkään negatiivista. Lisäksi lisäturvana PayPal-maksuturva.

#5
Superb II (08-15) / Vs: Tyyppivikoja
16.08.11 - klo:19:47
Mittarissa on nyt 45tkm ja viime viikolla oli pakko uskoa, että auto vuotaa. Apukuskin jalkatilassa oli selkeä lammikko vettä kumimatolla. Ja tietysti myös pohjalla oleva kangasmatto on märkä. Soitin heti Metroauton huoltoneuvojalle. Ei ollut koskaan kuullutkaan, että Superb'issa on vuotoja. No olisin kyllä päässyt heti seuraavana päivänä peruutusajalle tutkittavaksi. Tai siis auto :D Eivät kuitenkaan pystyneet järjestämään sijaisautoa ja kuivatustarve kun on ilmeinen, niin auto olisi jäänyt varmaan viikonlopuksi sisälle. Ei sitten sopinut suunnitelmiini. Nyt aika varattu ensi viikon loppupuolelle. Saa nähdä mitä löytyy ja toisaalta mahtavatko he senkään jälkeen olleet koskaan kuulleet tuollaista sattuvan:) Vähän huolettaa, että vetääkö homeeseen kuinka nopeasti.
#6
Nyt Skodaan on lopultakin saatavana jälkiasennettava MDI-kaapelisarja. Poikkeaa volkkarin vastaavasta siinä, että tämä asennetaan keskikonsoliin kuten tehdasasennuksessakin. Minulle sellainen asennettiin Superb Combiin parisen viikkoa sitten. Valitettavasti en tiedä hintaa enkä varaosakoodia sillä tämä meni vielä keväisen autokaupan piikkiin.   
#7
Lainaus käyttäjältä: JeanC - 26.05.10 - klo:18:07
Okei, entäs lukeeko soitin SD -korttia nopeammin tuon päivityksen jälkeen??

Minun "mla"lta ostamani Bolero päivitettiin maanantaina (Metroautolla) asennuksen yhteydessä pari ohjelmistoversiota ylöspäin. En kylläkään tiedä mikä se nyt on mutta alkuperäinen oli 0053.
Otin juuri äsken käyttöön SD kortin. Koko on 32GB ja MP3-tiedostoja on reilu 9000 kappaletta. Kun laitoin kortin ekan kerran sisään, niin kesti noin puoli minuuttia ennen kuin käynnistyi. Sen jälkeen toiminta oli suhteellisen juoheaa. Hakemistoja on kuitenkin satoja ja kappalemääräkin aika iso. Kortti on käytännössä täynnä. Minulle ainakin positiivinen yllätys kun olen lukenut näiltä foorumeilta hitausongelmista. SD-kortti on Transcend'in ja sen nopeusluokka 6.
#8
Olen nyt kuukauden verran ajellut tällä Combilla. Kohta jo neljä tuhatta täynnä. Minulla on autossa panoraamakatto ja se on kyllä upea. Ehdottomasti hintansa arvoinen. Olen muutaman kesän suunnitellut erillistä avoautoa mutta aina on järki voittanut. Tämä on oikein hyvää lääkettä siihen kuumeeseen.

Suurin yllätys itselleni oli miten kaupungissa ajonäkymät muuttuvat lasikaton myötä. Nyt näkee rakennuksista kadun oikella puolella muutakin kuin ekan kerroksen. Oikea automatkailijan unelma. Etuhan on myös todella suuri takapenkkiläisille. Suunnitelmissa onkin automatka perheen kanssa kesälomalla. Nyt ei pojatkaan valita liian vähäisestä jalkatilasta takapenkillä. Kieltämättä edellinen auto olikin ahdas kahdelle 185-senttiselle takapenkillä kun itsekin olen saman pituinen edessä ja penkki pitää säätää sen mukaisesti.

Combi on selvästi parhaimmillaan alle sadan nopeuksilla. Silloin auto liukuu todella pehmeästi ja rengasäänet eivät vielä nouse häiritseviksi kuten moottoritiellä kun mittarissa on reilu 130. Liekö sitten Ambition-mallin eristys huonompi kuin Elegancessa.

Otin auton myös huonon tien paketilla. Lisähinta on lähes muodollisuus. Nyt samoilla hiekkateillä, joissa edellinen autoni (Zafira) jatkuvasti raaputteli helmaspoilereitaan niin Combilla ei vielä ensimmäistäkään maakosketusta. Joku pelkäsi että paketti pilaa ajo-ominaisuudet maantiellä. Jos on pilannut, niin sitten auto ilman pakettia on varmaan täydellinen. Minusta tuntuu pikemminkin, että pieni lisäjäykkyys voi olla parannus ajo-ominaisuuksiin.

DSG on toiminnoiltaaan hieno mutta ei siinä juuri oleellista eroa mukavuudessa ole Opelin 6-vaihteiseen automaattilaatikkoon. Kulutus on kyllä melkein litran pienempi vaikka voimaa on 50 hv enemmän. Dieselien väännössä ei merkittävää eroa käytännössä ole vaikka numeroiden valossa Combi hakkaakin Opelin mennen tullen.
#9
Bolero osaa MDI:n kautta toistaa AAC-tiedostoja. SD-kortilta en ole saanut musiikkia soimaan muuta kuin MP3 muodossa, joka on käytännössä aikamoinen tilasyöppö verrattuna uudempaan AAC-muotoon. Kun olette noita päivityksiä nähneet, niin onko missään näkynyt mainintaa, että SD:ltä ja miksei CD:ltäkin saisi päivityksen jälkeen soimaan myös AAC-tiedostot?

Osaako joku kertoa miten laitteessa olevan ohjelmistoversion voi tarkistaa? Siis jos se ei ole sama kuin laitteen kyljessä olevaan tarraan merkitty. Tuolla aiemmissa viesteissä olevassa laitteessa näyttää olevaan versio 0053.
#10
Hifi ja multimedia / Superb + Bolero + MDI
20.05.10 - klo:22:16
Nyt minulla on asennusta odottamassa vuosi sitten valmistettu Bolero. Kiitos mla. Olen yrittänyt löytää siihen MDI-kaapelia. Skodan huolto ei sellaista tunnista. Varmistin asian kahdelta eri dealeriltä. Maahantuojalta oli saatu tieto, että tehtaalta alkaisi jossain vaihetta kesää saaman myös varaosana MDI-settiä. Kysyin asiaa vielä suoraan tehtaan Skoda-infosta. Heidän mukaansa MDI:n saa vain tehdasasennuksena. Kesällä mahdollisesti tulevasta ei sanonut mitään.

Nyt kysynkin teiltä, että onko jollain omakohtaista kokemusta tuosta VW:n retrofit sarjasta osanumerolla 5N0 057 342 ? Mistään en ole löytänyt sitä "virallisesti" tarjottavan Skodan Boleroon vaikka se ilmiselvästi on VW:n RCD510 sisarmalli. Onko tämän retrofit-sarjan toiminnallisuus sama kuin Skodan oman tehdasasenteisen MDI-kaapelin? Ja saako sitä suomesta muualta kuin VW:n varaosatiskiltä. Hinta näyttää nyt olevan 241 euroa. Näyttää kuvien perusteella siltä, että asennuskaapeli riittää vaan hansikaslokeroon. No se ei ole iso ongelma.
#11
Superb II (08-15) / ETKA-tunnukset
11.05.10 - klo:12:44
Eri foorumeilla viitataan ETKA:an. Käsittäkseni sieltä löytyy varaosalistoja ja vastaavaa. Pääseekö sinne tai jollekin vastaavalle sivustolle ilmaiseksi jotain kautta. Itse olen tietenkin kiinnostunut Superb II listoista.
#12
Tuli pieni yllätys uuden Skoda Superb Combin Premium Bluetoothin kanssa. Laite toimii ok ja äänen laatu on loistava kumpaankin suuntaan. Mutta valitettavasti perus-Bluetoothissa toimiva A2DP ei tässä toimi ollenkaan. rSAP on ainoa tuettu protokolla. Hieman tunnen itseni petetyksi kun yleensä perustasolta premium-tasolle siirtyminen tarkoittaa lisäystä eikä vähennystä ominaisuuksiin. Puhelimen käyttö meni myös hankalaksi, kun puhelinluetteloa voi selata vain ratin napeilla mittariston pienellä näytöllä. Puhelimestakaan numeroiden valinta ei ole enää mahdollista, kun rSAP on käytössä. Minulla on luettelossa noin 500 nimeä joten selaaminen aakkosjärjestyksessä on TOSI hidasta. Siksi haluaisinkin vaihtaa tilalle Boleron tai vastaavan jotta numerohaku helpottuisi. Jos vielä löytyy MDI piuha mukaan niin vielä parempi. Jos jotakuta kiinnostaa niin vaihdossa saa myös nyt 5 päivää vanhan Swing-radion. 
Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy