Avataanpa keskustelu Minillekin, tuolle perinteikkäälle, mutta myös Bayerische Motoren Werke:n uudestisynnyttämälle persoonalliselle ajopelille. Ja kun kerran palstalaisten joukossakin on Ministejä, niin siitä vaan jakamaan kokemuksia.
Hah... kiitokset vain oman topikin perustamisesta ja vihjeestä pysyä poissa muualta häiriköimästä :)
Ilmoittautukaa toki muutkin ministit, jos olette kauas vihollislinjojen taakse eksyneet.
(http://img709.imageshack.us/img709/5261/cab.jpg)
LainaaHah... kiitokset vain oman topikin perustamisesta ja vihjeestä pysyä poissa muualta häiriköimästä
Motiivini olivat kyllä huomattavasti itsekkäämmät - sen verran Mini-miestä tunnistan edelleen itsessäni. BMC-Minejä olen omistanut neljä, mutta BMW-versiosta on kokemusta ainoastaan yhden koeajon verran. Lainaus UVW-palstalta:
LainaaAstelin siis tällä kertaa Olarinluomaan Espoon BMW " Mini "myymälään. Ja johan oli toinen ääni kellossa! Tuskin olin ehtinyt ovesta sisälle astua, kun sihteeri oli jo ystävällisesti kyselemässä ja tarjoamassa apuaan. Enkä ehtinyt sanaakaan koeajosta mainita, niin sihteerikkö jo sitä ehdottelemaan ja vapaan myyjän luo johdattelemaan. Yhdessä oli luontevaa muutama Mini-muistelus siinä heittää ja todeta, miten nykyisessä on tallella ”kaikki” BMC-Minin hyvät puolet ja miten paljon edistystä BMW on siinä saanut aikaan.
Sopiva Cooper S Clubman oli paikalla ja valmiina koeajoon kuin tilauksesta. Autohan on huikean omaperäinen perän ”ladonovineen” ja ainoastaan oikean puolen puolikkaine takasivuovineen. Mittaristossa on haettu retrohenkeä: keskellä on tolkuttoman suuri pyöreä, hopeataustainen nopeusmittari ja ratin takana törröttää vars. kojelaudasta irrallaan pienempi kiekkamittari. Koko kojetaulu on hullunkurinen sekamelska erilaisia hopea-mustia elementtejä " mutta kun kerran erikoisuutta tavoitellaan, niin menkööt.
Ratti, penkki ja polkimet istuivat kyllä jokseenkin kohdilleen, mutta selkänojan säätö oli sen verran tarkkaa puuhaa, että jos se ei paikallaan seistessä sattunut aivan kohdilleen, oli tuskaa saada korjausta aikaan ajaessa. Vaihteensiirto oli sporttisen jäykkä, mutta siedettävä.
Alusta oli kova, kuten tällaiseen autoon kuuluu. Aika kaukana siis orkkis-Ministä, joka pyrki niiailemaan ja aiheutti helposti epätasaisella tiellä (myös kadulla!) kauhun hetkiä, kun pohja pyrki rahnaamaan kulkualustaan. BMW-Minin ajotuntuma on erinomainen, ohjaus on jäykkä ja hyvin tarkka ja ajofiilis mikroautomainen. Mitenkään erinomaiseksi en sanoisi ajettavuutta, mutta parhaimmillaan se on tietenkin mutkaisilla pikkuteillä, joilla nopeuden voi varmasti nostaa huikean korkeaksi.
BMW on ujuttanut Miniin omia erikoisuuksiaan kuten valoissa sammuvan moottorin. Tuotahan olen täälläkin kritisoinut, mutta tulipa pakollinen testaus suoritettua. Eipä se sen kummemmin häiritse, vaikka takavuosien painajainen valoihin sammuvasta ei-starttaavasta ajokista edelleen kummittelee jossakin takaraivossa.
Ohjaamossakin oli tietty ahtauden tuntu, ja mm. keskikyynärnojan puute häiritsi. Kori oli suurin piirtein äänetön, mutta jostain oikealta kuului pieni kitinä, joka pikemminkin lisäsi kuin vesitti auton uskottavuutta :) . Moottorin ääni sen sijaan kuului niin voimakkaana kuin sen Minissä pitääkin. Ja kierrosherkän turbokoneen laulu teki tehtävänsä.
1.6-litran kaksoisahdetun moottorin puhti oli käsittämätön. Se reagoi kaasuun salamana, ja hetkessä kierrokset olivat yli 5 tuhannen. Kovin paljon siitä yli en kierrättänyt. Hankalinta oli, kun piti muun liikenteen seassa kaasutella " vähän väliä oli ajettava bussipysäkille ”ottamaan vauhtia”, kiihdytys kun oli yhtä juhlaa. Mitään alle kahdentuhannen kierroksia ei tosiaankaan auton luonne salli eikä niille ole käyttöä. Polttoainetalous on kuitenkin kohdallaan (EU-yhdistetty kulutus 6,3 l/100 km, CO2-arvo 150). Tehtaan ilmoittama 0-100 arvo 7.6 sek. tuntuu jopa alimitoitetulta.
Tässä on jotain minua kiehtovaa , mutta tuskinpa tulee koskaan hankittua edes käytettynä .
Toisaalta ei pitäisi koskaan sanoa ei .
(http://www.tuulilasi.fi/files/ckfinder/images/autot/mini/Countryman/Mini%20Countryman%20edesta.jpg)
New Mini Production Video (http://www.youtube.com/watch?v=WA5krnTKTHY#)
Tuo "katumaasturimini" on ihan symppiksen näköinen toisin kuin Clubman ja kun Clubmanillekin riittää ostajia (ken tietää miksi), niin eiköhän tuokin mene kaupaksi. Koeajoraportteja odotellessa...
Klubimies se vasta symppis onkin :) Kesällä tuli pitkä viikonloppu JCW sellaisella ajeltua ja huomioarvo oli taattu :) Käänsi katseita enemmän kuin vastaava cabrio...
Countrymanin etuläpät on aika hupaisan näköiset tuossa Pekka T:n löytämässä kuvassa. Eipä taida löytyä yhtä näkyviä muista vastaavista.
Lainaus käyttäjältä: _156_ - 15.03.10 - klo:16:52
Countrymanin etuläpät on aika hupaisan näköiset tuossa Pekka T:n löytämässä kuvassa. Eipä taida löytyä yhtä näkyviä muista vastaavista.
Totta, mutta harvassa on autot, joissa korin etuylitys on yhtä lyhyt.
Saapa nähdä, onko luonnossakin nähtävissä tuollaiset lärpäkkeet. Jos, niin varmaan monella omistajalla ensimmäinen operaatio on niiden leikkaaminen.
Menee hyvin OT:ksi, mutta esim. Nissan Navarassa on vastaavanlaiset renkaan etupuoliset kuraläpät...
En kyllä tiedä miten ne auttavat, koska tuntuu vesi tulevan pienestäkin lätäköstä ajaessa lasille todella helposti.
Lainaus käyttäjältä: Kiviharju - 15.03.10 - klo:17:23
Menee hyvin OT:ksi, mutta esim. Nissan Navarassa on vastaavanlaiset renkaan etupuoliset kuraläpät...
En kyllä tiedä miten ne auttavat, koska tuntuu vesi tulevan pienestäkin lätäköstä ajaessa lasille todella helposti.
Eiköhän nuo ole rengasmelun torjuntaan, ainakin minissä. Jos ovat kovaa muovia, niin taitavat mennä jääkokkareiden mukana päreiksi.
Muistaakseni ideana oli ilmanvirtausten suunnan muuttaminen renkailta poispäin tjsp. :-X En ihan mene takuuseen. Meluasiat voi olla myös yksi syy. :)
On kyllä varsin kiehtovan näköinen peli koska/vaikka omaa paljon yhteisiä piirteitä Citroënin DS3:n kanssa.
(http://www.tuulilasi.fi/files/ckfinder/images/autot/citroen/DS3/Citroen%20DS3_kuva2.jpg)
Minä en näe näissä yhteistä kuin värin... ::)
Onhan tuossa musta A-pilari ja keulan kidassa yhtäläisyyttä ainakin.
Molemmat pirteän näköisiä pelejä ja kiva noita olisi liikenteessä nähdä. Itselleni en ostaisi kun ei ole niin paljoa ylimääräistä.
Lainaus käyttäjältä: tsiih - 03.09.10 - klo:12:51
Minä en näe näissä yhteistä kuin värin... ::)
http://www.nissen.fi/ (http://www.nissen.fi/) ;)
Lainaus käyttäjältä: Jamo - 04.09.10 - klo:11:14
http://www.nissen.fi/ (http://www.nissen.fi/) ;)
No mitä, valkoisia ovat molemmat eikö?
Mulla loppu kiinnostus miniä kohtaan melko nopeasti, kun tajusin tekniikan olevan pösöltä. :-\ No, eipä niitä etuvetoisia Bemareita juuri ole, niin jostain kai se tekniikkakin pitää lainata, nykypäivän mallin mukaan.
No siis moottori on BMW:n ja PSA-konsernin yhteistyön tulos - ei siis Peugeotin. Voimalinjasta en tiedä. Loput lienee muovista ohjaamoa myöten BMW:ltä?
Mini on BMW:n omistama merkki. Uudella, modernilla Minillä ei ole paljonkaan yhteistä alkuperäisen, nostalgisen mallin kanssa.
Minin 1,4- ja 1,6-litraiset moottorit ovat PSA Peugeot Citroën -yhtymän ja BMW:n yhteistyönä suunnittelemia ja valmistamia
Noin lukee netissä useissa eri lähteissä.
Automaattivaihteistot lienevät ZF:n tekeleitä.
Ja nytkö meinaatte, että PSA-lla ei ole mitään tekemistä Pösön kanssa? ;D
http://www.bmwinformation.com/engines/prince.html (http://www.bmwinformation.com/engines/prince.html)
Mikä Pösön moottoreissa on vikana? ;)
Lainaus käyttäjältä: Emil - 05.09.10 - klo:08:31
Ja nytkö meinaatte, että PSA-lla ei ole mitään tekemistä Pösön kanssa? ;D
Ei kukaan sellaista ole väittänyt. Johan se on tuossa jo kerran erikseen mainittu, että Peugeot on osa PSA:ta. Väitit kuitenkin tekniikan tulevan pösöltä ja se ei pidä paikkaansa, sillä
moottori on BMW:n ja PSA:n
yhteistyön tulos ja Peugeot on vain osa PSA:ta. Jos satut lukemaan sitä omaa linkkiäsi, niin siellä kerrotaan esimerkkejä BMW:n panoksesta moottorin suunnitelussa. Lopputuloksen onnistumisesta kumpikin osapuoli kantaa ihan yhtäläisen vastuun.
Niin tai näin, Mini ei ole hinnoiteltu siten kuin Pösö. Jos Pösöllä on näppinsä pelissä, niin saa Minit mun puolesta olla, nykyisillä hinnoilla. Sen verran myönnetään, ettei suoraan "Pösön tekniikka", mutta Pösön tekniikkaa, se jo riittää. Ranskasta ja Englannista niin kovin vähän hyvää tullut. :P
Lainaus käyttäjältä: Emil - 06.09.10 - klo:07:31
Mini ei ole hinnoiteltu siten kuin Pösö.
Ei tietenkään ole. Sama kuin vertaisi Skodaa Audiin.
Suosittelen lukemaan. (http://fi.wikipedia.org/wiki/Globalisaatio) Jos vaikka sattuisi maailmankuva avartumaan. ;)
No jopas nyt. Mini, jossa pösön tekniikkaa, on vähän sama kuin Passat, jossa olisi vaikkapa Dacian tekniikkaa. (Wikipediat saavat jäädä mun osalta omiin oloihinsa.) Olin siis mielikuvien uhri, luulin Minin olevan melkein saman kuin Bemari. Hintakin puhui sen puolesta. Noo, enpä ostanut Audiakaan, koska saman tekniikan saa halvemmissakin kuorissa.
Hyvä. Ei missään tapauksessa kannatakaan ostaa Audia Skodan sijaan, tai Minia Pöson sijaa, jos eroa ei huomaa niiden välillä.
On eri asia, että huomaako vain sen, mitä valmistaja ja kauppias haluaa ostajan näkevän, vai myös sen mitä on kuorien sisällä. Kojetaulun muovin kuviointi ei riitä hämäämään minua.
Nyt on sitten vkonloppuna uuden Countrymanin ensiesittely, täytyy käydä Laakkosella piipahtamassa, mieluiten Espoon liikkeessä. Tuo on mielenkiintoista nähdä livenä, kun kuvien perusteella mittasuhteista ei saa täyttä varmuutta. Valkoinen + musta katto tai punainen + valkoinen katto voisi olla aika namu. :P Hinnat ovat yllättävän maltilliset, toki jos varustelee kunnolla niin maksaa.
Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 17.09.10 - klo:20:02
Valkoinen + musta katto tai punainen + valkoinen katto voisi olla aika namu. :P Hinnat ovat yllättävän maltilliset, toki jos varustelee kunnolla niin maksaa.
Mutta onneksi sinun ei tarvitse tällaisia miettiä, kun on uusi auto tulossa ;)
Yllätys on suuri, että uuden Countrymanin koeajokin onnistui! Espoon Laakkosella ei näköjään ole vakituista Mini-myyntiä, mutta bemarinäyttelyn yhteyteen olivat ottaneet maasturiminin koeajettavaksi, mallia Cooper S automaatti neliveto. No, ei kun koeajojonoon jossa onneksi oli vain yksi välissä. Koeajoaika ei ollut kovinkaan kehuttava, vain 20 minuuttia.
No, pihassa seisoi valkoinen kärry, musta katto, mustat isot aluvanteet, näyttävä pakkaus kromipeilikuvuin silattuna. nam. Countryman oli upea ilmestys, siis kertakaikkiaan pikku-crossoverien kingi. Ihmiset tuijottivat sitä nauliintuneina. Virta-avain oli hassunoloinen pyöreä melko suuri läpyskä, se vain virtalukkokoteloon ja painallus starttinappulasta. Peiliien säätövipu oli vaikeakäyttöinen, jäivät säätämättä. Istuimet tuntuivat aika pieniltä vaikken ole jättiläinen, ratti mahtavan ottava, iiiiso nopeusmittari omituinen ja keskellä, kattoikkuna antamassa valoa tummaan sisustukseen. Liikkellelähtö paljasti heti alkuun voimakkaan pakoäänen ja rengasäänen, rengaskoko lienee ollut 18". Mini kiihtyi rivakasti, myös kehärampeilla. Loota vaihtoi pehmeästi ja aika viiveettä. Melutaso oli jo 80:sta alkaen häiritsevää, motarilla jo Caliber SRT4:n luokkaa. vakaa ajettava myös yli 120:n nopeuksissa, kiihtyy vielä sielläkin mukavasti joskaan ei raaseri sentään ole. Ja ihmiset jatkoivat tuijotustaan. Koeajoaika loppui liian nopsaan, hauska tällä oli päästellä.
Plussaa:
-jos haluat huomiota, tällä saat sitä taatusti
-ulkonäkö
-ajettavuus
-moottori ja vaihteisto
-neliovisuus ja ihmeellisen suuret takajalkatilat
-äkkiseltään tavaratila Polon luokkaa eli riittää pikkutarpeiisin
-maavara
Miinukset:
-epäselvät katkaisimet keskikonsolissa, epäselvä iso nopeusmittari raivostuttavasti keskellä
-Opel/Bemarimaiset viikst joissa ei selvää porrasta, vilkku jäi helposti päälle, samoin tuulilasipyyhkimen vipu outo, kun hipaisi viikseä pyyhkimet pyyhkivät kokoajan (liekkö joku hieno lisävaruste jota en osannut käyttää)
-ovissa jne kovamuovia, kuten trendline-Polossa
-nahkaverhoilu joka näytti muovilta
-liian pienet etupenkit, puutteellinen reisituki ja ärsyttävä portaallinen selkänojasäätö
-koeajoauton 2-paikkainen takapenkki jonka keskellä omituinen metallikisko, siinä ihmeellise näköiset kupit (toi mieleen keskeneräisen rakennustyömaan)
-melu
Ehkä tuo pitäisi koeajaa karvalakki Cooperina tai Cooper D:na niin näkisi itse autonn paremmin varusteiden alta.
Tutustuin tänään tuohon Coyntrymaniin. Todella näyttävä auto. Näytillä oli runsain lisävarustein ladattu Cooper S ALL4 automaattina. Oli nahkaa ja lasikattoa, rattivaihteet jne.jne. Kyllähän siinä suupielet ylöspäin kääntyivät.
Minusta muotoilultaan tämän hetken näyttävimpiä autoja. Hintaakin on, mutta silti. Auto valkoinen ja musta katto. Ei auto mikään valtavan kokoinen ole, mutta etupenkillä ihan kelpo tilat, istuin vois olla ehkä aavistuksen suurempi. Ko. mallissa oli kojelauta ja kattoverhoilu musta, joten sisällä oli hieman synkkää. Varmaan muitakin sävyjä löytyy. Muuten laatuvaikutelma, kuten Mineissä nyt on ollut.
Kävin vielä takapenkilläkin. Mahtuihan nää 190 cm sinne, kun penkkiä siirsi pari pykälää taka-asennosta eteenpäin. Siinä penkkien välissä on sellainen kisko, jossa on joku aurinkolasikotelo ja muu kippo. Näyttävä yksityiskohta, mutta pitkäjalkainen, joka joutuu vähän jalat levällään istumaan hinkkaa siihen jalkaansa. En tiedä saako sen pois, mutta vaikuttaisi vähän rajoittavalta, mitä tulee auton monikäyttöisyyteen. Ilmeisesti auton voi ostaa myös tavanomaisella takapenkillä tämän kahden erillisen takaistuimen sijaan. Tavaratila ei ole kovin suuri, mutta tavaratilan pohjan alta löytyi aika iso lokero pikkutavaroille.
Esittelyauton hintalapussa luki 58000...ehkä. Kotona katselin hinnastoa ja totesin ko. mallin lähtöhinnaksi 38000. Jäin miettimään, että vähän pirusti maksaa noi varusteet. Ehkäpä erehdyin. Lähtöhintoja voisi sentään pitää siedettävinä. Tollanen pitäs kyllä saada ;D
Lainaus käyttäjältä: Jarde - 18.09.10 - klo:20:17
Tutustuin tänään tuohon Coyntrymaniin. Todella näyttävä auto.
Minusta muotoilultaan tämän hetken näyttävimpiä autoja. Hintaakin on, mutta silti.
Komppaan tätä. TODELLA näyttävä ja mainiosti muotoiltu auto. Melkein harmittaa ettei tullut odoteltua Yetin tilauksen kanssa ;D
Hmm...mitäköhän Yetistä saisi nyt 5 tkm ajettuna...
http://www.worldcarfans.com/111031631094/2012-mini-coupe-and-mini-jcw-coupe-spied-on-the-road (http://www.worldcarfans.com/111031631094/2012-mini-coupe-and-mini-jcw-coupe-spied-on-the-road)
Hyi olkoon... :-X
Ei tuo coupe ole niin pahannäköinen. Julkaistu juuri 8)
(http://www.topgear.com/uk/assets/cms/dc11c598-9482-4163-a644-1c004ca5681e/670x377Image.jpg?p=110621_10:54)
http://www.topgear.com/uk/photos/mini-coupe-revealed-2011-06-21 (http://www.topgear.com/uk/photos/mini-coupe-revealed-2011-06-21)
Mini Coupé -malli
Mini tuo markkinoille neljä eri coupé-versiota. Halvin malli maksaa alle 26 000 euroa.
Bensiinimalleja ovat Mini Cooper Coupé, Mini Cooper S Coupé ja Mini John Cooper Works Coupé. Dieselmalli on nimeltään Mini Cooper SD Coupé.
Muutamia poimintoja uutisesta.
Superurheilullista ajokokemusta etsivä voi hankkia autoonsa vielä normaalia jäykemmät iskunvaimentimet sekä vahvemmat kallistuksenvakaajat. Rallikokemusta kaipaava tilaa vielä John Cooper Works -jousituksen.
Ajettavuutta parantaa myös ensimmäistä kertaa Mini-malleissa nähtävä aktiivinen takaspoileri, joka ponnahtaa automaattisesti esiin tavarasäiliön kannesta 80 km/h:n nopeudessa.
Mini Cooper Coupén 1,6-litrainen bensiinimoottori kehittää 90 kW/122 hv ja enimmillään 6 000 rpm.
Mini Cooper S Coupéssa on myös 1,6-litrainen bensiinimoottori. Luokassaan markkinoiden tehokkaimman moottorin suurin teho on 135 kW/184 hv.
Mini John Cooper Works Coupé: Esimerkkejä kilpa-autoissa ja nyt Minissä käytetyistä yksityiskohdista ovat vahvistetut männät, alumiininen sylinterilohko, erittäin vahva sylinterin kansi sekä kevyet kampiakselit. 155 kW:n/211 hv:n nelisylinterinen moottori, twin-scroll-turbo ja suorasuihkutus tekevät ajamisesta yhtä vauhdin juhlaa.
Mini Cooper SD Coupé on dieselmoottorinen malli, joka yhdistää urheilullisuuden taloudellisuuteen. Kaksilitraisen moottorin teho on 104 kW/143 hv ja vääntö 305 newtonmetriä.
Lisätietoja: http://www.autotoday.fi/page.php?page_id=2&news_id=201107076 (http://www.autotoday.fi/page.php?page_id=2&news_id=201107076)
Nyt kun tässä saattaa (<---paino tällä sanalla) olla tulevaisuudessa tiedossa nykyisen alle 15tkm/v sijasta ajoa selkeästi enemmän (ehkä luokkaa 30t/v) olen alustavasti kartoittanut pikkuautojen luokan dieselvaihtoehtoja. Tilaa tuskin tarvitsisin silti nykyistä enempää joten ainoa hyöty isommasta autosta voisi olla se, että ehkä kilometrit maantiellä olisivat hiukan "helpompia". Mutta jos pysytään pienissä autoissa niin kiinnostavia dieselpelejä on kovin vähän tarjolla. Mini Cooper SD (http://www.mini.fi/mini/cooper_sd/index.html) on ehdottomasti yksi niistä harvoista. Toki hyvin varusteltuna tuo on pikkukipoksi melko kallis mutta jokin Minissä on aina vetänyt puoleensa...
No, pitänee ensin katsoa kuinka asiat menevät. Muuten TT:n vaihtamiseen ei ole kyllä pienintäkään syytä.
Oma saldo kaksi miniä pihassa. ;D Nyt on tosin juuri tuon facelift mallin kanssa tullut pieniä ongelmia kun siellä ikävästi joku rallattaa :-[ Noo, muuten ei (valojen lisäksi) vikoja ole ollut ja on kyllä hauskoja ajaa.
Nyt on asia meininki;
http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/minit-valloittavat-etela-suomen (http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/minit-valloittavat-etela-suomen)
Cooper S malleja on tullut nettiautosta katseltua,olisi oiva kesäauto
Alkaa olemaan näemmä tekemisen meininkiä Minin markkinoinnissa.
Tuo uusi Paceman kyllä himoittaisi aika tavalla kuvien perusteella. Hinnat karkaa sinne 50k euroon, jos haluaa nelivedon ja S-mallin lisäksi vielä jotain varusteitakin. No järjellähän ei ole näissä asioissa sanan sijaa, pitää ottaa koeajoon Paceman talvilomalla.
"Helsingissä on maaliskuun alkuun asti kansainvälinen Mini-myyjien tapahtuma, jota varten Helsinkiin on roudattu noin 350 Miniä. Näistä 229 on uusia esittelyssään juuri olevia Paceman -coupemalleja ja loput isoja Countman-malleja."
http://www.iltalehti.fi/autot/2013020816651584_au.shtml (http://www.iltalehti.fi/autot/2013020816651584_au.shtml)
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 08.02.13 - klo:15:53
"Helsingissä on maaliskuun alkuun asti kansainvälinen Mini-myyjien tapahtuma, jota varten Helsinkiin on roudattu noin 350 Miniä. Näistä 229 on uusia esittelyssään juuri olevia Paceman -coupemalleja ja loput isoja Countman-malleja."
Tuohon määrään nähden niin tosi vähän - itse asiassa yhden olen nähnyt, niitä näkyy HKI:n liikenteessä.
Kelit ainakin tänä viikonloppuna on otolliset nelivetoiselle kalustolle, eteläeuroopan ajokokemuksella varustetuille kuljettajille.
Lainaus käyttäjältä: RTWteam - 08.02.13 - klo:15:53
"... loput isoja Countman-malleja.
Olishan tuosta mallinimestä voinut mokailla tuon O:n vielä pois. ;D
Lainaus käyttäjältä: Taky - 08.02.13 - klo:17:37
Tuohon määrään nähden niin tosi vähän - itse asiassa yhden olen nähnyt, niitä näkyy HKI:n liikenteessä.
Perjantaina kun olin ajamassa duunista himaan Itäväyllä niin Hertsikan kohdalla ajoi letkassa noin 15 Pacemania. Olihan se hieman huvittavaa, että kaikki yhdessä sumpussa. Suurin osa oli tuota mainostettua sinistä valkoista katolla, mutta oli siellä muutama ruskeakin joukossa. Liekö ollut jonkinlainen siirtymä keskustan suuntaan, jossa autot "hajautetaan" eri reiteille.
"Saksalainen Auto Bild varoittelee Mini Cooper Countrymanin laadusta."
"Mini Countrymania kritisoitiin muun muassa äänekkäästä tuulen vinkunasta ja ajosta aiheutuvasta äänestä, alustan epäsymmetrisestä toiminnasta huonolla tienpinnalla, pienuudesta, korkeasta hankintahinnasta, huonosta viimeistelystä, uraherkkyydestä ja jatkuvista kolinoista. Lisäksi halvat muoviosat aiheuttavat jatkuvaa narinaa, ja jo testin alkuvaiheilla keskikonsolin kuppi- ja silmälasitelineen muoviosat murtuivat."
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288691256724.html (http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288691256724.html)
Lisää Minin laadusta:
"Kiskaisen pykälän sisään uunituoreessa Minissä tavallista rivakammin ja - käteeni jää vaihdekepin nuppi suojuksineen."
(http://static.iltalehti.fi/autot/mini_vh_2505_kuv_au.jpg)
http://www.iltalehti.fi/autot/2014052518331638_au.shtml (http://www.iltalehti.fi/autot/2014052518331638_au.shtml)
Ensimmäset kuvat F-sarjan Clubman:stä http://paultan.org/2015/06/24/f54-mini-clubman-first-photos-surface-onto-internet/ (http://paultan.org/2015/06/24/f54-mini-clubman-first-photos-surface-onto-internet/)
Sivuprofiili on aika kiva, mutta perän kuvia katsoessa iski korvamato Spinal Tapin Big Bottom-biisistä. https://www.youtube.com/watch?v=FfhphrmKdsg (https://www.youtube.com/watch?v=FfhphrmKdsg)
Etulokasuojan takakaaressa oleva tuuletusaukko ja sen vaatima kylkilinjan ja ovien redesign kyllä pistää miettimään että ovatko kuvat sittenkin feikkiä.
Epäilyistäni huolimatta ei tämäkään siis ollut feikki.
Noiden aukkojen tarkoituskin selvisi: http://www.motoringfile.com/2015/02/18/mini-clubman-to-feature-bmws-air-curtain-technology/ (http://www.motoringfile.com/2015/02/18/mini-clubman-to-feature-bmws-air-curtain-technology/)